NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:33

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 10, Tuesday, 20:18 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Daniel Jones, An Outline of English Phonetics, valamint Charles Gimson, An Introduction to the Pronunciation of English. Mindkettő elhegedüli, hogy hogyan szokták rosszul ejteni az angolt a ,,kultúrnyelvek'' beszélői.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. July 6, Friday, 21:50 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Tud valaki olyan fonetikai összefoglalásról, cikkről, bármiről, ami frissebb, mint Trubetzkoy, de uazt a témát dolgozza fel? t.i. azt, hogy különböző anyanyelvűek számára melyek a más ynelvekbeni problémás kiejtési jelenségek, vagy esetleg azt, hogy egy nemzetközi segédnyelvet hogyan kellene fonteikai szempontból "logikusan" összerakni?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 22, Friday, 17:04 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Még rémisztőbb, h én milyen hülye vagyok. AMit néztem, az a Fónagy által írt utószó bibliográfiája. És még azt sem tudom megígértetni veletek, h meglátogattok a sárga házban, hiszen bezárták...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 22, Friday, 16:40 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 21:34
Posts: 143
Location: budapest
erik.svoboda wrote:
Tudjátok mi az igazán rémisztő?

Hogy Ladefoged szerepel Laziczius felhasznált irodalmában!!!


:D

Hát végülis, a 40-es években, amikor megjelent a Fonetika, a Ladefoged már majdnem elérte a második x-et...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 22, Friday, 15:25 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Tudjátok mi az igazán rémisztő?

Hogy Ladefoged szerepel Laziczius felhasznált irodalmában!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 19, Tuesday, 10:51 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 21:34
Posts: 143
Location: budapest
Tebe wrote:
A Gósy-féle nagyon nehéz?


Nemtom, én is ezen gondolkodtam, de télleg nemtom megállapítani, hogyan fogadná egy mai középiskolás. A Lazicziust nem ismerem részletesen, de köszi a tippet!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 18, Monday, 15:30 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Én Laziczius Gyula Fonetikáját ajánlom. Nem mai gyerek, de az általános tájékozódásra elég. Én első gimnáziumban olvastam, és rendkívül élveztem, úgyhogy ezért is merem ajánlani.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 18, Monday, 13:55 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
A Gósy-féle nagyon nehéz?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. June 18, Monday, 13:08 
Offline

Joined: 2007. May 18, Friday, 16:38
Posts: 2
Location: Kaposvár-Pécs
Kassai Ilona: Fonetika, Nemzeti Tk, Bp, 1998 (biztos van későbbi kiadás, de nekem ez van meg) 61-81p. "A beszéd mint akusztikai jelenség" fejezettel is rendelkezik. Azt már nemtom megítélni, ez mennyire jó középsuliba...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: fonetika
PostPosted: 2007. June 18, Monday, 12:32 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 21:34
Posts: 143
Location: budapest
erika.szabad wrote:
tokidoki wrote:
Kenesei (szerk.): A nyelv és a nyelvek; 2005-ös kiadás: 65--76. o. (Egy része fonetkika, más része nem.)
Kálmán---Trón: Bevezetés a nyelvtudományba. 2. kiadás (2007-es): 86--89. o.
Kiefer (szerk.): A magyar nyelv kézikönyve. Akadémiai, Bp., 2003. (Kassai Ilona fejezete; ez nem annyira könnyű, de kis átalakítással szerintem olvashatóvá tehető középiskolások számára is.)


Bocsánat, azt nem írtam, hogy olyan kellene, amelyikben nem csak artikulációs szempontok, hanem akusztika is szerepel. A Kassai-fejezetet nem ismerem, de a másik kettőben ebből sajnos kevés van. (Elnézést, tudom h speciálisak az igényeim...)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: fonetika
PostPosted: 2007. June 18, Monday, 11:38 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
tokidoki wrote:
Tud valaki ajánlani magyar nyelven megjelent és könnyen emészthető, középiskolások számára is jól érthető, fonetikáról szóló könyvet vagy összefoglalót? Kifejezetten fonetika kellene, nem fonológia. (A fő bajom inkább az, hogy amiket ismerek, azokról nehezen tudom megállapítani, hogy egy 17-18 éves mennyire tudja magáévá tenni, ebben is kellene segítség.)
Kenesei (szerk.): A nyelv és a nyelvek; 2005-ös kiadás: 65--76. o. (Egy része fonetkika, más része nem.)
Kálmán---Trón: Bevezetés a nyelvtudományba. 2. kiadás (2007-es): 86--89. o.
Kiefer (szerk.): A magyar nyelv kézikönyve. Akadémiai, Bp., 2003. (Kassai Ilona fejezete; ez nem annyira könnyű, de kis átalakítással szerintem olvashatóvá tehető középiskolások számára is.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: fonetika
PostPosted: 2007. June 18, Monday, 11:24 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 21:34
Posts: 143
Location: budapest
Tud valaki ajánlani magyar nyelven megjelent és könnyen emészthető, középiskolások számára is jól érthető, fonetikáról szóló könyvet vagy összefoglalót? Kifejezetten fonetika kellene, nem fonológia. (A fő bajom inkább az, hogy amiket ismerek, azokról nehezen tudom megállapítani, hogy egy 17-18 éves mennyire tudja magáévá tenni, ebben is kellene segítség.)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 12 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group