NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 5:43

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 131 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 17, Thursday, 8:59 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
prezzey wrote:
Miskolci Bölcsész Egyesület Nagy Lajos Király Magánegyeteme:

Quote:
A miskolci Nagy Lajos Király Magánegyetem Magyarország legjelesebb őstörténeti kutatóműhelye, amely
feldolgozza az ősmagyar hitvilág kérdéseit, történelmi, társadalmi, filozófiai és régészeti szempontból is alternatívát
nyújt a finnugor eszmei rabigában nyögő, de onnan kiszabadulni kívánó honfitársaknak. A világ alternatív
ősmagyarkutatás legkiválóbbjai oktatnak a magánegyetemen, többek között Pap Gábor, Bakay Kornél, vagy Badiny Jós Ferenc.


Alternatív ősmagyarkutatás, értsd: sumer-magyarológia és tsai.
"Finnugor eszmei rabiga"! Besz@rás :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. May 17, Thursday, 7:59 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Hmm, nem akarok új topicot indítani csak ezért, és leginkább ide tartozik. Most vettem észre, hogy a salgótarjáni alpolgármester - tudjátok, aki mostanában szokott a hírekben szerepelni azzal, hogy nincs PhD fokozata, de állítólag ezt állította magáról - milyen helyen szerezte a végzettségét. Figyeltétek?

Miskolci Bölcsész Egyesület Nagy Lajos Király Magánegyeteme:

Quote:
A miskolci Nagy Lajos Király Magánegyetem Magyarország legjelesebb őstörténeti kutatóműhelye, amely
feldolgozza az ősmagyar hitvilág kérdéseit, történelmi, társadalmi, filozófiai és régészeti szempontból is alternatívát
nyújt a finnugor eszmei rabigában nyögő, de onnan kiszabadulni kívánó honfitársaknak. A világ alternatív
ősmagyarkutatás legkiválóbbjai oktatnak a magánegyetemen, többek között Pap Gábor, Bakay Kornél, vagy Badiny Jós Ferenc.


(innen: http://www.hunhir.hu/mbe/mbe.html - szerintem ez a hivatalos weblapjuk)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 12, Monday, 7:55 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Kedves najahuha,

Bár fénysebességgel távolodunk a topik témájától, azért a következőket érdemes figyelembe venni:
A szövegkorpusz méretét azért említettem, hogy világos legyen, hogy az adminisztratív szövegek jóval Hammurapi előtt is a legnagyobb mennyiségben készülő típust jelentették. Tudnod kell azt is, hogy a támadások - bármilyen furán is hangozzék ez - a legjobb konzerválói a szövegnek, ugyanis a felgyújtott épületekben gyönyörűen kiégtek a táblák, majd az összeomló épület pompásan megőrizte a szövegtárakat. A jelentősebb könyvtárakat vagy levéltárakat mind annak köszönhetjük, hogy az adott várost lerombolták.

A legkorábbi szövegek az Uruk-korból maradtak ránk, ekkor és még az ezután következő ún. Dzsemdet-Naszr korban is csak adminisztratív szövegek és kisebb mennyiségben lexikális listák születtek. Csak ezután keztek el más típusú szövegeket írni, (sajnos) igen kis mennyiségben. Majd a korai dinasztikus korban lesz a királyfelirat egyre gyakoribb műfaj, de azt is tudni kell, hogy a sumer irodalmi szövegek szinte kizárólag óbabiloni kori kéziratok formájában állnak rendelkezésünkre, addig feltehetően főleg szóbeli tradícióban léteztek.

najahuha wrote:
Tebe wrote:
najahuha wrote:
.

Nem utolsósorban azért sem, mert az adásvételek tömeges adminisztrációjára a 18. században Hammurapi adott törvényi utasítást...


Az Ur-i III. dinasztia korából származó adminisztratív szövegkorpusz 1.900.000 szövegszót tartalmaz hozzávet?legesen, és ezzel messze a legnagyobb sumer nyelv? korpusz (nagyon messze). Szóval nem Hammurapi kezdte az adminisztrációt...


Kedves Tebe !

A szövegkorpusz nagysága önmagában nem jelent semmit, hiszen ismeretes, hogy a korai dinasztiák korában az északi térség városállamait számos támadás érte sokfelöl, ( északi nomádok, gutik stb...), így az ottani emlékek megsemmisülhettek.

Továbbá az az ismeret, amelyb?l meríthetünk ezen régi korok ---- a III. UR-i dinasztiákat is megel?z? id? --- történetéb?l, --- királylisták, templomépít? himnuszok, szoborfeliratok stb --- bizony nem lehetett csekély...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 23:31 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
--- el?zetes egyeztetés után ---


aha


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 22:46 
Offline

Joined: 2007. March 9, Friday, 9:13
Posts: 36
Location: Szombathely
erik.svoboda wrote:
Quote:
Az idegenek meg vessenek magukra.... miért nem tanulták meg az adott ország nyelvét.....


Aha, ezek szerint csak oda utazzon az ember, ahol beszéli a nyelvet...


vagy tanulja meg a PIKTO-GRÁF-ot ( PIKTO-GLIFA ??) -- Ami már nem szent véset, csak egyszer? képjel... , jelentéstartalma --- el?zetes egyeztetés után --- bármely nyelven ugyanúgy értelmezhet?...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 22:24 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Az idegenek meg vessenek magukra.... miért nem tanulták meg az adott ország nyelvét.....


Aha, ezek szerint csak oda utazzon az ember, ahol beszéli a nyelvet...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 22:01 
Offline

Joined: 2007. March 9, Friday, 9:13
Posts: 36
Location: Szombathely
erik.svoboda wrote:
Quote:
a felgyorsult világban nem lehet minden KRESZtáblát SZÖVEGESen kitenni, mert azok elolvasása iszonyatos hosszú id? lenne ---- BEHAJTANI TILOS / BEHAJTANI TILOS FELOLDVA stb.... ---, ezeket KÉPekkel absztraktáljuk, és megTANítják hozzá a magyarázatot.


Én spec. még nem jártam Amerikában, de filmélményeim alapján úgy t?nik, h ott elég sok a szöveges tábla. Csehországban pedig az t?nt fel, hogy rengeteg információ szövegesen van kiírva (pl. otá?ení vozidel údržby), sosem értettem, h a csehül nem tudó külföldiekhez mindez hogy jut el. De ha az autópályán az anyanyelvbén ilyen dolgokat el tud olvasni az ember, akkor szerintem a behajtani tilost is el tudná. Más kérdés, h éredems "rövidíteni".



Az idegenek meg vessenek magukra.... miért nem tanulták meg az adott ország nyelvét.....


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 22:00 
Offline

Joined: 2007. March 9, Friday, 9:13
Posts: 36
Location: Szombathely
szigetva wrote:
Aki már látott középkori kéziratot, az tudja, hogy ott milyen rövidítések bírnak lenni. Ma azokat a dolgokat szépen kiírjuk. (Ja biztos akkor is sietni kellett, mert jöttek a vikingek.) Aztán a római sírfeliratokon is tudnak rendesen rövidíteni, pedig a halott nem fut el. (Tudom, ott meg biztos a vésnöknek volt karakter/sestertiusban a díjazása.) Na de akkor mihez képest rövidítünk?


Számos ligatúrát kitaláltak a latin bet?kre is. A leghismertebb lett közülük talán az EMAIL-es "kukac". : alias: "AD".


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 21:57 
Offline

Joined: 2007. March 9, Friday, 9:13
Posts: 36
Location: Szombathely
Tebe wrote:
najahuha wrote:
.

Nem utolsósorban azért sem, mert az adásvételek tömeges adminisztrációjára a 18. században Hammurapi adott törvényi utasítást...


Az Ur-i III. dinasztia korából származó adminisztratív szövegkorpusz 1.900.000 szövegszót tartalmaz hozzávet?legesen, és ezzel messze a legnagyobb sumer nyelv? korpusz (nagyon messze). Szóval nem Hammurapi kezdte az adminisztrációt...


Kedves Tebe !

A szövegkorpusz nagysága önmagában nem jelent semmit, hiszen ismeretes, hogy a korai dinasztiák korában az északi térség városállamait számos támadás érte sokfelöl, ( északi nomádok, gutik stb...), így az ottani emlékek megsemmisülhettek.

Továbbá az az ismeret, amelyb?l meríthetünk ezen régi korok ---- a III. UR-i dinasztiákat is megel?z? id? --- történetéb?l, --- királylisták, templomépít? himnuszok, szoborfeliratok stb --- bizony nem lehetett csekély...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 21:10 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Hát persze!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 20:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Na ja, de akkor mihez képest rövid ma mi?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 20:31 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
szigetva, ha neked kéne úgy megrajzolni a betűket, ahogy a középkori szerzetesek tették (a kőbevésésről nem is szólva!), akkor te is rövidítenél! :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 20:19 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Aki már látott középkori kéziratot, az tudja, hogy ott milyen rövidítések bírnak lenni. Ma azokat a dolgokat szépen kiírjuk. (Ja biztos akkor is sietni kellett, mert jöttek a vikingek.) Aztán a római sírfeliratokon is tudnak rendesen rövidíteni, pedig a halott nem fut el. (Tudom, ott meg biztos a vésnöknek volt karakter/sestertiusban a díjazása.) Na de akkor mihez képest rövidítünk?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 20:14 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
a felgyorsult világban nem lehet minden KRESZtáblát SZÖVEGESen kitenni, mert azok elolvasása iszonyatos hosszú id? lenne ---- BEHAJTANI TILOS / BEHAJTANI TILOS FELOLDVA stb.... ---, ezeket KÉPekkel absztraktáljuk, és megTANítják hozzá a magyarázatot.


Én spec. még nem jártam Amerikában, de filmélményeim alapján úgy tűnik, h ott elég sok a szöveges tábla. Csehországban pedig az tűnt fel, hogy rengeteg információ szövegesen van kiírva (pl. otáčení vozidel údržby), sosem értettem, h a csehül nem tudó külföldiekhez mindez hogy jut el. De ha az autópályán az anyanyelvbén ilyen dolgokat el tud olvasni az ember, akkor szerintem a behajtani tilost is el tudná. Más kérdés, h éredems "rövidíteni".


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. March 11, Sunday, 17:49 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
najahuha wrote:
Ugyanakkor azt is látni kell, hogy ha a gondolkodás olyan-amilyen, akkor maga a kifejez? eszköz ( a nyelv) is idomul hozzá..

Akkor nem értem, hogyan lehetséges, hogy többé-kevésbé azért értjük egymást... Bővebben: A nyelv valami közösségi cucc, a gondolkodást nem tudom kollektívként elképzelni...

najahuha wrote:
Lásd akár napjainkban:
a felgyorsult világban nem lehet minden KRESZtáblát SZÖVEGESen kitenni, mert azok elolvasása iszonyatos hosszú id? lenne ---- BEHAJTANI TILOS / BEHAJTANI TILOS FELOLDVA stb.... ---, ezeket KÉPekkel absztraktáljuk, és megTANítják hozzá a magyarázatot.

Volt valaha is olyan, hogy a KRESZ-táblák helyett feliratok álltak? Ha nem, akkor ez nem jó példa a ,,mai felgyorsult világunkra''...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 131 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group