NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:01

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 758 posts ]  Go to page Previous  1 ... 47, 48, 49, 50, 51

Milyen jellegű az eszperantó mozgalom fő motivációja:
nyelvi 32%  32%  [ 7 ]
kulturális 14%  14%  [ 3 ]
pszichikai 55%  55%  [ 12 ]
Total votes : 22
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 21:23 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
varasdi wrote:
Én egyébként nem osztom az ellenszenveteket, mert azt gondolom, hogy egy nyelv nem lehet sem rokonszenves, sem ellenszenves. Az ugyanis csak egy kódkészlet. Ami ellenszenves lehet, az a nyelv használói. Ha ők túlzottan térítő jelleggel lépnek fel, az embernek természetesen kinyílik a bicska a zsebében, aláírom. De ezt a kérdést válasszuk el magától a nyelvtől.


Ha a többesszámban én vagyok Brain Storming mellett a másik, akkor sietek leszögezni, hogy tökéletesen egyetértek a fentiekkel. Semmi bajom az eszperantóval, csak egyszerűen nem érdekel különösebben. De ez legyen az én bajom nyilván.

De van itt egy japán ember, aki szerint a legjobb közvetítőnyelv a világban na melyik lenne? Hát persze, hgoy a japán.

Brain Storming wrote:
a nyelvet szeretem, de az angolokat nem túlzottan, és azon kevés angolos közé tartozom, aki egyáltalán nem vágyom Angliába!


Kár, mer tudok pár jó kocsmát Liverpoolban. Így azér szar lehet fordítani (hacsak nem száraz szakszövegeket, ott mindegy).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 21:09 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
osztom a véleményedet - és éppen ez a problémám az eszperantistákal is: ők ugyanis majdnem elsők pl. az angol-ellenes szólamok élén.

Én magam is tanultam az eszperantót, és valóban egyszerű, logikus a nyelvtana - de éppen a leglekesebb használói miatt ment el tőle a kedvem. Hovatovább azt sem bírtam sohasem, amikor mindenáron beszéltetni akartak angolul, amit nem szeretek, dacára annak, hogy az is elég jól megy, de én elsősorban fordító vagyok. meg azt sem szerettem sohasem, ha állandóan a kulturális györekerekkel nyaggattak, hogy a britt kultúra így megy úgy... szal nem vagyok angolmán (a nyelvet szeretem, de az angolokat nem túlzottan, és azon kevés angolos közé tartozom, aki egyáltalán nem vágyom Angliába!:) mégis megkaptam ezt a fejemre az eszperantistáktól.

Egy részlet az idézett cikkemből:

Quote:
-18-
„Eszperantó szervezetek - Az eszperantó szervezetek nem tömörítenek mindenkit, hanem csak azokat, akik hajlandók valamit tenni a nyelv fennmaradásáért vagy terjesztéséért, illetve erről várnak információt a szervezettől.”

Brain Storming:
Szilvási László „Összefoglaló eszperantó nyelvtan” című könyvének internetes kivonatában van egy fejezet, „Az eszperantó ismertsége tőled is függ!”, amiben a lelkes eszperantistákról olyan képet festenek, ami inkább egy fanatikushoz illik.
Íme a propaganda lista, ami bővíthető!:

- Jelvény viselése;
- otthoni bejárat mellé „eszperantó” tábla kihelyezése /az „English is spoken here” táblákhoz hasonlóan, amiket kereskedők tesznek ki a népszerűbb nemzetközi üdülőhelyeken/,
- telefonos játékokban a betelefonáló „eszperantistaságának” megemlítése, vagy eszperantó nyelvű zene kérése kívánságműsorban /ingyenreklám!/,
- hirdetőtáblákra információs anyagok kihelyezése,
- újsághirdetések feladása,
- a diplomához eszperantó nyelvvizsga megszerzése,
- felragasztható reklámcsíkok készítése, és kihelyezése szélvédőkre, üvegfelületekre,
- külföldön külföldiektől segítségkérés eszperantóul
- eszperantó változatok elkészítése (akár cégeknek is reklámanyagként a nemzetközi eszperantista lapokba!)
- utcákra táblák kihelyezése
- a jövedelemadó 1%-nak felajánlása az Eszperantó Alapítványnak, de a legfőbb: mások erre való rábeszélése!
- kulturális intézményekben, közintézményekben felhívni a figyelmet arra, hogy eszperantóul nincs kiírva az információ,
- az internetes terjesztésre számtalan konkrét ötlet, elsőként éppen az ”Angol nyelv kulturális gyarmatosító szerepének” kiemelése…
- eszperantónyelvű újságok újságcikkeinek fordítása és elküldése a helyi lapoknak, kiemelve a „nyelvi problémát” és az eszperantó „eredményeit”…
- köszönőlevél írása, ha valahol eszperantó kiírást, információt talál; vagy tiltakozás, ha egy „eredményt” meg akarnak szüntetni
- a „kallódó eszperantisták” felkarolása, informálásuk, mindenekelőtt azért hogy „ne vesszen kárba a nyelvtudás”
- Az Eszperantó Alapítványnak, az adó 1%-on túli támogatására való felhívás
- az utolsó pont: „Légy büszke, és vállald fel nyilvánosan is!” = „Merd nyíltan felvállalni, és légy büszke arra, hogy eszperantóul beszélsz, és a semleges nemzetközi nyelvet beszélők nagy családjába tartozol!”


Ezeket azért észrevételeztem, mert korában már írtam egy részletes elemzést az Amway-ről, pontosabban a Network 21 meggyőzési technikáiról, és meglepően szoros párhuzam állítható fel az eszperantó mozgalom működésének jellege, és a szekta-jellegű csoportoké között.
Egészen addig, amíg ez fel nem tünt, nemigen vettem róla tudomást - azóta pontosabb a kép (és egyre rosszabb :!: :wink: ).

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 20:34 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Brain Storming wrote:
És nem tiszta, hogy az Eszp. melyik változatát - ha az IDO-t, akkor azt az eszperantisták nem valószínű h elismerték, mert annakidején is elutasították ezt a javított változatot, pedig erre már a nyelvészek is azt mondták, h jobb, mint az eszp.


Speciel én se tudom, mert a CiteSeer, ahol a leírása van, éppen (megint) "lent van". De mindegy is, mert ez nem nyelvpolitikai, hanem reprezentációs kérdés. Az eszperantó morfológiailag rendkívül szabályos, ami egyszerűbbé tesz dolgokat.

Én egyébként nem osztom az ellenszenveteket, mert azt gondolom, hogy egy nyelv nem lehet sem rokonszenves, sem ellenszenves. Az ugyanis csak egy kódkészlet. Ami ellenszenves lehet, az a nyelv használói. Ha ők túlzottan térítő jelleggel lépnek fel, az embernek természetesen kinyílik a bicska a zsebében, aláírom. De ezt a kérdést válasszuk el magától a nyelvtől.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 19:50 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
kamperg wrote:
Magam nem sok konkrétumot tudok az eszperantóról. Eztegyszer végigolvasgattam, érdekes.


Köszi a linket - ezt még nem ismertem!

Felhívom rá a figyelmét az eszperantistáknak! :!: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 19:47 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
varasdi wrote:
Ha az Esperanto az EU hivatalos nyelve lenne, akkor -- éppen a nyelvtani szabályossága miatt -- talán rengeteg pénzt lehetne megspórolni a különböző fordítórendszereken. A holland DLT projekt például az Esperantót (illetve annak egy módosított változatát) használta közvetítő nyelvként nyelvpárok között.


beleolvastam - '85-'90 között működött, azóta nem?

És nem tiszta, hogy az Eszp. melyik változatát - ha az IDO-t, akkor azt az eszperantisták nem valószínű h elismerték, mert annakidején is elutasították ezt a javított változatot, pedig erre már a nyelvészek is azt mondták, h jobb, mint az eszp.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 18:39 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Ha az Esperanto az EU hivatalos nyelve lenne, akkor -- éppen a nyelvtani szabályossága miatt -- talán rengeteg pénzt lehetne megspórolni a különböző fordítórendszereken. A holland DLT projekt például az Esperantót (illetve annak egy módosított változatát) használta közvetítő nyelvként nyelvpárok között.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 18:07 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Magam nem sok konkrétumot tudok az eszperantóról. Eztegyszer végigolvasgattam, érdekes.


Top
 Profile  
 
 Post subject: EU-szperantó???
PostPosted: 2007. January 14, Sunday, 17:12 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Az Európai Unió közös nyelve? Melyik?

(...)
Néhai Bárczi Géza akadémikus, a magyar nyelvtudomány büszkesége, egy cikke címében feltette a kérdést: Válhatik-e nemzeti nyelv az egész világ közvetítő nyelvévé? - és a rá jellemző szelíd érveléssel - mint számos más cikkében is - erre csak az eszperantót minosítette alkalmasnak. A Magyar Tudományos Akadémia több más tagja volt hasonló véleményen: Giesswein Sándor hittudós, nyelvész, szociológus, Korach Mór vegyész, Terplán Zénó gépészmérnök, Simonyi Károly fizikus, gépész- és villamosmérnök. Megpróbálok én is választ adni a magam földhözragadt szempontjai alapján.
(...)

Írta: Prof. Dr. Haszpra Ottó (1928), a Magyar Tudományos Akadémia és az Eszperantó Akadémia tagja, aki sokat tett az eszperantó nyelv tudományos célú alkalmazásáért

Megjelent a Magyar Nemzet 2002. október 7-i számában



Egy "Verselgető" nicknevű fórumozó írta, az index következő helyén:
http://forum.index.hu/Article/showArtic ... a=62137410

Fórum ť FILOSZ ť Nyelvtudor ť eszperanto. mi lenne ha...


Quote:
Verselgető írta:

Miért ne lehetne az eszperantó az EU hivatalos nyelve?

Személy szerint én útálom az angolt. Szlovákiai magyar vagyok és az a véleményem, hogy az ember az anyanyelvén kívül soha sem fog tudni egy másik nyelvet úgy beszélni, hogy ne lehessen rajta észrevenni az akcentust. Vegyük Szlovákiát. A szlovákiai magyar politikusok, akik nemrég még a kormányban is ott voltak, kitűnően beszélik a szlovákot. De egy szlovák fél másodperc alatt észreveszi, hogy ezek tanulták a szlovákot, és nem szlovákok. Pedig szlovákiában mindenhol beszélnek szlovákul, tehát elvileg könnyen meg lehet tanulni ezt a nyelvet. Viszont ha az ember angolul tanul, és elveszteget erre - mondjuk - 10 évet, kimegy Angliába, és nem fogják érteni, hogy mit mond, és ő sem fogja érteni a bennszülött angolt. Persze pár hónap alatt hozzászokik, de sohasem fog tudni egyenrangú módon beszélni az angolokkal. Még öregségére is észreveszik, hogy nem angol. Persze vannak kivételek is, de nem várható el mindenkitől, hogy Lomb Kató legyen. Aztán miért fordítsa egy fiatalember energiájának nagy részét arram hogy egy nyelvet tanuljon?? Hiszen ez alatt az angol 2-3 szakmát is kitanulhat! A nem angol fiatal pedig a sok angol tanulás után csak oda jut, ahová az angol szemetes?? Nem borzasztóan igazságtalan ez?? Nem jobb lenne az eszperantó, ahol mindenki egyenlő eséllyel indulna. És főleg nem volna sokkal olcsóbb?? Nem kéne a sok tolmács, könnyebben lehetne számítógépre átvinni, stb., stb., stb.




Ezekkel szemben egy

Mit illik tudni az eszperantóról? című fórumon -
http://www.virtus.hu/?id=room&aid=t_2285_20061204135637

amit "Szilvási László (a Magyar Eszperantó Szövetség egyik igen aktív tagja): MIT KELL TUDNI AZ ESZPERANTÓRÓL?" írásából vettek át
http://www.eszperanto.hu/magyar2.htm

... jómagam a következőkben reagáltam, ami aztán hosszas vitát generált:

http://www.virtus.hu/index.php?id=detai ... &aid=10204

Vélemény
Az ESZPERANTÓ-ról jut eszembe…
Brain Storming - 2006.12.05 02:34
"21 megjegyzés a „Mit illik tudni az eszperantóról” című írásra reagálva."

Valójában az érdekelne, hogy az eszperantó mozgalom célkitűzése valóban életképes alternatíva-e nyelvészeti szempontból, vagy csupán egy sajátságosan (szélsőséges?) kulturális alapon fenálló mozgalom csupán, amit inkább pszichikai motivációk hoztak létre?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 758 posts ]  Go to page Previous  1 ... 47, 48, 49, 50, 51

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group