NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 13:18

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 56 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next
Author Message
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 23:14 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Hát pl. ha rögtön azzal kezdjük, h milyen szavak lehetségesek... és ebben nagyon különböznek a nyelvek...
Az van odaírva, hogy "a magyarban". Arra mondjál példát. (Mondjuk tudok olyan nyelvet, amibe a hangsúly helye a szótagoktól függ (pl. arab, latin), de azoknál is csak a rövid/hosszú, nyílt/zárt számít, a szótaghatár pontos helye nem.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 23:08 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
szokó vagy fogott,



Hehe. Igaz, h csak az 5. oldalon jön elő a gugliból jó példa, de:

"...kőből rakott falak mögött már nemcsak kényelmesebben, de biztonságosabban is élhetett az új közösségi élethez szokó ember és családja."

8. o.:

"az élvonalat már évek óta szokó"
"és ez egy padkázást csak most szokó bringásnak fontos szempont lehet"

ugyanitt habitatív jelentésben is:

"de nincs rajta a lapalján megjelenni szokó továbbugrási nyelvlink-sor"

Mondjuk ez utóbbi tényleg furcsa, de nem állíthatjuk, h teljesen kizárható.

A segédigékkel kapcsolatban azért óvatos lennék... Ilyen alapon a [i]fog segédigének múlt ideje sincs, nem csak igenévi alakja...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 23:00 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Hát pl. ha rögtön azzal kezdjük, h milyen szavak lehetségesek... és ebben nagyon különböznek a nyelvek... persze jöhetsz azzal, h meg lehet adni a szavak szkeletonját is, de akkor is ott van a szonoritási hierarchia, ami mégiscsak egy tartományon belül érvényesül, amit szótagnak szokás hívni... Persze erre is lehetnek ellenérveid, hogy miként lehet megkerülni, de talán egyszerűbb nem megkerülni... különösen középiskolában...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 22:59 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
szigetva wrote:
(Egy igazi kérdés: mik a csak számnevekhez tehető toldalékok?)
-(A)-dik? -szor/-szer/-ször?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 22:58 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Quote:
Nyelvtanilag a magyarban a szótag fogalma nem játszik lényeges szerepet


Hát, nem tudom... egy csomó jelenség jól leírható vele...
Én nem tudok ilyet, mondanál egy példát?
fejes.lászló wrote:
Őőő... Érteni vélem, de azért kissé ellentmondásosnak tűnik... ha nem használjuk a szó fogalémát, akkor ne mondjuk e lexémáról, hogy több szóból is állhat... stb.
Használjuk, és meg is határozzuk, csak "tudományos fogalomként" nem szerepel, ez van odaírva.[Nem, nem defektivitásra gondoltunk, hanem olyanokra, amiket szemantikai v iesmi okból nem lehet. (Ez szigetva kérdésére is válasz.) Pl. nincs szokó vagy fogott, fogó (qua segédige), de ha tudtok jobb példát, elő vele. Még az se baj, ha nincs ilyen, sőt, de félek, h van.

Amire nem reagálok, azt is kösz, az rendbevan.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 22:55 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes.lászló wrote:
Hát, nem tudom... egy csomó jelenség jól leírható vele...
Pl.?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 22:52 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
az o jóval nyíltabb, mint az ó, az ö pedig jóval nyíltabb, mint az ő


Nyíltabb, de "jóval"???

Quote:
(pl. egyre kevesebben, egyre ritkábban ejtik hosszan a szomorú szó utolsó magánhangzóját)


Ha jól emlékszem, a pesti köznyelvről azt mondják, h nem első szótagban incs i/í, u/ú, ü/Ű distinkcuió. A legynugatabbi nyelvjárásokban meg egyáltalán nincs. Talán meg kéne toldani egy rövid utalással, h területenénkt változhat...

Quote:
Nyelvtanilag a magyarban a szótag fogalma nem játszik lényeges szerepet


Hát, nem tudom... egy csomó jelenség jól leírható vele... lehet, h megkerülhető, de nem biztos, h mindig érdemes... elég sok nyelvész ragaszkodik hozzá... én azért nem fogalmaznék róla ilyen sarkosan...

Quote:
Két érdekes jelenség van, amely rendszeresen ellentmond annak, hogy az összetett szavak részei önállótlanok: az igekötős igék esete és az összetett szavak mellérendelésének esete.


Szerintem célszerűbb lenne az igekötős szerkezeteket egyáltalán nem összetett szónak tekinteni. Összetettnek csak olyan esetekben tűnnek, amikor minden igemódosítós szerkezet, azokat viszonolyankor sem tekintjük összetételnek.

Quote:
a nyelvi tananyagban nem szerepel nyelvészeti fogalomként sem a szó, sem pedig az összetett szó fogalma. [...] A lexémák lehetnek egyszerű vagy összetett szavak, de akár többszavas egységek is [...] Sokkal gyakoribb, hogy már meglévő alakokból meglévő minták alapján [...] összetett szót hozunk létre.


Őőő... Érteni vélem, de azért kissé ellentmondásosnak tűnik... ha nem használjuk a szó fogalémát, akkor ne mondjuk e lexémáról, hogy több szóból is állhat... stb.

Quote:
hiszen egy-két speciális igetőn – pl. szok- – kívül minden igei tőből alkothatunk igeneveket


Nem az olyanokra gondoltok, mint az *éve/*eszve/stb. (l. még i-)?

Bocsánat, elég felületesen futottam át, ezek ötlöttek szembe...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 22:32 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
fejes.lászló wrote:
(Én is mindig elbaszom...)
Használjuk a konszonáns és vokálist inkább. (Még egy hangvázat se lehet csinálni: M M M M M M...)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 22:27 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
szigetva wrote:
,,minden magánhangzónak van hosszú alakja (kivéve talán a h-t)'': dohhal


Azt senki nem kifogásolja, h a h nem magánhangzó? :D

(Én is mindig elbaszom...)

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 22:14 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
2. Alaktan

A szok- tőnek melyik igenevei hiányoznak?

Esetleg megemlíthető, hogy az ikes igéknél elkülönül az I/3. alany esetén az 1., 2. tárgy és a határozatlan 3. tárgy (megesz engem/téged vs. megeszik valamit).

(Egy igazi kérdés: mik a csak számnevekhez tehető toldalékok?)

A kérdőszók és személyes névmások mint nem toldalékolható tövek vannak felsorolva, pedig tökre lehet őket (egy részüket) toldalékolni.

3. Mondattan

A két sálat kétszer van, nincs viszont a csak alaptagos sálat.

Az Igen és Nem válaszok mellé fel lehetne még venni a De-t is: tagadó kérdésre adható válaszként.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 21:34 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
lucas.shell wrote:
Nem jó a "téma" és "újságoló rész"?
A téma kiesik, mert foglalt (a szövegtanban bevett kifejezés, mi is használjuk). Új terminusokat nem akartunk kitalálni, nagy ellenállás van velük szemben. Akkor már Simonyi előkészítő rész és tüzetes rész kifejezései jobbak, de hosszúak, körülményesek, és olyan, mintha újakat csináltunk volna, mer senki se ismeri őket.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 21:30 
Offline

Joined: 2007. June 8, Friday, 8:08
Posts: 237
Én nem vagyok magyartanár (legalábbis nem "praktizálok"), de megmondom, nekem mi bajom a topik-kommenttel: szakszavak. Tudom, sokan nem fognak velem egyetérteni, de szerintem a tankönyveknek nem szaknyelven kell íródniuk. Vagy legalábbis nem mindenütt kell feltétlenül ragaszkodni a terminus technicusokhoz. Nem jó a "téma" és "újságoló rész"? Csak azért, mert ezek talán télleg többet mondanak elsőre is. Úgyis az a lényeg, hogy mit tanítanak ezen címkék alatt.

_________________
:)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 17:35 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 13:24
Posts: 381
halmtomi wrote:
vad wrote:
Nekem például nem tetszik a Honfoglalás terminus, magamban nem is hívom így, de nem hiszem, hogy érdemes lenne megváltoztatni, végülis egy hangsor, ami sikeresen referál egy esemény(halmaz)ra, minek bolygatni.
Bocs, teljesen OFF, de kíváncsivá tettél: magadban hogy hívod?

Barbárok Bejövetele :-)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 16:11 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
kalman wrote:
A magyartanárok egy részével sokat vitatkoztunk a topik, komment terminusok használatán (meg még egy csomó mindenen), vicces, hogy mennyire nem tudták megindokolni, mi a bajuk velük.
Hát hogy külföldiül, sőt még rosszabb, angolul vannak. Nem olvasol ÉSt? Olyan szó, hogy komment, nincs is. :D


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Cikkek a neten
PostPosted: 2009. February 5, Thursday, 16:10 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
A magyartanárok egy részével sokat vitatkoztunk a topik, komment terminusok használatán (meg még egy csomó mindenen), vicces, hogy mennyire nem tudták megindokolni, mi a bajuk velük.
Az ÉS-ben nemrég volt egy cikk, az megindokolta, hogy mi a baj a komment szó használatával ;) Amúgy tényleg, ez az egész topik-komment dolog olyan internetesen hangzik, nem? ;)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 56 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group