Quote:
Reggel persze felkelsz, de mit csinálsz estével? És déllel?
A napszak/évszak szócsoportban (hajnal, reggel, dél, este, éj, nap, tavasz, nyár, ősz, tél), ami érintett a -val/időhatározás ügyben, találtam egy apróságot.
1.A nyitótövek (dél, nyár, tél) nem működnek -val/vel toldalékkal időhatározóként.
2.A nemnyitótövek általában működhetnek -val/vel toldalékkal időhatározóként (nap-pal, éj-jel, tavasz-szal, ősz-szel).
A 2-ben kivételnek tűnő szavak (hajnal, reggel, este) nagyon hasonló képződmények, esetleg már tartalmazzák a kritikus toldalékot pl. estvel-edik, ("erdő mellett estvéledtem..."). Ebben az esetben a 2. csoportban lenne a helyük. Valóban, az est nem nyitótő.
Persze, nem vonható le messzemenő következtetés ilyen kevés szó alapján. Lehetne tágítani a kört valahogyan?
A reggel-nek kielemezhető a töve? Esetleg ugyanaz a tő van benne, mint a "rég-es rég" -ben v. "öreg (este)" -ben? Ha a réges, v. a regöl idetartozik, akkor a reg sem nyitótő. Ugyancsak, szeretnék hozzáértő véleményt kapni a hajnal tövéről (kapcsolatos a hajdan-nal, v. a hajadon-nal?).
Ugyancsak a nyitótövűségükkel is összefügghet, hogy képezhető az "időszakot eltölt, az időszak fennáll" jelentésű delel, nyaral, telel, míg a többi tő erre nem alkalmas. Továbbá képezhető -ul/ül, v. -odik/edik/ödik képzővel hajnalodik, reggeledik, nappalodik, esteledik, éjjeledik, tavaszodik, őszül(?), de a nyitótövekkel ilyen alakok nem hozhatók létre (nincsen déledik/délül, nyárodik/nyárul, teledik/télül).