A nyitótövekre és a tővégi CC-re vonatkozó (statikus) általánosítás a következő:
-- a túl "nehéz" (értsd jelölt / univerzálisan ritka) CC-kre végződők nyitótövek: pl. a C+v és a C+j-re mind (pl. ölyv, nyakörv, könyv, szomj, fürj, sőt a zárt e-s nyelvjárásokban az elv, kedv, ellenszenv is mindig nyílt e-s kötőhangzójú); hasonlóan a palatális geminátára végződők: ujj, gally, könny, menny, meggy (itt már vannak kivételek, pl. a pötty).
-- a túl "könnyű" CC-kre végződők nem nyitótövek: ilyenek a homorgán nazális+C-k, pl. rongy, gyöngy, ponty, rönk, gong, csonk, komp, comb, gömb, hant, sönt, roncs, konc.
-- a kettő "közötti" részben a CC-k mindkét csoportba tartozhatnak, de tendenciaszeruen igaz, hogy "minél nehezebb a CC, annál inkább nyitótő".
(pl.: rgy-vel van nem nyitótő, György; lgy-vel nincs; vagy: ld-vel van mindkettő, pl. zsoldok vs. földek, lgy-vel nincs: hölgyek, völgyek stb.).
Sőt: talán a CC előtti mgh. hosszúsága is számít: a VVCC nehezebb, mint a VCC, ez bizonyos CC-knél élesen jelentkezik: vö.: sorsok -- társak, györgyök vs. tárgyak, kardok vs. térdek.
Amennyire tudom, az egy C-re végződőknél nincs kapcsolat a "nehézség" és nyitótőség között. Egyes msh-knál persze gyakoribb a nyitótő (pl. l, j, s) másoknál ritkább, de ez úgy tűnik nincs kapcsolatban a szóvégi helyzet jelöltségével.
Egyébként az egész témáról részletes kvantitatív vizsgálat található Papp Ferenc A magyar főnév paradigmatikus rendszere (Akadémiai, 1975) mű 2. fejezetében.
|