NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:19

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 128 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. September 21, Wednesday, 14:08 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
fejes.lászló wrote:
Én mindig úgy gondoltam, h a YouTube esetében a tube igeként értelmezendő. (Függetlenül attól, h a standarban van-e ilyen ige.)


Bizonyára így van, igeként értelmezendő.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. September 21, Wednesday, 14:07 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Csak én vagyok olyan öreg, hogy a YouTube-ról egyből a tévére asszociáltam?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. September 21, Wednesday, 9:55 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Én mindig úgy gondoltam, h a YouTube esetében a tube igeként értelmezendő. (Függetlenül attól, h a standarban van-e ilyen ige.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. September 14, Wednesday, 21:44 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
leho wrote:
Legyen akkor New-York a kötőjeles név

Vagy legyen akkor már Tel-Aviv, mert az tényleg van. Az izraeli kormány Tel-Aviv-politikáját meg így írjuk, akár egy Rippl-Rónai-képet.

szigetva wrote:
A YouTube-ot mindig a you too-ra való szójátéknak gondoltam.

Én meg jobbára U2b-nak szoktam írni informális helyzetben.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. September 14, Wednesday, 17:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
leho wrote:
Azért az is érdekes kérdés, hogy vannak-e egyáltalán ilyen „két nagybetűs” egybeírt nevek a hivatalos angolban pl.WikiLeaks, YouTube... (ez utóbbit nem is tudom igazán értelmezni, nem Your Tube lenne az?) Azt tudom viszont, hogy sok kötőjellel írt angol szónál elfogadott az egybeírt változat is.
Olyan, hogy „hivatalos” angol, szerencsére nincsen. Vannak kiadói szokások, de mivel sok kiadó van, sok szokás is. Egyébként meg persze, hogy vannak ilyen nevek, épp te idézel kettőt. Azért (is) terjedtek el az ilyenek, mert web- és email címekben nem lehet szóköz (vagyis lehet, de komplikált), az underscore meg béna, a kötőjel meg hagyományos írásjel. Ezért (már a programnyelvekben is elterjedt szokás) a szavakat nagybetűvel elválasztani (arrivalTime, testEval, stb.). A YouTube-ot mindig a you too-ra való szójátéknak gondoltam.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. September 14, Wednesday, 15:26 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
martonfi wrote:
leho wrote:
Jól van-e ez írva: „Wikileaks-hírcsöpögtetéssel”? (Wiki-Leaks ugye a portál használatos neve.)

Ahogy én néztem, az alapalak: WikiLeaks. Tehát akkor WikiLeaks-hírcsöpögtetéssel.


:) Na most jól ki lett kerülve a „probléma”. Az Origo írta kötőjellel, aztán később változtattak rajta. De tényleg, mi van egy ilyen kötőjeles névnél, ha szorosan kapcsolódik hozzá egy szó? (Legyen akkor New-York a kötőjeles név, ahol a név egy híroldalt takar, ehhez hogyan kapcsolnánk?)

Azért az is érdekes kérdés, hogy vannak-e egyáltalán ilyen „két nagybetűs” egybeírt nevek a hivatalos angolban pl.WikiLeaks, YouTube... (ez utóbbit nem is tudom igazán értelmezni, nem Your Tube lenne az?) Azt tudom viszont, hogy sok kötőjellel írt angol szónál elfogadott az egybeírt változat is.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. September 14, Wednesday, 10:21 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
leho wrote:
Jól van-e ez írva: „Wikileaks-hírcsöpögtetéssel”? (Wiki-Leaks ugye a portál használatos neve.)

Ahogy én néztem, az alapalak: WikiLeaks. Tehát akkor WikiLeaks-hírcsöpögtetéssel.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. September 13, Tuesday, 16:40 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
Mártonfi Úr!

Jól van-e ez írva: „Wikileaks-hírcsöpögtetéssel”? (Wiki-Leaks ugye a portál használatos neve.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. August 19, Friday, 15:21 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
A 138. számra hallgató, azaz a szótagszámlálás szabálya azért nem játszik, mert ahhoz legalább 7 szótagnak kell lennie (ragok és jelek nélkül).
Alkalmi szóösszetételekről nem nagyon beszél a szabályzat, egész pontosan egyetlen helyen:
262. b) Szokatlan, alkalmi szóösszetételeknek kötőjeles írása a költői nyelv kifejezőeszköze: rőzse-dalok, gyémánt-hitemet, köd-gubában, bogáncs-szívem, kő-iszonyatját, rokon-őrtüzek stb.”
A postakocsiregény egész biztosan nem költői innováció. Szóval igen: nagyon túlbonyolítod.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. August 18, Thursday, 18:26 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
leho wrote:
martonfi wrote:
leho wrote:
Hogyan írjuk helyesen: postakocsiregények vagy postakocsi-regények? Adódhatna, hogy itt a 2. mozgószabályt kell alkalmazni,

Akkor játszana a 2. mozgószabály, ha a postakocsi nem összetétel lenne. Szóval kötőjel nélkül, teljesen egybeírjuk.



Köszönöm.


Arra most jöttem rá, hogy a 138. szabályra akartam inkább hivatkozni, ill. az alkalmi szóösszetételek lehetséges különbségére. Tehát valami ilyesmire: kocsi-regény (alkalmi szóösszetétel, tehát nem úgy, mint naplóregény,levélregény, lovagregény stb.), s ennek mintájára, alkalmi szóösszetételként postakocsi-regény. Vagy nagyon túlbonyolítom?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. August 18, Thursday, 18:06 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
martonfi wrote:
leho wrote:
Hogyan írjuk helyesen: postakocsiregények vagy postakocsi-regények? Adódhatna, hogy itt a 2. mozgószabályt kell alkalmazni,

Akkor játszana a 2. mozgószabály, ha a postakocsi nem összetétel lenne. Szóval kötőjel nélkül, teljesen egybeírjuk.



Köszönöm.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. August 18, Thursday, 17:01 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
leho wrote:
Hogyan írjuk helyesen: postakocsiregények vagy postakocsi-regények? Adódhatna, hogy itt a 2. mozgószabályt kell alkalmazni,

Akkor játszana a 2. mozgószabály, ha a postakocsi nem összetétel lenne. Szóval kötőjel nélkül, teljesen egybeírjuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2011. August 18, Thursday, 16:29 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
Üdvözletem!

A kérdésem talán ehhez a témához tartozik. Hogyan írjuk helyesen : postakocsiregények vagy postakocsi-regények? Adódhatna, hogy itt a 2. mozgószabályt kell alkalmazni, de olyan nem jöhet-e szóba, hogy esetleg itt egy alkalmi szókapcsolatról van szó?

Leho


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 23:13 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
fejes.lászló wrote:
OFF

Persze mindenkinek megvan a joga olyan nicket választani, amilyen csak neki tetszik, de nem furcsa mégis olyan névvel regisztrálni, amely 87,5%-ban teljesen egybeesik egy másik, ráadásul meglehetősen aktív nick-kel? Még ha az illető a saját polgári nevét használja is, akkor is megvan a lehetőség a kis/nagybetűkkel való játékra stb. Vagy ez csak engem zavar? Ha csak én lennék háklis, akkor elnézést.

ON



tucyka wrote:
bocs, most látom, hogy martoni és nem martonfi :oops: Innen az ellentmondás a hozzászólások között!!! :oops:


Ezek szerint már ketten vagyunk... :)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: második mozgószabály (ex: hogyan írjam?)
PostPosted: 2009. January 22, Thursday, 22:30 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
tucyka wrote:
martonfi wrote:
tucyka wrote:
Amiért a fönév határozói szerepet tölt be, attól még fönév marad (adverbiale Bestimmung) és nem "lesz" belöle határozószó (Adverb)

Persze, hogy nem. De főnév határozói szerepet a magyarban ragosan vagy névutóval tölthet be. (Én az utóbbit ki is hagynám, mondván, hogy a névutók alanyesetű főnevet vonzó határozószók.)


igen, de akkor itt mi van?

martoni wrote:
Még 5 napig dolgozom (hsz.)



bocs, most látom, hogy martoni és nem martonfi :oops: Innen az ellentmondás a hozzászólások között!!! :oops:


(és lent meg idézni akartam, nem szerkeszteni :roll: )


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 128 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 12 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group