NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:00

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 131 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. October 12, Tuesday, 6:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Akitlosz wrote:
Azt is érdekes lenne tudni, hogy a coach = kocsi szóból miként lett edző.
http://www.etymonline.com/index.php?term=coach


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. October 12, Tuesday, 2:50 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Azt is érdekes lenne tudni, hogy a coach = kocsi szóból miként lett edző.

Vagy volt már egy hasonlóan hangzó angol szó előtte?
Nem tudom melyik a régebbi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. August 4, Wednesday, 15:24 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Ha már hussar, itt egy kultúrtörténeti érdekesség, amin lehet tanulmányozni a jelentéseltolódást is.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. August 4, Wednesday, 4:34 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
kalman wrote:
Asszem, ide tartozik, politikai és gazdasági vonatkozása is van, hogy ma hallottam egy büszke mangalica-tenyésztőtől, aki a forradalomtól a mangalica hungarikummá minősítését reméli, hogy az angol bacon szó a magyar Bakony-ból származik, ami tudvalevőleg (?) a mangalica szülőhazája. (Valójában a germán bakkon- tőből van, francia közvetítéssel, a germán szónak pedig ugyanaz a germán bak- tő az eredete, amiből az angol back is lett, az állat hátsó részére utal, amiből a sonka lesz.)


Az angolban sajnos kevesebb a magyar eredetű szó, mint az angol eredetű a magyarban.

A hussar, meg a coach biztos magyar eredetű szó az angolban.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. August 4, Wednesday, 4:23 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
kalman wrote:
Most hallom először azt a feltételezést, hogy a származás és a pártpreferencia összefügg.


Örülök, hogy újat tudtam mondani Neked.

Hozzászólásod stílusából és fejes fórumtárs véleményéből is azt szűröm le, - amit amúgy is tudtam - , hogy ez egy igen kényes téma, amibe nem nagyon érdemes jobban belebonyolódni, mert semmi kellemes eszmecseréhez nem vezet.

Ha eleve "baromságnak, fasságnak, hüjeségnek" tartod a véleményem, az nem arra utal, hogy nyitott vagy és meg akarnád érteni.

Szóval véleményemet fenntartom továbbra is, és természetesen alá is tudnám támasztani, de ilyen hangulatú társalgáshoz veletek nekem nincs gusztusom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. August 2, Monday, 13:42 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ja, bocs, ha félreérthető voltam, de én a mangalicáról semmit nem kívántam állítani. Egyébként a Honti által idézett rész szerint Kiszely nem is a mangalicáról, hanem a bakonyi sertésről beszél, amit szerinte Angliába is nagy számban hajtottak.

Viszont a bacon > bakonyi népetimológia esetében teljesen kizárható, h bármilyen konkrét sertésfajtának köze lenen az ügyhöz.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. August 2, Monday, 11:46 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
A Wikipédia szerint a dolog fordítva van, a bakonyi sertés volt a régebbi, de kihalt, mert a balkánról bekerült mangalica (és ennek keverékei) kiszorították. Ha jól értem:
Wikipédia wrote:
A 18. század végén főleg a dunántúli területek és Ausztria között volt jelentősebb sertéskereskedelem, amelynek fő fajtája a bakonyi sertés volt, mert ez a fajta jól bírta a hosszú utat. A kereslet egyre növekedett, s a kereskedők eljutottak Horvátországba is. Az onnan származó sertések kedveltebbek voltak a bakonyi sertésnél, mert több zsírt adtak és húsuk is jobb ízű volt. Szerbia fejedelme, Milos Obrenovics a szerb, az ún. sumadia sertésekkel kezdett kereskedni, tenyészetet alapított, ahonnan a magyar birtokosok tenyészállatot is vásároltak.

Ahogy a szerb kondákat áthajtották Magyarországon a soproni és győri állatvásárba, az óriási állományból kis rész elkallódott, megvásárolták, olykor ellopták, és ezek az egyedek keveredtek az itt honos disznófajtákkal. A lakosság körében egyre népszerűbb lett ez a zsírsertésfajta, amit akkor törökfajtának, rátznak, mangaritzának vagy mangalitzának is neveztek. 25 év alatt eljutott az ország minden részébe, s teljesen átalakította a sertésállományt. A bakonyi sertés az 1840-es évek közepére teljesen eltűnt. Pethe Ferenc 1814-ben már mint közönséges fajtáról ír a mangalicáról.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. August 2, Monday, 11:31 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Asszem, ide tartozik, politikai és gazdasági vonatkozása is van, hogy ma hallottam egy büszke mangalica-tenyésztőtől, aki a forradalomtól a mangalica hungarikummá minősítését reméli, hogy az angol bacon szó a magyar Bakony-ból származik, ami tudvalevőleg (?) a mangalica szülőhazája. (Valójában a germán bakkon- tőből van, francia közvetítéssel, a germán szónak pedig ugyanaz a germán bak- tő az eredete, amiből az angol back is lett, az állat hátsó részére utal, amiből a sonka lesz.)


Honti alapján (A nyelvrokonságról...., 194-5) úgy tudom, hogy ez az állítás Kiszelytől származik, úgyhogy senki ne gondolja, hogy a mangalicatenyésztők maguk találnak ki ilyeneket. Viszont az ötlet alapja lehet az a népetimológiás változás, amely a bacon felirattal árusított szalonnaféléket bakonyivá változtatta -- ezzel immáron kb. egy évtizeddel ezelőtt találkoztam.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. August 2, Monday, 7:31 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
az angol bacon szó a magyar Bakony-ból származik
Eddig én azt hittem, hogy a székelyföldi Kis- és Nagybaconról kapta, de mindig tanul az ember.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. August 1, Sunday, 10:05 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Asszem, ide tartozik, politikai és gazdasági vonatkozása is van, hogy ma hallottam egy büszke mangalica-tenyésztőtől, aki a forradalomtól a mangalica hungarikummá minősítését reméli, hogy az angol bacon szó a magyar Bakony-ból származik, ami tudvalevőleg (?) a mangalica szülőhazája. (Valójában a germán bakkon- tőből van, francia közvetítéssel, a germán szónak pedig ugyanaz a germán bak- tő az eredete, amiből az angol back is lett, az állat hátsó részére utal, amiből a sonka lesz.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. July 31, Saturday, 8:51 
Offline

Joined: 2009. April 23, Thursday, 12:49
Posts: 56
Köszönöm a választ. Leírtam. Természetesen semmi eredménye nem volt :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. July 30, Friday, 10:46 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
milkapista wrote:
Quote:
Ha kedved szerint bárhogy felbonthatod a szavakat és azokat a részeket bárhogy rakosgathatod, bármit kihozhatsz bármiből. Bármelyik nyelvvel el lehet ezt játszani.
De ennél kicsit szakszerűbb választ szeretnék adni. Tudnátok segíteni?
Szerintem ez a válasz is elég korrekt, ha még szakszerűbb akarsz lenni, akkor el kell magyarázni, hogy a legtöbb idézett magyar, görög, latin, héber stb. szónak megvan a maga bevett etimológiája, amiket az emberek nem az ujjukból szoptak, hanem mindenféle módon adatoltak. Ha valaki meg akarja ezeket kérdőjelezni, annak egyetlen módja van a tudományban: ha végigmegy a korábban felhozott bizonyítékokon, és egyenként cáfolja őket. Sok sikert kell neki kivánni mindehhez, nem pedig azt mondani, hogy ez eleve lehetetlen (de persze nagyon valószínűtlen, hogy sikerülhet neki).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. July 30, Friday, 10:38 
Offline

Joined: 2009. April 23, Thursday, 12:49
Posts: 56
Üdv!

Egy blogon ezt idézte valaki:

Quote:
"Karatat. Tegyünk rája minden betűre, magánhangzóra pontot: lesz kä-rä-tät. Írjuk CARATAS = Cärätäs = szeretés és szeretet. Ez volt a szülő anyja a görög Khairité-nek, a latin Charitás-nak, a német Kharitát-nek."

"Lesz a Szurnok-ból Cornus (bika fordítva). A Szurat-ból Taurus. A Turul-ból, vagyis a Tur-vul-ból Vultur. (Lévén a Teremtő Ur, egyszóval Tur, az ő ölüje a Tur-ölü: a Turul, vagyis régebbi alakban Turvul, a latinban Vultur.
Így lett a magyar Alvás-ból a német Schla-vá (Schlafen)
Így lett a magyar Beirás-ból a német Schreiba (schreibe), a latin Scriba.
Így lett a magyar Csinos-ból a német Csönisch (a Schőn).
Így lett a magyar Csalfá-ból a német Falsche, a latin Fal-lax.
Így lett a magyar Vidék-ből a német Ge-bied.
Így lett a magyar Folyóvíz-ből a latin Fluvius.
Így lett a magyar Üstanya-ból a görög Tana-is (Don tóve)
Így lett a magyar Derék hizó-ból (kövér disznó) a görög Hizo-teriksz.
Így lett a magyar Rossz barát-ból a görög Barát-rosz (barátru).
Így lett a magyar Élő Isten-ből a görög Sten-Élos, aki tudniillik a szülés Istenének felesége volt.
Így lett a magyar Folyó-ból a zsidó Jo-vol.
Így lett a magyar Rohanó folyó-ból a zsidó Na-hor.
Így lett a magyar Venyigé-ből a zsidó Hagofen.
Így lett a magyar Fohász-ból a német Saof, Seof (Seuf-zen).
Így lett a magyar Csáb erő-ből a német Zauberei.
Így lett a magyar Zengő erő-ből a német Zengerei.
Így lett a magyar Zengeni-ből a német Zingen.
Így lett a magyar Vigadok-ból Gavideo.
Így lett a magyar Szollokuttam-ból Locutus sum.
Így lett a magyar Labbal utum-ból Ambalatum.
Így lett a magyar Anyaföld-ből a latin Dyv-ana (Diana) stb.
Záradékul még csak anyit, hogy a világ összes nyelvei csodálatos pontossággal és rendszerrel így bontakoznak ki a magyarból, még a legtávolabbi indogermán, szanszkrit és zsidó is.
A turáni nyelvek pedig még bámulatosabb közeltségben állanak."

"A latin:

A vigadok-ból, ga vi deo-t csinál.
A kültüz-ből, cul-tus-t.
A tsellag-ból, stella-t.
Az élöfény-ből, fan-elia-t, familia-t stb."

"Juventus helyett - ír és mond a német Jugent-et. Tehát a v-betűt g-vel helyettesíti.
Igen ám! Kérdezhetné valaki, hogy hiszen a német ezt nem is a magyar-ból, hanem latinból dolgozza át. Hát persze, csakhogy a latin juventus meg a magyar jövendőből lett ám, mert mi az ifjúság? A jövendő (reménye, ivadéka)."


Nem vagyok nyelvész, úgyhogy csak ennyit válaszoltam rá:

Quote:
Ha kedved szerint bárhogy felbonthatod a szavakat és azokat a részeket bárhogy rakosgathatod, bármit kihozhatsz bármiből. Bármelyik nyelvvel el lehet ezt játszani.


De ennél kicsit szakszerűbb választ szeretnék adni. Tudnátok segíteni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. July 15, Thursday, 8:31 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Szerintem nem kéne prejudikálni


Ez nem sima prejudikálás. Friss bevándorlók nincsenek annyian, hogy jelentősen befolyásolhatnák a politikai színteret. Szlovák vagy német származású magyarok vannak, de ők általában azzal, hogy elveszítik nyelvüket, elveszítik érdeklődésüket is eredetük iránt. (Én legalábbis nem találkoztam olyannal, aki kifejezetten azért érdeklődött volna a német vagy a szlovák kultúra iránt, mert felmenői svábok vagy békéscsabai szlovákok voltak.) Mindehhez hozzájárul, hogy a németek és szlovákok asszimilációját a többségi magyar társadalom el szokta fogadni (ezért is szokatlan Budenz és Hunfalvy lenémetezése), a cigányokét és zsidókét viszont nem (ill. van egy jelentős réteg, amelyik nem, de még a toleránsak is inkább számon tartják az ilyen származást, mint mást -- Zoránról pl. nem emlegetik állandóan, h szerb).

kalman wrote:
(ahogy a gyomorforgásod se tartozik ide)


Én kérek elnézést.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. July 13, Tuesday, 22:17 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Nekem úgy tűnik, Akitlosz itt a cigányokra és zsidókra gondol. Persze azokra, akiket ő tart annak.
Szerintem nem kéne prejudikálni (ahogy a gyomorforgásod se tartozik ide). Meg kell kérdezni, hogy gondolja, és elmagyarázni, ha nem jól.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 131 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group