NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:59

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 302 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Next
Author Message
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. October 16, Friday, 10:31 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Tebe wrote:
Ez az a remek úr, aki tudományos magasröptűségében többek között "szűkagyú küretmaradék"-nak is titulálta már vitapartnerét nyílt fórumon :roll:
Melyik?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. October 16, Friday, 10:04 
Offline

Joined: 2005. June 21, Tuesday, 13:56
Posts: 906
Location: Budapest
Ez az a remek úr, aki tudományos magasröptűségében többek között "szűkagyú küretmaradék"-nak is titulálta már vitapartnerét nyílt fórumon :roll:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. October 14, Wednesday, 19:37 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Quote:
Írástörténet
Mi is az a hieroglifa, milyen is az a magyar hieroglif írás?
Rovó - 2009.10.05 18:30

Quote:
A kérdéssel érdemes foglalkozni, mert a nagyérdemű közönségnek ugyanúgy nincs helyes fogalma róla, mint a Nyelvtudományi Közlemények egyes szerzőinek és szerkesztőinek.

http://tudos.virtus.hu/?id=detailed_article&aid=77271

:wink: :wink: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. October 11, Sunday, 14:51 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Ezért imádom a középkorászokat úgy általában: irtózatosan kevés tényadat alapján hihetetlen nagyívű spekulációkat tudnak gyártani, amelyek persze az adathiány miatt tökéletesen falszifikálhatatlanok. Biztos vagyok benne, hogy még kb. 25 akkor Európában beszélt nyelv-dialektus van, amelyen a szóbanforgó sztring elemezhető, és biztosan azt is be lehetne bizonyítani, hogy Dante találkozhatott az adott nyelv beszélőivel... Elképesztő, hogy ilyet el lehet sütni publikációként. :evil:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. October 11, Sunday, 13:12 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Magyar verssor az Isteni színjátékban?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. September 29, Tuesday, 15:00 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Semmi prob. A prob csak az, h én nem a magyar nyelv ellen írtam - hanem mindössze görbe tükröt tartottam azok elé, akik szerint a magyar a leglogikusabb az összes többi nyelv között, és ebből kifolyólag alapot szolgálhat nekik a nacionalista érzelmeik alátámasztására...

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. September 29, Tuesday, 13:11 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Az idézett illető sok dologban azt a nézőpontot képviseli, amit a mai nyelvtudomány. Más esetekben talán kicsit túl szenvedélyes és túlzó, amit mond, de ez azért is lehet, mert provokálva érzi magát általad.

Bocs, ha nem ezt szeretted volna hallani.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. September 29, Tuesday, 12:31 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Még, hogy nem logikus a magyar nyelv
Kankalifa - 2009.09.20 11:47
Quote:
Bizony, a magyar nyelv a leglogikusabb nyelvek egyike! Még akkor is az, ha azt egy technika tanár rossz-szemmel nézi.


http://www.virtus.hu/index.php?id=detai ... &aid=77716

Quote:
Hát kérem, a nyelv, az jelrendszer! Mint minden jelrendszer, kódolt üzeneteket továbbit és fogad. A kódolási tecnikák változnak, nap mint nap rugalmasan alkalmazkodnak a helyzethez, a mindennapi élet változásaihoz. Zavaró tényezők is bekerülhetnek, ha az élet zavaros vízekbe téved, néha néha. Megállapítom, most, itt hogy:
A nyelvünk logikus, sőt nagyon is az! Mert szerintem, mindent megértünk, ha csak egy picit is figyelünk a beszédre,vagy az írott szöveg üzenetére. Sőt, még a sorok közt is tudunk olvasni, rejtett üzenetek átadására is nagyon alkalmas a magyar nyelv.
Ja, ha nem pontos a fogalmazás, ha pongyola beszédet "ápolunk", mint BS önkéntes magyarnyelv-pocskondiázó, szellemileg alultáplált úriember, akkor bizony az teremthet érthetetlen, zavaros helyzetet!
Épp ez bizonyítja a nyelv logikus voltát! Miért?
Mert pont azt fejezi ki, hogy az illető nem gondolkodik logikusan, tehát nem is tud logikusan társalogni! Vagy, ami még ennél is rosszabb, nem tud érthető, tiszta, félreérthetésre okot nem adó írást kiadni a keze alól. De ez az ő hibája és nem a nyelvé! Könnyű ráfogni a nyelvre azt, ami őt jellemzi mert képtelen a logikus kommunikációra, hát nem?
Logikát keresni a nyelvben jó dolog? Ez mit jelent, hogy keresem a nyelv logikusságát? Azt jelenti, hogy a jelrendszer egyes elemei nem jól illeszkednek össze? Vagy, esetleg, logikátlannak érzem azt, ami egy másik megvilágításban már igenis logikussá válik? Lehet, de ebbe most nem mennék bele, fölösleges, mert a nyelv állandóan változik, és ha valahol be is kerülne egy zavaró tényező, akkor azt idővel ki fogja javítani. Tehát minden csak idő kérdése, és nem csak tőllünk, egyszerű halandóktól függ! És aztán, ugye, mi is az a logika? Na mi?
Szerintem először is tudni kéne, hogy mi az a logika, és milyen módszerekkel vizsgálja a tárgyat, és persze tudni kéne, hogy milyen célból vizsgálódunk, ugye?
Ha rosszindulatúan a nyelvünk lejáratására törekednénk, akkor egyértelmű az, hogy a hibákra vadászunk, mint a legendabeli technikatanár, aki lévén, hogy még mindig a nyelvtan zegzugos utjainak kanyarulataiban keresi reménytelenül a kijáratot (ugye BS?), akkor ezt kell tennünk. És bele kell kötnünk minden látszólagos semmiségbe, amit aztán felnagyítva kitálalunk, hogy „aszonygya”: Na ugye megmondtam! Ez a nyelv fabatkát sem ér!
De, feltételezem, hogy ilyet normális ember nem tesz! Vagyis nem tehet, ha csak, nem féltékeny a nyelvünkre, lévén, hogy van neki egy másik otthon beszélt nyelve, és akkor már érthető is. Egy részről, az ilyen egyén nem ismerheti jól a magyar nyelvet, hiszen anyanyelvének szépségeiben él nap, mint nap, és csak miattunk kénytelen átváltani magyarra. Már csak az átváltás miatt is, megértem őt, hogy orrol ránk és magyar nyelvünkre is.



No, ezt aztán jól megkaptam... :wink: :wink: :wink: :wink: :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. September 12, Saturday, 12:02 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Küldd el neki ezt: http://en.wikipedia.org/wiki/Scrambling_%28syntax%29 (el fog keseredni, de sebaj)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. September 12, Saturday, 11:57 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Egy gyöngyszem egy, a magyar nyelv végtelen logikussága mellett érvelőtől:

Quote:
Kiváncsi volnék, hány olyan nyelvet tudnál még felsorolni, amelyik ENNYI utat enged a szabad asszociációnak!

Megyek a boltba vásárolni.
A boltba megyek vásárolni.
Vásárolni a boltba megyek.
Vásárolni megyek a boltba.
Megyek vásárolni a boltba.
A boltba vásárolni megyek.


Ez is matematika. A matematika pedig logikus.


Megkérdeztem, h érti ezt a "matematikai logikát" - erre ezt kaptam:

Quote:
123
132
213
231
321
312
ismerős ez az általánosból?

Variáció, asszociatív, kommutativ, disztributív, ezek matematikából ismert fogalmak lehetnek, pl. a szorzással, összeadással kapcsolatban.
Érthetőbben: e lehetőségek a nyelvben megtöbbszörözik a kifejezés lehetőségeit, tükrözik, módosítják a gondolkodás módot.


És még megfejelte ezzel is:

Quote:
Az európai nyelvek geometriai idomokhoz hasonlatosak, a magyart én inkább a fraktálokhoz tudnám hasonlítani. A természetben kevés valódi geometriai forma létezik, a fraktálok közelebb állnak a természeti formákhoz. Melyik a logikusabb? Melyik ad több lehetőséget? A második, szerintem.


Hát nem aranyos? :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. July 29, Wednesday, 20:07 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
halmtomi wrote:
Az az érdekes, hogy a figura a Mensa HungariQa debreceni tagozatának a vezetője

Hát, ha itt a Mensa tagságra gondolsz, mint érdekességre, az szerintem kb. annyira érdekes, mint ha valakinek extrém nagy lába és csúnya lábgombája van egyszerre. Az, hogy vezetőnek választották más emberek, már sokkal érdekesebb.
Egyébként ritka jószándékú futóbolond, tele van világjobbító tervekkel és a hagymázos fizikai elméletében két új állandót javasol bevezetni, az egyiket a feleségéről, a másikat a wikipédiáról nevezte el :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. July 29, Wednesday, 19:53 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
vad wrote:
Még egy futóbolond és természetesen a magyar nyelvről is van mondanivalója
Az az érdekes, hogy a figura a Mensa HungariQa debreceni tagozatának a vezetője (ez a honlapjának, iwiw-es profiljának és a MH honlapjának összevetéséből kiderül).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. July 29, Wednesday, 18:27 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Még egy futóbolond és természetesen a magyar nyelvről is van mondanivalója


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. February 17, Tuesday, 11:55 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Ennyit bármi magyar egyedülállóságról...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: a magyar nyelv egyedülállóságáról
PostPosted: 2009. January 28, Wednesday, 20:42 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
pasztorarpad wrote:
Közben rájöttem, hogy a címet elrontottam, mert nem A magyar ősműveltség, hanem Az ősműveltség. Sorry. :D


Ugyan, egyszerűen egyeztetted... :D

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 302 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 21  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 19 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group