NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:39

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 1111 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 75  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 11, Saturday, 0:33 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Van egy megfigyelésem, de nem tudom, mennyire helyes. Úgy tűnik nekem, hogy egyre több, a roma származástól valójában független nyelvjárási jelenség a romák nyelvhasználatával kezd azonosulni a köztudatban. Ott van a Maunika-só: e mögött a gúnynév mögött ugye az van, hogy az auzás valami specifikus roma jelenség, pedig amennyire tudom, az ó-au jelenség egész Szabolcsban dívott-dívik, bőrszíntől függetlenül.

A másik Gáspár Győző nyelvjárása, amit szintén sokan szeretnek utánozni, amikor "cigányosan" akarnak beszélni: ennek a legjellegzetesebb sajátossága az á-ó, a-rövid á változás, de ez meg simán palóc dolog (Gáspár Győző amúgy Nógrád megyéből származik).
Szerintem teljesen igazad van. De végülis érthető, h a cigány beszédmódot úgy próbálják utánozni/érzékeltetni, h azt a tájszólást próbálják imitálni, ami a legjellemzőbb rájuk (merthogy Kelet-Magyarországról, ill. Észak-Kelet-Magyarországról, vagyis a legszegényebb és a cigányok által legsűrűbben lakott régiókból áramlanak a legtöbben a nagyvárosokba, főleg Pestre). Az is érdekes, h annyira nem jó megfigyelők az emberek, mer pl. Gáspár Győző tájszólásában a birtokosra utaló toldalékok egy csomószor középső nyelvállású kötőhangzót kapnak (lábom, sarkom), ahol más nyelvállásban alsó magánhangzó van, de ezt persze nehéz utánozni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. September 10, Friday, 20:29 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Van egy megfigyelésem, de nem tudom, mennyire helyes. Úgy tűnik nekem, hogy egyre több, a roma származástól valójában független nyelvjárási jelenség a romák nyelvhasználatával kezd azonosulni a köztudatban. Ott van a Maunika-só: e mögött a gúnynév mögött ugye az van, hogy az auzás valami specifikus roma jelenség, pedig amennyire tudom, az ó-au jelenség egész Szabolcsban dívott-dívik, bőrszíntől függetlenül.

A másik Gáspár Győző nyelvjárása, amit szintén sokan szeretnek utánozni, amikor "cigányosan" akarnak beszélni: ennek a legjellegzetesebb sajátossága az á-ó, a-rövid á változás, de ez meg simán palóc dolog (Gáspár Győző amúgy Nógrád megyéből származik).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. August 24, Tuesday, 7:22 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
Angol-gettólakó-tolmácsokat keres az Amerikai Igazságügyminisztérium

Külön figyelmet érdemel a "fekangol" kifejezés koinolása. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. July 22, Thursday, 14:33 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
nagyv wrote:
De a tömbházfelügyelő az (ház)tömb+házfelügyelő, nem?

Nem elképzelhetetlen. Bár nem egy egész háztömbnek volt egy házmestere, hanem csak néhány háznak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. July 22, Thursday, 11:33 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:50
Posts: 80
De a tömbházfelügyelő az (ház)tömb+házfelügyelő, nem?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. July 22, Thursday, 8:47 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Ez érdekes... én a tömbház szót kizárólag erdélyi ismerőseimtől hallottam, és ha megguglizod a kérdést, tényleg döntően erdélyi honlapok jönnek ki (tömbház szóra az első 20 találatból 19 erdélyi oldal). Amúgy annyira nem ismerem ezt a szót, hogy igazából azt sem tudom, mit jelent ez pontosan: pl. a pesti belváros tipikus gangos bérházai tömbházak? Egy lakótelepi panelépület szintén tömbház? Lehet egy földszintes épület tömbház?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. July 21, Wednesday, 21:27 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Hát gyerekkoromban (nyolcvanas évek) nálunk tömbházfelügyelő volt. És nem a romániai Erzsébetvárosban laktam, hanem a budapestiben. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. July 21, Wednesday, 7:48 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
A tömbházat eddig tipikus transzilvanizmusnak éreztem (egy egyszerű google keresés is főleg erdélyi honlapokat ad ki), de úgy tűnik, kezd beépülni a magyarországi köznyelvbe is:
http://www.hirszerzo.hu/cikk.robbanas_egy_tombhazban_egy_sulyos_serult_van.159558.html


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. July 3, Saturday, 1:48 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Lehet h ő is csak Bárczi könyvéig jutott el... mert azt talán még föl tudta fogni...

Igen, sajnos senki nem akadályozhatja meg, de felteszem, ha a magyar nyelv homunculus lenne, az tiltakozna elsőként...??? :wink: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. June 27, Sunday, 15:36 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
külföldi wrote:
szomorúságának adott hangot, amiért nem tudunk írni, olvasni, beszélni, és a fiatalok „sms-eznek, tévéznek, interneteznek, zajos helyekre járnak, nem olvasnak, és így elvesznek a szép szavak."
OK, akkor nem lyött be az, amibe reménykedtem, h nem erről volt szó. Az egy dolog, h salyát magáról állított ki hülyeségi bizonyítványt, de mér nem bírt vki írni neki egy pár oan mondatot, aminek vmi értelme lett volna? Vagy direkt le akarták lyáratni? Én má semmin se csodálkoznák.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. June 25, Friday, 22:18 
Offline

Joined: 2007. December 10, Monday, 22:16
Posts: 6
Persze hogy nem a határontúli "nyelvvédelemre" gondólt:

"Elvesznek a szép szavak
A jelölt ezután kitért arra is, hogy a nemzetet a magyar nyelv tartja össze, és szomorúságának adott hangot, amiért nem tudunk írni, olvasni, beszélni, és a fiatalok „sms-eznek, tévéznek, interneteznek, zajos helyekre járnak, nem olvasnak, és így elvesznek a szép szavak." „Ki akadályozhat meg, hogy a magyar nyelv egyik védője legyek, díjat alapítsak, összefogást hirdessek a magyar nyelv védelmében – tette föl a szónoki kérdést. "
http://index.hu/belfold/2010/06/24/schm ... lnok_lesz/


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. June 24, Thursday, 21:41 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
külföldi wrote:
Vagyon milyen védelemről lehet szó? Egy újabb nyelvművelői díj lesz?
Nem a határon túli nyelvhasználat védelméről beszél? Remélem, hogy igen, de nem olvastam (és nem is fogom).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. June 24, Thursday, 21:35 
Offline

Joined: 2007. December 10, Monday, 22:16
Posts: 6
"Ha köztársasági elnökké választják, összefogást hirdet a magyar nyelvért, és missziót indít a nemzeti összetartozásért Schmitt Pál. A jelenlegi házelnök személyes célkitűzései között említette a magyar nyelv védelmét, amellyel kapcsolatban akár díjat is alapítana. "

http://hvg.hu/itthon/20100624_schmitt_p ... dekoskodna

Vagyon milyen védelemről lehet szó? Egy újabb nyelvművelői díj lesz?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. June 22, Tuesday, 9:57 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Köszi. De akkor ha jól sejtem, ha egyszer lesz majd egységes romani köznyelv, az várhatóan a lovárival lesz azonos, vagy legalábbis azon fog alapulni.
Ezt nem tudom, nem is értek hozzá, Endrét kell megkérdezni, de tudtommal pl. a bibliafordítás nem lovári nyelvváltozatban készült. És a nemzetközi dolgoktól is függ, vannak, akik egységes európai romanit akarnak, és ha az a lobbi győz, akkor nem a lovári lesz az alap (de lehet, hogy ez egy megalapozatlan illúzió, hogy egységes európai köznyelvet lehet csinálni). És persze ahhoz, hogy legyen egységes köznyelv, először is az kell, hogy ne haljon ki a nyelv, mert erősen veszélyeztetett. Ezért mondom mindig, hogy a magyar nyelvvédőknek lenne miért aggódniuk, pl. a beásért meg a romaniért. :(


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hogy mik vannak!
PostPosted: 2010. June 22, Tuesday, 9:34 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Köszi. De akkor ha jól sejtem, ha egyszer lesz majd egységes romani köznyelv, az várhatóan a lovárival lesz azonos, vagy legalábbis azon fog alapulni.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 1111 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8 ... 75  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 7 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group