NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:49

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 12:48 
Offline

Joined: 2006. December 21, Thursday, 20:48
Posts: 12
Szerintem gondold át ezt a cikket, úgy vélem hogy nem mindenki számára érthető főleg nem azok számára akik nem tudják még miért kártékony a nyelvművelés.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 12:32 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Nekem szerencsére olyan régen volt a a kezemben, hogy csak egészen halvány emlékeim vannak arról, hogy teljesen érdektelennek találtam :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 11:56 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Vagy csak én vagyok, akit ez még mindig idegesít...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 11:54 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Elvárások? Nem tudom, szerintem lehetne tenni róla, hogy ne legyen ilyen színvonaltalan...
Csak úgy elképzeltem, hogy milyen jó kis újság lehetne belőle, ha nem ugyanaz a 3 ember csinálná évek óta és nem forogna minden az alkohol és egyéb egyetemista-sztereotípiák körül.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 11:37 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Bár szerencsére régen nem volt a kezemben, de milyen elvárásaid vannak a Pesti Bölcsész Újsággal szemben, és vajon miért? Emlékeim szerint az egész kíméletlenül szinvonaltalan, ha van benne épp nyelvművelés, ha nincs.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 11:26 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Bocs igazatok van, nem kell külön fórumként kezelni az egyes témákat... itt is ugyanazok az emberek olvasnak:)
(Csak megszoktam, hogy az ETR-ben más egy-egy fórum közönsége)
Demindegy remélem nem "terpeszkedtem" túlságosan... :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 11:22 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
pasztorarpad wrote:
Látta valaki a friss Pesti Bölcsész Újságot??
Száááánalmas nyelvművelő cikk van benne a legótvarabb fajtából ("feleslegesen terpeszkedünk", "gátlástalan szavak" "ne turkáljuk műkörmeinkkel az orrunkat", ja és a kritizált kifejezések "felhágnak az egyetemek szószékeire" és stb....)
És ez az ELTE-BTK HÖK hivatalos lapja...

Ezt miért kellett kétszer, két helyre?
És min is vagy meglepődve? Az ELTE-BTK-n ezt tanítják, tanszékszámra ezeket a nézeteket képviselik és hirdetik, és még a nem nyelvművelő tárgyú, hanem ún. leíró munkákban is ezt a retorikát alkalmazzák. Javaslom, nézd meg a Magyar Nyelvtudományi Intézet oktatói gárdáját, és nézz bele néhány publikációjukba, ne adj isten, menj be egy Balázs Géza- vagy Kiss Jenő-előadásra (tudtommal azok szabadon látogathatók).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 11:22 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
"A szavak beosonnak a nyitva felejtett nyílászárókon"
Ez már tényleg sok(k)!!!

Elhatároztam, hogy "ha lúd, akkor legyen kövér" alapon a PBÚ-ban (!) olvasói levélként reagálok a cikkre. Nem feltűnési viszketegségből, de igazán kíváncsi vagyok, hogy mi sül ki belőle. Az eredeti cikket nem tudom belinkelni, mert csak papíron van meg és feleslegesen nem fogom begépelni. Viszont ide beteszem a válaszomat. Ez amolyan hallgatói megfogalmazás, ezért nem akartam nagyon pontosítani, igyekszem főleg az érzelmekre hatni... :D

Olvasói levél

Nyelvművelők -- műnyelvelők, avagy: Már a PBÚ is?

Meglepetten vettem tudomásul a minap, hogy a Hazafias Népfront Nyelvművelő Szakosztálya a BTK-n (is) képzi utánpótlás-csapatát. Talán többen emlékeznek a hangzatos "Szépen magyarul - szépen emberül" címet viselő kiadványra, melyben többek közt a fiatalok aktuális nyelvhasználatát kritizálták gúnyos hangú írásokban, helyenként közelgő nemzethalált vizionálva. Nos, a PBÚ legutóbbi számában Országh Péter tollából akarva-akaratlanul éppen a fent említett kötet szellemisége csapott meg, és nyitotta ki a bicskát a zsebemben.

Hogy rögtön a közepébe vágjak: "nagyon idegesítő", ha a magyar (vagy bármely) nyelv szavait indokolatlanul személyesítik meg. Nem gondolnám, hogy bármelyik kifejezésünk "gátlástalan" lenne. Ilyesmiket eddig csak A Magyar Nyelvművelő megynyilatkozásaiban hallottam. Már látom is, amint e jeles férfiú "beoson"az MTV-székház "nyitva felejtett nyílászáróin", "fölhág a szószékre" és kőkorszaki (helyesebben Aczél-korszaki) díszletek között hirdeti ki aktuális ítéleteit néhány ártatlanul pellengérre állított, mit sem sejtő magyar szó felett. Bocsánatot kérek, vizuális típus vagyok.

A legrosszabb mégsem a nyelvnek nevezett kommunikációs kódrendszer fölösleges szidalma, hanem az, hogy ezáltal kimondatlanul is használóját, az embert becsmérlik le. Ez pedig nem szép dolog. A nyelvészeknek az (lenne) a dolguk, hogy minél alaposabban felderítsék e kódrendszer belső szabályait, törvényszerűségeit, leírják használati módjának változatait és igen: változásait. De szigorúan értékítélet nélkül, mert legjobb tapasztalataim szerint a gyűlölet nem használ a tudománynak. Óvakodjunk attól, hogy minden változást automatikusan nyelvromlásnak bélyegezzünk. (Ennyi erővel mai beszédünk is silány vacak a nyelvemlékeinkhez képest.)

Az említett cikkre konkretizálva mindezt: jelenleg azt látjuk, hogy "kerül" szavunk jelentése kibővülőben van. (Ez tény, minden felmagasztalás nélkül, ami éppúgy távol áll tőlem.) Használati módjának kiszélesedése azonban egyáltalán nem megy a megérthetőség rovására. Máshogy nem is lehetne. Az elmúlt évszázadokban hány hasonló kibővülés játszódott le? Ugye, nem kevés. Mégsem hinném, hogy emiatt rosszabbul értenénk egymást, azt pedig főleg nem, hogy az így használt kifejezések csúnyák lennének. Ez olyan volna, mintha a DNS vagy a KRESZ egyes új információit nevezném csúnyának.

Keseregni lehet, de nem érdemes. Az nem a nyelvészek, hanem a nyelvművelők dolga, habár erre nem kérte őket senki. Én is csak reménykedni tudok, hogy az írás a PBÚ-ban nem kerül folytatásra és nem szedik elő kéthetente a Nyelvészeti Homokozó unalomig ismert gumicsontjait. Ugyan mindez nyilván nem tőlem függ, de nagyon örülnék neki, ha a hallgatók lapja nem süllyedne le erre az "orrturkáló" színvonalra.

Pásztor Árpád


Last edited by pasztorarpad on 2009. January 19, Monday, 17:01, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 11:17 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
pasztorarpad wrote:
Látta valaki a friss Pesti Bölcsész Újságot??
Száááánalmas nyelvművelő cikk van benne a legótvarabb fajtából ("feleslegesen terpeszkedünk", "gátlástalan szavak" "ne turkáljuk műkörmeinkkel az orrunkat", ja és a kritizált kifejezések "felhágnak az egyetemek szószékeire" és stb....)
És ez az ELTE-BTK HÖK hivatalos lapja...


Mintha néhány hozzászólással lejjebb már valaki említette volna... :)
Szerk.: ja most látom, az is Te voltál :D


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 28, Thursday, 11:13 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Látta valaki a friss Pesti Bölcsész Újságot??
Száááánalmas nyelvművelő cikk van benne a legótvarabb fajtából ("feleslegesen terpeszkedünk", "gátlástalan szavak" "ne turkáljuk műkörmeinkkel az orrunkat", ja és a kritizált kifejezések "felhágnak az egyetemek szószékeire" és stb....)
És ez az ELTE-BTK HÖK hivatalos lapja...


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 25 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 17 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group