NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:57

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: sumer magyar
PostPosted: 2009. August 9, Sunday, 8:19 
Offline

Joined: 2009. June 13, Saturday, 10:57
Posts: 66
Location: 倭国
[99astro] wrote:
A táblázat alapján, illetve egyéb fellelhető írásképek (pl. Rozeta-kő) megtekintése után megerősödött az az eddig is volt véleményem miszerint a magyar rovásírás és az ó-egyiptomi demotikus írás egyáltalán nem egyforma.

Katt: A TÁBLÁZAT



Ez természetes.
Varga Csabának amúgy sincs köze az egyiptológiához.
De erről Moonlight Society kollega is írt.
http://moonlightsociety.blogspot.com/20 ... ar-bc.html

Ez nagyon "érdekes":

""Japán valódi őslakói, az ajnuk igen büszkék a magyarokkal való rokonságukra. ""
http://www.okotaj.hu/szamok/29-30/betu1.htm

Ezt vajon mi alapján állítja? Én nem tudok arról, hogy az ajnuk körében közvéleménykutatást tartottak volna az állítólagos magyar rokonságukról. :)
Mondjuk a fenti mondatot már hallottam ujgurokkal, mongolokkal és japánokkal is :)

Ami az ajnuk eredetét illeti, az Ainu Múzeum honlapján ez olvasható (angol változat)
"Origin

Scholars have advocated various theories about the origin of the Ainu people. The theories include the Caucasoid (Caucasian) Theory, the Mongoloid Theory, the Oceania Race Theory, the Old Asian Race Theory, and the Solitary Race Theory. Some scholars have recently advocated the following hypothesis into which the Mongoloid Theory has developed. Mongoloid peoples once were of two types : Southern Mongoloid and Northern Mongoloid. Before the Jomon Period (several tens of thousands of years ago), the Southern Mongoloid started moving northward and settled the Japanese archipelago, including Okinawa, over a long period of time. Later, the Southern Mongoloid played a major role in the Jomon Period throughout Japan. However, in the Yayoi and Tumulus Periods, the Northern Mongoloid came across the sea to Japan in great numbers. The ethnic Japanese (non-Ainu) are the people who have evolved rapidly through the strong influences of these migratory processes. On the other hand, the Ainu in Hokkaido and the Tohoku region and the Ryukyu people in Okinawa are the ones who have hardly affected by this process."

http://www.ainu-museum.or.jp/english/english.html
http://www.ainu-museum.or.jp/nyumon/nyumon.html

_________________
少年易老學難成


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: sumer magyar
PostPosted: 2005. November 17, Thursday, 12:35 
Offline

Joined: 2005. November 17, Thursday, 12:15
Posts: 1
Location: Budapest, HU, EU, Terra, Solsys
Hali!

Szintén nem nyelvész, csak Gabber kapcsán keresztül kerültem ide.

gabber wrote:
...
Nem vagyok nyelvész, csak szimpla érdeklődő. Olvastam egy cikket...
Kukk ide!
... ... ...
Végül is ez a kérdésem alapja, hogy egyáltalán vannak-e itt összefüggések vagy teljes képtelenség az egész? Van-e hasonlóság a demotikus és a székely rovásírás között?


Megnéztem a cikket, és döbbentem. Ugyanis (mivel nagyon érdekel Egyiptom) régebben elkezdtem tanulni egyiptológiát (sajna abba kellett hagynom), azon belül is a nyelvet és az írást, és a fenti cikkben közölt demotikus ábécé még csak nem is hasonlít arra, amit tanultam.

Nosza, gyorsan csináltam egy egyszerű összehasonlító táblázatot amiben a magyar rovásírás ("Rovas szabvany" és "Csenge" TTF-ek) és az ó-egyiptomi demotikus írás ("Meriotic - Demotic" TTF) szerepel a latin megfelelőkkel.
Természetesen tisztában vagyok vele, hogy főleg az ó-egyiptomi esetében nem ennyire egyszerű, hogy ábécét mutassak, de most inkább csak az írások képének az összehasonlítása a lényeg.

A táblázat alapján, illetve egyéb fellelhető írásképek (pl. Rozeta-kő) megtekintése után megerősödött az az eddig is volt véleményem miszerint a magyar rovásírás és az ó-egyiptomi demotikus írás egyáltalán nem egyforma.

Katt: A TÁBLÁZAT

_________________
Légy jóL!
Szeretettel:
99astro (Sa Ra DjtAnkh IrtRa, Gime)
Kemit en Pet csillagtudomány
http://www.kemitenpet.hu


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. November 11, Friday, 6:42 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
gabber wrote:
Köszi Tebe!

Ha jól értem valami olyasmi helyzet ez, mint Daniken-nél?
Lehet, hogy egy inka piramis UFO leszálló pálya volt, de lehet, hogy nem.
Sem cáfolni sem bizonyítani nem lehet?

Üdv: Gabber


Kedves Gabber,

Cáfolni remekül lehet:) Némi sumer tudás, és az összehasonlító nyelvészet alapvető tényeinek ismeretében egy-két perc alatt ki szokott derülni a rokonság "bizonyítékairól", hogy butaságok. A rokonság melletti érveknek emellett több tekintetben rendszert kéne alkotniuk, ennek halvány nyoma sincs. Úgyhogy ez még csak nem is vitás eset, mint egyes nyelvrokonságok a világban, ez egyértelműen (legyünk jóhiszeműek) egy tévedés :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. November 10, Thursday, 21:01 
Offline

Joined: 2005. November 9, Wednesday, 23:01
Posts: 3
gabber wrote:
Köszi Tebe!

Ha jól értem valami olyasmi helyzet ez, mint Daniken-nél?
Lehet, hogy egy inka piramis UFO leszálló pálya volt, de lehet, hogy nem. Kreatív szellem re vall az elképzelés, de baromságnak tűnik?
Sem cáfolni sem bizonyítani nem lehet?

Üdv: Gabber


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. November 10, Thursday, 21:00 
Offline

Joined: 2005. November 9, Wednesday, 23:01
Posts: 3
Köszi Tebe!

Ha jól értem valami olyasmi helyzet ez, mint Daniken-nél?
Lehet, hogy egy inka piramis UFO leszálló pálya volt, de lehet, hogy nem.
Sem cáfolni sem bizonyítani nem lehet?

Üdv: Gabber


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. November 10, Thursday, 18:35 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Kedves Gabber,

A sumer-magyar nyelvrokonság mítoszával kapcsolatban alapvetően fontos megjegyezni, hogy ezek a "professzorok" nem tudnak sumerül, és nem ismerik az ékírást; akkádul pedig végképp nem tudnak, enélkül pedig a sumer sem tanulmányozható. Ezen kívül teljes mértékben figyelmen kívül hagyják - általában nem is ismerik - az összehasonlító (vagy bármilyen más) nyelvészet alapvető technikáit sem. Érdemes ezügyben Komoróczy Géza: Sumer és magyar? (Magvető, 1976) c. könyvecskéjét forgatni; nem mai darab, de aktualitásából mit sem vesztett.
Azok a nyelvtani jelenségek, amelyekben a sumer és a magyar megegyezik, jellemzőek még kb. 1000-1500 nyelvre, tehát a rokonságnak akár csak a leghalványabb esélyéhez sem lennének elegendőek. A szóegyeztetések pedig a szavakkal való játékokon alapulnak, amiben sem rendszeresség, sem ésszerűség nem fedezhető fel :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: sumer magyar
PostPosted: 2005. November 10, Thursday, 9:25 
Offline

Joined: 2005. November 9, Wednesday, 23:01
Posts: 3
Sziasztok!Image

Nem vagyok nyelvész, csak szimpla érdeklődő. Olvastam egy cikket...

Kukk ide!
Természetesen nézegettem még néhány site-ot, de nem jutottam egyről a kettőre.Image

Felmerült még Badinyi Jós Ferenc neve, mint fasiszta, elfogult, dilettáns "professzor", egy másik vélemény szerint viszont tényleg professzor és van valami abban, amit írt...
Szóval teljes a káosz.
Eddig arra az álláspontra jutottam, hogy tényleg létező összefüggőségekből, illetve hasonlatosságokból néhány pali igen meredek következtetéseket vont le.:D
Végül is ez a kérdésem alapja, hogy egyáltalán vannak-e itt összefüggések vagy teljes képtelenség az egész? Van-e hasonlóság a demotikus és a székely rovásírás között?

Üdv: Gabber


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 11 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group