Kedves Laci! (A tegezésen túl talán szólíthatlak így.)
Nagyon köszönöm a viszontválaszt, igazán örülök, hogy elkezdtünk erről a kérdésről beszélgetni.
A leveledben felvetett problémákhoz, észrevételekhez a következő megjegyzéseim vannak.
Úgy gondolom, nem várható el tőlem, hogy a dolgozatban egy olyan terminust (rendszernyelvészet) határozzak meg, amit ott szándékosan - számítva az olvasóim eltérő előismereteire - nem is vezettem be: érvelésem anélkül elemzi a 20. század kanonizált nyelvészeti irányzatainak közös előfeltevéseit, hogy az ezeket összefogó rendszernyelvészet kifejezést használná. (Az, hogy múltkori válaszomban mégis ezt a terminust használtam, pusztán abból adódott, hogy tudom: a fórum ezt a kérdéskört már igen sokszor érintette, ezért láthattuk feltűnni ezt az elnevezést Tamás első hozzászólásában is - minden kommentár nélkül.)
Mellesleg dolgozatomban több helyen is utalok olyan tudományfilozófiai-nyelvelméleti munkákra, amelyekből - ha az olvasót a tanulmányban tárgyaltaknál mégis részletesebben érdekelné a 20. század kanonizált nyelvészeti irányait (az újgrammatizmust, a strukturalizmust és a generatív nyelvészetet) jellemző közös nyelvfilozófiai jegyek sora - kimerítő részletességgel lehet tájékozódni erről a kérdésről (itt elsősorban Békés, illetve Sándor és Bezeczky munkáira gondolok).
Arról, hogy a szó elemzési alapegysége-e a 20. század három meghatározó irányzatának, véleményem a tiédtől mindenképpen eltér. Nem az a lényeges, hogy egy nyelvészeti elképzelésben (legyen az bármilyen irányzattól származó koncepció) mennyire "hangsúlyos" (szavaiddal élve: "fontos") egy elemzési egység, hanem az, hogy jelen van-e a leírásban, vagy sem. Egy adekvát nyelvleírási modell ugyanis érvelésében olyan kategóriákra hivatkozik (és csakis olyanokra), amelyek megítélése szerint a beszélők nyelvtudásának - valamilyen vonatkozásban - ténylegesen a részei, azaz a beszélők mentális nyelvtanának valódi egységei. (Úgy gondolom, abban egyetértünk: az a nyelvelmélet, amely ez utóbbitól eltekint, és önmaga vezet be kategóriákat, vagy esetleg úgy használja őket, illetve hivatkozik rájuk, hogy a beszélők nyelvében ennek nem tulajdonít realitást, nyilván nem a nyelvet írja le.)
Mindezekből az következik, hogy ha egy a nyelvet leírni szándékozó nyelvészeti irány érvelésében feltűnik pl. a szó kategóriája, ezzel azt kell, hogy állítsa (expliciten vagy latensen), hogy a szó a beszélők mentális nyelvtanának egyik alapegysége. Ilyen szempontból pedig mindegy, hogy ez a nyelvelmélet milyen "fontosságú" alapegységének tekinti ezt a kategóriát (azaz pl. a mondatot tekinti-e kiinduló szerkezetnek, mint általában a generatív nyelvészet, vagy esetleg mást): a nyelv modellezése szempontjából a lényeges az, hogy számol vele mint a beszélő mentális nyelvtanának egyik egységével.
Ezt szem előtt tartva pedig azt kell mondjuk: nemcsak az újgrammatizmus és a strukturalizmus, de a generatív nyelvészet is számol a szó kategóriájával. Még akkor is, ha ez Kiefer munkájában kevésbé expliciten jelenik meg. Elég furcsa lenne ugyanis azt állítani, hogy az a szerző, aki írásának "A szó" címet választja (1993), "A szó fogalma" címmel ír fejezetet az ÚMNy.-ba, nem számol a 'szó' általános fogalmával. Kiefer az előbbi cikkében egyébként sem azt mondja, hogy nincs szó, csak azt, hogy ez a szófogalom nem határozható meg egyetlen, minden lényeges jegyet magában foglaló definícióval (1993: 171). A dolgozatom 5.1. részének utolsó négy bekezdése éppen a négyosztatú koncepció hátterében (hol expliciten, hol rejtetten) feltűnő általános szófogalom megjelenését (az "ideális" szó kategóriájának bevezetését, illetőleg a morfológiai szó szóösszetételre is alapozó definiciójának rejtett circulus vitiosusát) elemzi. Mindazonáltal ahhoz, hogy Kiefer számol valamiféle általános szófogalommal, a dolgozat e részében idézetteken túl még egyéb szöveghelyeket is citálhatnánk, többek között az ÚMNy. alaktani fejezetének bevezetőjét ("Az alaktan tárgya"), ahol a szerző számos alkalommal használja a szót (és az ezzel kapcsolatos jelenségeket, formákat: szóképzés, szóalak stb.) általános - nem a négyosztatú koncepcióhoz igazodó - értelemben.
Érvelésemet továbbra sem gondolom "flaming" jellegűnek, olyan értelemben sem, ahogy újabb leveledben ez feltűnt: dolgozatomnak az önelvű, mechanikus stb. formalizálásra vonatkozó megjegyzéseit ugyanis alaposan indokoltam, írásom 5.1. részének 5-17. bekezdése, valamint 5.2. egységének utolsó 8 passzusa kifejezetten e probléma elemzésével foglalkozik.
És végül: Dolgozatom eddigi - a 20. század kanonizált nyelvészeti irányzataira vonatkozó - eredményét természetesen akár "sötétség"-nek is tekintjük, ami azt jelzi, hogy kritikámmal célba értem. Érvelésemmel hozzájárultam ahhoz, hogy belássuk: a klasszikus elképzelések nem tarthatók tovább. Egy tényleges nyelvet modelláló szóelképzelés kialakítása során teljesen más úton kell elindulnunk, mert ezen az ösvényen maradva nem láthatjuk a "fényt". Ez pedig - akármilyen előjelű eredmény is - mindenképpen eredmény: ha ugyanis nem ismerjük fel a problémát, esélyünk sem lesz arra, hogy elinduljunk a megoldás felé. (Mindazonáltal a 7. pontban épp azon leszek, hogy a megoldás felé vezető utat - amennyire a jelenlegi nyelvészet ehhez szükséges előmunkálatai engedik - kijelöljem.)
Az észrevételeidet köszönöm, ha időd és kedved engedi, természetesen szívesen várom további észrevételeidet is.
|