iandras wrote:
Kicsit ez offtopic lesz, de valaki foglalkozott már a tudományelmélet és a játékelmélet kapcsolatáról, illetve tudtok erről adni szakirodalmat?
Én ugyan nem tudok ilyenről, de érdekes felvetés. Egyszer a Kálmán mutatott nekem valami cikket egy fonológustól, aki - nem akarok túl nagy hülyeséget mondani - de valami olyasmit vezetett le játékelméletileg, hogy két konkrét szembenálló iskola tagjai soha nem fogják meggyőzni egymást (?). Homályos emlékek ezek, talán ő még tudja miről beszélek.
iandras wrote:
A hagyományos grammatika szerintem pont ezzel nyerő, ezért nem lehet leváltani mint paradigmát, mert nem is "megy bele" a tudományba mint játékba, hanem valahol egy meta-szinten játszadozik.
Ha a paradigmát úgy határozzuk meg, mint egy irányadó példát, amit azután a többiek szem előtt tartva követnek, akkor a hagyományos grammatikának talán van is paradigmája. Ha a paradigma fogalmába viszont beleértjük a módszertani-logikai tisztázottságot is, akkor nincs. Erről elég sokat írtak az utóbbi időben többen is. Jól látod, hogy az első fajta paradigma robosztusabb, mint a második, mert kevesebbet követel. Én ezért inkább azt mondanám, hogy a hagyományos grammatika kevésbé (vagy szinte egyáltalán nem)
popperi, amiatt ugyanis, hogy az állításait gyakorlatilag lehetetlen megcáfolni. Végső soron ez a demarkációs kritérium tudományos és áltudományos elmélet között: az előbbire
a priori, azaz pusztán az elmélet logikai elemzése alapján specifikálni lehet potenciális cáfoló ellenpéldákat, míg az utóbbira nem, vagy alig (ez persze fokozati kérdés is).