NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:07

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. June 12, Friday, 9:47 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
nagyv wrote:
ki nem adna ingyen interjút, ha tetszik neki (az interjú?)
Hát pl. az agresszív kismalac :twisted:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. June 11, Thursday, 23:27 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 16:50
Posts: 80
kamperg wrote:
És az "Ezer euróért ad interjút Vona"-ból mér lett "Ha tetszik neki, ingyen ad interjút Vona"


Az első cím által közölt állításról már akkor kiderül, hogy hamis, ha elolvassuk a cikket, ahol ezer euró letétről van szó. A második változat pedig nagy valószínűséggel igaz a sztori valóságtartalmától teljesen függetlenül (ki nem adna ingyen interjút, ha tetszik neki (az interjú?) ?). Nem akarják megütni a bokájukat, na.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. June 11, Thursday, 16:40 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
És az "Ezer euróért ad interjút Vona"-ból mér lett "Ha tetszik neki, ingyen ad interjút Vona"?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. June 1, Monday, 9:04 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Templomban lőtték le az abortuszpárti nőgyógyászt. :)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 27, Wednesday, 10:05 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
vad wrote:
Van az a Bikini szám, amiben az van, hogy 'Ki 'ölte 'meg 'Napóleont? 'Arzén 'volt a 'tapétába[...] .

Bizottság, bocs


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 23, Saturday, 23:04 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
lucas.shell wrote:
Ha egy rendőr lett volna, akkor nekem jobb a Lelőtt egy rendőr két harci kutyát, mint a Rendőr lőtt le két harci kutyát, mer ez utóbbit én télleg erősebben fókuszosnak érzem. Ha viszont többes számban van, akkor kevésbé érzem annak. Mér?

Mer a többes számú értelmezhető személytelen szerkezetként, az egyes számú pedig nem?
Mindenestre ez szerintem nem ennek a szerkezetnek a sajátossága:
"Két harci kutyát lőttek le (')rendőrök. - Ebben a rendőrök csak opcionálisan hangsúlyos (fókusz)
"Két harci kutyát lőtt le *(')rendőr. - Itt a rendőr (nekem) kötelezően hangsúlyos (fókusz)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 23, Saturday, 20:30 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Ha egy rendőr lett volna, akkor nekem jobb a Lelőtt egy rendőr két harci kutyát, mint a Rendőr lőtt le két harci kutyát, mer ez utóbbit én télleg erősebben fókuszosnak érzem. Ha viszont többes számban van, akkor kevésbé érzem annak. Mér?

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 23, Saturday, 15:27 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kalman wrote:
Nemtom, molnarcili mér nem szól hozzá, ez volt neki a gumicsontja egy időben,
Mert nem jut eszébe semmi okos. De azért olvassa ezt a szálat, hátha okosabb lesz.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 22, Friday, 23:26 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Van az a Bikini szám, amiben az van, hogy 'Ki 'ölte 'meg 'Napóleont? 'Arzén 'volt a 'tapétába[...] .


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 22, Friday, 22:40 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
én úgy emlékszem, h azon a szemináriumon, amiből a Mondattan I. született, már sokat röhögtünk rajta


Kiröhögni mások nyelvhasználatát, nahát-nahát! :oops:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 22, Friday, 16:48 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Nemtom, molnarcili mér nem szól hozzá, ez volt neki a gumicsontja egy időben, aztán viccesen sokan beszéltek még róla nyelvészek, és vhogy sose világos, hogy ki vette észre először, én úgy emlékszem, h azon a szemináriumon, amiből a Mondattan I. született, már sokat röhögtünk rajta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 20, Wednesday, 18:59 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
Ja, és még: Az tehát a(z egyik) kérdés, hogy mikor gondolhatom azt, hogy egy olyan címmondatot, amiben a "normális" igevivő az ige mögé van kurva, a mezei olvasó nem "igazi" (írtóhangsúlyos) fókuszos mondatnak fog olvasni? És tovább: nincsen-e az az olvasó túlságosan hozzászoktatva ehhez a szórendhez (l. Blikk), annyira, hogy amikor a zújságiró tényleg fókuszosan akar fogalmazni, az már nem esik le?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 20, Wednesday, 18:43 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
Szóval az van, hogy attól tartok, hogy abbéli örömönben, hogy rájöttem, hogy az engem "zavaró" címmondattípusok egyikének az a lényege, hogy az ilyen mondatok fókuszosak (pláne, hogy Molnár Cili is jött a sajtófókusszal), átesek a ló túlsó oldalára, és olyan címmondatokba is belekötök, amikbe nem kéne. Pláne, hogy felhívták a figyelmemet, hogy van olyan, hogy mondatfókusz; Kertész Imre kapta meg a Nobel-díjat (lapos prozódiával, írtóhangsúly nélkül), amiben csak másodlagos a fókuszpozícióban levő összetevő kizárólagossága (adott, mintegy), és az egész mondat van valahogy "fókuszba" állítva.

Arra gyanakszom, hogy talán az ige mögött megjelenő igekötő vagy idiomatikus igevivő kelt bennem erősebb "fókuszérzést", mint az átlagos sajtómunkásokban. Azt a harcikutyás címet én valószínűleg valahogy úgy fogalmaztam volna, hogy Lelőttek a rendőrök két harcikutyát (vagy vicces kedvemben: Harcikutyát lőttek a rendőrök - így, igevivőnek a harcikutyát). Nekem a Rendőrt gázolt el/agyon egy óvodás nem jó, a Rendőrt gázolt egy óvodás meg jó...


Last edited by ZsB on 2009. May 20, Wednesday, 19:11, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 20, Wednesday, 16:34 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 14:35
Posts: 516
Nekem is teljesen jó ez a mondat. Az ilyen predikátumkezdetű mondatokról azt szokták mondani, hogy implicit topikjuk van, valami olyasmi, hogy itt és most vagy ott és akkor:

(Magyarországon, a napokban) rendőrök lőttek le két harcikutyát.

Ez a mondat azért tűnhet furcsának, amit rebrus mond, hogy lehetne fókuszos is, ezt sajnos írásban nem jelöljük. Bár az én nyelvérzékem szerint, akkor a le és a két harci kutyát felcserélhető lenne, ebben a konstrukcióban pedig nem:
*'Rendőrök 'lőttek 'két 'harcikutáyt 'le
vs
"Rendőrök lőttek két harcikutyát le.

És szerintem a le nem is lehet hangsúlyos.
'Rendőrök 'lőttek (*')le 'két 'harcikutyát.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sajtófókusz
PostPosted: 2009. May 20, Wednesday, 10:50 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
Nekem is teljesen jó, de már lehet, hogy elindexesedett a nyelvi intuícióm ;-)

Viszont szerintem nem irtóhangsúlyos, azaz nekem a cím ilyen hangsúlyozással jó:
'Rendőrök 'lőttek (')le 'két 'harcikutyát.

Ezzel a hangsúlyozással viszont tényleg rendes fókusz lenne:
''Rendőrök lőttek le két harcikutyát.

tényleg furcsa lenne a cím, azt jelentené, hogy akik lelőtték őket, azok nem mások, hanem rendőrök.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 18 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 3 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group