NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:04

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 3, Wednesday, 18:18 
Offline

Joined: 2006. December 21, Thursday, 20:48
Posts: 12
Quote:
két önmagában regulárisnak tekinthető nyelvi viselkedés únióját vesszük, akkor a kapott öszegből már esetleg egyik regularitás sem állítható vissza az interferencia miatt


Szerintem ha egy suksükölő és egy nem suksükölő (de egyébként azonos nyelvtant használó) beszélő nyelvtanának unióját vesszük (tehát feltételezzük a két alak alternetív használatát) akkor sem állítható vissza egyik sem, ill. ha mondjuk a suksükölő eleve nem volt következetes suksükölő akkor csak az ő nyelvtanát lehet visszaállítani. És akkor még merev, szabályalapú nyelvtanra gondlok, egy stochasztikus modelt véve végleg lemondhatunk a visszaállítás (rekonstrukció?) lehetőségéről.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 18:33 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
molnarcili wrote:
halmtomi wrote:
erik.svoboda wrote:
Quote:
Def: A és B nyelvváltozatot egy nyelv két dialektusának tekintjük akkor és csak akkor, ha az A-nak és B-nek kitett gyerkőc egy darab konzisztens nyelvtant sajátít el belőlük.


Hogyan döntöd el, h konzisztens-e a két nyelvtan?
Ezt nem értem.

Bocs, én se értem, mármint az eredetit, de ha jól értem a kérdést, arra vonatkozott, hogy mitől lesz egy nyelvtan konzisztens, mik a kritériumok. Mi a nyelvtan konzisztenciájának a definíciója?


Én se tudom pontosan, meg kéne kérdezni az Andrást. Szerintem arra gondolt, amikor erről beszélgettünk, hogy ha két önmagában regulárisnak tekinthető nyelvi viselkedés únióját vesszük, akkor a kapott öszegből már esetleg egyik regularitás sem állítható vissza az interferencia miatt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 18:22 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
halmtomi wrote:
erik.svoboda wrote:
Quote:
Def: A és B nyelvváltozatot egy nyelv két dialektusának tekintjük akkor és csak akkor, ha az A-nak és B-nek kitett gyerkőc egy darab konzisztens nyelvtant sajátít el belőlük.


Hogyan döntöd el, h konzisztens-e a két nyelvtan?
Ezt nem értem.

Bocs, én se értem, mármint az eredetit, de ha jól értem a kérdést, arra vonatkozott, hogy mitől lesz egy nyelvtan konzisztens, mik a kritériumok. Mi a nyelvtan konzisztenciájának a definíciója?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 18:13 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
erik.svoboda wrote:
Quote:
Def: A és B nyelvváltozatot egy nyelv két dialektusának tekintjük akkor és csak akkor, ha az A-nak és B-nek kitett gyerkőc egy darab konzisztens nyelvtant sajátít el belőlük.


Hogyan döntöd el, h konzisztens-e a két nyelvtan?
Ezt nem értem.
erik.svoboda wrote:
Megjegyzem, a kétnyelvű gyerekek kezdetben nem képesek szétszedni a két nyelvet, ez négy-öt éves korukig is eltarthat!
Oké, akkor beírjuk a definícióba, hogy "négy-öt éves kora utánra".
erik.svoboda wrote:
Ezen kívül nem tudom, h egy cseh és egy szlovák szülő gyermeke mennyire külön nyelvtant sajátít el. Szerintem külön tanulja meg szétválasztani a kettőt.
Lám-lám, akkor a fenti definíciónk szerint valójában egy nyelv két dialektusáról van szó.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 16:41 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Def: A és B nyelvváltozatot egy nyelv két dialektusának tekintjük akkor és csak akkor, ha az A-nak és B-nek kitett gyerkőc egy darab konzisztens nyelvtant sajátít el belőlük.



Hogyan döntöd el, h konzisztens-e a két nyelvtan? Megjegyzem, a kétnyelvű gyerekek kezdetben nem képesek szétszedni a két nyelvet, ez négy-öt éves korukig is eltarthat! Ezen kívül nem tudom, h egy cseh és egy szlovák szülő gyermeke mennyire külön nyelvtant sajátít el. Szerintem külön tanulja meg szétválasztani a kettőt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. January 2, Tuesday, 10:37 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
OFF
varasdi wrote:
Komlósy például következetesen puszta heurisztikus eszközöknek tartja őket, és --- ha jól értem --- meggyőződése, hogy pusztán a korpuszból nem lehet egy konzisztens nyelvtant "gépitanulni", mert nem homogén az adatállomány. Az adatorientált szemléletű számítógépes nyelvészek viszont nem feltétlenül gondolják így. Na, ez is egy jó kis téma lenne....
ON

De végül is az embergyerek is nemhomogén adatállományból tanul nyelvet, nem? A szülők, rokonok mind-mind más idiolektust beszélnek, nem ritkán más dialektust, és a gyerkőc mégis konzisztens nyelvtant sajátít el. (Vagy nem?)

(Sőt, talán ezzel lehetne adni egy elvileg tesztelhető kritériumot arra, hogy két nyelvváltozatot külön nyelvnek, vagy egy nyelv két dialektusának tekintünk-e:
Def: A és B nyelvváltozatot egy nyelv két dialektusának tekintjük akkor és csak akkor, ha az A-nak és B-nek kitett gyerkőc egy darab konzisztens nyelvtant sajátít el belőlük.
Egy francia apa és olasz anya gyereke valószínűleg két nyelvet fog elsajátítani, míg egy budapesti anya és egy kolozsvári anya gyermeke egyet.)
ON


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group