NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 9:20

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 131 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Next
Author Message
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. July 13, Tuesday, 21:52 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Egyáltalán, még az se világos nekem, ki számítana ebből a szempontból "nem magyar származásúnak"


Nekem úgy tűnik, Akitlosz itt a cigányokra és zsidókra gondol. Persze azokra, akiket ő tart annak. (Ha kizárjuk a "csak"-ot, akkor maradnak azok, akiknek a felmenőik annak vallották magukat.)

kalman wrote:
Nem egészen értelek, ki mondta, h a baloldaliak tájékozottabbak lennének?


Senki,csak azért tettem hozzá, mert sokan vélik úgy, hogy vannak az "okosak", akika "finnugor elmélet"-ben hiszenk, és vannak a buták, akik valami másban. Szerintem ez totál téves.

kalman wrote:
sztem ez is csak a legszélsőbbjobolodali sajtóra ("Kötött kéve" meg ilyesmi) igaz


A Demokrata is nyom éppen eleget, és ugye szeretett miniszterelnökünk is ezt ajánlotta a hívei figyelmébe.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. July 13, Tuesday, 21:21 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
kalman wrote:
Most hallom először azt a feltételezést, hogy a származás és a pártpreferencia összefügg.


Hát, ezt te sem gondolhatod komolyan. Egyrészt vanank etnikai pártok: pl. az MKP-ra, de még a Hídra is főként magyarok szavaztak.
Magyarországi pártokról beszéltünk, én legalábbis azokról.
fejes.lászló wrote:
Ezen kívül én nagyon remélem, h a cigányok nem szavaztak a Jobbikra, lehetőleg egy se, nemhogy annyian, ahányan sajnos a magyarok közül.
Nem ismerek erre vonatkozó felméréseket. Egyébként ahhoz, hogy a kiinduló állítást elfogadjam ("a nem magyar származásúak nem jobboldali pártokra szoktak szavazni"), nagy számokra lenne szükség, reprezentatív felmérésre, ilyet sztem nem csináltak. Egyáltalán, még az se világos nekem, ki számítana ebből a szempontból "nem magyar származásúnak": bevándorlók? magukat "nem magyarnak" vallók? vagy mi a franc?
fejes.lászló wrote:
kalman wrote:
Így a konklúziód is baromság, mint ahogy (remélem) az is, hogy ha valaki jobboldali pártra szavaz, akkor nagyobb eséllyel hisz hüjeségekben a magyarok származásával kapcsolatban.


Ezt érdekes lenne megvizsgálni, de az tény, hogy a jobboldali médiumok nagyobb előszeretettel állnak elő ilyesmivel. Az érdekesebb inkább, hogy te is azt írod, hogy "hisz". Nem gondolnám pl., hogy a baloldaliak ilyen szempontból feltétlenül tájékozottabbak, vagy -- horribile dictu -- értelmesebbek is, pl. h tudják is, miért amellett teszik le a voksot, ami mellett. (Azaz nem csak azért fogadják-e el a finnugor rokonságot, mert a többi halolomásuk szerint csak a nacionalizmusból fakad.)
Nem egészen értelek, ki mondta, h a baloldaliak tájékozottabbak lennének? Én pont azt mondtam, hogy a hüjeség (ebben az esetben az, h vki hitelt ad az eredetmítoszoknak) nem korrelál a pártpreferenciákkal. Mondjuk abban igazad lehet, amit írsz, h a jobboldali sajtó jobban nyomatja ezeket a mítoszokat, de sztem ez is csak a legszélsőbbjobolodali sajtóra ("Kötött kéve" meg ilyesmi) igaz, és ne tételezzük már fel, h a jobboldali szavazók ezeket télleg tömegesen olvasnák...


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. July 13, Tuesday, 21:13 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Most hallom először azt a feltételezést, hogy a származás és a pártpreferencia összefügg.


Hát, ezt te sem gondolhatod komolyan. Egyrészt vanank etnikai pártok: pl. az MKP-ra, de még a Hídra is főként magyarok szavaztak. Ezen kívül én nagyon remélem, h a cigányok nem szavaztak a Jobbikra, lehetőleg egy se, nemhogy annyian, ahányan sajnos a magyarok közül.

kalman wrote:
Így a konklúziód is baromság, mint ahogy (remélem) az is, hogy ha valaki jobboldali pártra szavaz, akkor nagyobb eséllyel hisz hüjeségekben a magyarok származásával kapcsolatban.


Ezt érdekes lenne megvizsgálni, de az tény, hogy a jobboldali médiumok nagyobb előszeretettel állnak elő ilyesmivel. Az érdekesebb inkább, hogy te is azt írod, hogy "hisz". Nem gondolnám pl., hogy a baloldaliak ilyen szempontból feltétlenül tájékozottabbak, vagy -- horribile dictu -- értelmesebbek is, pl. h tudják is, miért amellett teszik le a voksot, ami mellett. (Azaz nem csak azért fogadják-e el a finnugor rokonságot, mert a többi halolomásuk szerint csak a nacionalizmusból fakad.)

Egyébként Akitlosz hozzászólásaitól már rég forog a gyomrom, ez meg különösen ostoba hozzászólás volt.

(Ha ez utóbbival átléptem volna a határt, elnézést, és én kérem a figyelmeztetést az admintól. Köszönöm.)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. July 13, Tuesday, 20:45 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Ekkora baromságokat!
Akitlosz wrote:
1. A nem magyar nemzetiségű magyar állampolgárokat a saját népük eredete érdekli jobban, nem a magyaroké.
Ők általában nem jobboldali pártokat támogatnak.
Most hallom először azt a feltételezést, hogy a származás és a pártpreferencia összefügg. Milyen felmérésben olvastad ezt? Mert sztem semmienben, ez úgy fasság, ahogy van.
Akitlosz wrote:
2. A baloldali magyarokat szintén nem a nacionalizmus hozza lázba, hanem az internacionalizmus.
Ez is baromság. Tény, h hagyományos baloldali érték a születési előjogok és a származás szerinti megkülönböztetés elvetése (megjegyzem, a hagyományos, parlamenti jobboldalak értéke is, csak a szélsőjobb nem fogadja ezt el). De ebből nem lehet levezetni az "internacionalizmust", ami a szovjet birodalom műszava volt.
Így a konklúziód is baromság, mint ahogy (remélem) az is, hogy ha valaki jobboldali pártra szavaz, akkor nagyobb eséllyel hisz hüjeségekben a magyarok származásával kapcsolatban.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. July 13, Tuesday, 20:16 
Offline

Joined: 2010. June 5, Saturday, 5:11
Posts: 221
Azért van ez így, mert:

1. A nem magyar nemzetiségű magyar állampolgárokat a saját népük eredete érdekli jobban, nem a magyaroké.
Ők általában nem jobboldali pártokat támogatnak.

2. A baloldali magyarokat szintén nem a nacionalizmus hozza lázba, hanem az internacionalizmus.

Így tehát a magyar nemzet eredete iránt érdeklődő emberek általában jobb oldali pártokatat támogatnak, egész egyszerűen azért, mert azoknak a pártoknak fontosabbak ezek a témák, míg a baloldali, liberális pártoknak nem igazán.

Elvileg lehetne egy párt Nemzeti Liberális is, csak ilyenre Magyarországon eddig még nem akadt példa.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. June 30, Wednesday, 13:01 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
Géza nem viccelt
http://donb.tumblr.com/post/753503150/k ... om-a-mamad


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. June 28, Monday, 13:27 
Offline

Joined: 2007. July 13, Friday, 12:51
Posts: 138
klasszik:
olvasó wrote:
Azért KELL vele foglalkozni, hogy 150 év nyögvenyelés után ne mind
fennakadjon torkunkon a Galuska, László!

Mi az hogy "államhatalmi" szinten? Majd ott ül Orbán Viktor & Szőcs
Géza & Co a mikroszkópnál és génanalizál, aztán kiadja 3/3-os
eDiktátumban, hogy így látjuk mi vezérek, a többieknek meg kuss?
GYERMEK módra "csak" kíváncsinak és lelkesnek kellene lennünk,
előítéletek nélkül, a többi jönne magától, mert ha ennyi zagyvaságot
összehordtak a magyar nyelvről és a magyar nép(lélek) eredetéről,
végre csak ki kellene válogatni a zagyvából az aranyat, szorgosan és
precíz technológiával, nem? De bizony, Trefort Ágoston azt mondta, "a
magyarok kizárólag finnugorok lehetnek, ne zavarják már az indogermán
Lebenraumot, merthogy ki és mi a magyar azt én mondom meg, nektek
magyaroknak pofa be!", bizonyára ő maga az übermenschekhez tartozott,
mint a pingáló führer (a zsidó nagymamájával), aki a kiválasztott
indogermán ősnyelvet kerestette még Hokkaidó ainu népe és az azték
piramisok környékén is (az anyja Machu-ja, az indoárják az
indo-cigányok és az iráni perzsák felől terültek szét!). Hunfalvy
pedig kapja vissza ősi becsületes Hunsdorfer nevét, legyenek rá
büszkék a sógorok mi helyettünk. Hogy van az hogy Anonymus szkítákról
és hunokról ír nem mordvinokról és nyenyecekről, akiknek a nyelve csak
az utóbbi száz évben a felismerhetetlenségig megváltozott, az Ómagyar
Mária siralmat pedig most is értjük? Ki kölcsönzött kitől? Mindig
attól úgyi, aki az Úr volt a háznál (a haza helyett), hol a pápista
latinból, hol az osztráknémetből, hol a szovjet nyelvből (ha-ha-ha,
**1), na neeee! Elő kell venni a Czuczor-Fogarasi szótárt, s az
éjsötét után máris virradni kezd; friss levegő, madárcsicsergés,
kerecsensólyom röpte, kaszafenés csillogás. Minden ember egy-más
test-vére, azt kell kideríteni, hogyan is szóródtunk szét
földrajzilag, genetikailag és nyelvtanilag (=a nyelv lelke, Kant) a
közeli és a távoli múltban, miért ne lehetne a kis Magyarhon ennek a
felderítésében is élenjáró? Szőcs Géza erdélyi emigránsként, de
költőként is csak azt akarhatja, hogy mindenki zagyva indulatát a
tudomány által "békévé oldja az emlékezés", s ne csak a dinnyehéjak
fecsegjenek össze-vissza a felszínen, hanem mint az idős de lelkes
Cousteau, végre élővé varázsoljuk a hallgató de csodásan sokszínű
mélységeket.
Úgy legyen!

[olvasó]

**1: Hajdanán egy elemi sulis mondá nekem, "azért nem visznek idén az
úttörő táborba, mert csak 3-asom lett szovjet nyelvből". NYET HÁRÁSÓ!
Szegény gyermek!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. June 28, Monday, 9:37 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Köszönjük Fejesnek és Simonnak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2010. February 24, Wednesday, 22:01 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Bár a Baráth Tibor nevű fickóról, akinél elég erősen összefonódnak az eredetmítoszok a politkával, futtában már volt szó a fórumon, most itt van három link: A magyar népek őstörténete (ez egy ien összefoglaló a könyről), aztán egy ajánlója, és egy elemzője (egy Erasmus-kollegista).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2009. March 4, Wednesday, 23:18 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Mumin wrote:
Inkább úgy mondanám: "Mindenféle külvilágbeli dolgokhoz rendelt matematikai cuccról lehet dolgokat bizonyítani, s ennek eredményéből következtetni a külvilágbelire."
Bocsánat, nekem túlságosan is matematikai használatú a bizonyítás szó.
Egyetértek, a bizonyítás a matematika meg a logika szava. És korrekt a megfogalmazásod: amikor röppályát számítunk, akkor valójában azt a görbét számítjuk ki, amivel a röppályát modelláljuk. De ez nem változtat azon, hogy igen nagy biztonsággal tudunk Föld körüli pályára juttatni dolgokat, és ugyanígy igen nagy biztonsággal meg tudjuk mondani, mekkora az esélye annak, hogy véletlenek az uráli nyelvek közötti szabályos megfelelések. Igen kicsi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2009. March 4, Wednesday, 23:13 
Offline

Joined: 2008. November 1, Saturday, 19:26
Posts: 7
Location: Budapest
Kb. egyetértek.

kalman wrote:
A matematika igen, de a matematikai eszközök használata nem azonos a matematikával: ezekkal az eszközökkel mindenféle külvilágbeli dolgokról lehet dolgokat bizonyítani, különösen, ha a val.számra gondolunk, pl. egy épületről, hogy mekkora eséllyel fog összedőlni. Ugyanígy azt, hogy mekkora az esélye, hogy a véletlen műve az uráli nyelvekben a szabályos hangmegfeleléseknek. Hát nagyon pici, az tuti.


Inkább úgy mondanám: "Mindenféle külvilágbeli dolgokhoz rendelt matematikai cuccról lehet dolgokat bizonyítani, s ennek eredményéből következtetni a külvilágbelire."
Bocsánat, nekem túlságosan is matematikai használatú a bizonyítás szó.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2009. March 4, Wednesday, 22:47 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Mumin wrote:
Szerintem a tény olyan dolog, amit nem is kell, nem is lehet bizonyítani: azt meg kell figyelni. Ebben az esetben pedig ez nem egy megfigyelhető dolog.
A szabályos hangmegfelelések a megfigyelhető dolgok (tények).
Mumin wrote:
A matematika pedig csak matematikai fogalmakról tud bizonyítani bármit
A matematika igen, de a matematikai eszközök használata nem azonos a matematikával: ezekkal az eszközökkel mindenféle külvilágbeli dolgokról lehet dolgokat bizonyítani, különösen, ha a val.számra gondolunk, pl. egy épületről, hogy mekkora eséllyel fog összedőlni. Ugyanígy azt, hogy mekkora az esélye, hogy a véletlen műve az uráli nyelvekben a szabályos hangmegfeleléseknek. Hát nagyon pici, az tuti.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2009. March 4, Wednesday, 22:28 
Offline

Joined: 2008. November 1, Saturday, 19:26
Posts: 7
Location: Budapest
lucas.shell wrote:
Nem akarok hozzászólni a témához, mer nekem is tele van már vele minden, de annyit hadd jegyezzek meg már meg, hogy nem elméletről van szó. A finnugor (tágabban uráli) nyelvek azonos eredete matematikailag bizonyíthatóan tény. Ezt úgy értem, hogy viszonylag egyszerű valószínűségszámítási módszerekkel kiszámítható annak a valószínűsége, hogy a szabályos hangmegfelelések tömkelege lehet-e a véletlen eredménye. Hát jelentem: nem lehet. Ezek után ki lehet ásni bármit, az soha nem fogja cáfolni ezen nyelvek azonos eredetét.


Ezzel nagyon nem tudok egyetérteni, tudományfilozófiai szempontból. A tudós mindig csak elméletet gyárt. Szerintem a tény olyan dolog, amit nem is kell, nem is lehet bizonyítani: azt meg kell figyelni. Ebben az esetben pedig ez nem egy megfigyelhető dolog.
A matematika pedig csak matematikai fogalmakról tud bizonyítani bármit, a többi csak formális elmélet.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2009. March 4, Wednesday, 14:08 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Mihala wrote:
Félve megkérdezném csendesen, hogy mégis mi a Finn-Ugor elmélet falszifikációs kritériuma?

Nem akarok hozzászólni a témához, mer nekem is tele van már vele minden, de annyit hadd jegyezzek meg már meg, hogy nem elméletről van szó. A finnugor (tágabban uráli) nyelvek azonos eredete matematikailag bizonyíthatóan tény. Ezt úgy értem, hogy viszonylag egyszerű valószínűségszámítási módszerekkel kiszámítható annak a valószínűsége, hogy a szabályos hangmegfelelések tömkelege lehet-e a véletlen eredménye. Hát jelentem: nem lehet. Ezek után ki lehet ásni bármit, az soha nem fogja cáfolni ezen nyelvek azonos eredetét. A népek eredetével meg etnikai rokonságával meg nem a nyelvészet foglalkozik, lehet másik fórumot keresni.

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Mi köze az eredetmítoszoknak a politikához?
PostPosted: 2009. March 3, Tuesday, 16:38 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
Mihala wrote:
Félve megkérdezném csendesen, hogy mégis mi a Finn-Ugor elmélet falszifikációs kritériuma? Ha mondjuk a régészek kiásnának egy magyar nyelvű feliratot az ókorból, valahonnan egészen máshonnan mint azt az elmélet jósolja? Vagy ha esetleg kiderülne egy bronzkori népről, amely a történelemben is szerepel, hogy magyarul beszélt és az alföldről érkezett? Ez megfelelő lenne?

Mihala! Nekem megfelelne! Csak ne az legyen, hogy az itt alant emlegetett kóklerek ássák ki vagy találják meg, mert akkor tudni fogom, hogy ki ásta el. És minimum saját magam akarom látni az eredeti bizonyítékokat (semmiféle másolatnak nem hiszek). De ha valami ufóról tudsz, akkor is szólj, mert én azt is szívesen elhinném, csak előbb magam akarom megtapogani a repülő csészealj oldalát, és kezet szeretnék rázni a földönkívüliekkel is.
Istenbizony vevő vagyok a bizonyítékokra, de a homályos-ködös mélymagyar rizsázással meg az összeesküvés-elméletekkel már a tököm tele van!


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 131 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 5 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group