NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:35

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 25, Thursday, 15:40 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Furcsa, én ezt a "csak Móricka" fordulatot egyáltalán nem érzem jellemzőnek a Móricka-viccekre. Szerintem egy "csak Pistike" ugyanolyan "jó" (műfaji kompetencia ;-)). Ami tipikusan Móricka, az az h mindig "arra" gondol.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 24, Wednesday, 19:04 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
fejes.lászló wrote:
Szerintem Móricka nem zsidó, hanem az archetipikus fiúgyerek. Gyakorlatilag bármilyen viccet, amiben fiúgyermek szerepel, el lehet mondani Mórickás viccként. Ha valami nagyon tipikus, akkor legfeljebb az, h mindenről "az" jut neki eszébe, azzal pedig azért ritkán szokták vádolni a zsidókat, h szexuálisan túlfűtöttek, hiába küzd ezért Woody Allen évente egy filmmel. Más kérdés, h ha zsidóviccben van fiúgyerek, miért ne lenne az is Móricka.

Hát lehet, hogy tévedek, vagy ma már nincs így, de az én időmben az archetipikus fiúgyereket még Pistikének hívták, a Mórickás viccek pedig bizony zsidóviccek voltak méghozzá abból a fajtából, hogy Móricka mindent máshogy csinál, mint a többi gyerek és sokszor nem ért meg olyan dolgokat, amik a többieknek nyilvánvalóak. A jellemző fordulat: ..., csak Móricka...
Quote:
Mérkőzés után, mindenki a kijáratnál távozik, csak Móricka próbál kimászni a falon. A biztonsági őr észreveszi, odamegy hozzá és azt mondja:
- Móricka, miért nem mész ki ott, ahonnan bejöttél.
- Hiszen épp azt csinálom...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 24, Wednesday, 15:05 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Szerintem Móricka nem zsidó, hanem az archetipikus fiúgyerek. Gyakorlatilag bármilyen viccet, amiben fiúgyermek szerepel, el lehet mondani Mórickás viccként. Ha valami nagyon tipikus, akkor legfeljebb az, h mindenről "az" jut neki eszébe, azzal pedig azért ritkán szokták vádolni a zsidókat, h szexuálisan túlfűtöttek, hiába küzd ezért Woody Allen évente egy filmmel. Más kérdés, h ha zsidóviccben van fiúgyerek, miért ne lenne az is Móricka.

A zsidóvicc vagy a cigányvicc szerintem nem attól az, h Kohnnak vagy Gazsinak hívják a szereplőt, hanem h valamilyen társadalmi sztereotípiához kötődik a vicc tartalma. Persze bármelyik viccet lehet zsidósítani vagy cigányosítani azért, h belerúghass egy népcsoportba, de Tarlósnál nem egyszerűen ez a helyzet, mert a bűnös és az áldozat is zsidó, viszont igazán maga a szituáció nem jellemző a zsidókra (ill. nem kapcsolható a zsidókra vonatkozó szetereotípiák egyikéhez sem). Hacsaknem azt akarja mondani, h 56-ben mindenki zsidó volt...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 24, Wednesday, 8:26 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Oké, de pl. ezek között nincs egy zsidó témájú vicc se. (Sőt, van egy olyan, ahol a Móricka-vicc és a rendőrvicc keveredik ;) )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 24, Wednesday, 7:58 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Mondjuk azért vannak azok is, hogy M-t megkeresztelik, erre otthon megveri az apja, mire mondja, még csak két órája vagyok keresztény, de máris utálom a zsidókat, vagy hogy beadja az apja a katolikus iskolába, ahol nagyon jól tanul, az otthoni meglepett kérdésre mondja, hogy ezek nem viccelnek, minden ajtó fölött ott van egy felszögelt zsidó, stb.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. October 24, Wednesday, 7:55 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Lazán kapcsolódik ide, de szerintem érdekes: általános iskolás koromban rengeteg mórickás viccet hallottam, sőt magam is terjesztettem, és csak pár éve jöttem rá (=olvastam valahol), hogy a mórickás viccek valaha zsidó viccnek indultak. Azóta se tudom, hogy ez csak nekem jött-e le ilyen későn, de az a gyanúm, hogy (legalábbis az én generációmban) a többség számára Móricka egyszerűen egy vicces nevű gyerek, és kész. :?:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group