Kedves
ZsB!
Sajnos nagyon nem vagyok meggyőzve.
Quote:
Kezdetben én is „csak úgy éreztem”, hogy van ezekkel valami megpiszkálásra érdemes, de csak akkor kezdtem tökölni rajtuk, amikor egy nagy tudású kollégám oldalba bökött velük (de hát ő egy díjazott regényíró).
1. Úgy gondolom, nyelvészethez értő embert mindig érik olyan hatások, h "na, a te területed, moind meg a frankót hogy helyes" (kivéve talán azokat, akik folyamatosan az ilyen jelenségek ellen szólalnak fel: de úgy rémlik, még Nádasdy is beszámol valahol valami olyasmiről, hogy azzal fordultak hozzá: erről vagy arról mondja meg ő, h na aztán az tényleg nem helyes, mert neki ezt el fogják hinni). Szerintem a helyes válasz ilyenkor a következő: "Igen, és is érzek valami olyasmit, mint te, és tudom, hogy nagyon sokakat a szerkezet ilyen használata irritál. De ugyanakkor azt is tudom, hogy mások számára az ilyen használat természetes. Gondold meg, hány ember kezén mehetett keresztül ez a szlogen, mielőtt a plakátokra került. Ők nyilván gondosan mérlegelték, mi legyen szlogen, de valószínűleg nem jutott eszükbe, hogy ez másképp is érthető. Vannak tehát olyanok, akik így használják ezt a szerkezetet, és ezért nem hibáztathatjuk őket."
2. Mindig viccesnek tartotam, amikor írókra nyelvhelyességi szempontból mint tekintélyekre hivatkoztak. (Akár úgy, hogy X is így írta, tehát jó, akár úgy, h Y így írja, tehát másképp nem jó -- akár úgy, h hová romlott a nyelv, Z, a nagy író is úgy, írja, hogy....) Ez olyan, mintha kocsit szeretnék venni, és megkérdezném Q-t, hogy "melyik a jó autó?" -- mert ő kamionsofőr, lát elég autót, sőt, egy böhöm nagyot vezet, akkor csak tudja...
Quote:
A cikk az MGr. alapján (szerint) ismerteti a vonatkozó mellékmondat lelkivilágát...
A gyónásoknak külön topikcsokruk van ezen a fórumon...
Quote:
Ahol viszont „keményedik a hangnem”, ott nem a nyelvhasználatról, közbeszédről van szó, hanem a sajtómunkások, a kollegáim (meg hivatalos meg politikai szöveggyártók) stílusáról.
Úgy vélem, a fidesz pr-osai itt egyetlen hibát követtek el: azt nem vették figyelembe, hogy a magyar nyelvhasználók egy része ezeket a mondatokat nem úgy értik, ahogy ők azt szeretnék. Igen, fel lehet róni nekik, hogy ezt nem vették észre, pedig hivatásos szöveggyártónak tudnia kell, hogy... Elismerem, ez így igaz (bár nem én vetném rájuk az első követ). DE éppen ez és éppen így nem szerepel a cikkben.
Quote:
a dolog azért lett így felvezetve, hogy végül rábökhessünk arra az anakronizmusra, ami az inkriminált szlogennel az országot teleplakátoló párt nyelvhasználatában is megfigyelhető. Az agitproposztály kiagyal három mondatot, amit minden normális ember „pontosan” (a szándékoltnak megfelelően) ért ugyan, de amit ha azzal a szemlélettel értelmezünk (preciziőzen, naná), amellyel az adott párt fennen lobogtatott ún. eszmevilágát magunkévá téve valójában értelmeznünk kellene, azt kapnánk, amit. Egy nagy marhaságot.
Tényleg én vagyok az az ember, aki bármi rosszat szívesen elhisz a Fideszről, de ezt valahogy nem értem. Akkor mivel is van vádolva a Fidesz?
1. Eszemevilágát a preciziőzitás jellemezné? Én inkább azt tapasztaltam, hogy nagyon felületesek, felszínesek, akár más mondandóját kell értelmezni, akár nekik kell mondaniuk valamit, sőt, a nyelvhasználaton túl is. Az viszont a legkevésbé sem, hogy valaminek az aprólékos elemzésével, mély szakmai elemzésével, túlzásba vitt precizitással vizsgálnák. Magyarul kevéssé foghatjuk rájuk, hogy mondjuk míg más programját olyan részletesen kivesézik, addig saját szlogenjeiket slendriánul fogalmazzák meg.
2. Esetleg freudi elszólásra célzol? (A cikked valami ilyesmivel végződik.) Hogy tényleg újra el akarják követni a hibákat? Persze sok jót én sem várok tőlük, de azt azért nem hiszem, hogy amiről ők is belátják, hogy hiba volt (én egy ilyenre emlékszem, arra jobb nem kitérni), azt még egyszer vagy többször el szeretnék követni. Ezt még nekem is nehéz elhinnem (és nem elhinni, h a kedvedben járjak).