NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:08

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4
Author Message
 Post subject: Re: Palindrom
PostPosted: 2009. October 29, Thursday, 14:42 
Offline

Joined: 2009. September 21, Monday, 2:16
Posts: 129
Palindrom és/vagy Vers (?)
madera írta:
Quote:
ács és épület-asztalos vagyok

fejes.lászló nyösszenete erre:
Quote:
Jesszus! :D

fejes.lászló.nak üzenem: “A kategórikus véleménynyilvánitás az éretlen gyermeki lélek önkifejezési formája”.
made(i)ra foglalkozása nem lep meg: az említett Párniczky Mihály is hegedűkészítő volt, Geppettó szintén ács volt, a Jehošua‘ [nevelő]atyja úgyszintén, tehát “a legősibb munkásarisztokrata” (több mint a kovács!), a Kőművesek szemében Isten az első téktw:n --- Donald Erwin Knuth is jól tudta ezt (vö. TEXNH) --- úgyhogy ne légy fejes.lászló ennyire vagy pontosabban “így” «értelmiségi». Ez egy nemes hivatás, és ezek szerint nem véletlen az összefüggés.

Más kérdés persze, hogy a mesterségbeli tudás és a költészet kapcsolata micsoda, és garantál-e a szavakkal, a matériával való ilyenfokú belsőséges viszony magasrangú, katartikus poézist.

A formaismeret kívánalom, de nem biztosíték. Romhányi József nem volt annyira rossz költő, de rímhányóvá lett.

A magam részéről a versíráskor a tartalomra koncentrálnék. fejes.lászló értékítélete, általában jó, node nem mindig.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Palindrom
PostPosted: 2009. October 29, Thursday, 7:15 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
madera wrote:
ács és épület-asztalos vagyok


Jesszus! :D

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Palindrom
PostPosted: 2009. October 28, Wednesday, 23:47 
Offline

Joined: 2009. October 28, Wednesday, 20:21
Posts: 20
[quote="tbandi"][/quote]
Köszöntelek!
Köszönöm és örülök, hogy tetszik, ács és épület-asztalos vagyok. Ez is a kedvencem:



Ősimád

Éden, e történet s irata.
Vizeké - lápoké géme ki kalandor mint éj.
Erek ni, eső szédít és emel el.
Ődeleg-é Rima, Sajóra vár?
Duna terítse medrét,
Tisza, Körös, a Maros, a fakó Szamos
Civakodó kavicsom az.
Sok a fasora ma s örök az.
S itt érdemest ír e tanú Dráva rója
S ami rég eled ölel,
Emesét idéz s őseink erejét.
Nimród, na lakik-e még ék, opál ék-e?
Zivatar istenét rőten… e dédám is ő.

Szabó Tibor 2009.06.03.

Üdv.

_________________
Üdv.: Szabó Tibor
A rút ki patakom látom, láz ó, hajt, ím istenét rőt szín, íz s történet simítja, hoz álmot, álmokat a piktúra. (palindrom)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Palindrom
PostPosted: 2009. October 28, Wednesday, 21:22 
Offline

Joined: 2009. September 21, Monday, 2:16
Posts: 129
Hát igen!
madera-nak válaszul

Még időm sem volt végigolvasni, részemről a legmagasabbfokú elismerés. Ismételten csak ámulni tudok.
(Nem tudom megállni, hogy ne kérdezzem meg: agyadat egyébként mire használod ezen kívül? zenész vagy? karmester? matematikus? De ezt gondolom, más is megkérdezné!)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Palindrom
PostPosted: 2009. October 28, Wednesday, 21:11 
Offline

Joined: 2009. October 28, Wednesday, 20:21
Posts: 20
Az első szerkesztett mondatom:

Quote:
S ő trükköl, üt a Lehel a tülökkürtös.


Ez a kedvencem:

Quote:
A rút ki patakom látom, láz ó, hajt, ím istenét rőt szín, íz s történet simítja, hoz álmot, álmokat a piktúra.


Ez pedig a rekordom:

Quote:
A Névsorom

Ám, eremen a tér, a por, eget rak Attila, őröm.
Ők: Dele, Edő, Nelli, Palkó, Panna, Tobor, Tomor, Dezső, Léla, Emőd, Zsuzsa, a Donát, Oguz e Levedi, Mari, nála Réva, Gizi, az s itt illeg Emőke, Bede, Alíz.
Rege, unna Tas, oka Felda. Teveltől ő, Zsóka lesz-e? Édát ad Nilla.
Faragó dolga ma, véd. Nomád-ás a Rózsa, Aladár, Kala s ő Gertrúd. A Maros tán rebeg. Emike, Niki, Vanda, Erika, Nórim, Enikő, Réka, Manó, Ede, Géza, Tordos, Zoltáni-szó, Jani. Tasom Lívit akar, ő, de Levente Valit, Timire Fanni. Másolok le- te, Ákost is - őtet értik, alakja Vince. Fél Előd. Őze, Máté mozog. Artúr, a Sári, Nóri, Zalán, Ági, Szabó, Tibor. Bod tározó. S ő trükköl, üt a Lehel a tülökkürtös. Ozorát dob Robi tóba. Zsigánál az iron - írása rút-ragozó. Métám – ez ő, dől elé fecni. Vajk - alakít rétet ősit soká Etel. Kolos ám inna Ferim itt. Ila vetne veled, Őr a Kati Vilmosa. Tina Józsin átlóz sodrót. Azé Gedeon, ama kérő ki nem író. Na, kire adna Viki - neki meg e Bernát sora ma dúrt, Regős alak - rá dala a szóra. S Ádám, Ond, Éva, Maglód, ó, Gara fal Linda. Tádé, ez se lakó. Szőlőt - levet ad le Fakó s a Tannu. Eger, Zila, Ede, Bekő meg Ellit. Tisza ízig a vér, Alán iram.
Ide vele zúgó, tán oda a szusz? Döme alél ő szed romot, robot. Anna pokla Pillen, ő, de eled Kömörő. Alit takar Tege, Ropa, Réta, Nemere... mámoros véna.

Szabó Tibor 2009.08.16.(palindrom) A nevek túlnyomó része innen származik:
http://magyarnevek.hu/


Üdv.:Szabó Tibor!

_________________
Üdv.: Szabó Tibor
A rút ki patakom látom, láz ó, hajt, ím istenét rőt szín, íz s történet simítja, hoz álmot, álmokat a piktúra. (palindrom)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Palindrom
PostPosted: 2009. September 24, Thursday, 11:13 
Offline

Joined: 2009. September 21, Monday, 2:16
Posts: 129
Palindrom2

Köszönöm, valóban nagyszerű, és teljesen értelmes, nem is látszik rajta, hogy több mint ami, elismerem.

De hogy Misit is megvédjem, mindkét idézett műve hömpölygő versszerű, sőt tényleg vers; H.I. sora egy hétköznapi mondat.

Micsoda eposzi indítás ez --- egy Ladányi-verset lényegített ás mássá, ami így kezdődött “Torkomban sóhajokkal ...”

Sortomban óhajokkal, fától-fáig űzött a szorulás...

De további traktálás helyett egy friss jó hír, lesz egy Párniczky-honlap


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Palindrom
PostPosted: 2009. September 24, Thursday, 7:42 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Nekem ezek kicsit erőltetettek. Nekem ez tetszik: Aki takarít rám, az a mártír, a Katika. Szerző: Horváth István pszichológus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Palindrom
PostPosted: 2009. September 24, Thursday, 3:41 
Offline

Joined: 2009. September 21, Monday, 2:16
Posts: 129
Palindrom, a leghosszabb

Nem találtam témámnak helyet, és tulajdonképpen örvendetes okkal, a fórum szigorúan nyelvészeti központú, amiről pedig írni akarok, nem nyelvészet, viszont a (magyar) nyelvvel nagyonis kapcsolatban van. A komolytalanságot sem szeretem, és nem hiszek a játszva tanulás/tanítás jelszavában sem, a “Nyelvi játékok” műfaját egyenesen utálom, úgy látom ez a fórum is tudatosan száműzte az ilyesmit innen. Viszont a KÜLÖNLEGES JELENSÉGEK cím alá gondolom jogosan tuszkolom be Párniczky Mihály elképesztő produkcióját, amit minden magyarosnak és nyelvésznek ismernie kellene.

Ezeket ugye ismerjük: “A Sári írása”, “Géza, kék az ég”, több ilyen is van, de mindegyik rövid. (Lotz János / John Lotz ezeket a rövideket régen, régi technikával röntgen-filmre vette és visszafelé is lejátszhatóvá tette; Fonetika-órán hallhattuk őket.)

Évtizedek óta terjesztem néhány verssorát, és idézek tőle, és mondhatom büszke vagyok, hogy ismerhettem az 1999-ben elhúnyt költőt (remélem tévesztettem el halálának évszámát, dehát már régen volt). Sőt, alighanem legelső boldog áldozata voltam amikor telefonált: “Sikerült megírnom a leghosszabb magyar ráksort, neked mondom el először!” és elmondta:

Lukszabó tagolóba tér, kobrái vakkanásának kaviár-bokréta bólogat óbaszkul

És egy egymásik remeke, bár ez nem palindrom:

Sámli, diaré-szeglet; takony-aknászt apaszt, ki vánkoson dorombol; /
Ám Lídia részeg lett, a konyak-nász tapaszt kíván, kos-ondó rombol


Ezekbe sokminden szempontból bele lehet kötni, mondjuk esztétikailag, vagy ideológiailag. Dehát nem arra valók. (Viszont kognitívéknak, agykutatóknak talán csemege.)

Köszönöm, ha terjesztik, ne feledjék, a szerző neve: Párniczky Mihály!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 53 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 1 guest


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group