NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 16:00

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 84 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 29, Tuesday, 14:05 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
Tebe wrote:
Semmin. Megfigyelünk egy jelenséget.
Milyen jelenséget? Hogy még az expertek is csinálnak helyesírási hibát? És? Mire jutottatok?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 29, Tuesday, 13:49 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
erika.szabad wrote:
aagnes wrote:
Toldi estélye
Ezt én a magyartanáromtól kapott kötelezőolvasmány-listán láttam. De nem értem, végülis min élcelődtök.


Semmin. Megfigyelünk egy jelenséget.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 29, Tuesday, 11:26 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
aagnes wrote:
Toldi estélye
Ezt én a magyartanáromtól kapott kötelezőolvasmány-listán láttam. De nem értem, végülis min élcelődtök.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 29, Tuesday, 11:08 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 12:43
Posts: 104
Tebe wrote:
kamperg wrote:
erik.svoboda wrote:
OK, bár ez nem a gyónás topik, én elismerem, h időnként még a Px-ek j-it is szoktam ly-nak írni.


Valamelyik évben az ország összes középiskolai osztálynaplójában ez szerepelt:
születési helye:
születési idelye:


Horrorborzalom.


Mágjára velük!! :D
Könyvben láttam olyat is, h Toldi estélye :lol: speciel annak is lenne értelme :D csak épp Arany nem így gondolta...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 29, Tuesday, 5:23 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
kamperg wrote:
erik.svoboda wrote:
OK, bár ez nem a gyónás topik, én elismerem, h időnként még a Px-ek j-it is szoktam ly-nak írni.


Valamelyik évben az ország összes középiskolai osztálynaplójában ez szerepelt:
születési helye:
születési idelye:


Horrorborzalom.


Mágjára velük!! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 28, Monday, 22:04 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
erik.svoboda wrote:
OK, bár ez nem a gyónás topik, én elismerem, h időnként még a Px-ek j-it is szoktam ly-nak írni.


Valamelyik évben az ország összes középiskolai osztálynaplójában ez szerepelt:
születési helye:
születési idelye:


Horrorborzalom.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 28, Monday, 21:49 
Offline

Joined: 2007. May 9, Wednesday, 9:27
Posts: 89
Tebe wrote:
A TV2 híradójában az imént elipszilonnal írták, hogy ijesztő. Valaki monnyon le! :D
Nekem az ly-nal van... Akárhányszor leírom, mindig először ly-nal, és utána javítom, mert persze valahol tudom, hogy j-vel kell, csak az kapásból nem jön kézre. (Node ez nem a gyónstopik.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 28, Monday, 21:11 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Ez azért ilyesztő.


OK, bár ez nem a gyónás topik, én elismerem, h időnként még a Px-ek j-it is szoktam ly-nak írni. (Na jó, ha észreveszem, nem hagyom úgy.) Na most mi van akkor, ha egy tv-s szerkesztőnek éppen így csúszott ki az ujjai alól. (Apropó, az új meg az ujj helyesírása is szokott érdekes dolgokat produkálni. Egyszer azért letesztelteném, h spontán beszédben van-e egyáltalán különbség közöttük.) Nyilván nem szokták agyonlektorálni ezeket a feliratokat, így haát nem szúrt szemet senkinek, míg adásba nem ment. Na és? Akkor most mi van?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 27, Sunday, 19:28 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
Bocs, miért ne írnák, h ilyesztő? A gólyát is ly-nal szokás írni, pedig ugyanolyan j van benne, mint az ijesztőben...


Persze, hogy írhattyák,bár az a gyanúm, a szerkesztők nem tudományos megfontolásokból írták így - de ettől még nyugodtan tehetik :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 27, Sunday, 19:25 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
erik.svoboda wrote:
Bocs, miért ne írnák, h ilyesztő? A gólyát is ly-nal szokás írni, pedig ugyanolyan j van benne, mint az ijesztőben...


Ez azért ilyesztő. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 27, Sunday, 19:17 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Bocs, miért ne írnák, h ilyesztő? A gólyát is ly-nal szokás írni, pedig ugyanolyan j van benne, mint az ijesztőben...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 27, Sunday, 17:44 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
A TV2 híradójában az imént elipszilonnal írták, hogy ijesztő. Valaki monnyon le! :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. April 16, Monday, 17:37 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
gyarmz wrote:
Dr. Stein wrote:
Nembazmeg, amilyen gyakran hallani két kőművest a thermopülai csatáról elmélkedni, olyan mértékben alkalmazkodik a magyar tanrend a társadalom valós igényeihez.


Khmm:

Monty Python's Flying Circus wrote:
Second Miner: Are you saying I don't know the difference between the War of the bloody Spanish Succession and the Thirty bloody Years War?

Third Miner: You don't know the difference between the Battle of Borodino and a tiger's bum.

(They start to fight.)

Foreman: Break it up, break it up. (he hits them with his pickaxe) I'm sick of all this bloody fighting. If it's not the bloody Treaty of Utrecht it's the bloody binomial theorem. This isn't the senior common room at All Souls, it's the bloody coal face.

(A fourth miner runs up.)

Fourth Miner: Hey, gaffer, can you settle something? Morgan here says you find the abacus between the triglyphs in the frieze section of the entablature of classical Greek Doric temples.

Foreman: You bloody fool, Morgan, that's the metope. The abacus is between the architrave and the aechinus in the capital.

Morgan: You stinking liar.

(Another fight breaks out...)


Oh those British miners... :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. April 16, Monday, 17:32 
Offline

Joined: 2005. February 16, Wednesday, 19:35
Posts: 80
Dr. Stein wrote:
Nembazmeg, amilyen gyakran hallani két kőművest a thermopülai csatáról elmélkedni, olyan mértékben alkalmazkodik a magyar tanrend a társadalom valós igényeihez.


Khmm:

Monty Python's Flying Circus wrote:
Second Miner: Are you saying I don't know the difference between the War of the bloody Spanish Succession and the Thirty bloody Years War?

Third Miner: You don't know the difference between the Battle of Borodino and a tiger's bum.

(They start to fight.)

Foreman: Break it up, break it up. (he hits them with his pickaxe) I'm sick of all this bloody fighting. If it's not the bloody Treaty of Utrecht it's the bloody binomial theorem. This isn't the senior common room at All Souls, it's the bloody coal face.

(A fourth miner runs up.)

Fourth Miner: Hey, gaffer, can you settle something? Morgan here says you find the abacus between the triglyphs in the frieze section of the entablature of classical Greek Doric temples.

Foreman: You bloody fool, Morgan, that's the metope. The abacus is between the architrave and the aechinus in the capital.

Morgan: You stinking liar.

(Another fight breaks out...)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. April 16, Monday, 17:02 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Hát, a helyesíráson kívül azért más dolgok oktatásával is vannak problémácskák Dr. Stein szerint:

Dr. Stein wrote:
Az iskolapadba ülő gyerekek első komolyabb tanulmánya az ókori Görögország története, melynek kapcsán kimondhatatlan nevű emberek néhány mondatba sűrített tetteit kell kívülről megtanulni. Az évszámokkal jócskán megtűzdelt anyag teljesen érdektelen, számokkal, hülye városnevekkel elegy halmazzá válik a gyerekember szemében. Ugyan az Életre kurvára nem készítik fel iskolai tanulmányai - ami egy postai csekk kitöltését sem tanítja meg - elvárják tőle, hogy félmeztelen, izzadtan csellengő görögök végül is elsüllyedt civilizációját magolja be keservesen. Eközben nagy eséllyel problémát jelent számára a szövegértés, mert olvasni viszont nem tanították meg.

„Spártában a földbirtokos arisztokrácia megtartotta hatalmát, és Lükurgosz alkotmánya (Kr. e. 650 körül) bebetonozta azt és Spártának militarista rendszert adott kettős királyság formájában. Spárta dominálta a Peloponnézosz többi poliszát Argosz és Akhaia kivételével.”

És? Ki nem szarja le? Miért nem azokat az elveket, kulturális és technikai hagyatékot tanítják meg pusztán a gyerekeknek, amit átörökítettek a rákövetkező civilizációk, a rómaiaktól kezdve modern korunkig? Mitől lesz okosabb, sikeresebb országunk, ha ez a lexikális tananyag elveszi az időt a deriválás alapjaitól? Nézzünk szét a világban és rögtön megcáfolhatjuk a „magyarok erősebbek a humán ismeretek terén, mint a tahó amerikaiak” - érvelés létjogosultságát. Mit érnénk el vele, ha igaz lenne (lásd Pisa teszt)? Mit találtak fel (itthon élő) magyarok az elmúlt negyven évben a Rubik-kockán kívül? Miért Indiába és Romániába települ a Microsoft? Miért nem a magyar szellemi kapacitás fellegvárába (értelemszerűen Magyarországra)? Azért, mert elkúrtuk. Életszerűtlen, gyorsan felejtésre ítélt tananyaggal tömtük a kölykök fejét, ami nemhogy elvette a gyakorlati ismeretektől az időt, de még szenvedtek is közben szerencsétlenek. Másik közhely, hogy „a görög mitológia az alapműveltség része”. Nembazmeg, amilyen gyakran hallani két kőművest a thermopülai csatáról elmélkedni, olyan mértékben alkalmazkodik a magyar tanrend a társadalom valós igényeihez.


Legalább nem csak a helyesírás a probléma :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 84 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group