Hú, itt közben elszaldt a ló, amíg nem figyeltem:
Quote:
Velem legfeljebb arról lehet vitatkozni (arról is nehéz), hogy hasznosak-e, illetve hogy ôk-e a leghasznosabbak, illetve hogy ha valaki hasznosnak gondolja ôket, akkor egyáltalán hogyan határozza meg, mert lehet, hogy másra gondol, mint én.
Ebben teljesen egyetértek Kálmánnal: szerintem a nyelvtanban modellt alkotunk, amely jó esetben megközelítőleg ugyanazt az eredményt adja, mint a beszélő. Bár tudom, hogy Kálmán nagyon ellenzi Chomsky olyan elképzeléseit, hogy élesen elválasztható a grammatikus és az agrammatikus mondat (vagy más forma), és abban én is egyetértek, hogy éles határról nincs szó, de szerintem a nyelvtannak mégiscsak a jóslási képesség a próbája: mondja meg, hogy a beszélő számára mi elfogadható, mi nem, és hol várható ingadozás (akár egy beszélő bizonytalanságaként, akár változatok között). Azt hiszem, ez az egy, amivel egy nyelvtan adekvátságát ellenőrizhetjük. Mivel azonban jó eredmény érhető el azzal is, ha felsoroljuk az összes lehetséges alakot, mondatot (ez szélsőséges példa, de teoretikusan elképzelhető), az adekvát nyelvtanok közül azt tartom jobbnak, amely kevesebb előre megadott felsorolással, ill. szabállyal dolgozik.
Ami a szóban forgó névmásokat illeti, jóval takarékosabb dolog megjelölni a "kérdő"-ket, és a vala-féléknek azt megadni, hogy csak ilyenek előtt forduljanak elő (és persze emellett felsorolni az olyanokat, mint a néha, valaha, soha), mint az összes ilyen alakot felsorolni. Ebben az értelemben mondom, hogy a "névmás" kategóriáját egyszerűen elvetni nem igazán bölcs. Ezt mutatja az is, hogy a személyes névmások is sajátosak. Az már persze kérdés, hogy ezt a két kategóriát valóban egy névmási kategória aleseteinke kell tekintenünk, és azt hiszem, hogy emelllett nem csak morfológiai és szintaktikai, de még szemantikai érvek sem szólnak, legalábbis, egy ilyen sem jut eszembe. Ez persze nem jelenti, hogy az ilyen sajátos csoportok hagyományos elnevezéseként ne lenne megtartható, de tisztán kéne látni, hogy a névmási ncsoportok nem állnak össze egy névmási kategóriává, és az összefoglaló elnevezést a hagyományon kívül semmi sem indokolja.
Quote:
üljön össze egy bizottság, és minden magyar szóról döntse el ad hoc, hogy az névmás-e
1. Nem értem, miért van szükség egy ilyen egyszer és mindenkorra szóló döntésnek. Én hiszek abban, hogy különböző nyelvtanok is lehetnek jó nyelvtanok.
2. Azt végleg nem értem, miként képzeled az "ad hoc" döntést. Ha tényleg csak "alkalmi" döntésről van szó, akkor annak mi értelme? Azért kategorizálunk, hogy utának a kategóriákba sorolt elemekről állíthassunk valamit. Éppen ezért a besorolás már attól is függ, hogy mit szeretnénk állítani.
3. Szerintem vannak furcsa döntések is, pl. a ÉrtKsz szerint a "más" határozatlan névmás (nem mernék rá megesküdni, de szerintem ezt még a MMNy és a MG sem állítja!), én ezt még szemantikalag sem látom indokoltnak, mert akkor a tegnap, ma, holnap is az. Én a mást egyértelműen tipikus melléknévnek tartom, még akkor is, ha fokozása kissé furcsa.
[/quote]