NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:36

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 3, Friday, 20:30 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Hát az adott szabálypontot a Magyar helyesírási szótár és az Osiris Helyesírás épp ebben a kérdésben másképp értelmezi. MHSz.: sydneyi, OH.: sydney-i.

szigetva wrote:
ez a szabály azért is perverz, mert ha mondjuk a Stanley szót (figyeled, hogy megkerülöm a toldalékolást!) [stænleɪ]-nek ejtem (ahogy sok angol anyanyelvű), akkor nem kell kötőjel, hameg [stænli]-nek, akkor kell?

Ehhez két hozzáfűznivalóm van:
1. Az, hogy angolok hogy ejtik, a magyar helyesírás szempontjából indifferens. A magyaros ejtésmód számít.
2. Ebben is lehet ingadozás (pl. Broadway: Broadway-n ~ Broadwayen; spray: spray-vel ~ sprayjel), hát ilyenkor a kiejtés ingadozását tükrözi a helyesírásban a kötőjel vagylagossága.


Csak a Fertő-táj lehet a helyes írásmód, mert A földrajzi nevek helyesírása 4.5. (és 3.4.) pontja szerint csupán az alábbiak az egybeírt tájnevek, azaz azok a tájnevek, amelyeket csak azért írunk egybe, mert ők tájnevek:
Alpokalja
Bajkálontúl
Bakonyalja
Bodrogköz
Bükkalja
Csallóköz
Cserehát
Cserhát
Cserhátalja
Csilizköz
Délvidék
Drávaköz
Dunakanyar
Dunántúl
Dunazug
Erdőhát
Érmellék
Etelköz
Feketeföld
Fertőzug
Hajdúhát
Háromszék
Havasalföld
Hegyalja
Kalotaszeg
Kárpátalja
Kaukázusontúl
Kemenesalja
Kemeneshát
Kenyérmező
Kisalföld
Kiskunság
Mátraalja
Mátyusföld
Mecsekalja
Mezőföld
Morvamező
Muraköz
Nagyberek
Nagykunság
Óvilág
Rábaköz
Rétköz
Rigómező
Sárköz
Sárrét
Sokoróalja
Szamoshát
Szamosköz
Szentföld
Szigetköz
Taktaköz
Temesköz
Tengermellék
Tiszahát
Tiszántúl
Tiszazug
Tóköz
Tűzföld
Újvilág
Vértesalja
Viharsarok
Vízköz
Volgamente


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re:
PostPosted: 2010. December 3, Friday, 14:54 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
bozsi wrote:
A Fertőtáj az UNESCO által elismerve a világörökség része

Ez így (majdnem) biztosan nem igaz a világörökség neve [fertő kultúrtáj], ahol a kultúrtáj az angol cultural landscape fordítása (én a szögletes zárójelbelieket Fertő Kultúrtáj-ként írnám).
Ettől létezhet [fertőtáj], de (mintahogy a [tiszatáj] nekem (csongrádiként) is csak a folyóirat) nem kötelező, hogy legyen. A netes előfordulások alapján sem tűnik ez egy hagyományos elnevezésnek, írja ki-ki, ahogy jólesik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 3, Friday, 14:54 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nem akarnám martonfi kenyerét fogyasztani, de ez a szabály azért is perverz, mert ha mondjuk a Stanley szót (figyeled, hogy megkerülöm a toldalékolást!) [stænleɪ]-nek ejtem (ahogy sok angol anyanyelvű), akkor nem kell kötőjel, hameg [stænli]-nek, akkor kell?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogyan írjam helyesen?
PostPosted: 2010. December 3, Friday, 12:32 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Azt mondta nekem valaki a minap, hogy whiskyt, de whiskey-t, mivel utóbbira a 217. pontnak vonatkozik az a dumája, hogy "ha az utolsó kiejtett hangot betűknek bonyolult, írásrendszerünkben szokatlan együttese jelöli, akkor a magyar toldalékot mindig kötőjellel fűzzük a szó testéhez".

Az nyilván világos, hogy sületlenség, mert mi az, hogy "írásrendszerünkben szokatlan", de a példatáramban nincs benne egyik se, most viszont nyilvános szövegben (felirat egy Comedy Centralos sorozatban) le kéne írnunk egy kollégával, hogy Stanleyt, és nekem nagyon nem klappol az a kötőjel, meg én spec meg vagyok békélve írásrendszerünkben azzal az ey-vel.

Nem mintha nagyon túlparáznám a dolgot, de most már érdekel. Szóval elsősorban nyilván martonfitól kérdezném, hogy mi a zábra.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 17:13 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Kedves bozsi!

Egy pillanatnyilag sem vontam kétségbe, h a Fertő-tó körül bármilyen táj lenne, sem ennek vagy lakóinak értékeit. Mindenesetre azt kívántam jelezni, h én ezzel az elnevezéssel nem találkoztam, és a szótárakból sem bukkant elő. (Azóta láttam, h a neten jócskán előfordul.) Őszintén szólva a Duna(-)tájat is csak A nyelvünk a Duna-tájon c. kötetből, a Tisza(-)tájat pedig a Tiszatáj folyóirat címéből ismerem, és egyáltalán nem vagyok biztos benne, h tényleg van olyan tájegység, amelyet így hívnak, és nem egyszerűen 'a Duna/Tisza környéké'-ről van-e szó.

Közben az Osiris szótárában megtaláltam a Dunatájat egyben (a táj) címszónál.

Egy kis adalék a gugliból:

Fertőtáj: 493
Fertő-táj: 12 900
A legérdekesebb, h az elsőként mindkét keresésnél egy olyan honlap jelenik meg, amelynek rögtön a fejlécén kétféleképpen is leírják...

Dunatáj: 18 200
Duna-táj: 1080

Tiszatáj: 57 800
Tisza-táj: 827

Önnek pedig, mint a táj lakosának, senki nem vitathatja el azt a jogát, h úgy írja le, ahogy Önnek tetszik, nem pedig úgy, ahogy valaki a pillanatnyi kedve alapján ezt előírja. Látszik, h ebben a tekintetben elég nagy a bizonytalanság, ráadásul semmiféle értelmi zavart nem okoz a két írásmód cserélgetése. Azzal sincs baj, ha ugyanott írják hol így, hol úgy. Ne tegye ki magát a "még a saját lakhelyének nevét sem képes rendesen leírni"-jellegű zaklatásoknak. Nem mi vagyunk a helyesírásért, hanem az van értünk.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 16:53 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
bozsi wrote:
Kedves fejes.lászló, illetve Fejes László!
Köszönöm a válaszát és a magyarázatot. Igazán nem szeretném terhelni a fórumot ilyen apró, konkrét feladványokkal. A Fertőtáj az UNESCO által elismerve a világörökség része, a Fertő-táj pedig, a Fertő-tó mintájára írva, sokunk élettere, és mint ilyet, szeretnénk a legbiztosabban helyesen írni. Ismételten köszönöm segítő szándékát és az e-mail címet.
Üdvözlettel, Bozsvári István, Fertőszéplak polgármestere


Kedves bozsi, ha már apukám Hidegségen született, úgyhogy még járatos is vagyok valamelyest a Fertő-tájon (szerintem különben a Fertőtáj sokkal jobban néz ki így egybeírva), hát én mondom, hogy nem terhel bennünket az ilyen kérdésekkel, és igazán szívesen válaszolunk, ha tudunk. Egyszerűen arról van szó, hogy a helyesírás bennünket nem foglalkoztat, és nem igazán tartjuk fontosnak, hogy a szabályzathoz mindenben alkalmazkodjunk. Úgyhogy nemigen számítunk autentikus forrásnak ilyen ügyekben.

Annak az eldöntésére, hgoy Fertő-táj vagy Fertőtáj pedig ki lenne a legmegfelelőbb, ha nem éppen önök? Szóval szerintem írják úgy, ahogy szívük szerint írnák, ennél jobb megoldás nem létezik.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 1, Saturday, 15:50 
Offline

Joined: 2007. November 30, Friday, 20:29
Posts: 2
Kedves fejes.lászló, illetve Fejes László!
Köszönöm a válaszát és a magyarázatot. Igazán nem szeretném terhelni a fórumot ilyen apró, konkrét feladványokkal. A Fertőtáj az UNESCO által elismerve a világörökség része, a Fertő-táj pedig, a Fertő-tó mintájára írva, sokunk élettere, és mint ilyet, szeretnénk a legbiztosabban helyesen írni. Ismételten köszönöm segítő szándékát és az e-mail címet.
Üdvözlettel, Bozsvári István, Fertőszéplak polgármestere


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 30, Friday, 22:04 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Kedves Bozsi!

Jó a kérdés. Én elsősorban azt kérdezném, h tényleg van ilyen magyarul? Mert én hasonlóval csak a Tiszatáj (egybe) folyórat címében találkoztam, ilyesmit (Tisza- ill. Dunatáj) földrajzi nevet se a szabályzat szójegyzéke, sem az Osiris-helyesírás nem tartalmaz. Az esetre leginkább a szabályzat 176. pontja vonatkozhat, ezek szerint a többelemű földrajzi neveket (ha nem település- vag yországnevek, l. 175.) kötőjellel kell írni: Velencei-tó, Duna-part, Balaton-felvidék. Itt bizonyára ezt a szabályt kell alkalmazni, tehát: Fertő-táj.

Egyébként fórumunkon legfeljebb a helyesírás egyes elvi kérdéseit vitatjuk meg, és általános álláspontunk az, h írja mindenki ízlése szerint. Ha a szabályzatot szeretné követni, írjon a tanacs@nytud.hu címre!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. November 30, Friday, 21:01 
Offline

Joined: 2007. November 30, Friday, 20:29
Posts: 2
Kedves Nyelvészek! Segítséget kérek: hogyan helyes Fertőtáj vagy Fertő-táj? Rövid okfejtésért külön köszönetem küldöm. Üdv, Bozsi


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 24, Monday, 18:43 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Basszus, ezek szerint elkéstem...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 21, Friday, 12:22 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Ittmég kitűnőbbnél kitűnőbb lehetőségeket is felvázoltak.

A Bélára lécci ne szavazzatok, úgy hívják ugyanis a laptopomat, és nem akar a kormányzati negyed druszája lenni.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 21, Friday, 9:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Sok szerencsét, kalman, de szólok, h a Kormányzati Negyeddel nem fogsz nyerni!

Basszus, tudtam, h. nem szabadna neked elmondanom, most aztán kikotyogtad.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 21, Friday, 7:31 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Sok szerencsét, kalman, de szólok, h a Kormányzati Negyeddel nem fogsz nyerni!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 20, Thursday, 21:04 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Egészen addig úgy kell írni, míg az nem lesz a hivatalos neve.
Kiírtak egy pályázatot, azt kéne megnyerni, biztos 1 csomó pénz. És ami nyer, azt biztos nagybetűvel kell majd írni, De nem akarok ötleteket adni, én akarom megnyerni!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 18, Tuesday, 19:54 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Egészen addig úgy kell írni, míg az nem lesz a hivatalos neve. Persze a franc se tudja, h pl. a konyhámból mikor lesz Konyha, eddig mindenki így hívta, aztán mégse a neve.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 41 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group