NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:32

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: intézménynévszerű név -i képzős alakja
PostPosted: 2010. March 9, Tuesday, 20:47 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
Köszönöm a hozzászólásokat. Ezt a példát egyébként Noll Katalin Helyesírás mindenkinek c. könyvéből (lektorálta Grétsy László) vettem, ahol megoldásként a moszkva--seremtyjevói repülőtéri megoldás volt megadva, de ez nagyon gyanús volt, hogy nem jó. Alapvetően szimpatikus lenne ez a könyv egyébként (a gyerekek szívesen dolgoznak belőle), de a megoldás részben már több hibát is találtam, és bizony a „mindenki” könnyen elfogadhatja jó megoldásként az ilyen „megoldásokat”, hogy nagyon szépen fejezzem ki magam. Még a témához: tényleg fölöslegesnek tűnik a két -i képző.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intézménynévszerű név -i képzős alakja
PostPosted: 2010. March 9, Tuesday, 17:55 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
A nagykötőjel azért nem játszik, mert az efféle nevekben ikonikus, távolságra utaló szerepe van: Budapest-Kőbánya (tartalmazás), Kál-Kápolna (szomszédság), de Budapest—Bécs (távolság).

Van még 230 Semerreretyó is, nem kéne megfontolni ezt az írásmódot? :P


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intézménynévszerű név -i képzős alakja
PostPosted: 2010. March 9, Tuesday, 17:21 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
martonfi wrote:
Budapest-Déli pályaudvar: Budapest-Déli pályaudvari


Szerintem ez így csak akkor OK, ha a pályaudvar neve Budapest--Déli (nagykötőjellel). Annak semmi értelme, hogy [[Budapest]]-[Déli pályaudvar]].

Quote:
Budapest-Ferihegyi repülőtér: Budapest-Ferihegyi repülőtéri


Ez sem jön össze sehogy. Az OK, ha van mondjuk egy megálló, amit úgy hívnak, h Budapest--Ferihegyi repülőtér. (Szerintem nagykötőjellel.) A repülőtér neve azonban vagy Ferihegyi repülőtér, vagy Budapest--Ferihegy repülőtér lehet, és ehhez mehet az -i képző.

ktam wrote:
A Google találatai is 5870 : 345-öt mutatnak a Seremetyevó javára, ami szintén azt a vélekedésemet támasztja alá, hogy szimpla helyesírási agyaskodás a Seremetyjevo


Szerintem ez nem egyszerűen agyaskodás, hanem egy átírási mód következetes használata. A Seremetyevó írásmód nyilván abból a forrásból ered, h 1. a többség nem is ismeri az eredeti nevet, 2. a tyj szokatlan a magyarban. Én tökre elfogadom, hogy meggyökeresedett név, ezért lehet így írni, de annyira azért mégsem meggyökeresedett, h hibáztassuk a pontos átírást. (Magam az Amsterdam írásmódot is megengedném, pedig az Amszterdam sokkal inkább meghonosodott, mint a Seremetyevó.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intézménynévszerű név -i képzős alakja
PostPosted: 2010. March 9, Tuesday, 17:11 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Tegyük hozzá, hogy a magyarban nincs is j a Seremetyevo/ó névben, ez csak a nagytudású helyesírók mániája, amikor nem a meghonosodott alak, hanem az átadó nyelvi helyesírás tűnik fel. Nem véletlen, hogy még a helyesírásnáci Wikipédia is keverve használja a Seremetyjevói nemzetközi repülőtér szócikkben. A Google találatai is 5870 : 345-öt mutatnak a Seremetyevó javára, ami szintén azt a vélekedésemet támasztja alá, hogy szimpla helyesírási agyaskodás a Seremetyjevo (a magam részéről soha nem fogom használni hivatalos szövegekben sem).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intézménynévszerű név -i képzős alakja
PostPosted: 2010. March 9, Tuesday, 16:39 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Budapest-Déli pályaudvar: Budapest-Déli pályaudvari
Budapest-Ferihegyi repülőtér: Budapest-Ferihegyi repülőtéri
Moszkva-Seremetyjevói repülőtér: Moszkva-Seremetyjevói repülőtéri


Ezek szótári, szabályzati példák, szóval szerencsére nem kell velük sokat játszani. Itt tartalmazás a logikai viszony a két entitás között.

A Kőbánya-Kispest: kőbánya-kispesti más eset: ezek szomszédos, érintkező települések.

Részletes indoklásokat A földrajzi nevek helyesírása című helyes kiadványból sem nagyon lehet kiolvasni (3.18), de a rendszer egészének ismeretében ez tűnik az optimális írásmódnak (a Váci utcait se kis v-vel írjuk).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: intézménynévszerű név -i képzős alakja
PostPosted: 2010. March 9, Tuesday, 15:03 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Kedves Leho!

A megoldás: seremetyevói repülőtér, ugyanis nincs Moszkva-Seremetyevo nevű település. Ha a mondatba mindenképpen bele szeretnéd fogalmazni, hogy ez Moszkva reptere, akkor a Moszkva meleltti seremetyevói repülőtér... (Felmerül persze, hogy ez a reptér hivatalos neve, ekkor: Seremetyevói Repülőtér).

Egyébként szerintem kőbánya-kispesti, de az ilyen esetekre pl. az OH sem tér ki.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: intézménynévszerű név -i képzős alakja
PostPosted: 2010. March 8, Monday, 22:18 
Offline

Joined: 2010. March 8, Monday, 21:48
Posts: 58
Kedves nyelvészek,

elbizonytalonodtam a Moszkva-seremetyjevói repülőtér névnek az -i képzős leírásakor: moszkva-seremetyjevói repülőtéri, avagy Moszkva-seremetyjevói repülőtéri a helyes írásmód? „Ránézésre” az elsőt mondanám helyesnek, de ez ellentmondana annak a szabálynak, hogy „Az intézményszerű megjelölések –i (-beli) képzős származékában meghagyjuk a nagy kezdőbetűket is, a különírást is...” Ha valaki szabályt is tudna idézni ezzel kapcsolatban, megköszönném, ugyanis A magyar helyesírás szabályai az intézménynévszerű nevek írásához megadott példáknál nem találtam pont ilyen típusút.

Előre is megköszönve:

Leho


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 10 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group