NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 7:38

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 11, Tuesday, 10:56 
Offline

Joined: 2008. January 5, Saturday, 11:02
Posts: 51
fejes.lászló wrote:
Volt már?

Nem tom, a néger meg az indián mennyire számít népnévnek...


Úgy emlékszem, az eredeti cikkben olvastam indiánert. Ezek szerint, ilyeneket is gyűjt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 11, Tuesday, 9:14 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Volt már?

Nem tom, a néger meg az indián mennyire számít népnévnek...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 11, Tuesday, 8:30 
Offline

Joined: 2008. January 5, Saturday, 11:02
Posts: 51
baszk sapka, Bosc kabak /körte/, kongóvörös, erről jut eszembe a kongózás , néger, szerecsenmosdatás, “ne légy már ennyire skót”, szudánfű., kameruni kecske, török szablya, eszkimó lángos, kék mauritius, olasz fagyi, eszkimó puszi, négercsók,…


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 11, Tuesday, 7:46 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Sőt: Olaszliszka stb....

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 11, Tuesday, 7:42 
Offline

Joined: 2008. January 5, Saturday, 11:02
Posts: 51
Nem értem a vezérelvet, de találomra néhány ötlet: drótostót, oroszkrém, zsidócseresznye, tatárjárás, török átok, francia betegség, norvégkockás, és ha a német juhász a listán van már, akkor a belga juhásztól a mexikói meztelenkutyán át, még egy csomó kutya és más háziállat is bekerülhetne. Albán szamár, tatárantilop, norvég patkány, núbiai macska, vietnami csüngőhasú, … és a mexikói saláta mellé mexikói csirke, tatárbifsztek, francia mártás, törökszegfű, japáncseresznye, kínai kel, kínai pálca, kínai porcelán, román stílus, gót betű, gótika, holland papucs, olaszrizling, indián nyár, indián póz, négerbarna, /három a/ magyar igazság,…


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 7, Friday, 21:08 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Egyébként semmilyen szakmában nem lehet megtenni, h egyszerűen nem foglalkozol azzal, ami neked nem tetszik.* Jól néznénk ki, ha az I/isten szó annak alapján kerülne be egy szótárba, hogy a főszerkesztő hívő ember-e**...


*leírtam - szubjektív szempont alapján nem vettem fel a listába... majd még meggondolom

**Ha hiszed, ha nem - van ien szótár: a Csiffáry féle Olasz-magyar kéziszótár nem más, mint egy ideológiai tükörképe az ő, meg a korábbi szerkesztőknek. :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 7, Friday, 20:41 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Brain Storming wrote:
Szerintem pedig a "cigánybűnözés" esetében egyértelműen tetten érhető az uszító célzatosság


Ez semmiben nem mond ellent annak, amit én állítottam.

Brain Storming wrote:
Szubjektív reményem, h a "cigánybűnözés" hamarosan kiveszik a közbeszédből, és nem kerül be a szótárakba - a lista összeállításánál alapvető szempontom volt, h vmiféle irodalomban már szerepeljen. Az aktuális közbeszéd nem szerepelt a forrásaim között.


Quote:


Szerintem sokkal egyszerűbb, ha nem veszed fel azokat, ahol a népnév tényleg a nép tagjaira utal, és akkor tényleg szakmai szempontok alapján zárod ki. Egyébként semmilyen szakmában nem lehet megtenni, h egyszerűen nem foglalkozol azzal, ami neked nem tetszik. Jól néznénk ki, ha az I/isten szó annak alapján kerülne be egy szótárba, hogy a főszerkesztő hívő ember-e...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 7, Friday, 18:14 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Szerintem nyelvészetileg ez nem lehet szempont.


Szerintem pedig a "cigánybűnözés" esetében egyértelműen tetten érhető az uszító célzatosság - mint a cikk társalgójában írtam is:
Quote:
"angol hidegvért" is... ez nekem is eszembe jutott, de ott volt a "német alaposság" is, amin filóztam. Sokszor hallottam oat is, h "cigánytempó"... de vhogy ezeket nem éreztem a listába tartozónak.
Amúgy már szinte várom a szélsőjobb jelentkezését, h vegyem fel a listába a "cigénybűnözés"-t is. ha iesmi előfordulna, akkor ez csakis a "Magyar Gárda" mellett történhetne, amivel kapcs az szerepelne definícióként kb. h "szélsőséges nacionalista, félkatonai, militáns jellegű, politikai célokat szolgálló szervezet"...


Szubjektív reményem, h a "cigánybűnözés" hamarosan kiveszik a közbeszédből, és nem kerül be a szótárakba - a lista összeállításánál alapvető szempontom volt, h vmiféle irodalomban már szerepeljen. Az aktuális közbeszéd nem szerepelt a forrásaim között.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 7, Friday, 16:08 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Brain Storming wrote:
az olyat pedig, h "cigánybűnözés" tudatosan hagytam ki, mert egyértelmű a politikai, rasszista célzatossága


Szerintem nyelvészetileg ez nem lehet szempont.

Szerintem érdemes lenne mindent kihagyni, ami szó szerint az adott népre utal. Bár mondjuk egy olasznak lehet német hidegvére? Nem biztos, hogy mindig egyértelmű a válasz.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 7, Friday, 16:05 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
az angolnánál jeleztem is, h annak a latin neve az eredete

kihagytam olyanokat is, mint "angol hidegvér", meg "német alaposság", mert nem éreztem annyira szorosnak a kapcsolatot - az olyat pedig, h "cigánybűnözés" tudatosan hagytam ki, mert egyértelmű a politikai, rasszista célzatossága

Persze a legtökéletesebb az lenne, ha lenne vmiféle etimológiai forrás, h melyik kifejezés mikor és hogyan, honnan jelent meg a magyarban.

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 7, Friday, 14:43 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
Az angolna eléggé kilóg a sorból, nem hiszem, hogy bármely magyar beszélő is az angol szóhoz kötné. Ilyen alapon bevehetted volna az oroszlánt, a dínom-dánomot, a tótumfaktumot (a tótágas viszont mehetne) és még pár hasonlót, de ennek nem sok teteje lenne. A kínafa határeset (egy perui indián quina szóra megy vissza, viszont valószínűleg már azelőtt "kínaisodott", hogy a magyarba került volna). Aztán ha jól értettem a szándékodat, olyan szavakat és kifejezéseket szerettél volna összegyűjteni, amiben a nép/nemzetiség neve nem transzparens a jelentés szempontjából. Felsoroltál viszont 1-2 olyanat is, ahol én legalábbis nagyjából transzparensnek érzem, pl. svájci gárda.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 7, Friday, 14:17 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Tudom, h mi a jelző, és levettem a címből, meg a leírásból is a "jelző" terminust, de továbbra is inkább jelzőnek minősíteném a jelzett kifejezésekben a nemzetiségre vonatkozó tagot... már csak azért is, mert ezekben a kifejezésekben ált. egy jelzős szerkezetet vonnak össze, amelyben a nemzet(iség)név a "milyen" kérdésre felel

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 6, Thursday, 21:01 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Köszi - iesmire gondoltam

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 6, Thursday, 7:37 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
néha azonban önkényesnek tűnik a jelzőként való használat, mint pl. a „csehül áll”, az „Ez nekem kínaiul van.”, vagy pl. a „ görögdinnye”


Szerintem nincs az a nyelvészeti iskola, melynek terminológiája szerint ezek jelzők lennének. Az első két esetben (a jelző terminussal általában operáló hagyományos iskola terminológiája szerint) határozóról, a harmadik esetben összetett szó előtagjáról van szó (bár ugyanez az iskola a tagok kapcsolatát bizonyára minőségjelzőinek mondaná). Pláne szó nincs jelzőről az amerikáner, cigánykodik, franciázik (ezekben képzés alapjául szolgáló tövek) vagy az ausztrál, belga stb. esetében (itt kifejezetten nem jelzőént, hanem potenciálisan jelzett szóként, azaz főnévként használják.

Nekem úgy tűnik, h kifejezetten az a célod, h mindenféle használatukat leírd, akkor pedig nem tudom, miért használsz olyan nyelvészeti terminust, amit nem is ismersz. Így tudományosabb?

(Nekem azért a definíciókkal is van problémám. Pl. szerintem a franciázás nem csak akkor franciázás, ha a kielégülésig jut. Finn szaunának pedig kifejezetten azt a gőzfürdőtípust szokták hívni, amelyik Finnországban alakult ki. Nem értem, miért kell forrásként egy reklámoldalt idézni.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Nemzet(iség)- és országnevek a magyarban - jelzőként
PostPosted: 2010. May 5, Wednesday, 23:01 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Írtam egy kis összegző-listát a témáról:
http://bsstudio.virtus.hu/?id=detailed_ ... &aid=90665

Kellene egy kis "szakos" kritika (mi maradt ki, mi pontatlan, mire használható, hol van szakosabb lista, stb)

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 15 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group