Kálmán wrote:
Azt elismered, hogy ha nem jutunk el, akkor a "korszerű" módon művelt "hagyományos" nyelvtan egy fikció?
Én nem látom ilyen könnyen eldönthetőnek a kérdést. Először is mi a célja a hagyományos nyelvtannak? Lehet, hogy egzakt, tudományos leírásra nem a legalkalmasabb, de ha egy nyelvvel akarok megismertetni valakit, és azt mondom, hogy "a melléknév fokozása", elég jól behatárolhatja, miről van szó. Azt hiszem, a hny keretei alkalmasak arra, hogy elég sokat elmondjanak egy nyelvről, és nyilván nem ismerünk olyan elméletet, amely maradéktalanul és pontosan leírja a nyelvet. A hny korszerűsítése szerintem azt jelenti, hogy a korábbi keretekből eltávolítjuk azt, ami pontatlanabbá tette a leírást, és hozzáadunk olyan dolgokat, ami pontosabbá teszi. Ebbe szerintem akár az is beleférhet, hogy eltöröljük az inflexió és a képzés közé tett szigorú határt, ettől még a nyelvtanunk nem lesz nem hagyományos. (Végülis efelé bizonyos lépéseket a MG is tesz.)
Quote:
Mi az, hogy a "ható" vagy de plane a "tranzitív" inkább bináris jegy, mint a "kicsinyített"?
1. A "ható"-ban mindig ott van a "hAt", de a kicsinyítőben mi van mindig ott? (Jó, ez az érv meglehetősen agglutinatív, éppen ezért nem lehet általános.)
2. Ha nem is jellemző, egy tő ellátható két kicsinyítő képzővel (asztalkácska), míg egy ige semmiképpen nem látható el két -hAt-tal, két -nA-val vagy két -t(t)-vel. (A tranzitivitásnál van tárgyi vonzata, vagy nincs.)
Quote:
a "kicsinyítô" toldalékot se lehet kiváltani, azt hiszem, az esetek döntô többségében szó sincs arról, hogy "kisebb" dolgot jelöl a "kicsinyített" alak, mint a sima.
Ez megint igaz, és szerintem ez is arra mutat, hogy a kicsinyítő képző lexikai, míg a -hAt grammatikai. Kiefer a képzés és az inflexió közötti különbségek egyikeként éppen azt adja meg, hogy a képzett alak hajlamos a sajátos, újabb jelentések felvételére, míg az inflektált nem. Nem ismerek sajátos jelentésű -hAt-os alakot. (Szemben pl. a feltételes móddal, ahol legalábbis a szeretne-nek van sajátos használkata.)
Kugler wrote:
Ugye az vicc, hogy ezt FL -hAt körüli érvelésének színvonala fogja eldönteni.
Csak nem aggódsz?
Quote:
FL megpróbálkozhatna annak bizonyításával, hogy a -hAt módjel.
Megint nyilvánosan hülyének nézel. Azt hiszed, belesétálok ebbe a csapdába? Nyilvánvaló, hogy a -hAt nem egy a módjelek közül, hiszen kombinálódhat a módjelekkel. Nem értem, mire valók az ilyen szemtelenkedések a komoly érvek helyett.
Quote:
mivel FL-t nem érdeklik a kivételek
Ha legalább kivételként nem alkotnak szabályos csoportot. Én sem fogom azzal megtorpedózni azt az állításotokat, hogy a rag szóalakzáró és a képző megelőzi a ragot és a jelet is, ha előveszem a
nagybani példáját.
Quote:
figyelmen kívül hagyja, hogy a magyarnak van olyan nyelvváltozata, amelyben a -ni képző produktívan követheti a -hAt-ot.
Mer mi van, ha nem hagyom figyelmen kívül? Lesz
futhatva 'akár futva' vagy
futható 'aki/ami futhat'? Majd ha lesz, akkor talán másképp kell leírni
azt a nyelvváltozatot.
Quote:
Nem biztos, hogy hatékony, de érdekes, hogy Kálmán L. Fejes L. meghatározásából akarja elvonni az inflexió jellemzőit, a derivációtól való megkülönböztetés szempontjait.
Mi ebben az érdekes? Bevezetem Kálmánt a nyelvtudományba...
Közben milyen szépen eltértünk attól a kérdéstől, hogy miért különböző a hasonló funkciójú morfémák sorrendje a különböző nyelvekben...