NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:16

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 27, Tuesday, 11:37 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Az elsot e'rtettem. A ma'sodikat aze'rt nem, mert semmi nem utal arra, hogy viccelne. Inka'bb a pofonto'li tudatalatti rettege'se jo"n ki.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Audiatur et altera pars
PostPosted: 2005. September 26, Monday, 23:22 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
szigetva wrote:
molnarcili wrote:
molnarcili wrote:
BG a hetes lábjegyzetben wrote:
Nádasdy Ádám: Ízlések és pofonok. Magvető, Budapest, 2003. 130.

Beugrott. :D

Úh, vagy én ugrottam be. Mert ez poén volt...
:?:

:?:
(Csak arra próbáltam utalni, hogy rosszul idézi a könyv címét. Aztán meg arra, hogy lehet, hogy mégis poénból teszi ezt...)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Audiatur et altera pars
PostPosted: 2005. September 26, Monday, 17:03 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
molnarcili wrote:
molnarcili wrote:
BG a hetes lábjegyzetben wrote:
Nádasdy Ádám: Ízlések és pofonok. Magvető, Budapest, 2003. 130.

Beugrott. :D

Úh, vagy én ugrottam be. Mert ez poén volt...
:?:


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. September 26, Monday, 16:49 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 23:20
Posts: 584
Location: http://fu.nytud.hu
Quote:
azt nehéz lenne cáfolni, hogy a nyelvművelés legkiválóbb meghatározói Magyarországon korukban a legképzettebb nyelvészek közé tartoztak


Kire gondolhat? Egy olyan nyelvművelő sem jut eszembe, aki komolyan vehető nyelvészeti munkát végez (mondjuk valamilyen eredményt tudna felmutatni az "echte" nyelvészet területén). Sőt, úgy tűnik, minél inkább fel tud mutatni valamit, annál kevésbé meghatározó a nyelvművelésben. (Kivétel talán Deme, aki valaha volt valaki, míg ki nem írta magát a nyelvtudományból.)

Quote:
Nyelvművelő munkájukat tehát tudományos megalapozottság jellemezte.


Azt hittem, a tudományos alaposságnak olyan kritériumai vannak, mint a tudomány eredményeivel való összhang, az érvelés belső koherenciája stb. Ezek szerint elég, ha a szerző jól képzett.

Quote:
A nyelvművelő sokszor azért kénytelen a meglévő (hiányos) adatok, elméletek alapján következtetni, mert az alaptudomány, a nyelvtudomány nem végzett el bizonyos kutatásokat, a társadalom pedig várja a választ.


Ezek szerint a nyelvtudomány hibája, hogy nem tudja egzaktan megragadni, mitől helytelen a suksükölés? Olyan ez, mintha azt mondanánk, hogy a földrajztudomány hiányossága, hogy nem tudja megmagyarázni, hogy ha a Föld lapos, miért lehet körbejárni és miért látszik gömbnek az űrből. Mert hogy lapos, az evidens.

Quote:
hibás nyilvános szövegeket éppen a nyelvművelők kritikájának hatására kijavítottak.


Lesújtó érv azokkal szemben, akik szerint nyelvhelyességi értelemben nincs hibás
szöveg.

Quote:
Végül pedig sokan kifogásolták, hogy kinek van ma Magyarországon saját gyógyszerésze. „Gyógyszerészem nekem?” kérdezte meg esszéjében egy írónő. A mondatot – mivel törvényszöveg – csak az országgyűlés módosíthatta. Végül ez is sikerült, ma helyesen így hangzik a szöveg: A kockázatokról és a mellékhatásokról olvassa el a tájékoztatót, vagy kérdezze meg orvosát, gyógyszerészét!


Lám-lám, félsiker, még mindig van gyógyszerészünk. Magyartalanság? Az, ha van saját gyógyszerészem?

Quote:
Van elég eszem:
Nem eszek – eszem!


Igaza van, tényleg nem megbélyegző. Jól érezheti magát az a gyerek, akinek otthon eszeket mondanak a szülei. És ez csal mosolyt BG ajkára. Gratulálok!

Quote:
Ilyen klapanciákat azonban nyelvművelők sohasem gyártottak.


Ja, ezek szerint aki gyártotta őket, az nem nyelvművelő, de legalábbis nem abban a pillanatban. Aha.

Quote:
egyrészt eltúlozza a nyelvtanórák hatását (köztudott, hogy a magyartanárok jó része a nyelvtanórát nem szívesen tartja meg)


Ki oda se ballagott, még jutalmat is kapott... Ez a pasi vagy 100% agyalágyult, vagy viccel, vagy egyszerűen gonosz.

Quote:
A magyar nyelvművelésre azt mondják, hogy hatástalan. Ha hatástalan, akkor mi a bajuk vele.


Talán az, hogy megbélyegző, és ami még rosszabb, az abszolút laikus megbélyegzőket is arra bíztatja, hogy minél több jelenséget fedezzenek fel embertársaik beszédében, ami alapján megbélyegezhetik őket. Igaz, ebben a tekinteben nem is hatástalanok: ebben az egyben igazat kell adni BG-nek.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Audiatur et altera pars
PostPosted: 2005. September 25, Sunday, 11:32 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
varasdi wrote:
Balázs Géza is reagált a Kálmán-írásra az Ellennyelvművelők című dolgozatában. De nem csak erre az ebben a szálban főszereplő írásra, hanem egy régebbi, Kálmánnak Kornai Andrással együtt írt régebbi cikkére is, a Nemzeti nyelv, nemzetközi tudomány címűre is találunk benne hivatkozásokat.

Nem erre az írásra reagált, hanem a régebbi változatára. Ez az írás ui. korábbi. A kötet, amiben ez benne van (ld. az 1. lábjegyzetet), ha jól emléxem, márciusban jelent meg. (És az Új Horizont 2 havonta jelenik meg, ez a 2. száma.) A lényegen ez persze nem változtat. Csak legalább azon nem kell mérgelődni, hogy miért nem az ÉS-ben szólt hozzá a vitához.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Audiatur et altera pars
PostPosted: 2005. September 24, Saturday, 23:45 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
varasdi wrote:
Balázs Géza is reagált a Kálmán-írásra az Ellennyelvművelők című dolgozatában. De nem csak erre az ebben a szálban főszereplő írásra, hanem egy régebbi, Kálmánnak Kornai Andrással együtt írt régebbi cikkére is, a Nemzeti nyelv, nemzetközi tudomány címűre is találunk benne hivatkozásokat.


Hát, BG ismét megcáfolhatatlan érvekkel söpri félre a nyelvművelés ádáz ellenségeit.

De komolyan, ez már tényleg hihetetlen. Ezek az emberek olyan régóta írnak össze mindenfélét, ami eszükbe jut, hgoy már rég fogalmuk sincs, hogyan kéne kinéznie egy értelmes vitának, ahol nem a saját nagy homályos vélt igazságunkat írjuk lángoló betűkkel az égre, hanem esetleg érveket hozunk fel. Jó, persze ennek az is az oka, hgoy neki nincsenek olyanok.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Audiatur et altera pars
PostPosted: 2005. September 24, Saturday, 23:22 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
molnarcili wrote:
BG a hetes lábjegyzetben wrote:
Nádasdy Ádám: Ízlések és pofonok. Magvető, Budapest, 2003. 130.

Beugrott. :D

Úh, vagy én ugrottam be. Mert ez poén volt...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Audiatur et altera pars
PostPosted: 2005. September 24, Saturday, 23:20 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
BG a hetes lábjegyzetben wrote:
Nádasdy Ádám: Ízlések és pofonok. Magvető, Budapest, 2003. 130.

Beugrott. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Audiatur et altera pars
PostPosted: 2005. September 24, Saturday, 11:02 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Balázs Géza is reagált a Kálmán-írásra az Ellennyelvművelők című dolgozatában. De nem csak erre az ebben a szálban főszereplő írásra, hanem egy régebbi, Kálmánnak Kornai Andrással együtt írt régebbi cikkére is, a Nemzeti nyelv, nemzetközi tudomány címűre is találunk benne hivatkozásokat.


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 22, Friday, 0:31 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Akit érdekel, az ÉS kérésére lezártam a "vitát".


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 12, Tuesday, 15:40 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Koszonjuk Varasdi 'Sickratman' Karesz hozzaszolasat, de a magyarazat nem hinnem, h a sajtarok, hanem inkabb a New Age, a gondnok es a Tothek kornyeken keresheto. Idezet, hatha valaki nem:


Bëlga : Sámán

A New Age, az ezotéria jegyében önti a vizet,
Ez egy alternatív szolgáltatás.
Ezo-bio-öko, meditációs vitál, vitál.
Sámán vagyok, igazi sámán, sámán, sámán.
Hallhatod a hangomon, láthatod a dobomon.
Dobom dobom, paripám, paripám,
Dobom dobom, paripám paripám.
Utazom, utazom, a csillagokba utazom.
Már panelházban lakom, az ötödiken.
Alsó világ ura: a gondnok az elsőn
Felső világ urai: Tóthék a hatodikon.
Ne jöjjetek, nem dobolok hosszan, ne jöjjetek.
Ez csak egy tíz perces transz, maradjatok!
Akaratom igája rajtatok!
Utazom, gyorsan utazom
A szellemekkel expressz hadakozom
Áldást hip-hop megadom, P
illanat alatt megkapod a magadét
Csak 5 rongy, olcsó,
De csönget már a rohadék Tóth, ennyi vót.

szövegíró : Sickratman


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 12, Tuesday, 9:11 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Sámán vagyok, igazi sámán,
Tehenem, tehenem,
Sajtárom üres, támadnak ellenem
Érveim nincsenek, a tejet
Szeretem, szeretem
Csőgörényt nem veszek,
Lelkemet kiteszem,
Nyelvemet lenyelem.
Áhhhhhhhhhh!!!!


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 11, Monday, 23:56 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
És a mostaniban is:

http://www.es.hu/pd/display.asp?channel ... 742-06RWRM

Komolyan, ahogy haladunk befelé a nyárba, úgy lesznek egyre bizarrabbak ezek a replikák. Minta:
Quote:
A nyelvi jeleknek keletkezésük óta nem csupán közlekedési feladatuk van, hanem a közösséget összetartó, azaz rituális feladatuk is: a nyelvi rendszer rituális gyökerekből nőtt ki. Vélem, hogy Kálmán ezt nem látja, máskülönben azt kéne hinnem, hogy írásának éppen az a célja, hogy gyengíthesse nyelvünk nemzeti közösséget összetartó erejét. A nyelvművelők a nyelvet nemcsak közlekedési rendszerként óvják, hanem rituális rendszerként is, és úgy tűnik, hogy emiatt támadják őket mindazok, akik a nyelv közösség-összetartó feladatát nem látják - vagy látják, és éppen ennek léte zavarja őket.


OMGWTFLOL, mondanám amúgy magyarosan...


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 3, Sunday, 18:18 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Van még!

http://www.es.hu/pd/display.asp?channel ... 735-14OUDH
http://www.es.hu/pd/display.asp?channel ... 735-55RNMU
http://www.es.hu/pd/display.asp?channel ... 736-11CGWW

Ezek mind a pénteki ÉS-ben voltak.

(Karesznak meg szurkolunk a disszertációjához! :D )


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2005. July 2, Saturday, 16:01 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 12:46
Posts: 1080
Tebe wrote:
varasdi wrote:
Aztán utána is nézhet a szociolingvisztikában a dolognak.


Szerintem itt van a tehén elásva. Rá vannak kényszerülve, hogy tudomást se vegyenek a szociolingvisztikáról, mert tételesen cáfolja minden állításukat - viszont nincs semmilyen más elméleti alap sem, amire építhetnének.


Eltaláltad a szarva közt a tőgyét :)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 58 posts ]  Go to page 1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group