NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 19, Tuesday, 9:31

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 31, Sunday, 10:58 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Bocs, én valahogy elszalasztottam a szál elejét. Úgy emlékszem, Erdélyben még ma is használják beszédben az összetett igeidőket, amiket máshol tudtommal már sehol. Ez archaizmus abból a szempontból, h korábban nyilván a teljes nyelvterületen használták őket (írásban biztosan), viszont kérdés, h összességében mennyire archaikus. (Nem (finn)ugor örökség, az biztos.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 30, Saturday, 23:41 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
kalman wrote:
tenegri wrote:
Sajnos mást hirtelenjében nem találtam, s nem volt időm mélyebben utánanézni.
Köszi, mindenesetre felhasználtam (a nyest.hu-beli rovatomban egy olvasói kérdésre válaszoltam, majd megjelenik előbb-utóbb), bocsánat, de névtelenül hivatkoztam rád, mert fogalmam sincs, ki vagy.


Örülök, ha hasznos volt. Én sem a saját terepadataim alapján írtam, csak épp mellettem volt egy témába vágó könyv, amibe belenéztem konkrétumokért.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 30, Saturday, 23:36 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
halmtomi wrote:
Most már teljesen szőrszálhasogatónak fogok tűnni, de nem tudom megállni: a Mezőség és Köröstárkány a Királyhágó ellentétes oldalain helyezkednek el, Köröstárkány a királyhágón innen van. (Ettől persze még beszélhetik ott a "mezőségi vagy királyhágón túli" nevű nyelvjárást, csak gyanús a dolog.)


Én elhiszem, hogy a Királyhágó megnevezés ellentmondásos ilyen értelemben, de ez van :) Amúgy manapság inkább a mezőségi elnevezés használatos, míg a Királyhágón túli inkább régebben divatozott.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 30, Saturday, 23:27 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tenegri wrote:
Sajnos mást hirtelenjében nem találtam, s nem volt időm mélyebben utánanézni.
Köszi, mindenesetre felhasználtam (a nyest.hu-beli rovatomban egy olvasói kérdésre válaszoltam, majd megjelenik előbb-utóbb), bocsánat, de névtelenül hivatkoztam rád, mert fogalmam sincs, ki vagy.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 30, Saturday, 23:26 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
tenegri wrote:
halmtomi wrote:
tenegri wrote:
Szintén Mezőség egy részén (Domokos, Lozsád, Köröstárkány)
Köröstárkány nem a Mezőségben van (hanem Biharban). Sőt, ha jól látom, Lozsád sem (mert az meg Hunyad megyében, de nem zárom ki, hogy van másik Lozsád is; Köröstárkányból azonban tuti csak egy van :wink: )
Valóban pontatlan a fogalmazás, s nem a Mezőségben vannak az említett helyek (talán Domokos kivételével). A pontosabb megfogalmazás a mezőségi vagy királyhágón túli nyelvjárás lenne, ami a Mezőségnél földrajzilag tágabb területet fed le. Elnézést :)
Most már teljesen szőrszálhasogatónak fogok tűnni, de nem tudom megállni: a Mezőség és Köröstárkány a Királyhágó ellentétes oldalain helyezkednek el, Köröstárkány a királyhágón innen van. (Ettől persze még beszélhetik ott a "mezőségi vagy királyhágón túli" nevű nyelvjárást, csak gyanús a dolog.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 30, Saturday, 23:15 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
kalman wrote:
tenegri wrote:
Mihez képest? Az összes magyarországi nyelvjáráshoz képest (tehát olyasmi, ami ezek egyikében sincs), vagy csak a többségükhöz képest (ami a többségükben nincs vagy kevéssé jellemző)?
Az utóbbi, voltaképp egyáltalán nem baj, ha az anyaországi nyelvjárásokban is megtalálható.

A többit nagyon köszönöm, nekem csak az a bajom ezekkel, hogy szinte mindegyiknél bizonytalan, hogy archaizmus-e, vagy újítás. Tudsz olyat, amelyiknél nagyjából biztosak lehetünk benne? (Pl. egy másik szálban szerepelt, hogy a kell + kötőmód román hatás, tehát nyilván újítás.) Kösz!


Sajnos mást hirtelenjében nem találtam, s nem volt időm mélyebben utánanézni.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 30, Saturday, 23:13 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
halmtomi wrote:
tenegri wrote:
Szintén Mezőség egy részén (Domokos, Lozsád, Köröstárkány)
Köröstárkány nem a Mezőségben van (hanem Biharban). Sőt, ha jól látom, Lozsád sem (mert az meg Hunyad megyében, de nem zárom ki, hogy van másik Lozsád is; Köröstárkányból azonban tuti csak egy van :wink: )


Valóban pontatlan a fogalmazás, s nem a Mezőségben vannak az említett helyek (talán Domokos kivételével). A pontosabb megfogalmazás a mezőségi vagy királyhágón túli nyelvjárás lenne, ami a Mezőségnél földrajzilag tágabb területet fed le. Elnézést :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 30, Saturday, 21:49 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
tenegri wrote:
Szintén Mezőség egy részén (Domokos, Lozsád, Köröstárkány)
Köröstárkány nem a Mezőségben van (hanem Biharban). Sőt, ha jól látom, Lozsád sem (mert az meg Hunyad megyében, de nem zárom ki, hogy van másik Lozsád is; Köröstárkányból azonban tuti csak egy van :wink: )


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 26, Tuesday, 23:50 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tenegri wrote:
Mihez képest? Az összes magyarországi nyelvjáráshoz képest (tehát olyasmi, ami ezek egyikében sincs), vagy csak a többségükhöz képest (ami a többségükben nincs vagy kevéssé jellemző)?
Az utóbbi, voltaképp egyáltalán nem baj, ha az anyaországi nyelvjárásokban is megtalálható.

A többit nagyon köszönöm, nekem csak az a bajom ezekkel, hogy szinte mindegyiknél bizonytalan, hogy archaizmus-e, vagy újítás. Tudsz olyat, amelyiknél nagyjából biztosak lehetünk benne? (Pl. egy másik szálban szerepelt, hogy a kell + kötőmód román hatás, tehát nyilván újítás.) Kösz!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 26, Tuesday, 23:33 
Offline

Joined: 2009. September 17, Thursday, 12:10
Posts: 97
Mihez képest? Az összes magyarországi nyelvjáráshoz képest (tehát olyasmi, ami ezek egyikében sincs), vagy csak a többségükhöz képest (ami a többségükben nincs vagy kevéssé jellemző)?

Pl. a Mezőség egy részén, illetve Gyergyó és Udvarhelyszék környékén előfordul β (ez lehet archaizmus), a Mezőségben szórványosan a köznyelvi ty-nek és gy-nek van cs és dzs ejtése (kérdés, hogy - főleg az utóbbi - újítás vagy archaizmus, de talán inkább újítás). Szintén Mezőség egy részén (Domokos, Lozsád, Köröstárkány) a T/1 jelen idejű, kijelentő módú, tárgyas ragozású igei végződés -juk/jük helyett -uk/ük, pl. kapáljuk - kapáluk (ez inkább archaizmus). Mezőségben és Székelyföldön egyaránt előfordul a -ni, -nitt családi helyhatározó, pl. Józsini = Józsihoz, Józsinitt = Józsi(ék)nál (ez archaizmus, de megvan pl. palóc területen is). Forrás: Magyar dialektológia (szerk. Kiss Jenő).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Erdélyi dialektusok
PostPosted: 2010. January 26, Tuesday, 22:04 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Tud valaki konkrét példát mondani arra, hogy valamelyik erdélyi dialektusban egy jelenség kifejezetten archaizmus az anyaországi nyelvváltozatokhoz képest? És arra, hogy egy jelenség kifejezetten újítás/neologizmus az anyaországi nyelvváltozatokhoz képest? Nem egyes szavakra gondolok, hanem hangtani/alaktani/mondattani jelenségekre! Köszi


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 11 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group