NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:14

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Re: Hagyományos nyelvtan és iskolai nyelvtan
PostPosted: 2010. February 27, Saturday, 14:18 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Köszi!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hagyományos nyelvtan és iskolai nyelvtan
PostPosted: 2010. February 27, Saturday, 12:14 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Sikerült letöltenem és megvágnom, felraktam a felvételt ide.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hagyományos nyelvtan és iskolai nyelvtan
PostPosted: 2010. February 27, Saturday, 0:47 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
OK, köszi, én az mr1-kossuth főoldaláról mentem a hangtárba, és ott egy iszonyatos (flash) interfész fogadott, lassú, tele reklámokkal, ott elnavigáltam a műsorhoz, és egy hiányos hanganyagot sikerült letöltenem (később kezdődött). Na mindegy, ezek szerint megvan még az a barátságosabb formátum is, amit te találtál.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hagyományos nyelvtan és iskolai nyelvtan
PostPosted: 2010. February 27, Saturday, 0:17 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
kalman wrote:
Kösz mindenkinek a linkeket, de honnan lettek ezek nektek?

A magaméra tudok felelni, algoritmikusan:
1. Beírom a böngészőmbe, hogy radio.hu.
2. Rákattintok a Tartalomszolgáltatás alatt az MR1-Kossuth Rádió linkre.
3. Itt a MR1-Kossuth Rádió korábbi adásai linkre kattintok. – Ekkor végre bejön az, ami régen Hangtár néven a nyitóoldalról elérhető volt (és lehet, hogy most is elérhető, csak sehol nem találom).
4. Ha nem tudom, pontosan mikor volt az adás, akkor megkeresem az elhangzási időpontot: a nyilakkal tudok a napok között lépkedni, majd az „alulra” linkre kattintva előjön a napi részletes program.
5. Felül az MR1-Kossuth feletti MP3-tár linkre kattintok.
6. A megjelenő táblázatból kiválasztom azt az órát, ami érdekel, jobbklikkel lementem.
7. Ebben benne van a keresett mp3-fájl URL-je.

Néhányadik ilyen letöltés után persze már összegyűlik az a tapasztalat, aminek segítségével az ember már maga is össze tudja rakni a linkeket; legyen ehhez elég ez a három minta (az extra csatornákkal sosem foglalkoztam):
http://real1.radio.hu/kossuth/MP3/1-Het/Het-K08.mp3
http://real1.radio.hu/petofi/MP3/3-Sze/Sze-P11.mp3
http://real1.radio.hu/bartok/MP3/7-Vas/Vas-B07.mp3
Némiképp redundáns, de hát ez van.

Az elhangzást követő egy hét után már csak rosszabb minőségű Real-link van.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hagyományos nyelvtan és iskolai nyelvtan
PostPosted: 2010. February 27, Saturday, 0:02 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Kösz mindenkinek a linkeket, de honnan lettek ezek nektek?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hagyományos nyelvtan és iskolai nyelvtan
PostPosted: 2010. February 26, Friday, 23:48 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Innen gyorsabban lejön, s tán egyszerűbb is (csak az elhangzáshoz képest egy hétig él a link):
http://real1.radio.hu/kossuth/MP3/1-Het/Het-K20.mp3


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hagyományos nyelvtan és iskolai nyelvtan
PostPosted: 2010. February 26, Friday, 21:35 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:50
Posts: 80
Innen lehet streamelni, ha nem megy, szólj, letöltöm neked:

http://stream001.radio.hu:8500/stream/20100222_202830_1.mp3


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hagyományos nyelvtan és iskolai nyelvtan
PostPosted: 2010. February 26, Friday, 18:37 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Azért, ha megvan, lsz. szólj!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Hagyományos nyelvtan és iskolai nyelvtan
PostPosted: 2010. February 26, Friday, 17:50 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Nyilatkoztam a hétfői Kultúrkör c. műsorban ezzel kapcsolatban (2010. február 22., Kossuth, este, a műsor első 10 perce), de a fránya "hangtárban" se rendesen meghallgatni, se letölteni nem tudtam. Ha valaki tudja hogy kell, letölthetné.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 22:22 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
A ,,ki a nyelvész'' szálat itt folytatjuk.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 12, Thursday, 22:18 
Offline

Joined: 2006. August 29, Tuesday, 11:18
Posts: 30
Location: Magyarország
" Deme László pl. kétségkívül nyelvész (amikor azt csinálja), Marácz L. is simán nyelvész (amikor azzal foglalkozik.)"

De mi az az "azt"? és mi az az "azzal"?

(mmint akkor az nyilvánvalóan nem elég h a nyelvvel foglalkozik, mert ebbe akkor mindenki benne van... nem lehet azt mondani, h onnantól kezdve nyelvész (pl.) vki, h lépést tartva a szakirodalommal folyamatosan kutat és megkérdőjelez? még ha mondjuk nem is publikál? mert általában ha badarságokat mond v kezd mondani egy tudós, akkor nem az van mögötte, h nincs korpusza? h csak a megelőző-mondjuk ősrégi és leszűkült anyagaiból merít? szal h bezárul? h csak a presztízs beszél belőle, a múlt?) (persze nyilván nincs is per definitio nyelvész és nyilván ez ennél sokkal bonyolultabb.....)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 11, Wednesday, 21:31 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
(Ha mégis ironizáltál: Pardon!)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 11, Wednesday, 21:30 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
tarka wrote:
és term. Kiss Jenő is nyitott, de hát neki annak is kell lennie, nem? furcsa lenne ha egy szoclingvista nyelvőrködne :-)
és az olvasmánylistája se volt hülyeség....

Ajánlom figyelmedbe a Nyelv és társadalom c. "könyvét" (egyetemi jegyzet valójában). És még csupán egy anekdota, az én házi élményeimből:
"Ahogy vannak a világon fejlett és fejletlen kultúrák, úgy természetes, hogy vannak fejlett és fejletlen nyelvek is. Természetesen a fejletlen , az nem pejoratív jelző. Nem jelent semmi negatívat az adott nyelvre, illetve kultúrára nézve, csupán annyit, nem jutottak el arra a szintre, amelyen mi, európai emberek állunk." Elhangzott uszkve 3 éve a MUK A épületének 047-es nagyelőadójában teltház előtt egy akadémikus nyelvész szájából. Le a kalappal vagy az állal?


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 11, Wednesday, 19:41 
Offline

Joined: 2006. August 29, Tuesday, 11:18
Posts: 30
Location: Magyarország
a Nyelvőr folyóirat meg nagyon kellemes csalódás volt. a neve miatti prekoncepcióim nem váltak valóra benne szerencsére .
ismeretterjesztés:
csak bolonyás magyar szakosok járnak, ill. azok járnak-e "bevezetés a nyelvtudományba" órára?
jó volt h ott pl. elhangzott a nyelvművelés szó "igazi" etimológiája...

nyelvművelés, helyesírás mint vizsgatantárgy... az abszurd teteje.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2006. October 11, Wednesday, 19:32 
Offline

Joined: 2006. August 29, Tuesday, 11:18
Posts: 30
Location: Magyarország
"kimutatható, hogy a rendszer káros (é.: téveszméket terjeszt, akadályozza a képesség fejlesztését)."

egyetértek.
teljes "kereszttűzben" lennék magyar-plusz itteni szakommal (már a nyelvészetet illletően), ha nem történt volna meg már a valódi nyelvészeti alapozásom az angol ill. francia szakon. bár a nyelvőrködés egyik magyar szakos hallgatónak sem érdeke, csak elszenvedői vagyunk :-)
viszont azt kell mondjam, h van egy-két egy kézen megszámolható oktató, aki nem képviseli ezeket a téveszméket, sőt. egyikükhöz, Szentgyörgyi Rudolfhoz pl. magyar nyelvészeti proszemináriumon volt szerencsém, és az egyik órán pl. direkt behozott egy szakdolgozat(!)-szerű vmit a magyar-sumér nyelvrokonításról, h "kiröhögjük". persze lehet h ez túl kézenfekvő példa a téveszmére,
de talán más téveszme eloszlatására is készséggel vállalkozott volna.

aztán Zsilinszky Éva az id. generációból is érdeklődő volt, mikor megtudta másik szakomat, kérdezte mi érdekel, képben is volt veletek. (ill. egy nevet tudott mondani, megkérdezte,h ez az XY-név nélkül írom most- csoportja?)
és term. Kiss Jenő is nyitott, de hát neki annak is kell lennie, nem? furcsa lenne ha egy szoclingvista nyelvőrködne :-)
és az olvasmánylistája se volt hülyeség....
de lehet h nagyon ki vagyok hegyezve a pozitívumokra és a többit már meg se hallom..

a képességemet, na, azt biztos nem fejleszti a MG, de megint nekifutok a szófajtannak, ami nélkül nem szintagmatanozhatok...... nagyon rossz sztem ez a felépítés, nem tudom semmihez sem kötni a tárgyat, és csak értelmetlen magolást, gondolkodást nem tételez fel a vizsga, mert sztem az rontana a jegyen, ha megtenném.
[/quote]


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 29 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group