NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 11:14

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. November 27, Friday, 17:05 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Géza bá' nem adja fel... :wink: :wink: :wink:

A sumer-magyar valóban nem vita többé
Rovó - 2009.11.27 14:51

Quote:
A szegedi párbeszédre alkalmat nyújtó délmagyar.hu cikkben olvasható sztereotípiákat nincs okunk komolyan venni.

Bálint Csaba tollából október 6-án jelent meg a " Sumer–magyar rokonság: nem nyelvészeti vita" című cikk a délmagyar.hu hasábjain. Ezt elemezzük alább, de nem azért, mert a cikk értékei ezt indokolnák, hanem mert neves nyelvészekre is hivatkozik. Ez a cikk eredményezte a szegedi párbeszéd (remélhetőleg folyamat) elindulását, amelynek különböző vonatkozásaira több cikkben is kitérünk.


http://tudos.virtus.hu/?id=detailed_article&aid=81501

Quote:
Tényleg kicsinek tudnánk magunkat?

Bálint Csaba a cikk bevezetőjében a következőket írja:

"Minden népnek megvannak a maga legendái, eredetmítoszai, és ez így van rendjén. Benne vannak versekben, dalokban, könyvekben. De mi történik akkor, ha egy nemzet nem elégedett a saját sorsával? Ha kicsinek, kevésnek érzi magát?"

Erre a kérdésre joggal kapja fel a fejét a gyanútlan olvasó és kezdi magát elemezni: Valóban kicsinek érezném magamat? Valóban kicsinek tartanánk a magyar nemzetet? Vajon honnan veszi ezeket az "adatokat" Bálint Csaba, hogy ennyire biztos a kicsinységünk tudatában? S egyáltalán, mit jelent az, hogy egy nemzet kicsi? Centivel mérik-e ezt a nagyságot, vagy dollárban, a nemzeti történelem hosszában, netán a kiművelt emberfők sokaságában? A cikkből nem kapunk választ a kérdésre.

Quote:
Valójában ez a kérdés a legkevésbbé sem foglalkoztatja azokat, akik a sumer-magyar rokonság kérdését igényesen elemzik. Volt szerencsém személyesen ismerni Götz Lászlót, a sumer-magyar kapcsolatok kitűnő kutatóját. Több előadását hallgattam végig, valamint beszélgettünk és leveleztünk is e témában - de sohasem merült fel a nemzeti nagyságunk, vagy kicsinységünk kérdése. Götz László tudós volt, aki a tudományos kutatással foglalkozott, s nem holmi díszletek építésével.*

Komolyan vehető kutatóknál sohasem hallottam ilyesmiről - nem sorolva ezek közé a finnugrisztika művelői által jegyzett hasonló kitalációkat sem, meg a friedrichklárákat, plessaelekeket és szakácsgáborokat sem.


*Nekem erről mindig az jut erről eszembe, amikor a mentálhigiénés szakemberek azt mondják, hogy "Nem az a baj, hogy baj van vele, hanem az a baj vele, h nem tudja, h baj van vele."

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. October 8, Thursday, 15:11 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
ktam wrote:
Antigone wrote:
Miket olvastatok ebben a témában? :lol:
Észrevételek?

Mi van máma? Valami központi parancsra indultok? Részemről NEM járulok hozzá, hogy bármilyen nyelvészfórumon elhelyezett bejegyzésemet felhasználjátok bármelyik sumerológus meg ősmagyarász fércművetekben.


(Sumerológus (sumerologist): az assziriológus azon fajtája, aki a sumer kultúrával/nyelvvel foglalkozik. Nem "szumír-magyar" hívő.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. June 20, Saturday, 11:12 
Offline

Joined: 2009. June 13, Saturday, 10:57
Posts: 66
Location: 倭国
Ez nagyon jó!

:)

_________________
少年易老學難成


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. June 20, Saturday, 9:35 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Már rég ide akartam idézni, de most találtam egy felirat file-t. A Bazi nagy görög lagziból.
Quote:
00:05:10.30,00:05:12.18
Most mondjatok egy szót...

00:05:12.22,00:05:18.60
...akármelyik szót, és megmutatom, hogy a görög nyelvből ered.

00:05:21.69,00:05:24.69
Mit szóltok az arachnofóbiához?

00:05:25.11,00:05:29.24
Arachno, ez a pók görögül,

00:05:29.74,00:05:33.41
a fóbia meg azt jelenti, hogy félelem.

00:05:33.45,00:05:37.08
Tehát félelem a pókoktól. Na látjátok.

00:05:37.50,00:05:41.08
Oké, Mr. Portokalos. És a kimonó?

00:05:42.63,00:05:44.29
Kimonó.

00:05:47.30,00:05:53.26
Hát persze. A kimonó a görög khimona szóból ered.

00:05:53.35,00:05:59.43
Azt jelenti: tél. És mit hordunk télen, hogy ne fázzunk?

00:05:59.98,00:06:04.40
Köntöst. Köntös, kimonó, na látod.

00:06:11.24,00:06:14.99
- Szervusztok! - Viszlát, Mr. Portokalos!

00:06:19.41,00:06:21.00
Toula!

00:06:23.25,00:06:26.46
Légy büszke rá, hogy görög vagy!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. June 20, Saturday, 2:17 
Offline

Joined: 2009. June 13, Saturday, 10:57
Posts: 66
Location: 倭国
Igen, az hogy a sumér szövegeket, az egyiptomi hieroglifákat , valamint egyesek szerint a kínai jóscsontfeliratokat is el lehet olvasni magyarul, elég népszerű nézet....nekem se a sumér, se a kínai nem ment magyarul :)
Telekiné Kovács Zsuzsanna ezek szerint olvassa az ékírást?
Mifelénk (Japán) is vannak félnótások, a neten bizonzgatta pl valaki, hogy a kana írás a héber írásból származik :)

_________________
少年易老學難成


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. June 19, Friday, 23:46 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Ezt kaptam egy összeesküvés-hívőtől...:

Quote:
"""Gondoljuk csak meg, hogy a finnugor nyelveknek egymás között körülbelül 500 közösnek mondott szavuk van, amit az egész szókincs átrostálása után állapítottak meg. Ennek az ötszáz közös szónak alapján a balti, urali és magyar nyelvek között a tudósok közeli rokonságot állapítottak meg. Ezt látva, felmerül a kérdés, vajon helyesen járunk-e el, ha szumír- magyar vonatkozásban, ötször ötszáz (5 x 500) közös szó alapján még mindig csak szoros kapcsolatokról és rokonságról beszélünk? Nem volna-e helyénvalóbb ennél erősebb kifejezést használni és már-már teljes azonosságot emlegetni? Valami közelebbi utalásra kétségtelenül szükség van, amit végeredményben az dönt el, olvashatjuk-e a szumír szövegeket mai magyar nyelvünkön? Telekiné Kovács Zsuzsanna, aki szumír nevek olvasására vállalkozott, határozottan azzal a benyomással fejezte be munkáját, hogy e szövegeik világosan mutatják, hogy a magyar nyelvet úgyszólván mai kifejlett formájában beszélték és írták Mezopotámiában Kr. e. 1000 és 3000 között (Krónika, 1956 június).

E sorok írója legbehatóbban egyiptomi szövegekkel foglalkozott és azok között mindenesetre tucat számra olvasta a pompásnál pompásabb magyar mondatokat ma is jól érthető magyar nyelven. Ha tehát a mezopotámiai és egyiptomi nyelv ugyanaz az ősnyelv és az egyiptomit és a mezopotámiait is lehet magyarul olvasni, akkor abból világosan következik, hogy a régi keleti ősnyelv, az úgynevezett szumír és az úgynevezett egyiptomi nyelv szabályos magyar nyelv volt. Így már felállíthatjuk a szumír = egyiptomi = magyar egyenlőséget, a már korábban megállapított szkíta = hun = avar = magyar egyenlőség mellé. Ha ezt a két egyenlőséget egyfolytában írjuk le, 6000 esztendő népi története összefüggő és szakadatlan láncban jelenik meg szemeink előtt, a magyar nyelv pedig úgy, mint a keleti ősnyelv egyenes folytatása. Ennek a megállapításnak messzemenő következményei vannak.


... Szerintetek honnan szedte ezt ez a félnótás?

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. June 18, Thursday, 5:09 
Offline

Joined: 2009. June 13, Saturday, 10:57
Posts: 66
Location: 倭国
arauwn wrote:
sumer-magyar

bir- birok, birkózás
bír-bírni, birtokolni
hara, ara-aratni
hur, ur-horpadás
uru-vár, város
nin-néni, néne
hursag-ország
ursag-uraság
kiri-kert
kur-orom
ur-úr, őr
en-vén
gigir-szekér, kerék
tur-törpe
ab-hab
agar, ugar-ugar
ab-ablak
arad, urdu, ir-hordár(szolga)
erib(daughter-in-law)-ribanc
anzu-zuhan
zu-zuhan
nim-nemes
dingir-tündér
iri-erőd
ara, ar-arany
ud-idő, időjárás, húgy[csillag]
ub-hepe hupa
ér, ír-ér, ír
ka-róka
ída, íd(folyó)-etel, itil
tal-tál
tabira, tibir-tibor(mint fémműves???)
líl-lélek, lehelet, levegő
ká-kapu
ku, kua-hal
lí-lé
mah-magas
mah-méh
zi-szív
zu, sú(tudás, bölcsesség)-szó
zú, su(fog)-szuvas
urbarra-farkas
urmah-oroszlán
urudu-réz, rúd
uru-ború
gaba-kebel
ug-ugat
ug-guvad
ar-áradozni

s egy aprócska kérdés: hogy lehet a tunguz-fajú hanti/mansik őshazája az uralban?
(még mielőtt valaki rám-rivall a halszagú nyelvrokonságot nem tagadom)

hurri/urartui

tarshuana-társ, társaság, törzs(eredeti jelentése: torzsalkodó)
gunuszi(harc), gunuszini(harcos)-gonosz, kun/kan
tuag-i/e-takarít
tamhu-támad
atai-atya
wazzu, waza-vagyon
euri-úr
hawur-por
ratta-rajta, rajtol, rajt
kurune-korona, kormány
erida-ered
ugar-ugar
awari(mező)-avar
ubar-aduia, ubar-dudu-parancsol

...........................................




jajj
Ez a remek szólista honnan van?
A dingir miért lett tündér? Az ePSD szótár szerint a jelentése(i): "deity", "god", "goddess".

Az ursag ( ur-saĝ ) jelentése meg "hero".
Folytathatnám a sort, de nem érdemes....

_________________
少年易老學難成


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 23:42 
Offline
Site Admin

Joined: 2006. December 27, Wednesday, 22:38
Posts: 58
arauwn, kérlek töröld ebből a szálból a végtelen hosszúságú idézeteidet. Untig elég a link.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 23:18 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
szigetva wrote:
arauwn wrote:
Egy észrevétel: a múlt és a jelen felcserélése illetve ezen kategóriák értelmének következetes ignorálása nyelvtörténeti kérdésekben szakszerűtlen és nevetséges.
Az elejét nem értem. De asszem nem is akarom. A végéhez: szerintem az, hogy kinek kik az ősei nem nyelvtörténeti kérdés.



Mindenki azt hisz amit akar. ÁÁÁMEN(erre már tényleg ne válaszolj)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 23:08 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
arauwn wrote:
Egy észrevétel: a múlt és a jelen felcserélése illetve ezen kategóriák értelmének következetes ignorálása nyelvtörténeti kérdésekben szakszerűtlen és nevetséges.
Az elejét nem értem. De asszem nem is akarom. A végéhez: szerintem az, hogy kinek kik az ősei nem nyelvtörténeti kérdés.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 23:04 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
arauwn wrote:
Nem szkíták csak az etnogenezisükben részt vettek szkíta elemek is.
Aha. Tehát a genetikusok kimutatják, hogy lengyel magyar két jóbarát genetikailag is. De mi a franctól, ha a lengyelekben csak egy pár csöpp szkíta vér van, míg a magyarok természetesen nagyon szkíták?

Az is vicces, hogy te ajánlgatod, hogy minek nézzünk utána, miközben te a nyelvrokonságról, annak bizonyítékairól, ilyen begőzölt szerzőktől szerzed az ismereteidet. Most komolyan mit vártál? Idejössz a baromságaiddal, és mi majd rájövünk, hogy tényleg, vazze, hogy mi milyen hülyék voltunk eddig, micsoda mák, hogy jött ez az arauwn, és most már tisztán látunk mindent.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 23:01 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
szigetva wrote:
arauwn wrote:
Azt még megvallom hogy nekem is vannak szláv és sváb őseim de ez nem oszt nem szoroz a magyar őstörténet szempontjából.
Annyiból csak érdekes, hogy ha itt kettőből kettő magyarnak az ősei nem magyarok , vagy főleg nem azok (és asszem ketten reprezentatív mintát alkotunk), akkor nehéz lesz értelmezni, hogy mit jelent a ,,magyar'' a magyar őstörténetben.



Egy észrevétel: a múlt és a jelen felcserélése illetve ezen kategóriák értelmének következetes ignorálása nyelvtörténeti kérdésekben szakszerűtlen és nevetséges. Én mosom kezeim ti mismásoljatok csak tovább itt :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 22:58 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
A magyar nyelv finnugor eredetének amúgy tudományos bizonyítéka nincs. A magyar nyelv finnugor kapcsolatának van de az areális nyelvkiegyenlítődésen felüli ősi genetikus kapcsolat már megkérdőjelezhető illetve jelenlegi elméletek földrajzi keretei között értelmezhetetlen

Götzöt ajánlom mindenkinek. Viszláááát


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 22:55 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
szigetva wrote:
arauwn wrote:
Mielött leírsz valamit nézz utánna.
Nem vetted észre, hogy mivel tudtam, hogy csak halvány emlékeim vannak a dologról, ezt rögtön el is ismertem. Nagyon magas lovon ülsz, nekem nem fogsz hiányozni.

Viszont akkor az hogy is van, hogy a lengyelek is szkíták, és mégis szláv nyelvet beszélnek. Akkor ők tudtak nyelvet cserélni?


Nem szkíták csak az etnogenezisükben részt vettek szkíta elemek is. Nem kell minden kis gondolatfoszlány miatt kilendülni valami őrült szélsőség felé:DDD
Kései óra számlájára írom...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 22:51 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
arauwn wrote:
Azt még megvallom hogy nekem is vannak szláv és sváb őseim de ez nem oszt nem szoroz a magyar őstörténet szempontjából.
Annyiból csak érdekes, hogy ha itt kettőből kettő magyarnak az ősei nem magyarok , vagy főleg nem azok (és asszem ketten reprezentatív mintát alkotunk), akkor nehéz lesz értelmezni, hogy mit jelent a ,,magyar'' a magyar őstörténetben.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group