NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:14

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 19:03 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Szerintem jogosan tennéd fel a kérdést, h ha meghívnak valahonna egy vendéget egy bizonyos témában, akkor az intézet oldaláról miért nem az kerül mellé, aki azonos helyen, azonos területen, azonos témában dolgozik. Ilyen esetben nyilvánvalóan diszkrimonációról van szó, amelyet a vezetőségnek akkor is illik megindokolni, ha csak egy alulról jövő kezdeményezést hagytak jóvá. Az viszont erkölcstani szempontból is érdekelne, h Posgay milyen alapon kezdeményezte vagy fogadta el ezt a szerepet. (Még abban sem vagyok biztos, h ha a felkért vitapartner nem kívánt a default szóbajöhető partnerrel közösen fellépni, akkor az intézetnek nem illett volna-e inkább lemondania erről a programról.)

De hát persze:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 18:49 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Én szívesen megteszem, de gondolod, belőlem kevésbé van elegük?

Persze, rólad ugyanaz a képük, mint rólam (ne részletezzük, hogy mi az).

Ja, az egész "Magyar Tudomány Ünnepével" kapcsolatban eszembe jutott egy aforizma, ami állítólag Nádasdy Ádámtól származik (valószínűleg még fogom párszor idézni mindenféle topikokban):
Nádasdy Á. wrote:
Rendbevan, virágozzék száz virág, de legalább ne locsolgassuk őket!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 18:43 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Én szívesen megteszem, de gondolod, belőlem kevésbé van elegük?

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 18:37 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
ezt nem egy intézeti fórumon kéne megvitatni? Szerintem inkább a mindenki-n kéne feltenned ezt a kérdést.

Az Intézetben, gondolom, mindenkinek elege van belőlem. Semmi okom feltenni ezt a kérdést, mert nem akarok semmit se elérni, az élő lelkiismeret szerepével pedig már tele van a fenekem. Lehet, hogy itt lenne az ideje, hogy az ilyen kérdéseket ne én tegyem fel, ezt a konkrét kérdést pedig -- a személyes érintettségem miatt -- pláne nem nekem kellene feltennem.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 18:31 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Meggyőzően érvelsz,* de ezt nem egy intézeti fórumon kéne megvitatni? Szerintem inkább a mindenki-n kéne feltenned ezt a kérdést.

*Bárkit is akartak felkérni ebben a témában, azt nem értem, hogy hagyhatták ki azt, aki egy ide vonatkozó progrogramot dolgoz ki éppen.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 18:19 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Miért ilyen a program? Volt más jelentkező is? Teged, kalman, pl. visszautasítottak? Részletezd egy kicsit, h mire gondolsz...

Az Intézeten belül nem önkéntes jelentkezés alapján ment, egyszerűen csak összeállították az Intézet műsorát (lehet, hogy a főnökök megvitatták, ezt nem tudom). Hogy mire gondolok, amikor azt mondom, hogy elégedetlen vagyok? Posgay Ildikónak tudtommal sose volt köze a nyelvi neveléshez, az iskolaihoz semmiképp sem, az általa vezetett Nyelvművelő Osztály nem az, amit az Intézet helyében PR-célokra használnék (kiraknék a kirakatba). A másik felkért résztvevő, Korányi Margit a SuliNovás programfejlesztés vezetője, ez rendben is van, de ő meg nem az Intézetben van, tehát nem világos, hogy miért az Intézetet képviseli ott. (Ha a lelkünkre kötik, hogy nyilvános szerepléseinkben ne említsük, hogy hol dolgozunk, mert nem az Intézet álláspontját képviseljük, akkor ennek fordítva is így kéne lennie, nem kellene az Intézet képviseletében külső embereket kiállítani).

Az egészről az a benyomásom, hogy az Intézet nem annyira azt választotta meg, hogy ki képviselje, hanem inkább arra próbált ügyelni, hogy ki ne képviselje.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 15, Saturday, 18:11 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Aki szemfüles volt, bekerült, aki nem, nem.


Ez azért nem egészen így van. Az MTA megválogathatná, meddig süllyed, és pl. az "Ifjúságunk erkölcsi és nyelvi elkorcsosulásáról"-jellegű előadásokat kiszórhatná.

Quote:
Ugyanakkor nyilvánvaló, a Nyelvtudományi Intézet által kiállított rendezvénnyel (és így a magáról sugározni kívánt képpel) egyáltalán nem vagyok elégedett.


Miért ilyen a program? Volt más jelentkező is? Teged, kalman, pl. visszautasítottak? Részletezd egy kicsit, h mire gondolsz...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 14, Friday, 21:55 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
Csak a tisztánlátás kedvéért: én explicite jeleztem, hogy ez csak egy ízelítő, nem csak ezek a rendezvények lesznek (pl. lesz Pécsen egy kifejezetten elméleti jellegű konferencia is). Azt is feltételezem, hogy a program önkéntes jelentkezés útján állt össze, az Akadémia valószínűleg nem válogatott.


Akkor viszont nincs semmi gond. Aki szemfüles volt, bekerült, aki nem, nem. Ez bizony így van máshol is.

kalman wrote:
Ugyanakkor nyilvánvaló, a Nyelvtudományi Intézet által kiállított rendezvénnyel (és így a magáról sugározni kívánt képpel) egyáltalán nem vagyok elégedett.


Hja kérem, nem lehet mindenki kedvére tenni. :)

(Mindenesetre köszi az "ízelítőt" a programból.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 14, Friday, 10:17 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
varasdi wrote:
Azt is sugallja, hogy ne erőlködj azzal, hogy évekig tanulod a [...] elméletét, mert azt csak egy igen szűk szakemberi réteg fogja megérteni és becsülni, ha pedig karriert akarsz csinálni (= emberi módon megélni, és a teljesítményed alapján előrelépni a pályádon), akkor vagy külföldre mész, vagy elfelejted az ilyen komoly és csak a szakemberek számára fontos dolgokat és átállsz az "első vonalas" területekre, amikben [...]
Miközben teljesen egyetértek veled, ezt a mondatot szinte bármilyen általunk fontosnak vélt dolgot művelő tudós, művész, stb. mondhatná. ,,Ne a színházban erőlködj, hanem a tévében legyél sztár; ne csillagászkodj, legyél asztrológus; ne orvoskodj, legyél orvoslátogató, stb.'' Tehát ez itt egy általános borongás arról, hogy a világ a talmiért lelkesedik, az ,,értékest'' meg leszarja.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 14, Friday, 9:08 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Csak a tisztánlátás kedvéért: én explicite jeleztem, hogy ez csak egy ízelítő, nem csak ezek a rendezvények lesznek (pl. lesz Pécsen egy kifejezetten elméleti jellegű konferencia is). Azt is feltételezem, hogy a program önkéntes jelentkezés útján állt össze, az Akadémia valószínűleg nem válogatott.

Ugyanakkor nyilvánvaló, a Nyelvtudományi Intézet által kiállított rendezvénnyel (és így a magáról sugározni kívánt képpel) egyáltalán nem vagyok elégedett.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 14, Friday, 9:02 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
A gond ezzel elsősorban az, amit sugall, és nem csak a laikus számára. Azt sugallja ugyanis, hogy az elméleti nyelvészet, nyelvtechnológia, pszicholingvisztika, stb. "második vonalbeli" nyelvészeti tudományok, és ha Magyaroszágon társadalmilag hasznos nyelvészetet akarsz művelni, akkor jobban teszed, ha nem ezeket a komoly szakmai tudást és agymunkát igényló területeketet választod, hanem pl. a nyelvromlásról meg hasonlókról értekezel meggyőzően. Azt is sugallja, hogy ne erőlködj azzal, hogy évekig tanulod a formális nyelvek elméletét, mert azt csak egy igen szűk szakemberi réteg fogja megérteni és becsülni, ha pedig karriert akarsz csinálni (= emberi módon megélni, és a teljesítményed alapján előrelépni a pályádon), akkor vagy külföldre mész, vagy elfelejted az ilyen komoly és csak a szakemberek számára fontos dolgokat és átállsz az "első vonalas" területekre, amikben elsősorban az ékesszólás és a szubjektív vélemények meggyőző előadása számít. A tudomány helyett a retorika. Tessék választani!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. September 13, Thursday, 21:02 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Jogos az észrevétel, de szerintem társadalmilag hasznosabb lenne, ha az ÉS-be vagy a MaNcs-ba írnád meg. (Esetleg add be népszavazásra: "Kívánja-e Ön, hogy a magyar tudomány ünnepe programjában nyelvészet címszó alatt tudománytalan, konzervatív és ifjúságellenes propagandaelőadások helyett magas színvonalú előadások szerepeljenek?")

(Ja, és nyelvvédők kapcsán illetlenség festsriftezni! :-D)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Gyászünnep?
PostPosted: 2007. September 13, Thursday, 19:28 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Hivatalosan úgy hívják, hogy A magyar tudomány ünnepe, az MTA rendezi minden évben. Egy kis ízelítő az idei nyelvészeti kínálatból:
MTA wrote:
2007. nov. 6. kedd 15.00
Romlik-e a nyelvünk?
Előadás
Bem József Műszaki Szakközép- és Szakiskola
2700 Cegléd, Jászberényi u. 2.

(Koltói Ádám főiskolai docens, az Éltető anyanyelvünk c. Grétsy-Festschrift egyik társszerkesztője.)
MTA wrote:
2007. nov. 8. csütörtök 10.00 - 2007. nov. 9. péntek 14.00
"Reformok útján" Tudományos konferencia a Magyar Tudomány Napja tiszteletére
Konferencia
Budapesti Gazdasági Főiskola
1055 Budapest, Markó u. 29-31.

(Ebben van egy "idegen nyelv és kommunikáció" szekció, gondolom, ezért került ide.)
MTA wrote:
2007. nov. 12. hétfő 12.45 - 14.15
Szép, új világ? Napjaink kommunikációjának kérdései
Előadás

Napjainkban az egyéni és a közösségi kommunikációnak számos új formája születik meg egyik napról a másikra, szinte követhetetlenül. A számítógépes, mobiltelefonos közlésfajták egyre újabb lehetőségei, a közléscsatornák minden eddiginél gyorsabb és a fogyasztással – a reklámozáson keresztül – közvetlenül összekapcsolódó változásai nemcsak új lehetőségeket, de új veszélyeket is jelentenek a kultúra és mindannyiunk számára. Ennek a csábítóan megjelenített „új világnak” a fiatalok nevelésében, nevelődésében, a közösségiségben betöltött szerepére, a nyelvi kommunikációra gyakorolt hatásaira tér ki az előadás.

Előadó: Dr. H. Tóth Tibor, nyelvész kandidátus

Helyszín:
Mikszáth Kálmán Gimnázium
3060 Pásztó, Rákóczi út 1.

MTA wrote:
2007. nov. 15. csütörtök 15.00 - 16.00
„Tudós iskolapad” – Madarak, fák virágok megjelenése a művészetekben
Előadóülés

Előadás címe:
Madarak, fák virágok megjelenése a művészetekben
Az előadás reflekszió a „Tudós iskolapad” kiállítás természetképeire
Előadó:
Dr. Szabó Alfréd,
TIT Teleki László Ismeretterjesztő Egyesület Ceglédi Szervezetének titkára, nyugalmazott pedagógus
„Tudós iskolapad” – rendezvényhét nyitott. Minden érdeklődőt szeretettel várunk!

Helyszín:
Károlyi Mihály Kereskedelmi és Vendéglátóipari Szakképző Iskola
2700 Cegléd,, Kossuth Ferenc u. 18

A következők szerepelnek ugyan az Eseménynaptárban, de nem szerepelnek, ha a "nyelvészet" kategóriát kéri az ember:
MTA wrote:
2007. nov. 6. kedd 10.00 - 18.00
Az ép beszéd és a sérült beszéd: a gyerekkor, a felnőttkor és az időskor problémái Kerekasztal beszélgetések és fórumok a nyelvi diagnosztika és terápia, valamint a nyelvi nevelés és tanácsadás köréből
Kerekasztal-beszélgetés

Délelőtt:
1. Kerekasztal: a nyelvi és beszédfejlődés kisgyerekkorban: a tipikus és a nem tipikus fejlődés problémái.
Vezeti: Gósy Mária tudományos tanácsadó.

2. Kerekasztal: Olvasás és zavarai, szövegértés: mit tehet(ne) az iskolai anyanyelvi nevelés?
Vezeti: Posgay Ildikó tudományos főmunkatárs és Korányi Margit projektumvezető (suliNova Kht).

Délután:
3. Kerekasztal: A felnőttkori szerzett nyelvi zavarok, afáziás sérülések diagnosztizálása és terápiás lehetőségei
Vezeti: Bánréti Zoltán tudományos főmunkatárs

4. Kerekasztal: az időskor nyelve, az időskori emlékezeti zavarok és az időskori beszéd
Vezeti: Hoffmann Ildikó egyetemi docens (SzTE)

Helyszín:
MTA Nyelvtudományi Intézet
1068 Budapest, Benczúr utca 33., Földszinti előadóterem

(Posgay Ildikó dialektológus, a NYTI nyelvművelő osztályának a vezetője.)


Last edited by kalman on 2007. September 13, Thursday, 21:04, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 13 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group