NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:36

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 64 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 31, Saturday, 10:57 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Vers mindenkinek.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 26, Monday, 18:19 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
prezzey wrote:
Most boldog vagyok, ezek szerint jó volt valamire, hogy összeírtam azt a halom épületességet :D


Hát, azelőtt is találkoztam már a statisztikai hipotézisteszteléssel, de nagyon érzékletes volt a példa :wink: (És hát a dolog korlátai is megérnének egy misét.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 26, Monday, 18:13 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Most boldog vagyok, ezek szerint jó volt valamire, hogy összeírtam azt a halom épületességet :D

(remélem, kitart egy ideig, mert most nagyon nem érek rá fórumozni :cry: )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 26, Monday, 7:20 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
prezzey wrote:
Mocskos telepata vagyok, nemtuttad? :twisted: 8)


Majd ha formálisan hipotézistesztelted, elhisszük :wink: :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 25, Sunday, 22:01 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Mocskos telepata vagyok, nemtuttad? :twisted: 8)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 21, Wednesday, 17:02 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Húúú, prezzey, te gondolatolvasó vagy... (nem értem, hogy maradt le...)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 21, Wednesday, 10:40 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
OFF Az ienekről mindig ez jut eszembe:

Bëlga wrote:
,,...Ahol a gepárd nem eszik antilopot,
Szorosan kötnek barátságot,
Mert átalakul a gepárd gyomra,
Együtt vadásznak ehető gyomra.
Egyenlő az ember, egyenlő az állat,
Az új világban megkapod a transzcendenciádat.
A konkrétumból levontunk a konzekvenciákat.
Abszolútum, nyíjjá ki, találkozunk nálad...''

Az újvilág yo, az újvilág yo, aah aah


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 21, Wednesday, 10:03 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
A barantás filmet akartad belinkelni? (Nekem nem látszott semmi.)

http://index.hu/tech/tortenelem/bari070312/


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 20, Tuesday, 21:41 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Karacsony Sandor ,,Magyar eszjaras'' cimu muvebol szedik, hogy a magyar mellerendelesben, az indoeuropai alarendelesben gondolkodik (nyilvan mi sokkal demokratikusabbak is vagyunk).


Újabb nyom: alsó film.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 22:00 
Offline

Joined: 2006. August 29, Tuesday, 11:18
Posts: 30
Location: Magyarország
"a tudomány a legkeményebben nyomta el az identitásunkat és a függetlenségünket"


tessék???????

és mire lennének alkalmasak talán a polgári körök?


jajajajaj


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 21:46 
Offline

Joined: 2006. August 29, Tuesday, 11:18
Posts: 30
Location: Magyarország
"Beható fordítói és indogermán ajkúaknak való nyelvtanári gyakorlatomból számtalan példát tudnék itt felsorolni azt bizonyítandó...."

ezután a mesteri szófűzésű mondat után már csak hab volt a tortán e kettő,höh..... :


* biológiailag (egymás nélkül a férfi és a nő nem tud szaporodni), de
* társadalmilag is (kiegészítő szerepek, vérmérsékletek, erősségek).

meg még a lovas sztori, hááát....!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. August 7, Sunday, 9:25 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Adalék egy régebbi szálhoz: http://seas3.elte.hu/delg/publications/ ... #karacsony


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 31, Sunday, 20:27 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nem lehet, hogy ez az idióta azt akarja, hogy idézzék? Tessék, máris milyen sikeresen eléri a célját!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 31, Sunday, 19:22 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Quote:
Amíg a nyelvünk intakt, amíg egyben van és képes erre a növényszerű fejlődésre és burjánzásra, addig nincs gond, mert addig megvédi az agyunkat. Az agyunkban ugyanis azok a csodálatos asszociációk, amiket a nyelv törvényszerűségei hoztak létre, lehetővé teszik a sajátos gondolkodásunkat a világban. Egy sematikus nyelvet használó, azon felnövekvő, a világot azon keresztül szemlélő, azon keresztül kifejező embernek a fejében sokkal kevesebb lehet, amiből kifejez.

Kötelességünk azonnal elkezdeni ezt tudatosítani. Jó érzés, hogy végre megtaláltuk újra önmagunkat ezen a téren is, azon a téren is, ahol a tudomány a legkeményebben nyomta el az identitásunkat és a függetlenségünket, ami miatt egyfolytában kisebbnek és rosszabbnak éreztük magunkat másoknál. Talán a polgári körök alkalmasak erre, vagy bármilyen csoportosulás. Elsődleges céllá kell tenni, hogy az emberek fejében ezt a dolgot nagyon keményen és most még nagyon egyszerűen helyrebillentsük. Később nehéz lesz, ha már angol vagy német séma szerint fogunk beszélni, gondolkodni, szerintem akkor fogunk elveszni.


Az én agyamban az a csodálatos asszociáció ébredt, miközben ezt olvastam, hogy "csattanó maszlag". Meg hogy "sajtár". Érdekes...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 31, Sunday, 18:09 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Quote:
Annyit mindenesetre megtudtam, hogy a Chomsky-féle generatív nyelvtan tanulása = egy nagyon tehetséges, amerikai nyelvész.


:lol: :lol:

Amúgy szerintem élőbeszédben még elmegy egy ilyen, írásban... izé... (végül is a fórum is írás, ajaj) szóval egy nyomtatásban megjelenő írásban (hah! csak kivágtam magam) azért már necces. Kivétel, ha így akarja kifejezni a lesajnálását Chomsky iránt. Ez mondjuk sikerült is... :?


Most látom, ez valami beszélgetésnek a gépelt változata lenne? Akkor azért elnézőbb vagyok :wink:

Quote:
"Ez azt jelenti, hogy a magyar szakosok tanításában ezentúl nem a finnugor elméletet, nem a latin grammatizálást fogjuk erőltetni, hanem hogy a generatív nyelvtan, az angolszász úthenger, ami borzalmasabb és ijesztőbb még a finnugor vagy latin grammatizálás."


1. Milyen a finnugor grammatizálás? Most itt arra gondol, hogy a magyarban mindenféle lexikai esetet sorolgatnak fel, vagy mi a szöszre? (Magánvélemény: nem is gondol semmire.)

2. Azt a "még"-et sem értem, hogy kerül oda.

3. Teljesen meg tudom érteni, amikor azt mondja, hogy Chomskyt nehezebb magyarra alkalmazni, mint angolra, de ha neki ebből az következik, hogy Chomskyt egy az egyben ki kellene dobni, akkor csak sajnálni tudom. (Őt. Nem amerikai generatív nyelvész barátunkat, az meg tudja magát védeni :lol: )

Quote:
Úgy történik az anyag leadása, hogy az angolszász szakirodalomból az oktató kiemel egy angol példamondatot, azt lefordítja magyarra, és a továbbiakban ezt hiteles magyar mondatnak tekinti. Most már a példamondatok sem lesznek magyarok.


Szerintem ez kb. arra vezetne, hogy "Én beszél magyar! Én generál jó mondatok!" (Tessék 1:1 megfeleltetni a szavakat.) Azt senki sem gondolhatja, hogy egy egyetemen így oktatnak szintaxist... öööö, vagy igen?! Lassan már mindent elhiszek. :shock:

Itt egy pszicho-polito-lingvisztikai gyöngyszem is, ugyanonnan:

Quote:
Amíg a nyelvünk intakt, amíg egyben van és képes erre a növényszerű fejlődésre és burjánzásra, addig nincs gond, mert addig megvédi az agyunkat. Az agyunkban ugyanis azok a csodálatos asszociációk, amiket a nyelv törvényszerűségei hoztak létre, lehetővé teszik a sajátos gondolkodásunkat a világban. Egy sematikus nyelvet használó, azon felnövekvő, a világot azon keresztül szemlélő, azon keresztül kifejező embernek a fejében sokkal kevesebb lehet, amiből kifejez.

Kötelességünk azonnal elkezdeni ezt tudatosítani. Jó érzés, hogy végre megtaláltuk újra önmagunkat ezen a téren is, azon a téren is, ahol a tudomány a legkeményebben nyomta el az identitásunkat és a függetlenségünket, ami miatt egyfolytában kisebbnek és rosszabbnak éreztük magunkat másoknál. Talán a polgári körök alkalmasak erre, vagy bármilyen csoportosulás. Elsődleges céllá kell tenni, hogy az emberek fejében ezt a dolgot nagyon keményen és most még nagyon egyszerűen helyrebillentsük. Később nehéz lesz, ha már angol vagy német séma szerint fogunk beszélni, gondolkodni, szerintem akkor fogunk elveszni.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 64 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 8 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group