NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 16:01

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 135 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2010. January 23, Saturday, 1:24 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
Inkább az a gondom, hogy bizonyos ügyeket, amik szerintem fontosak lennének, éppen én teszek véglegesen lehetetlenné, azzal, hogy én vetem fel őket, és ezzel garantálom az igazgató teljes elutasítását. Nagyon szomorú, hogy mások nem jönnek elő ezekkel, így ugyanis én mondom el, viszont én biztos kudarcra vagyok ítélve, bármit mondok (szerintem ez teljesen személyes probléma, erről van egy külön elméletem), és aztán már bárki más mondja ugyanezt, az is el lesz hajtva.

Azt hiszem, tökéletesen értem, amit mondasz. És sajnos értem azokat az okokat is, amik miatt ez így van. Azt kell mondjam, erre nem látok megoldást. Bár... esetleg az lehetne egy megoldás, ha a munkatársak (azaz az állományban lévő emberek) által felvetett ötleteknek lenne valamilyen fóruma (mondjuk a vezető munkatársakból összeállított bizottság, de akár a teljes kutatói állomány is szóba jöhet), ami titkos szavazással döntene az egyes felvetésekről, és aminek a határozata kötelező érvényű volna. A titkos szavazás azért szükséges, hogy mindenki vállalhassa a meggyőződését. Ezt az eljárást eltorzult látásmódommal némileg demokratikusabbnak látom, mint az egyszemélyi döntések világát (biztos, hogy bennem van a hiba). Tehát nem az intézeti tanácsra gondolok: annak nem feladata az év közben bárki által benyújtott kósza ötletek elbírálása, hanem egy kifejezetten erre szakosodott csapatra (még egyszer, akár mindenkire).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2010. January 23, Saturday, 0:41 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
varasdi wrote:
kedden vagy csütörtökön van egy szabad órám és várlak benneteket az irodámban, hogy kollégákhoz méltóan megbeszéljük ezeket a dolgokat, és hogy elmagyarázzam nektek szép lassan, érthetően, hogy miért nincs igazatok,
Nézd, varasdi, én már sokszor beszéltem az igazgatóval személyesen (gondolom, fejes.lászló is, de azt hiszem, én még többet), és ennek alapján azt feltételezem, hogy négyszemközt ugyanazt mondta volna, mint az élő fórumon, és én ezek után ugyanúgy megpróbálkoztam volna az élő fórumon is, hogy legalább ne a háttérben folyjon csak a vita, és hátha más is beszáll. Szóval nem sokat változtatott volna a helyzeten. Inkább az a gondom, hogy bizonyos ügyeket, amik szerintem fontosak lennének, éppen én teszek véglegesen lehetetlenné, azzal, hogy én vetem fel őket, és ezzel garantálom az igazgató teljes elutasítását. Nagyon szomorú, hogy mások nem jönnek elő ezekkel, így ugyanis én mondom el, viszont én biztos kudarcra vagyok ítélve, bármit mondok (szerintem ez teljesen személyes probléma, erről van egy külön elméletem), és aztán már bárki más mondja ugyanezt, az is el lesz hajtva.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2010. January 23, Saturday, 0:26 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
Lehet, hogy akkor még igaza volt. De azóta megvolt ez az élő fórum, ahol úgy hajtottak el, mint a macskát szarni

Tudod, engem az lepett meg, hogy mennyire el tudott mérgesedni ez a vita. Meg még inkább meglepett a kezelésének a módja. Ha ugyanis még a legelején elhangzott volna az az egyetlen mondat, hogy kalman, fejes, kedden vagy csütörtökön van egy szabad órám és várlak benneteket az irodámban, hogy kollégákhoz méltóan megbeszéljük ezeket a dolgokat, és hogy elmagyarázzam nektek szép lassan, érthetően, hogy miért nincs igazatok, miben tévedtek vagy mit felejtettetek el (mondjuk), akkor ez az egész szál már a legelején okafogyottá vált volna. Ehelyett folyt a levelezgetés, és a végén fejes.lászlón csattant a hatalmi ostor.

Számomra az a tanulság ebből az egészből az, hogy így, "erőből", biztosan nem szabad egy konfliktust kezelni. És hogy a közvetlen kommunikációra felhívó gesztust mindig a hatalmi pozícióban lévőnek kell megtennie, mert egyszerűen csak ő az, aki megteheti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2010. January 22, Friday, 23:31 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
varasdi wrote:
fejes.laszlo wrote:
Szerintem senki nem itt akarná megtárgyalni, ha lenne rá fórum...

Különben azt megértem, hogy ezt a fórumot tegyük zárttá az intézeten kívüliek számára

Úgyhogy éljetek vele!
Lehet, hogy akkor még igaza volt. De azóta megvolt ez az élő fórum, ahol úgy hajtottak el, mint a macskát szarni, ráadásul részemről még ott volt ez a dolog az osztályvezetőmmel, aki becsapott minket, szóval én már nem érzem úgy, hogy bármilyen szinten erkölcsi kötelességem lenne ezt a dolgot a falakon belül tartani.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2010. January 22, Friday, 23:14 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
Egy másik fejlemény, hogy az intézet létrehozott egy vitafórumot (az is phpBB, mint ez), mindenkinek létrehoztak eleve egy accountot, új regisztráció lehetetlen (ergo: nickkel, álnéven se írhatsz), és aki nincs regisztrálva (tehát külső ember), az nem lát belőle semmit.

Egyébként a kiegyensúlyozott képhez hozzátartozik az is, hogy egy ilyen fórum létrehozását fegyelmit.kapott fórumtársunk kérte, és most a kérése elismerésre méltóan gyorsan teljesült is:
fejes.laszlo wrote:
Szerintem senki nem itt akarná megtárgyalni, ha lenne rá fórum...

Különben azt megértem, hogy ezt a fórumot tegyük zárttá az intézeten kívüliek számára

Úgyhogy éljetek vele!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2010. January 22, Friday, 22:38 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
Egy másik fejlemény, hogy az intézet létrehozott egy vitafórumot (az is phpBB, mint ez), mindenkinek létrehoztak eleve egy accountot, új regisztráció lehetetlen (ergo: nickkel, álnéven se írhatsz), és aki nincs regisztrálva (tehát külső ember), az nem lát belőle semmit.

Az izgalmas lesz. Egyszer volt már egy ehhez hasonló próbálkozás (bár az csak egy levlista-szerűség volt), én voltam mint ötletgazda, aki összeszedte a jelentkezőket. Voltak is szép számmal. 8)

Aztán senki nem írt egyetlen sort se rá, úgyhogy bezártuk. :shock:

Valahogy az az érzésem, hogy névvel az emberek nagy része csak a pozitív véleményét vállalja, a kritikát nem. Persze ez erősen légkörfüggő, vannak olyan helyek, ahol az erősen kritikus véleményt is névvel azonosíthatóan vállalják az emberek. Helye válogatja, nyilván.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2010. January 22, Friday, 21:42 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
varasdi wrote:
Én valószínűleg gyengeelméjű lehetek, mert nem értem, hogy egy a kreativitásra és a független gondolkodás szabadságára építő szervezetben (intézetben, cégnél, akárhol) mi szükség van ennek az ún. szolgálati útnak a forszolására.
Pont ez volt az osztályértekezleten kialakult vélemény, de fájdalom, ezt a köz nem tudhatta meg. Ezért is írtam le itt, hogy dokumentálva legyen.

Egy másik fejlemény, hogy az intézet létrehozott egy vitafórumot (az is phpBB, mint ez), mindenkinek létrehoztak eleve egy accountot, új regisztráció lehetetlen (ergo: nickkel, álnéven se írhatsz), és aki nincs regisztrálva (tehát külső ember), az nem lát belőle semmit.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2010. January 22, Friday, 21:39 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
A szolgálati útnak az a lényege, hogy a honvéd nem tud, a hadnagy meg nem mer beszélni a laktanyaparancsnokkal.

Amikor még ifjú voltam és bohó, én is írtam egyszer a dékánnak, hogy rosszul van kijelölve a dohányzóhely (még az Ajtósin), mert pont a lépcsőház az a hely, ahol mindenkinek el kell haladnia. Nem válaszolt, viszont leszedték a dohányzóhely-táblákat, fegyelmit meg nem kaptam. Talán akkor érthető ez a ridegtartás, ha akkor az intézmény, hogy a főfőnök nem ismeri a honvédokat, tanársegédeket, segédmunkatársakat, de szerintem a NyTudInt nem ez a kategória. Inkább csak a profanum vulgus távoltartására jó ez, hisz a hadnagyok már úgyse mernek kekeckedni. És tényleg.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2010. January 22, Friday, 21:17 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
kalman wrote:
Az egyik SZMSZ-paragrafust (a szolgálati útról szólót) meg se említette.

Én valószínűleg gyengeelméjű lehetek, mert nem értem, hogy egy a kreativitásra és a független gondolkodás szabadságára építő szervezetben (intézetben, cégnél, akárhol) mi szükség van ennek az ún. szolgálati útnak a forszolására. NB., tehát nem a hadseregről vagy egyéb, rutinszerűen, de nagyon pontosan végzendő feladatot végrehajtó szervezetről beszélek, ahol a szolgálati út a lehető legszorosabban összekapcsolódik a célszerűen kialakított merev függelmi hierarchiával, hanem egy, a gondolkodás és az információcsere szabadságára épülő közösségről. De ismétlem, én nyilván nem érhetem fel ésszel ezt az intellektuális magasságot. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2010. January 22, Friday, 19:19 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Apdét. Nem tudok olyat (az intézeti SZMSZ-ben se), ami miatt a következők szolgálati vagy egyéb titkot képezhetnének.

Az osztályunk tartott egy megbeszélést, ahol elég egyöntetűen az a vélemény alakult ki, hogy az SZMSZ nem tartható, hogy nem szabadna erre hivatkozva fegyelmit adni, különösen nem az egyik legszorgalmasabb és legtehetségesebb kollégának, konkrétan megfogalmaztuk, hogy mi mindent kéne törölni az SZMSZ-ből, és az osztályvezető vállalta, hogy az intézeti fórumon ezeket elmondja.

Az intézeti fórumon az igazgató ismertette a tervét, aminek alapján kinevezték (a kinevezése előtt nem hívtak össze ilyen fórumot). Én kifogásoltam, hogy a tervében nem szerepel sem az ismeretterjesztés, sem a helyesírás, sem az iskolai nyelvi nevelés ("nyelvtan") mint olyan témák, amikkel az intézetnek szervezett formában foglalkoznia kell. El lettem hajtva, pl. azzal, hogy ezek nem tudományos tevékenységek. (Szerintem ezeknek mind van súlyos tudományos oldala, és próbáltam éreztetni, hogy az intézetnek PR-szempontból jó lenne ezekkel foglalkoznia, de az igazgatóra ez nem hatott. Pedig ő maga is leírta emlékeim szerint, a nyelvműveléssel kapcsolatban, hogy az adófizetők pénzén muszáj olyat is csinálni, ami közvetlenül az adófizetőket szolgálja, és nem a magas tudományt.)

Az igazgató azokat a hozzászólásokat is elhárította, amik szerint differenciálni kéne azok között, akik (jól vagy egyáltalán) dolgoznak, és azok között, akik nem. Például az utóbbiaknak kevesebb fizetést kéne adni, ha már megszabadulni nem mindig lehet tőlük. Az igazgató indoklása kb. az volt, hogy nincs elég pénz a differenciáláshoz, apróbb pénzeken, jutalmakon pedig nem hajlandó vitatkozni, azokat egyenlőtlenül elosztani.

Utána az osztályvezetőnk élcelődött kicsit az SZMSZ baromságain, becslésem szerint 40%-át mondhatta el annak, mint amiben megállapodtunk, fegyelmikről meg a bírálat jogáról egy szót se szólt, pedig az osztályértekezleten ezek elég hangsúlyosan szerepeltek. Az egyik SZMSZ-paragrafust (a szolgálati útról szólót) meg se említette.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 25, Friday, 8:49 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Az Intézet honlapjáról:
Intézet honlapja wrote:
Az Intézet december 24. és január 31.
között zárva tart.
Nyitás január 4-én.


:lol:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 18, Friday, 11:16 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Azt esetleg be tudná rakni valaki, hogy mi ezeknek a büntiknek a hierarchiája? Általánosból még emlékszem arra, hogy osztályfőnöki intő<igazgatói intő és rovó<intő, de ezek csak homályos emlékek, mivel én fejessel (diametrikus) ellentétben mindig kórosan tekintélytisztelő voltam s ezért nem értek ilyen szankciók. (Bár most jut eszembe, hogy egyszer az egyik osztálytársam fejére öntöttem egy pohár vizet az ebédlőben. De az valahogy eltusolódott.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 18, Friday, 1:29 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Érdekes jogi probléma, meg kellene kérdezni egy szakembert, hogy lehet-e úgy értelmezni ezeket a szabálypontokat, ahogy az igazgató tette. Nekem erősen az az érzésem (csak így nyelvi szempontból), hogy nem. Plusz érdekes kérdés, hogy lehet-e úgy értelmezni egy SZMSZ-t, hogy azzal felülbíráljuk az Alkotmány biztosította szólásszabadságot. (Gondolok itt elsősorban a "mindenki" levelezőlistára írt levélre, ami nem a szolgálati út megsértése, hiszen mindenkinek szól, ezzel szemben a szólásszabadság gyakorlása. De a fórum-hozzászólásokra is alkalmazható mindez: a valóságnak nem megfelelő állítások (mik is voltak azok?) kivételével ezek mind a szólásszabadság körébe esnek.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 18, Friday, 1:25 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
NYTI SMSZ 2009 wrote:
10.1. Általános erkölcsi követelmények:
Az intézet valamennyi közalkalmazottja köteles:
  • az intézet, valamint az MTA szakmai és gazdasági hírnevét megőrizni, azt szorgalmas munkával, kifogástalan emberi magatartással tovább öregbíteni;
  • a jó erkölcs szabályait megtartani, a kutatóintézeti közalkalmazottakkal szemben támasztott erkölcsi szabályoknak megfelelő magatartást tanúsítani.
Az intézet valamennyi közalkalmazottjának kötelezettsége, hogy az intézet érdekeinek érvényesítésére a törvényesség keretei között végzettségének, szakmai gyakorlatának és szerzett ismereteinek alkalmazásával a legjobb tudása szerint járjon el és ezzel a rábízott feladatok gyakorlati sikerét és eredményességét a legmesszebbmenőkig biztosítsa.
Az intézet valamennyi közalkalmazottja feladatait a közérdek kizárólagos figyelembevételével köteles ellátni. A közalkalmazottak kötelessége – a tudományos célok megvalósítása érdekében – ismereteik továbbfejlesztése.
Az intézet tudományos besorolású közalkalmazottjai kötelesek különösen
  • a tudományos etika általánosan ismert szabályainak, elvárásainak megfelelően tevékenykedni;
  • elősegíteni az MTA Titkársága Kutatóintézeti Fıosztályával való kapcsolat kiépítését, fenntartását.

NYTI SZMSZ 2009 wrote:
8.1. Szolgálati út
Az intézet szervezeti felépítésében a magasabb szintű vezető irányítja az alárendelt, alacsonyabb szervezeti egység(ek) vezetőjét, aki viszont közvetlenül irányítja az egységhez beosztott közalkalmazottakat. Így minden szervezeti egység és minden közalkalmazott közvetlenül csak egy vezetővel áll függelmi kapcsolatban. Minden közalkalmazott csak a közvetlen felettes vezetőjétől fogadhat el utasítást, minden vezető csak a közvetlen beosztott közalkalmazottnak adhat utasítást, illetve minden közalkalmazott csak a közvetlen felettes vezetője útján kerülhet magasabb beosztású vezetővel hivatalos kapcsolatba. Ha valamely magasabb beosztású vezető az ügymenet kívánta gyorsabb lebonyolítás, vagy az alacsonyabb beosztású vezető akadályoztatása miatt a beosztottak részére közvetlenül ad ki utasítást, vagy közvetlenül intézkedik, erről az, aki az utasítást kapta, utólag a legrövidebb időn belül köteles tájékoztatni közvetlen vezetőjét.
Nem kötelezı a szolgálati út betartása:
  • az intézet érdekeit, továbbá a személyek és vagyontárgyak biztonságát, épségét veszélyeztető esetekben, amikor is az erről értesülő vagy ezt észlelő közalkalmazott a leggyorsabban elérhető vezetőt köteles tájékoztatni, és az eset körülményeihez mérten utasítás nélkül is köteles a tőle elvárható intézkedést foganatosítani, illetve segítséget nyújtani;
  • a személyes jellegű panaszok és kérelmek előterjesztése esetén, ha azokat a szolgálati út betartásával nem orvosolták.
A szolgálati út megtartása érdekében minden vezető köteles gondoskodni arról, hogy beosztottai kellő időben tudomást szerezzenek arról, hogy ki helyettesíti őt és kitől fogadhatnak el utasítást abban az esetben, ha ő maga a vezetői funkciói gyakorlásában akadályoztatva van.
Ugyanígy tájékoztatni kell a többi szervezeti egység vezetőit is.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvtudományi Intézet
PostPosted: 2009. December 18, Friday, 0:52 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Attachment:
fegyelmi.jpg
fegyelmi.jpg [ 185.91 KiB | Viewed 7089 times ]


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 135 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5 ... 9  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group