NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:38

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 31, Saturday, 10:37 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Mi a probléma?


Nincs probléma, engem az érdekel, hogy az ilyen használat mennyire lehet egyedi, alkalmi, vagy terjedő.

Quote:
így inkább az történt, hogy az "inkognító" "kiszabadult az idiómák fogságából és önálló szóvá vált,


Nem tudom, hogy mennyire lenne idiomatikus az inkognító, mivel elég sok kifejezésben látezik, inkognítóban van / marad / érkezik / száll meg, megőrzi az inkognítóját stb. Az, hogy miért lehetséges az inkognítóban érkezni, de fura az inkognítóban távozni, szerintem az inkognító szemanikájából levezethető (akinek már tudjuk a személyazonosságát, az nem távozhat úgy, hogy ne tudjuk -- habár ennek ellenére leképzelhető lenne az 'úgy távozott, hogy végig megőrizte az inkognítóját' jelentés). Persze az érdekes, hogy miért hangzik furán -- legalábbis számomra -- pl. az inkognítóra törekszik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: inkognító
PostPosted: 2005. December 31, Saturday, 1:45 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
vad wrote:
Ez még kevés, kellett a "titokban tart" analógiás hatása is, így inkább az történt, hogy az "inkognító" "kiszabadult az idiómák fogságából és önálló szóvá vált, "anonim, ismeretlen azonosságú izé" jelentésben. Az izé élő jegyének értéke pedig alulspecifikált.


Hm? Mi az, hogy "kiszabadult az idiómák fogságából" és "önálló szóvá vált"? És pontosan minek is az analógiájára képzeled el ezt a folyamatot?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 30, Friday, 20:09 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Hát, amennyiben ez egyedi, elszigetelt eset, akkor azért szerintem nem szabadult még el az az inkognitó :) Persze a sajátos kifejezés okait illetően ettől még nyilván igazatok van.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: inkognító
PostPosted: 2005. December 30, Friday, 13:13 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
varasdi wrote:

Egyébként meg nyilván az történik, hogy az "inkognitóban lenni" +személy jegye elfáradt eme beszélő esetében, ami maradt az meg a "titokban van az azonossága", amivel elégedett is.


Ez még kevés, kellett a "titokban tart" analógiás hatása is, így inkább az történt, hogy az "inkognító" "kiszabadult az idiómák fogságából és önálló szóvá vált, "anonim, ismeretlen azonosságú izé" jelentésben. Az izé élő jegyének értéke pedig alulspecifikált.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: inkognító
PostPosted: 2005. December 30, Friday, 12:21 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
fejes wrote:
Kossuth rádió:

Quote:
-- És mit tanul?
-- Ezt szeretném inkognítóban tartani, amíg nem szerzek bizonyítványt.


Bár értem a logikáját, nekem nagyon furcsa itt az inkognító használata, én úgy gondolnám, hogy csak személy lehet inkognítóban. Ti mit gondoltok?


Hát, hogy ez borzasztó! :)

Egyébként meg nyilván az történik, hogy az "inkognitóban lenni" +személy jegye elfáradt eme beszélő esetében, ami maradt az meg a "titokban van az azonossága", amivel elégedett is. Nem vagyok nyelvtörténész, de asszem ezt hívják jelentéskiterjedésnek, mert az új használat lefedi a régit (gondolom) és még ahhoz képest más dolgokat is. Mi a probléma?


Top
 Profile  
 
 Post subject: inkognító
PostPosted: 2005. December 30, Friday, 11:20 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Kossuth rádió:

Quote:
-- És mit tanul?
-- Ezt szeretném inkognítóban tartani, amíg nem szerzek bizonyítványt.


Bár értem a logikáját, nekem nagyon furcsa itt az inkognító használata, én úgy gondolnám, hogy csak személy lehet inkognítóban. Ti mit gondoltok?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 6 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group