NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:45

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 150 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 10:22 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
mini wrote:
Az általatok kitűzött topik-témáról egy sor sem.
Kedves mini, valóban volt itt sok elkanyarodás a témától (ez amúgy általában jellemző a beszélgetésekre), viszont ami a témát illeti, ajánlom varasdi nemrég beérkezett hozzászólását.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 10:09 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
mini wrote:
A utóbbi néhány hozzászólással a fórum színvonala elérte a „kamperg/erik.svoboda” határértéket, azaz a disznóólat .
Én személy szerint utálom, ha valaki így minősítget, anélkül, hogy indokolná, amit mond. Nem akarom átvenni a moderátor/admin szerepét, csak személyesen mondom, hogy ez nem OK.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 10:08 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
mini wrote:
A utóbbi néhány hozzászólással a fórum színvonala elérte a „kamperg/erik.svoboda” határértéket, azaz a disznóólat . Gratulálok!


Ó, volt már sokkal rosszabb is! erik.svoboda pusztán egy parabolát mesélt el nekünk miközben beavatott saját életének egyik emlékezetes epizódjába, mely parabola lényege az volt, hogy a nyelvészethez is, éppúgy mint a mezőgazdasági tevékenységhez, akár szakmai tudás is kellhet. Ehhez az jelenlévők közül tudtommal Tebe felhasználó ért a legjobban (nálam biztosan ezerszer jobban), úgyhogy majd hozzáteszi, amit gondol, de annyit addig is leszögezhetünk, hogy a nyelvtörténethez például olyasmiknek a tudása tartozik, hogy például mik is azok a hangtörvények. A nyelvtörténetet sok igen okos ember hozta létre az adatok szorgalmas gyűjtögetésével és kemény gondolati munkával, és bizony az ő következtetéseik sokszor eltérnek azokétól, akik csak felszínesen ismerik a nyelvek változásának törvényszerűségeit. Mint azt már többen említették, két nyelv kapcsolatának megállapításakor elsősorban nem a hasonlóságokat keresik, hanem a reguláris (szabályszerű) eltéréseket. A hasonlóságokat mindenféle véletlenek is okozhatják, viszont a rendszerszerű megfeleléseket (és a hangsúly itt a rendszerszerű szón van) nem. Ahhoz hogy ezt jól megértsük, el kell kicsit szakadni a "nyelv mint szavak tára" egyszerű elképzeléstől, és át kell állni egy olyan nézetre, ami a nyelvet rendszernek tekinti. A nyelv változása során nem a szókészlet változik elsősorban, hanem a nyelvi rendszer egésze. Ezért nem túl meggyőzőek egy nyelvész számára azok az érvek, miszerint X nyelvben és Y nyelvben is vannak hasonló szavak (ehhez még ld. vad kolléga eszmefuttatását arról, hogy ez a rövid szavak esetében matematikailag sem olyan meglepő), tehát X és Y eredet szerint rokonok. A fontos az, amikor X és Y között rendszeres eltérések vannak (e szabályszerű változások egy részét egyébként a nyelvtörténettől független fonológiai ismereteink is valószínűsítik). Nem akarom a dolgot bő lére ereszteni, de biztosíthatlak, hogy ki van ez találva, és érdemes lenne a nyelvtörténet módszereivel neked is jobban megismerkedned, ha kritizálni szeretnéd az állításait.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 7:52 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
mini wrote:
A utóbbi néhány hozzászólással a fórum színvonala elérte a „kamperg/erik.svoboda” határértéket, azaz a disznóólat . Gratulálok!
Az általatok kitűzött topik-témáról egy sor sem.
Rövidesen válaszolok nekem címzett hozzászólásokra.
Üdv, mini


Figyelj, inkább ne válaszolj, jó? Köszi.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 11, Thursday, 5:08 
Offline

Joined: 2007. January 2, Tuesday, 13:52
Posts: 14
A utóbbi néhány hozzászólással a fórum színvonala elérte a „kamperg/erik.svoboda” határértéket, azaz a disznóólat . Gratulálok!
Az általatok kitűzött topik-témáról egy sor sem.
Rövidesen válaszolok nekem címzett hozzászólásokra.
Üdv, mini

_________________
"Nem jöttünk mi sehonnan sem"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 0:38 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Hirtelen az ugrott be, h egyszer egy fórumba valaki beírta, h Ukrajna eredetileg határvidéket, perifériát jelent, mire valaki felháborodottan beírt, h hogyan lehet felülni ilyen naiv, áltudományos és képtelen magyarázatoknak!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 23:18 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
erik.svoboda wrote:
Köszönöm, h 15 év után végre választ kaptam a kérdésre! Mellesleg azt tudom, h a disznó vadászik, ennek ellenére sem lehettem biztos benne, h csontot is fogyaszt. (Ki gondolta volna, h ilyen nyerő mezgazd suliban dolgozni!?!)


Ha felmerülnek ilyen kérdések, legalább én is megtudom, milyen laikusnak lenni. Legközelebb talán bedumálom nekik, hogy a háztáji is a gyökökből vezethető le (ezt csak azért, hogy ne legyen teljesen off).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 21:50 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Köszönöm, h 15 év után végre választ kaptam a kérdésre! Mellesleg azt tudom, h a disznó vadászik, ennek ellenére sem lehettem biztos benne, h csontot is fogyaszt. (Ki gondolta volna, h ilyen nyerő mezgazd suliban dolgozni!?!)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 16:18 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Tebe wrote:
kamperg wrote:

Kedves eric.svoboda, egy mezőgazdasági középiskolában dolgozom, így megkérdeztem az állattenyésztős kollégáktól: a disznónak lehet csontot adni, sőt állítólag ha lehetősége van rá, maga is elkapja az akkád csirkét.


És mit csinál, ha rájön, hogy a csirke nem is akkád, csak egy méd zsoldos? :lol:


Ennek még feltétlenül utánajárok.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 15:41 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
kamperg wrote:

Kedves eric.svoboda, egy mezőgazdasági középiskolában dolgozom, így megkérdeztem az állattenyésztős kollégáktól: a disznónak lehet csontot adni, sőt állítólag ha lehetősége van rá, maga is elkapja az akkád csirkét.


És mit csinál, ha rájön, hogy a csirke nem is akkád, csak egy méd zsoldos? :lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 13:14 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
erik.svoboda wrote:
Egyébként egyszer megkérdezte tőlem egy katonatársam, aki a helyi sertéshízlalda managementjét látta el, h tudom-e, h szabad-e a disznónak csontot adni. Őszintén szólva ezen azóta is sokat gondolkodtam, pedig már több, mint 15 éve történt, és nem tudom a megoldást, pedig meg vagyok róla győződve, h logikusan gondolkodom. Azt azonban, h a disznó meg tudja-e rágni és meg tudja-e emészteni a csontot, sosem fogom logikával megfejteni, mert vagy átdöfi az a nyavalyás csont a szerencsétlen emésztőcsatornáját, vagy nem, ez ténykérdés, és kitalálhatatlan. Na ehhez kell a szaktudás, nem csak a nyelvészetben, a sertéshízlaldában is.


Kedves eric.svoboda, egy mezőgazdasági középiskolában dolgozom, így megkérdeztem az állattenyésztős kollégáktól: a disznónak lehet csontot adni, sőt állítólag ha lehetősége van rá, maga is elkapja az akkád csirkét.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 5, Friday, 9:04 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
erik.svoboda wrote:
Egyébként egyszer megkérdezte tőlem egy katonatársam, aki a helyi sertéshízlalda managementjét látta el, h tudom-e, h szabad-e a disznónak csontot adni. Őszintén szólva ezen azóta is sokat gondolkodtam, pedig már több, mint 15 éve történt, és nem tudom a megoldást, pedig meg vagyok róla győződve, h logikusan gondolkodom. Azt azonban, h a disznó meg tudja-e rágni és meg tudja-e emészteni a csontot, sosem fogom logikával megfejteni, mert vagy átdöfi az a nyavalyás csont a szerencsétlen emésztőcsatornáját, vagy nem, ez ténykérdés, és kitalálhatatlan. Na ehhez kell a szaktudás, nem csak a nyelvészetben, a sertéshízlaldában is.


10 pont! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 5, Friday, 2:30 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Quote:
ezek még egy-egy nyelven belül is gyakran előfordulnak véletlenül többféle jelentéssel (pl. fog, nyúl)


Sőt, úgy tűnik, minél rövidebb a szó, annál nagyobb eséllyel (inetimologikusan is) többértelmű (azaz a jelentések/létező szóalakok átlag annál nagyobb):

3 hang: dob, hal, kar (végtag, kórus), hat stb.
2 hang: fő (forr, fej/fontos), kő (kavics, kell), lé (ital, pénz), mi (hangjegy, micsoda, mink), nő, öl, ki (kifelé, kicsoda), ár (na ez sok, de mindenki ismeri), ír (ez is 3) stb.
1 hang: á (dehogy, a hang, isz.), e (ez, isz.), ó (régi, isz.) stb.
0 hang: na ez csak az üres string lehet!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 4, Thursday, 23:19 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
mini wrote:
Józan paraszt ésszel, ha egy szó, akár elszigetelten is, alakra jelentésre megegyezik két nyelvben, annak oka a véletlen nem lehet ( természetesen ez nem jelenti a nyelvek rokonságát ,de a véletlent zárjuk ki.Valószínűsége gyakorlatilag 0 , a jelen lévő matematikusok cáfolatát szivesen látom) Más okot kell keresni!

Kedves Mini!

Jelenlevő matematikusként megszólítva: sajnos nincs igazad, a fonotaktikailag lehetséges szavak száma nem is olyan sok, különösen, ha azonosság helyett hasonlóságról beszélünk, azaz "megengedünk" a magas-magasz-hoz hasonló párokat is. Két- hárombetűs szavakból (sőt szótöredékekből, ha jól értettem VCs gyök fogalmát) kifejezetten kevés van, ezek még egy-egy nyelven belül is gyakran előfordulnak véletlenül többféle jelentéssel (pl. fog, nyúl).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 4, Thursday, 21:52 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Kedves mini!

Szeretném ajánlani neked Azi igazi Maó című filmet. Lehet, h első pillantásra nem világos, mi köze van egy kínai kommunista vezérnek Varga Csabához, Marcantoniohoz vagy más hasonlóan jelentős nyelvészekhez, de biztos vagyok benne, h rá fogsz jönni.

Egyébként egyszer megkérdezte tőlem egy katonatársam, aki a helyi sertéshízlalda managementjét látta el, h tudom-e, h szabad-e a disznónak csontot adni. Őszintén szólva ezen azóta is sokat gondolkodtam, pedig már több, mint 15 éve történt, és nem tudom a megoldást, pedig meg vagyok róla győződve, h logikusan gondolkodom. Azt azonban, h a disznó meg tudja-e rágni és meg tudja-e emészteni a csontot, sosem fogom logikával megfejteni, mert vagy átdöfi az a nyavalyás csont a szerencsétlen emésztőcsatornáját, vagy nem, ez ténykérdés, és kitalálhatatlan. Na ehhez kell a szaktudás, nem csak a nyelvészetben, a sertéshízlaldában is.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 150 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 21 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group