NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:51

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. July 2, Friday, 9:50 
Offline

Joined: 2008. September 23, Tuesday, 23:11
Posts: 62
kalman wrote:
Nem tudom, honnan, milyen beszélőktől származnak ezek az adatok, mindenesetre éppen ezek azok, amiket sokan nem mondanának, vagy éppen elképzelhetetlennek tartanak

Énbeszélőmtől származnak, de föltételezem, akár tőled is. Mondd ki e kettőt, majd válassz közülük:
ezzel az eredménnyel a jobb egyetemek 90%-áról kirúgták volna
ezzel az eredménnyel a jobb egyetemek 90%-ából kirúgták volna


Ha a még hosszabb, közbevetéses mondataim életszerűségére célzol: a tanmondatoknak nem stilisztikai mintalovaknak, hanem (pozitív példa esetén) jólformáltaknak kell lenniük.

Egyébként ezek csak példák, felejtősek. A bátortalan állításom az volt: a jelenségért felelős szintaktikai jegy a részhalmazképzés.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. July 2, Friday, 8:58 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
kalman wrote:
éppen ezek azok, amiket sokan nem mondanának, vagy éppen elképzelhetetlennek tartanak, például itt alább/feljebb R_Gabor és szigetva.
Nem tudom R_Gabor hogy gondolta, én úgy, hogy ő úgy, hogy martoni adatai fedik le az ő kompetenciáját, és így az enyém is: az iskolák elenyésző hányadában/*-n, az egyetemek elenyésző hányadán/*-ban.
Ja, bocs. Nekem meg nagyon sok ilyen esetben nagyon bizonytalan az ítéletem, csodálkozom, hogy egyenesen *-okat használtok. Na mindegy.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. July 2, Friday, 8:52 
Offline

Joined: 2006. February 16, Thursday, 17:02
Posts: 160
Location: Budapest, ELTE BTK
Igen, úgy értettem, ahogy szigetva mondja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. July 2, Friday, 8:50 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
kalman wrote:
éppen ezek azok, amiket sokan nem mondanának, vagy éppen elképzelhetetlennek tartanak, például itt alább/feljebb R_Gabor és szigetva.
Nem tudom R_Gabor hogy gondolta, én úgy, hogy ő úgy, hogy martoni adatai fedik le az ő kompetenciáját, és így az enyém is: az iskolák elenyésző hányadában/*-n, az egyetemek elenyésző hányadán/*-ban.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. July 2, Friday, 8:41 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
martoni wrote:
az egyetemek közül talán kettőn. Más példák: az egyetemek zőmén / az iskoláknak jó ha egytizedében; a településeknek a -- világszerte más és más módszerrel mért, de -- túlnyomó többségén / a falvak alig mérhető hányadában. Ezek már azt is mutatják, hogy a szerkezet tagjai nagyon is elszakadhatnak egymástól. Sőt, tagmondat is közbeékelődhet: az egyetemeknek -- bárki bármit állít -- igenis a többségén; az iskoláknak, bármilyen ravasz módszert alkalmazunk is a föltérképezésükhöz, elhanyagolható töredékében.

Természetesen az irányhármasság itt is megvan: ezzel az eredménnyel a jobb egyetemek 90%-áról kirúgták volna / emiatt az iskolák zöméből egy pályázat sem érkezett; a tanyák felére eljut már a villanyvezeték / a városok felébe már villanyvonattal lehet utazni.
Nem tudom, honnan, milyen beszélőktől származnak ezek az adatok, mindenesetre éppen ezek azok, amiket sokan nem mondanának, vagy éppen elképzelhetetlennek tartanak, például itt alább/feljebb R_Gabor és szigetva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. July 2, Friday, 8:22 
Offline

Joined: 2008. September 23, Tuesday, 23:11
Posts: 62
(martoni, "f" nélkül :-))

Félve kotyogok közbe: a szigetva említette szemantikai jegy nem véletlenül a részhalmazképzés? Az egyetemek többsége maga is egyetem típusú, és ennek "kisugárzásaképpen" az egész jelzős szerkezet -n ragot kap: az egyetemek közül talán kettőn. Más példák: az egyetemek zőmén / az iskoláknak jó ha egytizedében; a településeknek a -- világszerte más és más módszerrel mért, de -- túlnyomó többségén / a falvak alig mérhető hányadában. Ezek már azt is mutatják, hogy a szerkezet tagjai nagyon is elszakadhatnak egymástól. Sőt, tagmondat is közbeékelődhet: az egyetemeknek -- bárki bármit állít -- igenis a többségén; az iskoláknak, bármilyen ravasz módszert alkalmazunk is a föltérképezésükhöz, elhanyagolható töredékében.

Természetesen az irányhármasság itt is megvan: ezzel az eredménnyel a jobb egyetemek 90%-áról kirúgták volna / emiatt az iskolák zöméből egy pályázat sem érkezett; a tanyák felére eljut már a villanyvezeték / a városok felébe már villanyvonattal lehet utazni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. June 30, Wednesday, 15:15 
Offline

Joined: 2009. September 21, Monday, 2:16
Posts: 129
jó, igyekszem :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. June 30, Wednesday, 15:11 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tbandi wrote:
«az egyetemek nagy százalékán?» nem más eset? idetartozik? --- ez nekem *-os. (vagy mégsem?)
Endre, koncentrálj a kompetenciádra, ne hallgass arra, h mit mond a performanciád! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. June 30, Wednesday, 15:10 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tbandi wrote:
ez nekem *-os. (vagy mégsem?)
Döntöttél: habozol tovább? :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. June 30, Wednesday, 15:04 
Offline

Joined: 2009. September 21, Monday, 2:16
Posts: 129
«az egyetemek nagy százalékán?» nem más eset? idetartozik? --- ez nekem *-os. (vagy mégsem?)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. June 30, Wednesday, 14:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
Nekem is. (Mintha itt valamilyen szemantikai jegyek okoznák ezt, amik azonosak a két szerkezetben.)
Érdekes, nekem pl. az egyetemek többségén teljesen jónak hangzik, talán mondom is. A 100 forintos kérdés az, h mit tud csinálni ezzel egy szabályrendszer-alapú, pl. generatív nyelvtan (nem a két változat létezésével, azt el tudom képzelni, hanem az egyik vagy a másik erős preferenciájával).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. June 30, Wednesday, 13:22 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nekem is. (Mintha itt valamilyen szemantikai jegyek okoznák ezt, amik azonosak a két szerkezetben.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. June 30, Wednesday, 9:24 
Offline

Joined: 2006. February 16, Thursday, 17:02
Posts: 160
Location: Budapest, ELTE BTK
Nekem mindenhol egyértelműen csak az első jó, tehát szigorúan az alaptaghoz igazodom.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Alaptag által meghatározott toldalékok
PostPosted: 2010. June 30, Wednesday, 8:45 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
A következő kérdésem van. Vannak azok az esetek, amikor a toldalék megválasztását (leginkább névszói szerkezet toldalékára gondolok) a funkción kívül az alaptag határozza meg. Olyanokra gondolok, mint az iskolában, de az egyetemen, a faluban, de a településen. Nos, mi történik, amikor formailag más alaptagú a szerkezet, de funkcionáilsan mégis az illető lexikai egység játssza a főszerepet? Ti, meg az emberek hogyan választják meg olyankor a toldalékot, és mitől függ ez? Példák: a falvak többségében, de a települések többségén? Vagy a települések többségében? Az iskolák nagy százalékában, de az egyetemek nagy százalékán? Vagy az egyetemek nagy százalékában?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 14 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group