NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:19

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Default inheritance
PostPosted: 2007. February 28, Wednesday, 9:14 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Ha nem lenne elég világos, hogy miért a monotónia számít itt: ha nincs megengedve "default" öröklődés, akkor a típusoktól az altípusaik felé haladva a tulajdonságok csak szaporodhatnak (az altípusoknak lehetnek plusz vonásaik), de nem változhatnak meg. Tehát monotón növekszik a specifikáltság, ahogy az altípusok felé haladunk. Ha nem monotón az öröklődés, az pont azt jelenti, hogy nemcsak növekedhet a specifikáltság, hanem meg is változhat.

A klasszikus példa a MADÁR típus és altípusai. Tegyük fel, hogy a MADÁR típusnak eleve tulajdonsága az, hogy "tud repülni". Monotón öröklődés esetén akkor minden altípusra kötelezően öröklődik ez a tulajdonság, és pingvinek meg struccok nem létezhetnek. Nem monotón öröklődés esetén bizonyos altípusokra (PINGVIN, STRUCC stb.) kimondhatjuk, hogy kivételesen nem öröklik ezt a tulajdonságot (annak ellenére, hogy az "alapértelmezés", a "default" az, hogy nekik is kéne tudniuk repülni). Ezt monotón öröklődés esetén csak úgy tudjuk elérni, hogy eleve nem rendeljük a "tud repülni" tulajdonságot a MADÁR típushoz.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Default inheritance
PostPosted: 2007. February 28, Wednesday, 9:05 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
kalman wrote:
Tebe wrote:
Lehet, hogy jól ismert kifejezés, én most találkoztam vele először :oops: Van ismert magyar megfelelője?
A defaultnak (ebben az értelmében) eleve nincs. Tehát default öröklődésnek szoktuk fordítani. Azt jelenti, hogy egy típusnak alapból minden tulajdonságát "öröklik" az altípusai (megegyeznek vele bennük), de ha külön kimondjuk egy altípusnál, hogy egy bizonyos tulajdonságban eltér a fölérendelt típustól, akkor az megengedett.

Esetleg nem monotón öröklődésnek lehetne nevezni, mivel monotón az a fajta öröklődés, amikor nincs megengedve az ilyenfajta felülbírálás.


Köszönöm szépen, akkor nagyjából jól értettem :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Default inheritance
PostPosted: 2007. February 28, Wednesday, 8:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Tebe wrote:
Lehet, hogy jól ismert kifejezés, én most találkoztam vele először :oops: Van ismert magyar megfelelője?
A defaultnak (ebben az értelmében) eleve nincs. Tehát default öröklődésnek szoktuk fordítani. Azt jelenti, hogy egy típusnak alapból minden tulajdonságát "öröklik" az altípusai (megegyeznek vele bennük), de ha külön kimondjuk egy altípusnál, hogy egy bizonyos tulajdonságban eltér a fölérendelt típustól, akkor az megengedett.

Esetleg nem monotón öröklődésnek lehetne nevezni, mivel monotón az a fajta öröklődés, amikor nincs megengedve az ilyenfajta felülbírálás.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Default inheritance
PostPosted: 2007. February 28, Wednesday, 8:13 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Lehet, hogy jól ismert kifejezés, én most találkoztam vele először :oops: Van ismert magyar megfelelője?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 19 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group