NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:20

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 9, Wednesday, 9:53 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Előrebocsátom: Nem tudom, mennyiben változott az 1995-ös kiadás óta. Rosszindulatúan --- és a kiadók és a szerzők gyakorlatát valamelyest ismerve --- azt gyanítom: nem sokban.


A 2002-es kiadás nem jelzi, h "átdolgozott", "javított", vagy "bővített" lenne, úgyhogy valószínűleg azonos a tartalma a '95-ös kiadáséval.

Quote:
Kedves Brain Storming! Miért ajánlod ezt a könyvet a gyanútlan olvasók figyelmébe? Miért érdemes szerinted elolvasni ezt a könyvet?

Mert én magam jónak találtam, azokat a részeket legalábbis, amiket én használtam. ... (Másik, igaz valójában mellékes dolog, h én is csak most láttam, h /többek között/ Kontra Miklós lektorálta, és az ő ítéletében szerintem töbnyire megbízhatok.)

Quote:
inkább egy olyan topikba helyezném, ahol azt gyűjtitek, mit nem szabad elolvasni, pl. szociolingvisztikából.

Te mit javasolnál a témában?

Quote:
Bocs, hogy az első postom ilyen negatív, régi olvasótok vagyok, és ez az első dolog, ami kiverte a biztosítékot nálam.


Érdekes, h ezt írod - miért pont ez?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szociolingvisztika
PostPosted: 2007. May 9, Wednesday, 9:47 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
erika.szabad wrote:
Előrebocsátom: Nem tudom, mennyiben változott az 1995-ös kiadás óta. Rosszindulatúan --- és a kiadók és a szerzők gyakorlatát valamelyest ismerve --- azt gyanítom: nem sokban. Így inkább egy olyan topikba helyezném, ahol azt gyűjtitek, mit nem szabad elolvasni, pl. szociolingvisztikából.

erika.szabad! Sikerült megelőznöd három perccel, míg itt körmöltem, de ettől még nagyon megnyugtató, hogy vélerményünk egyezik.
Amúgy meg: semmiben nem változott az újabb kiadás.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szociolingvisztika
PostPosted: 2007. May 9, Wednesday, 9:43 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Brain Storming wrote:
Kiss Jenő: Társadalom és nyelvhasználat - Szociolingvisztikai alapfogalmak,
Nemzeti Tankönyvkiadó, /Felsőoktatási tankönyv/, Bp., 2002 (Bírálta: Kontra Miklós)

Nem vitatkozok én senkivel, de
1. Ez a könyv csak nagyon jól felkészült nyelvészeknek való, még pedig azoknak, akik meg akarják tudni, hogy mivé lesz a nyelvészet, ha összekutyulják azt, ami külön-külön esetleg értelmes lenne. Ennek a végeredménye a magyarszociolingvisztika, ami olyan fogalom, mint a magyarfutball: egy kívülálló számára úgy látszik, mintha ugyanaz a játék lenne, amit szerte a világban is űznek, mert ugyanazokkal a szabályokkal operál, de ha közelről nézzük, látszik, hogy minálunk még a szavak is mást jelentenek. (Tessenek utána járni, miért jelenti magyarul a diglosszia a kódváltás-t! Ilyen alapon a magyar orvosok bejelenthetnék, hogy az appendicitist eztán lábgombásodás jelentésben fogják használni.
Nem véletlen, hogy ennek a könyvnek megjelent a cáfolata, ami ugyan nem említi, hogy az akar lenni, de aki olvasta mindkettőt tudja, hogy mire válaszolnak ez utóbbi kérdései: Sándor Klára: Szociolingvisztikai alapismeretek. In: Sándor Klára (szerk.): Nyelv, nyelvi jogok, oktatás. Szeged, 2001. 7–48 = In: Galgóczi László (szerk.): Nyelvtan, nyelvhasználat, kommunikáció. Szeged, 1999. 133–171.
2. A kevert nyelv(észet)szemlélete miatt (pontosabban a szociolingvisztikai nyelvszemlélet és a szociolingvisztika totális hiánya miatt) a „Társadalom és nyelvhasználat” nem hogy ajánlott könyv a szociolingvisztikával ismerkedőknek, hanem éppen a tiltólistám élén áll.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Szociolingvisztika
PostPosted: 2007. May 9, Wednesday, 9:40 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
Brain Storming wrote:
Kiss Jenő: Társadalom és nyelvhasználat - Szociolingvisztikai alapfogalmak,
Nemzeti Tankönyvkiadó, /Felsőoktatási tankönyv/, Bp., 2002 (Bírálta: Kontra Miklós)

Előrebocsátom: Nem tudom, mennyiben változott az 1995-ös kiadás óta. Rosszindulatúan --- és a kiadók és a szerzők gyakorlatát valamelyest ismerve --- azt gyanítom: nem sokban. Így inkább egy olyan topikba helyezném, ahol azt gyűjtitek, mit nem szabad elolvasni, pl. szociolingvisztikából.

Bocs, hogy az első postom ilyen negatív, régi olvasótok vagyok, és ez az első dolog, ami kiverte a biztosítékot nálam.

Kedves Brain Storming! Miért ajánlod ezt a könyvet a gyanútlan olvasók figyelmébe? Miért érdemes szerinted elolvasni ezt a könyvet?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Szociolingvisztika
PostPosted: 2007. May 9, Wednesday, 9:06 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Kiss Jenő: Társadalom és nyelvhasználat - Szociolingvisztikai alapfogalmak,
Nemzeti Tankönyvkiadó, /Felsőoktatási tankönyv/, Bp., 2002 (Bírálta: Kontra Miklós)

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 50 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group