NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 6:47

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 7, Wednesday, 11:53 
Offline

Joined: 2007. June 1, Friday, 9:04
Posts: 8
Location: Budapest
varasdi wrote:
gaborkata wrote:
Az ESF szerint az Erih kifejezetten nem az egyéni teljesítmény mérésére szolgál, legalábbis jelen állapotában, hanem tudománypolitikai döntéshozóknak, finanszírozóknak akar segíteni a tudományos teljesítmény megítélésében, intézményi, országos vagy európai szinten.

Én ezt az elválasztást nem egészen értem, szerintem a tudományos teljesítmény mindig egyének teljesítménye, hiszen a felsorolt folyóiratokban megjelenő cikkek is egyénekhez kötődnek.


Pont a szubjektivitás miatt. Egy 6-8 fős bizottságban nyilván nem minden terület képviselteti magát, ráadásul mindenki lobbizik a saját anyanyelve/munkanyelve mellett is. Ebből az jön ki, hogy egy modern holland irodalommal foglalkozó kutatónak sokkal nagyobb esélye van B kategóriás helyeken publikálni, mint pl egy szláv irodalmárnak, akár ugyanazon az egyetemen. Legalábbis 2008-ban még így volt, idővel persze kiegyenlítődhetnek az erőviszonyok, főleg, ha van feedback.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 6, Tuesday, 18:06 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
gaborkata wrote:
Az ESF szerint az Erih kifejezetten nem az egyéni teljesítmény mérésére szolgál, legalábbis jelen állapotában, hanem tudománypolitikai döntéshozóknak, finanszírozóknak akar segíteni a tudományos teljesítmény megítélésében, intézményi, országos vagy európai szinten.

Én ezt az elválasztást nem egészen értem, szerintem a tudományos teljesítmény mindig egyének teljesítménye, hiszen a felsorolt folyóiratokban megjelenő cikkek is egyénekhez kötődnek. Egyébként azt is hozzáteszik a FAQ-ban, hogy: "For individual scholars, the lists will be a useful reference tool when considering where to submit research articles." Ez annyiban nem igaz, hogy a területen dolgozók jól ismerik az egyes folyóiratok értékét, és nem szorulnak rá erre a listára (szemben pl. az említett döntéshozókkal). A kategorizáció egyébként --- amennyire én a saját tapasztalataim alapján meg tudom ítélni --- valóban jól korrellál a minőségi osztályokkal is.

gaborkata wrote:
Az A, B, C kategóriák között elvileg nem minőségi különbség van. Van egy pár szempont, amit minden folyóiratnak teljesítenie kell ahhoz, hogy felkerüljön a listára, elsősorban a peer review. Értékítélet nélkül, a C kategória a helyi jelentőségű, a B országhatáron túlmutató, az A pedig nemzetközi, vezető szerepű folyóirat. Volt pár objektív kritérium a nemzetköziség mérésére, de az alap koncepció mégis az, hogy ezt a tudományterülteten dolgozó tudósok tudják legjobban, tehát a szakértők összeülnek, és egyesével eldöntik minden folyóiratról, hogy melyikbe tartozik. Pont az volt a cél, hogy minél kevésbé kvantitatív szempontokon alapuljon az értékelés, mert egy csomó humán tudományban csak szűk, gyakran csak helyi közönség olvassa és idézi a publikációkat, még a legfontosabbakat is.

Igen, ez van leírva a Guidelinesban és a FAQ-ban. (Megjegyzem, az nagyon szimpatikus, hogy nem egy sima impaktfaktort részesítenek előnyben.)

gaborkata wrote:
A honlapon van feedback form, ahol évközben is lehet megjegyzéseket küldeni, és évente (azt hiszem) felülbírájlák a listákat.

Így igaz.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 6, Tuesday, 16:45 
Offline

Joined: 2007. June 1, Friday, 9:04
Posts: 8
Location: Budapest
varasdi wrote:
Csak azért voltam bátor ezt ide belinkelni, hogy látható legyen, hogy igenis léteznek alapnak tekinthető ranglisták a nyelvészet területén is, amelyek alapul szolgálhatnak az egyéni teljesítmény megítéléséhez.


Az ESF szerint az Erih kifejezetten nem az egyéni teljesítmény mérésére szolgál, legalábbis jelen állapotában, hanem tudománypolitikai döntéshozóknak, finanszírozóknak akar segíteni a tudományos teljesítmény megítélésében, intézményi, országos vagy európai szinten.

Az A, B, C kategóriák között elvileg nem minőségi különbség van. Van egy pár szempont, amit minden folyóiratnak teljesítenie kell ahhoz, hogy felkerüljön a listára, elsősorban a peer review. Értékítélet nélkül, a C kategória a helyi jelentőségű, a B országhatáron túlmutató, az A pedig nemzetközi, vezető szerepű folyóirat. Volt pár objektív kritérium a nemzetköziség mérésére, de az alap koncepció mégis az, hogy ezt a tudományterülteten dolgozó tudósok tudják legjobban, tehát a szakértők összeülnek, és egyesével eldöntik minden folyóiratról, hogy melyikbe tartozik. Pont az volt a cél, hogy minél kevésbé kvantitatív szempontokon alapuljon az értékelés, mert egy csomó humán tudományban csak szűk, gyakran csak helyi közönség olvassa és idézi a publikációkat, még a legfontosabbakat is.

A honlapon van feedback form, ahol évközben is lehet megjegyzéseket küldeni, és évente (azt hiszem) felülbírájlák a listákat.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 5, Monday, 14:52 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Oké, köszi. Valami konkrétabbat vártam, de ez is több a semminél.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 5, Monday, 14:30 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
szigetva wrote:
Gondolom a kategorizálásnak voltak kritériumai (idézettség, editorial board összetétele, mittommi, lehet erről tudni?)

Van egy magyarázatféle itt: ERIH Summary guidelines. Nincs túlbonyolítva, lényegében 3 kategóriát különböztetnek csak meg (A, B és C).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 5, Monday, 14:02 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Gondolom a kategorizálásnak voltak kritériumai (idézettség, editorial board összetétele, mittommi, lehet erről tudni?), amelyek szerint a NyK és a Nyelvőr egy csoportba került. Lehet, hogy az egyik C- a másik C+, ha csak 3 kategória van, akkor óhatatlanul eltűnnek különbségek.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 5, Monday, 13:32 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
fejes.lászló wrote:
Persze, de mondjuk igen ritka az, amikor egy magyar kutató a Language-ben publikál. Ellenben az nem feltétlenül mindegy, hogy egy kutató a Nyelvtudományi Közleményekben, vagy a Nyelvőrben publikált mondjuk 3 cikket az elmúlt öt évben. Persze lehet, h én vagyok túl engedékeny, ha itt húzok meg egy fontos határvonalat...

Nem, ezzel egyetérthetünk. Egy ilyen, egy nemzetközi bizottság által létrehozott lista tovább bontandó a nemzeti folyóiratok szintjén, ahol a NyK és a Magyar Nyelvőr már nem kerülne, nem kerülhetne ugyanabba a kategóriába. Bármely osztályozás tetszőlegesen finomítható, úgyhogy ennek semmi akadálya.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 5, Monday, 13:14 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
varasdi wrote:
Csak azért voltam bátor ezt ide belinkelni, hogy látható legyen, hogy igenis léteznek alapnak tekinthető ranglisták a nyelvészet területén is, amelyek alapul szolgálhatnak az egyéni teljesítmény megítéléséhez.


Persze, de mondjuk igen ritka az, amikor egy magyar kutató a Language-ben publikál. Ellenben az nem feltétlenül mindegy, hogy egy kutató a Nyelvtudományi Közleményekben, vagy a Nyelvőrben publikált mondjuk 3 cikket az elmúlt öt évben. Persze lehet, h én vagyok túl engedékeny, ha itt húzok meg egy fontos határvonalat...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 5, Monday, 11:42 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Igen, természetesen lehet vitatni a listában egyes értékítéleteket, de nagy vonalakban szerintem (az én szakterületemen mindenképpen) jól tükrözi a valós helyzetet. És annak is lehet oka, hogy minket így látnak kívülről. Csak azért voltam bátor ezt ide belinkelni, hogy látható legyen, hogy igenis léteznek alapnak tekinthető ranglisták a nyelvészet területén is, amelyek alapul szolgálhatnak az egyéni teljesítmény megítéléséhez.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 5, Monday, 9:18 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Kérdés persze, hogy honnan nézzük, de azért furcsa, hogy a Magyar Nyelvőr azon a szinten van, mint a Nyelvtudományi Közlemények. Másfelől viszont nekem a Voprosy jazykoznanija sem tűnik mindig olyan meggyőzőnek, hogy A-kategóriás legyen...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. April 4, Sunday, 11:37 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Nyelvészeti folyóiratok aktuális rangsorolása: ERIH initial list.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. January 24, Sunday, 23:31 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
varasdi wrote:
http://www.nytud.hu/dok/ebajanlas.pdf
Megmondanád, h konkrétan meik részére akartad felhívni a figyelmet?

Bármely részére. Azért érdekes, mert sok szó esik benne a tudományos életpályáról, ahogy az EU-ban elképzelik, így elég jól kapcsolódik ennek a szálnak a tartalmához. Természetesen betehetnénk a "science fiction" szálba is, ha lenne itt olyan. Nagyon tanulságos látni az EU-s elvárások és magyar valóság közötti távolságot.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. January 24, Sunday, 21:33 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
varasdi wrote:
http://www.nytud.hu/dok/ebajanlas.pdf
Megmondanád, h konkrétan meik részére akartad felhívni a figyelmet? Én nem olvastam végig, de véletlenül ezt találtam a bérezésről:
EU-ajánlás wrote:
Ez magába kell, hogy foglaljon minden kutatót, bármilyen karrierszinten is legyen, beleértve a kezdő kutatókat is, és ennek arányban kell lennie jogi helyzetükkel, teljesítményükkel és a képesítési és/vagy a felelősségi szintjükkel.
(Félkövér tőlem.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2010. January 24, Sunday, 14:06 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
http://www.nytud.hu/dok/ebajanlas.pdf


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Ideálok
PostPosted: 2009. November 16, Monday, 18:03 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
varasdi wrote:
ez már teljesen olyan, mint az "ideiglenesen hazánkban állomásozó" szovjet hadsereg volt annak idején.


Tetszik a párhuzam. Mondjuk nem én mondom, de a tudományos életben nem ment végbe semmiféle fordulat. Aligha hihető, hogy annak idején mindenki pusztán a tudományos teljesítménye alapján, aztán mégis. Most is jól megfigyelhető az a szál, ahol a tehetségtelenek nyomják be a saját utódaikat, lehetőleg még tehetségtelenebbeket. (Mondjuk az intézet javára szóljon, hogy ez azért nem jellemző, nekem legalábbis senki nem jut eszembe, aki az utóbbi tíz évben meggyökerezett volna, miközben semmit nem teljesít.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 27 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group