NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:23

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 35 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 27, Wednesday, 10:50 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
varasdi wrote:
Egyébként szerintem senki nem gondolhatta komolyan, hogy valamit számonkérsz vagy jogot megkérdőjelezel.

Márpedig csekély szövegértési képességeim erre engedtek következtetni. (De erről végképp nincs kedvem beszélgetni. :x )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 27, Wednesday, 10:24 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
molnarcili wrote:
molnarcili wrote:
Én meg azt szeretném kérdezni, honnan lehet tudni, hogy ki a moderátor azoknál a fórumoknál, amelyeknél ez nincsen feltűntetve? Én ti. nem látom, ki a "Hallotatok már róla?" moderátora. Egyes felhasználói csoportoknál van csoportmoderátor, de a többinél site admin = moderátor? És hol van leírva, hogy miért jár figyelmeztetés? (Bocs, én csak a Gyík-ot találtam, és abban nem találtam ennek a tételes felsorolását.)

Mivel egy privát üzenetből arra következtethetek, félreérthető volt ez a beírásom, hadd szögezzem le: nem állt szándékomban semelyik site admin vagy moderator semmiféle jogát megkérdőjelezni, vitatni, bírálni a fellépését. Csupán érdeklődésből kérdeztem, és azért, mert a szabályzatot, béna módon, nem találtam meg, pedig már többször kerestem. Azért ebben a topikban, mert ez úgy adta magát. Azért most, mert most először éreztem úgy, hogy nemcsak iratlan, hanem esetleg írott szabályt is sértettem.


Én nem értem ezt a meaculpázást. Meg azt se, de ez már más kérdés, hogy lassan egy árnyékfórum kezd kialakulni privát üzenetekből, amik a fórumon zajló történésekről szólnak. Egyébként szerintem senki nem gondolhatta komolyan, hogy valamit számonkérsz vagy jogot megkérdőjelezel. Milyen alapon is tennéd?

Szerintem nem érdemes túlszabályozni ezeket a kérdéseket, az emberek egy normális fórumon többnyire tudják, hogy mikor lépnek túl egy határt. A negatív minősítő jelzők használata általában már ide tartozik, de az egy tiszta eset. Egy csomó dolgot nem is lehet szabályok formájában megfogalmazni. Például, ha valaki itt arról ír több postot is, hogy az ide író nyelvészek a valóságtól elszakadt álmodozók, akik bizonyos kérdésekkel direkt nem foglalkoznak, és az illető többszöri kiigazítás után sem látszik képesnek felfogni, hogy rossz helyre címzi a nem túl jóindulatú kritikáját, akkor az vajon minek számít? Tudatos inzultálásnak, amiért figyelmeztetés jár, vagy a lassú felfogás egy esetének, amit éppen ezért el kell nézni? A kérdés költői, mert nyilván nem lehet általánosságban szabályozni, hogy ilyenkor mi a követendő eljárás a moderátorok részéről. Ha innen nézem vemhes, ha onnan nézem nem vemhes. A ténylegesen felmerülő esetek elbírálásában nem segít a szabályok szaporítása.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 27, Wednesday, 1:04 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
molnarcili wrote:
Én meg azt szeretném kérdezni, honnan lehet tudni, hogy ki a moderátor azoknál a fórumoknál, amelyeknél ez nincsen feltűntetve? Én ti. nem látom, ki a "Hallotatok már róla?" moderátora. Egyes felhasználói csoportoknál van csoportmoderátor, de a többinél site admin = moderátor? És hol van leírva, hogy miért jár figyelmeztetés? (Bocs, én csak a Gyík-ot találtam, és abban nem találtam ennek a tételes felsorolását.)

Mivel egy privát üzenetből arra következtethetek, félreérthető volt ez a beírásom, hadd szögezzem le: nem állt szándékomban semelyik site admin vagy moderator semmiféle jogát megkérdőjelezni, vitatni, bírálni a fellépését. Csupán érdeklődésből kérdeztem, és azért, mert a szabályzatot, béna módon, nem találtam meg, pedig már többször kerestem. Azért ebben a topikban, mert ez úgy adta magát. Azért most, mert most először éreztem úgy, hogy nemcsak iratlan, hanem esetleg írott szabályt is sértettem.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 12:07 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
azzal teljesen szét lehet verni egy fórumot (lassan az az érzésem, itt is ez történik,


Jó, én azért hoztam át a kérdéseimet ide, h senkinek ne legyen ilyen érzése, de akkor nem kérdezek többet.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 11:15 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
Ebben az esetben miként értesülhet a moderátor arról, h a fórum tagjai közül sokan nem értenek egyet a döntésével? Nyilván nem fog mindenki privát üzenetet küldeni,
Pedig az a helyes eljárás. Egyébként miért is ne küldene?
erik.svoboda wrote:
A szabályzat azonban eléggé elnagyoltan tárgyalja a kérdést.
A moderátorok belátására van bízva, mint még annyi minden. Éppen ezért van az a szabály, hogy ne vitassuk a moderátorok döntéseit, azzal teljesen szét lehet verni egy fórumot (lassan az az érzésem, itt is ez történik, ráadásul egy elég súlytalan és elég egyértelmű eset miatt; szégyellem magunkat). Akkor aztán nincs más hátra, mint bezárni, hiszen a moderátorok nem vitatkozhatnak pártatlanul a saját döntéseikről, akkor pedig nincs is értelme vitatkozni.
erik.svoboda wrote:
Szerintem sértő mondjuk azt mondani valakiről, h ostoba érvet használt, ostoba könyvet írt vagy mondjuk szamár kérdést tett fel. De sértőnek értelmezhető az is, ha valakit inkompetensnek nyilvánítunk egy kérdésben, vagy azt írjuk róla, h nem nevezhető nyelvésznek, kfejtjük azt a véleményünket, h nem alkalmas az általa betöltött pozíció feladatainak ellátására, méltatlanul kapott elismerést stb. Tulajdonképpen bármilyen bíráló megjegyzés sértőnek értelmezhető, gyakran egy udvariasan megfogalmazott bírálat sokkal sértőbb lehet, mint egy egyszerű szamarazás.
Úgy látom, nem vagy teljesen tisztában azzal, hogy a sajtóban, illetve a jogban mit neveznek általában sértésnek. Te itt a bírálat különböző eseteit sorolod. A sértés azt szokta jelenteni, hogy egy minősítést akasztunk valakinek a nyakába. Az, ha valakinek azt mondom, hogy "hepciáskodik egy moderátori döntés miatt", az bírálat (bővebben kifejtve: indokolatlanul, túl sokáig vitatja), és egészen más, ha a természetére mondom azt, hogy "hepciás" (van ilyen melléknév?), mert azzal egyszer s mindenkorra megbélyegzem. Ha valaki jobban el tudja magyarázni, tegye meg legyen szíves.

erik.svoboda wrote:
Ez azt jelenti, h ha valaki olyan stílust használ, ami nekem nem tetszik, akkor a moderátorhoz kell fordulnom, és nem szabad az illetőt figyelmeztetnem (köznapi, nem moderátori értelemben)?
Igen.

erik.svoboda wrote:
Elnézést, nem kötözködni szeretnék, valóban nem világosak számomra ezek a distinkciók.
Csak ismételni tudom: a moderátorok diszkréciójára van bízva (a diszkréció minden értelmében), mint még annyi minden. De ez így szokott jó lenni, így szokott ez működni. Ha valaki úgy érzi, hogy én mint admin/moderátor dúlok itt a fórumon, írja meg nekem privát üzenetben, és én készségesen lemondok erről az előjogomról. Nem sok örömöm van benne amúgy sem.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 10:43 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Quote:
kissé túlzottnak éreztem volna a moderátorok hatalmát, ha azt sem lehetett volna jelezni, h nem értünk vele egyet.

Én nem. Úgy tudom, egy csomó fórumon van ilyen szabály. (Egyébként is, gondold meg, akit figyelmeztetnek, álnéven vitathatja ezt a lépést, tehát könnyen ki is játszható a mi szabályunk. Javasolni is fogom, hogy módosítsuk.)


Ebben az esetben miként értesülhet a moderátor arról, h a fórum tagjai közül sokan nem értenek egyet a döntésével? Nyilván nem fog mindenki privát üzenetet küldeni, főleg, ha sokan úgy gondolják, h csak ők gondolják úgy. Gondolom, a moderátornak is fontos, h visszajelzést kapjon.

Az álneves kérdés valószínűleg teoretikus, hiszen aki azért hoz létre új felhasználónevet, h a neki adott figyelmeztetést vitassa, az valószínűleg valóban romboló szándékkal jött a fórumra, tekintve, h egyetlen figyelmeztetésnek még súlya sincs, olyan messze áll a valódi következményektől. (Ahogy én láttam, az ellenség itt inkább besúgóhálózattal dolgozik.)

Quote:
Mindenkit figyelmeztetni fogok a továbbiakban is, aki másokat "libának", "köcsögnek" vagy akár csak "szamárnak", "ostobának" stb. minősít. Itt ez a szabály, és kész.


A szabály világos és követendő. A szabályzat azonban eléggé elnagyoltan tárgyalja a kérdést. Szerintem sértő mondjuk azt mondani valakiről, h ostoba érvet használt, ostoba könyvet írt vagy mondjuk szamár kérdést tett fel. De sértőnek értelmezhető az is, ha valakit inkompetensnek nyilvánítunk egy kérdésben, vagy azt írjuk róla, h nem nevezhető nyelvésznek, kfejtjük azt a véleményünket, h nem alkalmas az általa betöltött pozíció feladatainak ellátására, méltatlanul kapott elismerést stb.
Tulajdonképpen bármilyen bíráló megjegyzés sértőnek értelmezhető, gyakran egy udvariasan megfogalmazott bírálat sokkal sértőbb lehet, mint egy egyszerű szamarazás. Ebben a tekintetben mik a meg nem fogalmazott irányelvek?

A szabályzat ezt írja:

Quote:
A felhasználók ne lépjenek fel moderátorszerepben. Ha olyat tapasztalnak, ami ellentmond a jelen szabályzatnak, akkor szívesen látjuk, ha valamelyik moderátor vagy Site Admin tudomására hozzák, de csak akkor tegyék ezt, ha 6 órán belül nem tapasztalta, hogy a moderátorok reagáltak.


Ez azt jelenti, h ha valaki olyan stílust használ, ami nekem nem tetszik, akkor a moderátorhoz kell fordulnom, és nem szabad az illetőt figyelmeztetnem (köznapi, nem moderátori értelemben)? Esetleg csak privát üzenetben figyelmeztethetem? Vagy mi minősül moderátorszerepben való fellépésnek?

Elnézést, nem kötözködni szeretnék, valóban nem világosak számomra ezek a distinkciók.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 10:35 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
nem azt kívántam vitatni, h szabad-e valakit szamárnak stb. titulálni, hanem, hanem arról, h milyen esetekben beszélhetünk egy személy, és milyen esetekben egy viselkedés minősítéséről.
Jó lenne, ha akkor nyitnál egy új topikot erről a kérdésről (ez is a szabályzatban van, hogy lehetőleg egy topikban az oda tartozó dolgokról írjunk). Érdekes szemantikai kérdés, kezeljük akként, és kerüljük el a látszatát annak, hogy a moderátor döntéséről vitatkozunk. (Megjegyzem azért, hogy a moderátori figyelmeztetésnek, ha nem ismétlődik túl gyakran, semmi következménye nincs, kivéve, hogy jótékonyan hathat a fórumok színvonalára, ha a libázásért vagy köcsögözésért figyelmeztetés jár. A szólásszabadságot meg szerintem nem sérti, mert sértegetés nélkül is elmondhatjuk valakiről a véleményünket. Egyszerűen nem értem, miért kell ennyit lovagolni ezen.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 10:11 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Lehet, h ismét nem sikerült egyértelműen fogalmaznom, de nem azt kívántam vitatni, h szabad-e valakit szamárnak stb. titulálni, hanem, hanem arról, h milyen esetekben beszélhetünk egy személy, és milyen esetekben egy viselkedés minősítéséről. Eközben csúszhattam bele a késbe. Azügyre vonatkozó további kérdéseimet máshol teszem fel.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 9:56 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
kissé túlzottnak éreztem volna a moderátorok hatalmát, ha azt sem lehetett volna jelezni, h nem értünk vele egyet.
Én nem. Úgy tudom, egy csomó fórumon van ilyen szabály. (Egyébként is, gondold meg, akit figyelmeztetnek, álnéven vitathatja ezt a lépést, tehát könnyen ki is játszható a mi szabályunk. Javasolni is fogom, hogy módosítsuk.)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 9:49 
Offline

Joined: 2006. December 23, Saturday, 19:22
Posts: 859
Quote:
Én azt írtam, ha a saját magaddal szembeni figyelmeztetést vitatnád, akkor már kapnád is a másodikat. Így azonban a szabályzat alapján nem jár neked figyelmeztetés. Kérlek, ne csináld a műbalhét.


Megnyugodtam, nem is azért, mert nem kaptam figyelmeztetést, hanem kissé túlzottnak éreztem volna a moderátorok hatalmát, ha azt sem lehetett volna jelezni, h nem értünk vele egyet. Természetesen egy engem ért figyelmeztetés nem is vitatnék, az valóban káoszhoz vezetne. (Bár úgy érzem, itt azért disztingválni lehetne, hiszen alapvetően más az, ha valaki jelzi, h nem ért egyet a moderátorral, de elfogadja az általa hozott döntést, mint az, ha valódi vitát provokál, pl. megpróbálja megváltoztatni a szabályokat vagy továbbra is megszegi őket.)

Sem mű, sem valódi balhét nem állt szándékomban csinálni, elnézést, ha így tűnt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 0:10 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kalman wrote:
molnarcili wrote:
És hol van leírva, hogy miért jár figyelmeztetés?

A szabályzatban. Persze csak nagy vonalakban, de ez minden vitafórumon így szokás.

No, ezt én nem találtam :oops:[/quote]


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 0:10 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
molnarcili wrote:
És hol van leírva, hogy miért jár figyelmeztetés?

A szabályzatban. Persze csak nagy vonalakban, de ez minden vitafórumon így szokás.[/quote]
No, ezt én nem találtam :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 0:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
molnarcili wrote:
Egyes felhasználói csoportoknál van csoportmoderátor, de a többinél site admin = moderátor?
Igen.

molnarcili wrote:
És hol van leírva, hogy miért jár figyelmeztetés?

A szabályzatban. Persze csak nagy vonalakban, de ez minden vitafórumon így szokás.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 0:03 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
erik.svoboda wrote:
Természetesen nem tudom, mi itt a szokás, de úgy látom, nincs mód a felhasználó megszüntetésére/inaktiválására stb.
Fordulj bizalommal az adminisztrátorokhoz, akár privát üzenetben, biztos megtalálják a módját. :-)

erik.svoboda wrote:
Szándékom szerint itt nem a netikettről, hanem egy hétköznapi szövegértelmezési gyakorlatról nyilatkoztam
Nem, kedves erik.svoboda, nem szövegertélmezési kérdés az, hogy mikor mondjuk valakire, hogy "ez a liba". Nem is értem, mi köze a szövegértelmezéshez, ez prototipikus netikett-kérdés. Hozzá lehet szólni nyelvészeti szempontból ehhez a kérdéshez (magyarázza már el valaki erik.svobodának!), meg illemtani szempontból is. De azt nagyon kérem, hogy ne nyissunk vitát a moderátori fellépésekről, mert az semmi jóra nem vezet (ez is a netikett része). Hidd el, nem a saját döntésem védelmében mondom ezt, hanem úgy általánosságban. Mindenkit figyelmeztetni fogok a továbbiakban is, aki másokat "libának", "köcsögnek" vagy akár csak "szamárnak", "ostobának" stb. minősít. Itt ez a szabály, és kész.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. December 26, Tuesday, 0:03 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Én meg azt szeretném kérdezni, honnan lehet tudni, hogy ki a moderátor azoknál a fórumoknál, amelyeknél ez nincsen feltűntetve? Én ti. nem látom, ki a "Hallotatok már róla?" moderátora. Egyes felhasználói csoportoknál van csoportmoderátor, de a többinél site admin = moderátor? És hol van leírva, hogy miért jár figyelmeztetés? (Bocs, én csak a Gyík-ot találtam, és abban nem találtam ennek a tételes felsorolását.)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 35 posts ]  Go to page 1, 2, 3  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group