NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:10

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 22:47 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
arauwn wrote:
Mielött leírsz valamit nézz utánna.
Nem vetted észre, hogy mivel tudtam, hogy csak halvány emlékeim vannak a dologról, ezt rögtön el is ismertem. Nagyon magas lovon ülsz, nekem nem fogsz hiányozni.

Viszont akkor az hogy is van, hogy a lengyelek is szkíták, és mégis szláv nyelvet beszélnek. Akkor ők tudtak nyelvet cserélni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 22:17 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
szigetva wrote:
Nézz át Magyarország határain, ott épp most folyik a nyelvcsere.

Az Egyesült Államokban 41 millió fekete él, szinte mind angol anyanyelvű, de azt nem gondoljuk róluk, hogy Beowulf leszármazottai. Sorolhatnám még a példákat, de minek.

Szóval csak annyit akartam mondani, hogy a magyar nyelv finnugor eredete nehezen vitatható. A magyar nép eredetéről ez nem mond sokat. Genetikailag a mai magyarság a horvátokhoz és az ukránokhoz áll a legközelebb (olvastam egyszer valahol, sajnos nem jegyeztem meg, hogy hol). Az én őseim közt voltak németek, horvátok, meg biztos sok minden más is. Az utóbbi évszázadban már mind magyarnak vallotta magát. Én tényleg nem értem, mit kell ezen annyit rugóznotok. Most kéne valamit felmutatnunk, hogy ezerötszáz évvel ezelőtt egy csapat megfingatta Európát és most mi az őseinknek hisszük őket, az elég gyér dicsőség ám.


Mielött leírsz valamit nézz utánna. Lengyelek és ukránok. Utánnuk jönnek a horvátok és bulgárok. Nagy részt ezeknél is szkíta+ szláv a felállás.

A kérdésemet sajnos nem értetted meg mivel egy olyan példát hoztál ami analógiájában nem összeegyeztethető az általam felhozottal. Bár Götz után egyáltalán észak-dél irányú vándorlásról beszélni....

Részemről elbúcsuzom mivel kifogásokat hallottam csak illetve ködösítést.
Azt még megvallom hogy nekem is vannak szláv és sváb őseim de ez nem oszt nem szoroz a magyar őstörténet szempontjából.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 22:10 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nézz át Magyarország határain, ott épp most folyik a nyelvcsere.

Az Egyesült Államokban 41 millió fekete él, szinte mind angol anyanyelvű, de azt nem gondoljuk róluk, hogy Beowulf leszármazottai. Sorolhatnám még a példákat, de minek.

Szóval csak annyit akartam mondani, hogy a magyar nyelv finnugor eredete nehezen vitatható. A magyar nép eredetéről ez nem mond sokat. Genetikailag a mai magyarság a horvátokhoz és az ukránokhoz áll a legközelebb (olvastam egyszer valahol, sajnos nem jegyeztem meg, hogy hol). Az én őseim közt voltak németek, horvátok, meg biztos sok minden más is. Az utóbbi évszázadban már mind magyarnak vallotta magát. Én tényleg nem értem, mit kell ezen annyit rugóznotok. Most kéne valamit felmutatnunk, hogy ezerötszáz évvel ezelőtt egy csapat megfingatta Európát és most mi az őseinknek hisszük őket, az elég gyér dicsőség ám.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 21:52 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
szigetva wrote:
arauwn wrote:
A honfoglaló magyarok az i.e. VII. századtól az i.sz. IV. századig fennállt szkíta-szarmata birodalom egykori népeivel olyan embertani hasonlóságot mutatnak
Ez nyelvészfórum, embertani hasonlóságról, különbségről nem beszéltünk, nem értünk hozzá. Ha értenél a nyelvészethez egy kicsit is, tudnád, hogy egy embercsoport nyelve és génállománya nem mindig mutat ugyanazok felé az ősök felé.



Nem lehet már sokáig elpalástolni az interdiszciplináris látásmód hiányát

De ha megmagyarázod nekem hogy logikusan gondolkodva miért kéne elhinnem neked azt hogy

egy maroknyi populáció asszimilál 60-szor annyi turanidot 30-30-szor annyi tauridot és pamirit akik nálánál jóval fejlettebbek

mindezt akkor teszi miközben éppen átveszi azok életmódját

nem hogy nem cserél nyelvet de át is adja sajátját úgy hogy a másiknak nyoma nem maradhat szerintetek!

(hogy ezután a csoda után hogy asszimilálta nyelvileg a késő avarságot és az őket megelőző rétegeket a honfoglaló seregecske azt már nem is firtatom)....


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 21:00 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
arauwn wrote:
A honfoglaló magyarok az i.e. VII. századtól az i.sz. IV. századig fennállt szkíta-szarmata birodalom egykori népeivel olyan embertani hasonlóságot mutatnak
Ez nyelvészfórum, embertani hasonlóságról, különbségről nem beszéltünk, nem értünk hozzá. Ha értenél a nyelvészethez egy kicsit is, tudnád, hogy egy embercsoport nyelve és génállománya nem mindig mutat ugyanazok felé az ősök felé.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 20:41 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Valaki elkésett másfél hónapot...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 20:31 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
http://3.bp.blogspot.com/_4tltYwvD8Oc/S ... kaegy3.jpg


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 20:28 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
Tóth Tibor antropológus pedig így ír: "A honfoglaló magyarok az i.e. VII. századtól az i.sz. IV. századig fennállt szkíta-szarmata birodalom egykori népeivel olyan embertani hasonlóságot mutatnak, amelyet nem lehet kimutatni az Urál mentén élt népek ugor ágánál." (Kiszely István: Honnan jöttünk? Hatodik Síp Alapítvány, Új Mandátum Könyvkiadó, 1992.) Ismét ő: "A honfoglaló magyarság csonthagyatéka a szarmata leletek között van, távol a Káma-medence csoportjaitól." (Boros-Rapcsányi: Vendégségben őseinknél, Budapest, 1975., 152. old.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 19:35 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
A magyarság antropológiája



A honfoglaló magyar férfiak átlagos testmagassága 169,m, a nőké 158 cm volt. Az átlagos életkor a honfoglalás idején 34 év volt, ami nem azt jelenti, hogy az emberek nem értek meg idős életkort, hanem azt, hogy az életképtelen fiatalok 60%-a 16 év alatt meghalt, aki azonban megmaradt, az a természetes kiválogatódás elve alapján igen idős életkort ért meg. Mivel azonban az újszülöttek nagyrészét nem temették sírba, a szakemberek pedig az igen idős életkorú egyént a csontvázak alapján nem tudják meghatározni, ezért az "átlagos életkor" meghatározása honfoglalóink esetében irreális. A magyarságra legjellemzőbb embertani típusok a honfoglalás-, majd az Árpádok korában közel azonos százalékos előfordulást mutatnak a XX. századi előfordulásokkal. Ennek - a magyarságra egyedülálló jelenségnek - az oka részben a magyarság "keleti vitalitásában", részben pedig abban rejlik, hogy a besenyők, a jászok és a kunok révén az ország "keleti" utánpótlással bővült. A magyarságra jellemző embertani típusok a honfoglalás korában és ma a következők:

1. Turáni vagy turanid típus. A férfiak átlagos testmagassága 165-167 cm körüli, a nőké ennél alacsonyabb, a testalkat kissé zömök. Az arc kissé széles, a járomcsontok kissé előreállnak, az orrhát egyenes, a szemrés kicsi, a szem kissé "húzottnak" (ferdének) tűnik, a szemek sötétek, kisgyermekkorban előfordul a "mongolredő", a száj kicsi, a fej rövid, a nyakszirt gyengén kidomborodó, a haj sötétbarna, vastag szálú, egyenes és dús. E típushoz tartozók ősi szállásterülete Kelet-Turkesztán ("Ázsia Szíve"); az ottani (asztanai) Kr-u. III. századból származó temetőbe eltemetetteknél gyakori. Az e típushoz tartozók a Kárpát-medencétől nyugatabbra (északabbra és délebbre) nem jutottak el. Bartucz Lajos antropológus e típus főbb előfordulási helye utáni "magyar" változatát alföldi típusnak (Homo pannonicus-nak) nevezi, mások "törökös magyar típusnak" határozzák. Előfordulását országosan 30-35% közé teszik. Bartucz Lajos antropológusnál olvassuk: "az alföldi típust mondhatjuk a legtöbb joggal "magyar típusnak", mert gyakoriságában ez a legnagyobb szám és ősiségében egyenesen a honfoglalókig megy vissza".

2. Pamiri (pamiro-fergánai, közép-ázsiai, folyóközi- vagy anatóliai) típus őshazája a Pamir vidéke, a Tien-san, az Altaj, Közép-Ázsia valamint az Iráni-magasföld. Az e típushoz tartozó embereket temettek a belső-ázsiai asztanai és az ordoszi temetőkbe. A Kárpát-medencébe először a hunokkal, majd az avarokkal és Árpád magyarjaival került be. Az alföldi magyarságnak egyik jellemző típusa, ilyenek a "kiaszott arcú alföldi parasztok"; előfordulását a Kárpát-medencében 10-15 % körülire tesszük. A termet az előbbinél magasabb; a férfiaké 170 cm vagy az fölötti. A testalkat általában szikár, a fej viszonylag kicsi, igen rövid, a nyakszirt általában lapos, az arc hosszú, az orr jelentős mértékben kiáll az arc síkjából és általában egyenes hátú, a járomívek erőteljesek. A színkomplexió sötét, a haj zsíros tapintású, ritka szálú és vastag.

3. Taurid ("kaukázusi") típus részben a török, részben a szkíta-, szarmata- és jász népekre jellemző; a magyarságnál a hun kortól kezdve az avar koron és a honfoglalás korán keresztül a máig 5-8%-os gyakorísággal előfordul, de a kiskunoknál és Baja környékén akár 14%-os is lehet. E típus őshazája Elő-Ázsia, a Kaukázus, a régi Mezopotámia és Perzsia, majd az Iráni-magasföld. Az arányos testalkat középerős, a férfiak átlagos testmagassága 160-166 cm volt, ma ennél lényegesen magasabb. A fej rövid és magas, a homlok középszéles, a nyakszirt kis mértékben lapos, az arc középhosszú, a járomívek oldalt kissé kiállóak, lefelé keskenyedők, az orr közepesen húsos, nagy és az arc síkjából erősen kiálló. Az orrgyök és az orrhát középszéles, az orr vége többnyire meggörbült, a szemek viszonylag kicsinyek a fül gyakran elálló. A szem- és a hajszín sötétbarnás-fekete, a bőr világosbarna, a haj vastag szálú, egyenes lefutású vagy kissé hullámos, a testszőrzet erősen fejlett, a szakáll és a szemöldök dús.

4. Keletbalti vagy kelet-európai típus azon kelet-európai sztyep lakóra jellemző, amelyen a magyarok elődei, a magyarok, majd a besenyők, a kunok és a jászok is áthaladtak. Bár a magyarok ősi szálláshelyeire nem jellemző, a levédiai és etelközi szállásterületen az ott lakó népekkel való keveredésből vagy a magyarokhoz csatlakozott népektől származik. Benczur Gyula e típust festette meg "a magyarnak", mondván a szakmailag téves közhelyet: "sem nem szőke, sem nem barna, fakószínű a magyar fajta". Ennek oka az volt, hogy e "letompult" kelet-balti elemek erősen keveredtek a keletről hozottakkal. A testalkat zömök ("zsufa"), a férfiak átlagos testmagassága a történeti korokban 163-165 cm volt, ma ennél magasabb. A fej közepesen hosszú, az arc széles, ezt növeli a nem egyszer oldalt kiálló járomtájék. A szem az archoz képest kicsi, a szemek közötti távolság nagy. A színkomplexió világos; a szem szürkéskék ("vízszínű"), a haj hamuszőke, gyermekkorban világosszőke, a haj lefutása merev, vastag szálú. Az arc idősebb korban ráncosodik. Előfordulása 80-10 % körüli, de Palócföldön a szlávokkal való keveredés következtében elérheti a 35%-os gyakoriságot. A kelet-balti típusnak egyik sajátos változata a pontusi típus.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 19:27 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
Götz László: Keleten kél a nap

http://www.zmte.org/hu/e107_files/public/04.pdf


Last edited by arauwn on 2009. May 17, Sunday, 0:03, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 18:52 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
http://www.hunmagyar.org/tor/szumir.html


Last edited by arauwn on 2009. May 16, Saturday, 23:49, edited 1 time in total.

Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. May 16, Saturday, 18:47 
Offline

Joined: 2009. May 16, Saturday, 18:30
Posts: 21
sumer-magyar

bir- birok, birkózás
bír-bírni, birtokolni
hara, ara-aratni
hur, ur-horpadás
uru-vár, város
nin-néni, néne
hursag-ország
ursag-uraság
kiri-kert
kur-orom
ur-úr, őr
en-vén
gigir-szekér, kerék
tur-törpe
ab-hab
agar, ugar-ugar
ab-ablak
arad, urdu, ir-hordár(szolga)
erib(daughter-in-law)-ribanc
anzu-zuhan
zu-zuhan
nim-nemes
dingir-tündér
iri-erőd
ara, ar-arany
ud-idő, időjárás, húgy[csillag]
ub-hepe hupa
ér, ír-ér, ír
ka-róka
ída, íd(folyó)-etel, itil
tal-tál
tabira, tibir-tibor(mint fémműves???)
líl-lélek, lehelet, levegő
ká-kapu
ku, kua-hal
lí-lé
mah-magas
mah-méh
zi-szív
zu, sú(tudás, bölcsesség)-szó
zú, su(fog)-szuvas
urbarra-farkas
urmah-oroszlán
urudu-réz, rúd
uru-ború
gaba-kebel
ug-ugat
ug-guvad
ar-áradozni

s egy aprócska kérdés: hogy lehet a tunguz-fajú hanti/mansik őshazája az uralban?
(még mielőtt valaki rám-rivall a halszagú nyelvrokonságot nem tagadom)

hurri/urartui

tarshuana-társ, társaság, törzs(eredeti jelentése: torzsalkodó)
gunuszi(harc), gunuszini(harcos)-gonosz, kun/kan
tuag-i/e-takarít
tamhu-támad
atai-atya
wazzu, waza-vagyon
euri-úr
hawur-por
ratta-rajta, rajtol, rajt
kurune-korona, kormány
erida-ered
ugar-ugar
awari(mező)-avar
ubar-aduia, ubar-dudu-parancsol

...........................................


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. March 3, Tuesday, 23:28 
Offline

Joined: 2009. March 3, Tuesday, 20:55
Posts: 2
Félreértettél.
Foglalkoztatnak az alternatív nyelvrokonítási elméletek, érdekesnek tartom őket. Biztos perverz vagyok. :)
Most jobban beleástam magam a sumer-magyar dologba, és egyszerűen kíváncsi voltam, hogy ti, Önök miket olvastatok. Ennyi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. March 3, Tuesday, 22:16 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Antigone wrote:
Miket olvastatok ebben a témában? :lol:
Észrevételek?

Mi van máma? Valami központi parancsra indultok? Részemről NEM járulok hozzá, hogy bármilyen nyelvészfórumon elhelyezett bejegyzésemet felhasználjátok bármelyik sumerológus meg ősmagyarász fércművetekben.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Sumer-magyar
PostPosted: 2009. March 3, Tuesday, 21:26 
Offline

Joined: 2009. March 3, Tuesday, 20:55
Posts: 2
Miket olvastatok ebben a témában? :lol:
Észrevételek?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 30 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group