NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:19

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 24, Wednesday, 8:59 
Picit off-topic, de már régóta érdekel: A görög és latin eredetű, összetett szavak a magyarban is összetettnek számítanak?

Pl.: Az rendben van, hogy számítástechnika-szigorlat. De matematika-szigorlat, vagy matematikaszigorlat?

Összetett szó, mivel van kinematika, automatika, stb. Tudtommal az ilyen szavak első tagja nem igekötő, hanem főnév, vagy melléknév. Persze az most más dolog, hogy az emberek 99,9%-a úgyis külön fögja írni.

* * *

Ha már csak egyetlen egy szó esetében is kivételt teszünk az emberekkel, és megengedjük azt az írásmódot, hogy matematika szigorlat, onnan kezdve elszabadul a pokol.


Top
  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 18, Thursday, 17:45 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
OFF

Jól van, azért vagyok én olyan öreg, h az első fényképezőgépem nem digitális volt. :-)

Bár én magam már sosem hívtam elő semmit...

ON


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 18, Thursday, 17:34 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
[off]
erik.svoboda wrote:
Milyen lehet az az előhívótank? A házra fordítja a csövét, aztán gyertek elő szépen feltett kézzel, különben... :-D
Annyira "tank", mint a benzintank. Nekem volt egy (lehet, h. még most is megvan), egy kis tartály, amibe be lehet tenni a filmet (feltekerve egy orsóra, amin van egy ügyes szerkezet, ami megakadályozza, hogy a feltekert film összeragadjon), aztán fénymentesen le lehet zárni, de úgy, hogy az előhívót (az egy vegyszer) bele lehessen tölteni, meg vízzel utána kiöblíteni, aztán bele a fixírt, aztán megin kiöblít...
[/off]


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 18, Thursday, 17:30 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Persze, a szabályokba beleférne, de aztán mégsem... :-(

OFF

Milyen lehet az az előhívótank? A házra fordítja a csövét, aztán gyertek elő szépen feltett kézzel, különben... :-D

ON


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 18, Thursday, 15:57 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 12:43
Posts: 104
Röviden visszatérnék a ['síugrósánc]-hoz (fonetikusan írva, bár nem IPA-val, hanem a magyar ábécé betűivel, de értitek)

Még egy adalék a szabályokhoz, ui. van egy ilyen kitétel:
"A kialakult szokást megtartva több olyan (részben jelentésváltozást is mutató) kapcsolatot is egybeírunk, amelynek valamelyik tagja összetett szó: forgószínpad, javítóműhely, mozgókórház, mérőműszer, előhívótank, vendéglátóipar stb."
Nekem a stb.-be belefér a síugrósánc is ;)

(Én annó a "hírlapolvasó terem"-nél is lázadoztam (a síugrás akkor nem volt ilyen népszerű). Ez nagyon nem fért össze az én fejemben-lelkemben azzal, hogy helyesírásunk "betűíró, latin betűs, hangjelölő és értelemtükröző". Minden épeszű ember tudja, hogy NEM a terem olvassa a hírlapokat. De ha külön kell írni, akkor hol itt az értelemtükrözés??)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 10:45 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Nem, erre nem emlékszem.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 10:40 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
Hihetetlen! És nem lehet, hogy csak az elnyújtott ó diftongizálódik? Az első szótagban semmi hasonló nem hallatszik?
Nem, ez teljesen egyértelmű, én mindig halálra röhögöm magam rajta, ráadásul nagyon emlékeztet arra, ahogy Dolák-Saly utánozza a képmutatót (tudod, a Winnetou-s jelenetekben).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 10:36 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Hihetetlen! És nem lehet, hogy csak az elnyújtott ó diftongizálódik? Az első szótagban semmi hasonló nem hallatszik?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 1:00 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
Quote:
Idézet egy cirkuszi kikiáltótól: "Táááááncoló meeeedvék! Óóóóóriáskígyóak!"


Mondd, hogy ezt te találtad ki, és nincs valóságalapja, könyörgöm! :-D
Hallgasd meg, Velencére (nem Velencébe) évente jön ez a cirkusz, és oankor kocsival körbejárnak a faluba és ezt mondják.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 10, Wednesday, 0:35 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Idézet egy cirkuszi kikiáltótól: "Táááááncoló meeeedvék! Óóóóóriáskígyóak!"


Mondd, hogy ezt te találtad ki, és nincs valóságalapja, könyörgöm! :-D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 23:05 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Tebe wrote:
Ezek szerint a is melléknévi igenév :D
Az túl rövid. :-)

Idézet egy cirkuszi kikiáltótól: "Táááááncoló meeeedvék! Óóóóóriáskígyóak!"


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 21:47 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Meg még sok más módon is parafrazálható, pl. 'sánc síugrás céljából'. Melyik parafrázis "az" érvényes, az irányadó? És egyáltalán, miért fontos, mit mutat a lehetséges parafrázis? A mosógépnek melyik "a" parafrázisa: 'gép mosás céljából' vagy 'gép, amivel mosni lehet', vagy 'gép, amelyik tud mosni'? ("Célhatározó", "eszköz" vagy "alany"? Smile)


A parafrázisok pont azt mutatják, hogy sokféle jelentést tulajdoníthatunk a szerkezetnek, csak azt nem, h a sánc síugrik (vö. a tanulóberletről is onnan tudjuk, h egybe kell írni, h akárhogy parafrazáljuk, nem a bélyeg tanul).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 15:38 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
kalman wrote:
Persze, én tudok érvet hozni amellett, hogy melléknévi igenév: -ra végződik. :-)


Ezek szerint a is melléknévi igenév :D
De ha a siugró sáncban a síugró mn-i igenév lenne, akkor nem azt jelenté, hogy 'egy sánc, amelyik éppen síugrik', mn-ként meg 'sánc, amelyik sít szokott ugorni (vagy síugorni szokott)'?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 9, Tuesday, 13:41 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
A másik érdekesség ezzel kapcsolatban, h az olyan szerkezeteket, mint a síugrósánc, a szabályzat külön iratja: síugró sánc -- nekem meggyőződésem, h ebben a szerkezetben a síugró főnév, a szerkezet pedig kb. 'sánc síugróknak'-ként parafrazálható,
Meg még sok más módon is parafrazálható, pl. 'sánc síugrás céljából'. Melyik parafrázis "az" érvényes, az irányadó? És egyáltalán, miért fontos, mit mutat a lehetséges parafrázis? A mosógépnek melyik "a" parafrázisa: 'gép mosás céljából' vagy 'gép, amivel mosni lehet', vagy 'gép, amelyik tud mosni'? ("Célhatározó", "eszköz" vagy "alany"? :-))
erik.svoboda wrote:
ezzel szemben kb. korombeli és véleményem szerint közel sem csapnivaló nyelvész is érvelt nekem amellett, h itt a síugró folyamatos melléknévi igenév. Igaz, olyan érvet nem tudott hozni, ami meggyőzött volna. Ti tudnátok érvet bármelyik mellett?
Persze, én tudok érvet hozni amellett, hogy melléknévi igenév: -ra végződik. :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 7, Sunday, 16:57 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
No azért, hogy valami rossz helyesírású szerkezetet becsillagozzanak (!) -- gondolom, mert a Nádasdynál olvastak vmi iesmit a Narancsba -- ölég vicces. Csak azt nem értem, ha valaki olvas Nádasdyt, akkor hogy lehet, hogy nem tud különbséget tenni helyesírás és nyelvtan között. Biztos a csillagokra figyelt csak... :shock:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 221 posts ]  Go to page Previous  1 ... 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group