NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:49

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 266 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 22:34 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Nincs itt biológus is?


Olyan jó, aki evolúció-biológiával, és szociobiológiával, élettannal, szexológiáva foglalkozik, de nem biológus? :?: :?: :wink: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 21:04 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
aagnes wrote:
csoport, gyűrű, háló nem jönnek elő hamarabb (esetleg vmi hardcore specmaton, ezt nem tudom
Nana, Horlai elmnyelv matekórán elmondta ezeket. Egy darabig még talán értettem is.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 14:54 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Most olvastam, de nagyon tetszik: bevezették a szennyvizet.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 14:45 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Összehordtunk tücsköt-bogarat


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 14:43 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 12:43
Posts: 104
Brain Storming wrote:
A hasonló-hasonlít pár a szinonímaszótárak szerint egymás elsőrendű magyarázói.
jaj, ne már... az nem matematikaiszinonima-szótár!

Sztem nem érdemes a szaknyelv miatt összeveszni ;)
Ahogy a matematikus meg a nyelvész se szokott összeverekedni az ellipszis miatt :lol:

Én elfogadom, hogy nektek kockás füzet (ühüm, igazából nekem is, csak én tudom, h valójában nem az... bár ezt ti is tudjátok ;) ), de a laikusoknak is el kell tudniuk fogadni, hogy ami hasonlít, az nem feltétlenül hasonló. Ahogy nem minden rovar bogár!
Hű, ez is milyen jó példa. Sok mindenre képesek vagyunk mondani, h bogár, ami pedig nem az. Nincs itt biológus is? :lol:


Last edited by aagnes on 2007. January 26, Friday, 14:46, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 14:39 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Uff!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 14:35 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 12:43
Posts: 104
Összegzésképp:

A hasonló és a hasonlít közti különbség matekórán (bárhol bármilyen matematikával kapcsolatos közegben) nem szófaji, hanem szaknyelvi. Egyszerűen van a matematikában olyan, egyébként teljesen korrektül definiált, szakszó, hogy hasonló. Igei alak nincs hozzá (nincs hasonlít terminus). Az ABC háromszög hasonló DEF-hez. Ez van: 'hasonlónak lenni'.
(Vagy "DEF hasonló ABC-hez", vagy "van olyan hasonlósági transzformáció, mely ABC-t DEF-be viszi", ragozhatnám még. De hasonlít vagy ehhez hasonló ige nem szerepel egyikben sem.)

Ha az egyetemi/főiskolai hallgatóknak már mindenről kész fogalomrendszerük lenne (ahogy BS fogalmazott), nem nagyon kellene már egyetemen/főiskolán tanulniuk... varasdi példái: csoport, gyűrű, háló nem jönnek elő hamarabb (esetleg vmi hardcore specmaton, ezt nem tudom). A matematikus és a matektanár között sincs akkora különbség...

A csoport, gyűrű, háló, test szavakat mindenki ismeri, több jelentésben is. Aztán jön a matematika, és hozzáad egy újabb jelentést, vmi bonyolult fogalmat köt hozzájuk (most mindegy mit). Joga van hozzá, ahogy a kémiának is pl. az alkohol, vagy a kötés szónál.
Továbbra is érteni fogjuk, hogy 'a hálóban kötött ki a labda' vagy a 'hálóba beleakadt a vidra' -- és nem vmi algebrai izére fogunk ilyenkor gondolni. Matekórán ellenben igen, ott vmi algebrai izé lesz a háló, semmi köze sporthoz vagy halászathoz. Szakszó.

Szaknyelvi kifejezések minden tudományágban, szakmában vannak.

És minden tudományág (avagy szakma) eldönti, hogy a köznyelv mely szavait használja speciális jelentésben és hogyan. Nem paradigmákat vesz át, hanem szavakat, kifejezéseket. Attól, hogy van hasonló meg csoport, nem kell, hogy legyen hasonlít meg csoportosít -- vmilyen speciális matematikai jelentéssel. Ahogy nincs is. (Mellékesen megjegyzem, h a csoportok témakörében nem is tudom elképzelni, mit jelenthetne a csoportosít tárgyas ige.)

Viszont maga a tudományág a köznyelvből átemelt szavakból egész paradigmákat is építhet, ha erre szüksége van (lehet, h idézőjelbe kéne tennem a "paradigma" szót, inkább szóbokor): hasonló, hasonlóság, hasonlósági transzformáció, stb vagy csoport, félcsoport, részcsoport, stb


Last edited by aagnes on 2007. January 26, Friday, 14:45, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 14:30 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
vad wrote:
Brain Storming wrote:
A hasonló-hasonlít pár a szinonímaszótárak szerint egymás elsőrendű magyarázói.

És?


Ötlet. :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 14:21 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Brain Storming wrote:
A hasonló-hasonlít pár a szinonímaszótárak szerint egymás elsőrendű magyarázói.

És?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 14:12 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
erik - ha egymás mellé teszed a hasonló-párt, és a csoport párt, akkor kavarodik a kép. Sztem.

***
más:
A hasonló-hasonlít pár a szinonímaszótárak szerint egymás elsőrendű magyarázói.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 12:58 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Asszem eriket már értem: szerinted a hasonló-hasonlít, csoport-csoportosít paradigmatikus kapcsolatok. Hát szerintem meg baromira nem, mint a szaknyelvi szétválás is mutatja. Mi bizonyítaná a paradigmatikusságot, az egyedi és sajátságos képzéssel szembeállítva?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 12:48 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
halmtomi wrote:
Másként fogalmazva az akarod, hogy ha van hasonló(köznyelvi) - hasonlít(köznyelvi) pár, és van hasonló(matematikai), akkor legyen hasonlít(matematikai) is?


Nem, azt szeretném, h a nyelvben (kvázi)paradigmatikus viszonyban álló alakok ne jelenthessenek egymással szembeállítható dolgokat.

Quote:
A csoport-csoportosít nem feltétlenül kapcs a hasonló-hasonlít párhuzamhoz.

A csoportosít nem állapotot v tulajdonságot ír le, mint a hasonlít. A gubanc ott van, h mind a hasonló, mind a hasonlít ezt teszi.


Én a paradigmatikusságukról beszélek.

Quote:
az alkohol nem feltétlenül a sört vagy bort jelenti, hanem bizonyos szénhidrogéneket, olyanokat is, amelyek nincsenek is a köznapi nyelven alkoholnak nevezett italokban



Ezek nincsenek paradigmatikus viszonyban.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 12:30 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Brain Storming wrote:
Quote:
Nem tévedsz, a jelentést illetően, de az se hülye, aki a rajzot készítette. Olyan lehetetlen ez?


A példám nem erről szólt - ne beszéd a hasamba!

Ez az én példám, szerintem hasonló (:)) problémád van, de szíved joga meg sem próbálni megérteni, ahogy a szerencsétlen matektanárt sem.

Ha jól értem eriknek a kémiával is komoly bajai lehetnek, hiszen ott meg azt tanítják, hogy az alkohol nem feltétlenül a sört vagy bort jelenti, hanem bizonyos szénhidrogéneket, olyanokat is, amelyek nincsenek is a köznapi nyelven alkoholnak nevezett italokban - n.b. BS szerint már ezt sem tehetik, hiszen szegény gyerekben (remélhetőleg) még nem alakult ki a köznapi alkohol fogalma (részegség, asszonyverés, másnap) -, amit lehet, de akkor az alkoholista fogalmát is át kellene kémiaórán definiálni, hogy az ilyeneket fogyasztókat jelentse, ne a részegeseket?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 7:35 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
A csoport-csoportosít nem feltétlenül kapcs a hasonló-hasonlít párhuzamhoz.

A csoportosít nem állapotot v tulajdonságot ír le, mint a hasonlít. A gubanc ott van, h mind a hasonló, mind a hasonlít ezt teszi.

Iesmire gondoltál?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 26, Friday, 7:31 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Elég baj az, hogy a matematikusok egy gyakori szót nyúltak le a spéci tartalmuk számára, nem kéne ezt a szerencsétlen egybeesést még tovább kavarni az órán.


Ezek alapján abba is belemehtnénk, hogy a matematikus, meg a matematikatanár. A matematikus kész fogalomrendszerrel rendelkező hallgatókat tanít okít főiskolás, egyetemen, a matematikatanár meg még erősen fejlődő, vagyis hiányos fogalmakkal rendelkező gyerekeket - a kettő nem teljesen összemérhető. Sztem. ha úgy veszem, akkor egyes analógiákkal kapcsolatban arra tanít ez a szerencsétlen párhuzam, hogy mást fog érteni a gyerek köznapi értelemben azon h vmi vhez hasonló, meg h vmi vmihez hasonlít, amiben köznapi értelemben nincs különbség.

De még egy adalék: a feladatban teve, autó, meg köznapi tárgyak képei voltak, nem geometriai alakzatok. vagyis a feladat a köznapi értelmezés fogalmait kellett volna h használja, hiszen itt felteszem elsődlegesen a fogalomkialakítás a lényeg.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 266 posts ]  Go to page Previous  1 ... 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11 ... 18  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 20 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group