NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:36

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 174 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2006. June 3, Saturday, 11:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
AdamK wrote:
Hogyan magyaráznátok a {szemére hány, szemére vet} kifejezések eredetét?
Magyarázni nem tudom, csak spekulálni: nem lehet, hogy eredetileg olyasmit jelentett, mint "a szemébe vág", vagyis belemondja a képébe, szembesíti vele, megmondja neki? Szerintem ezek elég közel állnak jelentésileg (amit a pofájába mondok, azt nyilván rosszallom is, tehát nyilván szemrehányólag szólok be neki).


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. June 2, Friday, 18:19 
Offline

Joined: 2005. January 4, Tuesday, 20:17
Posts: 36
Location: Bicske
Hogyan magyaráznátok a {szemére hány, szemére vet} kifejezések eredetét?

Á


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. December 22, Thursday, 13:11 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Aszongya gépfúrt.


Én most hallottam a gépfürt változatot.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 13, Wednesday, 8:13 
Offline

Joined: 2005. July 11, Monday, 10:14
Posts: 1
De a népetimológiára visszatérve (tehát tudatosan eltérve a topiktól :twisted: ), kedvencem az egyenlőre, ami valaha egyelőre volt a helyesírás tanúsága szerint. Amiben persze az az abszurd, hogy az egyenlőrének (legalábbis számomra) nincs sokkal több értelme, mint az egyelőrének. (vö. hippodrom - Hippolyt)[/quote]

Bocs, azt hiszem, még nem tudok bánni ezzel a rendszerrel. Azt akartam mondani, írni stb., hogy én egyelőre (azaz most még) nem érzem a kettőt egyenlőnek. Mert nem mindegy, hogy egyelőre egyenlőre vágod-e a valamit, vagy egyelőre még nem vágod fel.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 18, Friday, 9:53 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
kamperg wrote:
Adatközlő az aluljáróban gyümölcsöt árul (nem a saját fülemmel hallottam). Aszongya gépfúrt.
Ez lehet egyszerű fonológia is. Komplexnyitány-elkerülő manőver: *#gr, *#fr. Az első esetben a metatézis nem segít, mert *rp# (tudom, szörp, de akkoris), a másodikban viszont jó megoldás. Meg is vagyunk.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 18, Friday, 0:30 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Adatközlő az aluljáróban gyümölcsöt árul (nem a saját fülemmel hallottam). Aszongya gépfúrt.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 9, Wednesday, 19:46 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Amiben persze az az abszurd, hogy az egyenlőrének (legalábbis számomra) nincs sokkal több értelme, mint az egyelőrének.


De a népetimológia általában ilyen: a kalmópüréről sem hiszi senki, hogy püré, a sampiongombáról sem gondoljuk, hogy köze van a bajnokokhoz és a kárókatonában sincs semmi militáris. Úgy tűnik, az agy akkor is igényli a morfológiai felépítést, ha a jelentés tárolásához nincs köze -- talán az alakot atakrékosabb így tárolni. Ez biztos valami tömörítési eljárás, ami az azonos bitsorokat csak egyszer tárolja, függetlenül attól, hogy azok hol és miért fordulnak elő.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 9, Wednesday, 18:41 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kamperg wrote:
Nem lehet az is egy megoldás, hogy akkor a h[i]radó nem is összetett szó többé?


Naná, a hír#adóra többnyire valamikor úgy döbben rá az ember, mint ahogy az [ovodások] se vágják, hogy azért [ovoda], mert ott óvják őket.

De a népetimológiára visszatérve (tehát tudatosan eltérve a topiktól :twisted: ), kedvencem az egyenlőre, ami valaha egyelőre volt a helyesírás tanúsága szerint. Amiben persze az az abszurd, hogy az egyenlőrének (legalábbis számomra) nincs sokkal több értelme, mint az egyelőrének. (vö. hippodrom - Hippolyt)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 6, Sunday, 21:07 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
rebrus wrote:
fejes wrote:
Igaz, hátrébb eső szótagban az ú szabályosan rövidül [...]


Meg tudnád mondani mi a tehéntúró (*tehént[u]ró) ennek a pontos szabálya?


Hát ha nem tévedek, nem első szótagban egyáltalán nincs hosszú ú (ezért nem lehet megtanítani a falu -- flú különbségét). A tehén+túró összetétel, ott újrakezdődik a szótagszámlálás.

Quote:
Amit mondasz, az nagyon higiénikus, csak számtalan ellenpélda van, pl. t[ü]zoltó, h[ i]radó.


Nem értem, hol itt az ellentmondás. Én semmit nem mondtam az első szótag rövidüléséről, én csak annyit mondtam, hogy hátrébb levő szótagban nem lehet. Szerintem a te példáid ugyanolyan spontán rövidülések, mont a rúgó > rugó (nem összetételi tagként). (Persze arról megfeledkeztem, hogy a labdást a kapuba rugó csatár esetében is van rövidülés, hoppá.)


Quote:
A fonológiai tartományokkal való operálás sok esetben túláltalánosít:


Ebben nyilván igazad van, de azért vannak esetek, amikor jól működnek ezek a tartományok.

Quote:
de ez mar asszem egy masik toppik.


Engem érdekelne.

szigetva wrote:
a tűz+oltó-t naív etimológiának éreztem


Nyilván azt hitted, hogy a házak nem voltak mindig tűzbiztosak, és a tűzoltók nem mindig könyveket égettek... :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 6, Sunday, 1:22 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nekem ez sokáig (6-7 év) tizoltó volt, nyilván mert a tűz+oltó-t naív etimológiának éreztem, ha viszont nem összetett szó, akkor rossz a harmónia.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 6, Sunday, 0:29 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Ha offtopikok is lettünk, ezért tán nem érdemes újat nyitni de:

Nem lehet az is egy megoldás, hogy akkor a h[i]radó nem is összetett szó többé?

Különben nekem a t[ű]zoltó épp oly remek, mint a t[ü]zoltó.


Last edited by kamperg on 2005. March 6, Sunday, 11:02, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 6, Sunday, 0:00 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Quote:
Ugyanakkor a labdarúgót hosszú ú-val kell írni, pedig az is eléggé lexikalizálódott, és azt is röviddel ejtjük.

Igaz, hátrébb eső szótagban az ú szabályosan rövidül [...]


Meg tudnád mondani mi a tehéntúró (*tehént[u]ró) ennek a pontos szabálya?


Quote:
[...] de elvileg az összetett szó tagjai is önálló fonológiai tartományok, tehát elvileg ott sem kellene rövidülnie.

Amit mondasz, az nagyon higiénikus, csak számtalan ellenpélda van, pl. t[ü]zoltó, h[i]radó.

A fonológiai tartományokkal való operálás sok esetben túláltalánosít: pl. amikor aszongyuk (-gyák), hogy a mgh-harmónia és az a/e-nyúlás szintén "szótartományon" belül működik. Hát ez pl. marhaság, ill. hülyeség.

de ez mar asszem egy masik toppik.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 5, Saturday, 13:40 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Találtam a vizi--vízihez hasonló egyenetlenséget: a rugó mint főnév rövid u-val írandó, habár szerintem nem kell sok gondolkodás ahhoz, hogy rájöjjünk, hogy a rúg-ból van (ha mégsem, akkor aztán nagyon jó fórumba írok!). Ugyanakkor a labdarúgót hosszú ú-val kell írni, pedig az is eléggé lexikalizálódott, és azt is röviddel ejtjük.

Igaz, hátrébb eső szótagban az ú szabályosan rövidül, és ez indokolhatná a különbséget, de elvileg az összetett szó tagjai is önálló fonológiai tartományok, tehát elvileg ott sem kellene rövidülnie.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 5, Saturday, 11:10 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Ezt figyuljatok,

a google szerint:

„vízigót”: összesen: kb. 126 találat. (0,45 másodperc)

„vizigót”: összesen: kb. 270 találat. (0,20 másodperc)


Megis van ertelme a helyesiras tanitasanak :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. March 5, Saturday, 9:41 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
Hát igen, ebben a mai világban már a helyesírásban sem bízhat az ember


Én csak annyit mondok: utca. :lol:


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 174 posts ]  Go to page Previous  1 ... 8, 9, 10, 11, 12  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group