NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:12

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next
Author Message
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 20, Tuesday, 9:44 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
martonfi wrote:
Hát tudjátok meg, ha egy iskolában egy tanárnak Jó napot!-tal köszön egy diák, az az én neveltetésem szerint is sértő.

Azt elfogadom, hogy egyesek neveltetése szerint sértő, de manapság szinte mindenki "elnyeli" a kívánokot, diákok és tanárok egyaránt. Legalábbis az én középsulimban így történt. Talán az igazgató mondta egyedül kívánokkal, de ő is csak akkor, ha az egész osztálynak köszönt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 20, Tuesday, 9:41 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
pasztorarpad wrote:
Sose értettem, mér van így.
Sztem nem szexizmus, az úr-nak egyébként is tök más a disztribúciója, pl. van Horváth úr, de nincs *Horváthnő.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 20, Tuesday, 9:39 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
molnarcili wrote:
A tanárnőt inkább egybemongyad, fejes, a tanár úrt meg külön mongyad. Nehogy szó érje a ház elejét.


Hú, tényleg ezt a "minimálpárt" fel akartam hozni az összetételekkel foglalkozó szálban.
Sose értettem, mér van így.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 20, Tuesday, 4:51 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Hát tudjátok meg, ha egy iskolában egy tanárnak Jó napot!-tal köszön egy diák, az az én neveltetésem szerint is sértő. Jó napot kívánok! vagy Jó napot, tanár úr! a minimális illendő (illetve Kezit csókolom, tanárnő!).
Amúgy emögött tudtommal szociolingvisztikai univerzálé áll: minél hosszabb egy köszönés (vagy egyéb udvariassági kifejezés), annál udvariasabb. Abban lehet persze kommunikációs kompetenciabeli eltérés közöttünk, hogy kinek hogyan van beállítva a skálája, de én egy Jó napot!-ot senkinek nem vágnék oda.
(Igen, a másik oldalról van, ahol nálam van egyértelműen eltolódva az átlagtól a mérce: számomra a maga a természetes, az ön fagyos-hideg, holott általában a magát sértőnek szokás tartani, az önt meg udvariasnak, főként városi környezetben. Én pedig sokadíziglen budapesti vagyok.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 19, Monday, 22:26 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
ktam wrote:
Jó napot kívánok, tanár nő!
A tanárnőt inkább egybemongyad, fejes, a tanár úrt meg külön mongyad. Nehogy szó érje a ház elejét.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 19, Monday, 19:28 
Offline

Joined: 2006. March 3, Friday, 20:18
Posts: 205
nemnyelvész wrote:
Nekem valahogy a Magyar stilisztika (2007) első néhány mondatánál akadt fenn a szemem, amikor azt olvastam, h a "Jó reggelt!" köszöntés az egy tanár irányában sértő és durva, és a "fogadó" jogosan megsértődhet ezen...

Meg is sértődik...
Amúgy a helyes, hogy fejes is nevelődjön :D : Jó napot kívánok, tanár nő!


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 19, Monday, 18:50 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
A suliban, ahol régen dolgoztam, a könyvtárosnő kiírta az ajtóra a köszönések pontos listáját miheztartás végett. "Jó reggelt kívánok!", meg ilyenek.

Nemtom, én mindig ezt találtam bunkóságnak, de lehet, hogy bennem van a hiba. (A könyvtárosnőnek nem mondtam, ő egyszer így is magyarellenesnek nyilvánított egy más ügyben.)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 19, Monday, 18:33 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
fejes.lászló wrote:
halmtomi wrote:
szigetva wrote:
A szakkönyv szerzője szerint hogy van nembunkóul az, hogy ,,jó reggelt!'' meg hogy ,,viszlát!''? Merhát érzem én is bunkón nevelkedtem, de legalább ne úgy haljak meg? Meg hátha a gyerekeimen még tudok valamit csiszolni. :oops:
Engem annakidején vki úgy szocializált, hogy az ilyen "jóX-et" jellegű köszönések után feltétlen oda kell tenni a "kívánok"-ot, egyébként a pökhendiség/nemtörődömség/hányavetiség tényállásai valósulnak meg.



A "csókolom" elé nem kell odatenni a "kezit"-et? Csak a miheztartás végett kérdezem...
Most hogy mondod, lehet, hogy oda kéne, nehogy félreértések adódjanak :wink:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 19, Monday, 14:21 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
halmtomi wrote:
szigetva wrote:
A szakkönyv szerzője szerint hogy van nembunkóul az, hogy ,,jó reggelt!'' meg hogy ,,viszlát!''? Merhát érzem én is bunkón nevelkedtem, de legalább ne úgy haljak meg? Meg hátha a gyerekeimen még tudok valamit csiszolni. :oops:
Engem annakidején vki úgy szocializált, hogy az ilyen "jóX-et" jellegű köszönések után feltétlen oda kell tenni a "kívánok"-ot, egyébként a pökhendiség/nemtörődömség/hányavetiség tényállásai valósulnak meg.



A "csókolom" elé nem kell odatenni a "kezit"-et? Csak a miheztartás végett kérdezem...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 19, Monday, 14:12 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
szigetva wrote:
A szakkönyv szerzője szerint hogy van nembunkóul az, hogy ,,jó reggelt!'' meg hogy ,,viszlát!''? Merhát érzem én is bunkón nevelkedtem, de legalább ne úgy haljak meg? Meg hátha a gyerekeimen még tudok valamit csiszolni. :oops:
Engem annakidején vki úgy szocializált, hogy az ilyen "jóX-et" jellegű köszönések után feltétlen oda kell tenni a "kívánok"-ot, egyébként a pökhendiség/nemtörődömség/hányavetiség tényállásai valósulnak meg.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 19, Monday, 13:57 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
A szakkönyv szerzője szerint hogy van nembunkóul az, hogy ,,jó reggelt!'' meg hogy ,,viszlát!''? Merhát érzem én is bunkón nevelkedtem, de legalább ne úgy haljak meg? Meg hátha a gyerekeimen még tudok valamit csiszolni. :oops:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 19, Monday, 13:00 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
nemnyelvész wrote:
azt olvastam, h a "Jó reggelt!" köszöntés az egy tanár irányában sértő és durva


Úúú, kezdem érteni, miért vannak rám annyian megsértődve...

nemnyelvész wrote:
a "Jó reggelt"-et nem érzem bunkóságnak, a "Viszlát!"-ot pedig igen


Húha, köszönni is bunkóság? Tényleg rossz volta gyerekszobám! :oops:

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 18, Sunday, 19:23 
Offline

Joined: 2009. January 17, Saturday, 20:08
Posts: 8
Nem gondoltam h ien hamar jönnek vélemények, ezek szerint annyira nem volt haszontalan a felvetés :wink:
Nekem valahogy a Magyar stilisztika (2007) első néhány mondatánál akadt fenn a szemem, amikor azt olvastam, h a "Jó reggelt!" köszöntés az egy tanár irányában sértő és durva, és a "fogadó" jogosan megsértődhet ezen... Én ezt erősen szubjektívnek preskriptívnek érzem, ami alapvetően nem is lenne baj de valahogy a presztízs-alapú helyességet erőlteti tehát még Myhill szerint is diszkriminatív. Az meg szintén érdekes, hogy a szerző szerint azok köszönnek így, akiknek nem megfelelő a szociokulturális hátterük. Számomra ez azt jelenti, hogy az illetőt nem nevelte meg megfelelően az anyja, szal nem hiszem h egy nyelvészeti munkában az ilyen megjegyzések elfogadhatóak... (Persze lehet h a nem megfelelő háttér dolgot csak én érzem anyázásnak.)
Másrészt pedig én a "Jó reggelt"-et nem érzem bunkóságnak, a "Viszlát!"-ot pedig igen, dehát nem hiszem h ez nyelvészeti tényekkel magyarázható. Nekem ilyen az ízlésem,és kész.
A tetszik-nemtetszik, szép-csúnya szembeállítást ugyan a könyv elítéli, és helyére az adekvát-inadekvát szembeállítást javasolja, de a lényege sztem uaz.
És persze talán lehet bizonyos szempontból objektív a dolog, azonban az objektivitás leginkább az "állandósult stílusértékek" esetében áll fenn, az "alkalmi stílusértékek" már az értelmezések elég tág terét adják... ez nekem olyan mint az irodalom.
Eleve azt nem értem, hogyan lehet megítélni azt, hogy adott nyelvi formához milyen stiláris funkció járul, mivel (tudtommal) ilyen jellegű élőnyelvi vizsgálatok nem voltak (vagy csak én nem tudok ilyenről), ily módon a nyelvész max a saját normáit, érzéseit veheti alapul.
Szóval összefoglalva nekem az a problémás, hogy nem hiszem el h adott nyelvi forma adott funkcióval párhuzamba állítható anélkül, h a vizsgáló ne a saját hátteréből induljon ki.
Tehát ez nekem inkább nyelvművelésnek tűnik...
Az említett könyv egyébként interdiszciplinaként definiálja a stilisztikát, amely a funkcióra kíváncsi.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 18, Sunday, 15:06 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
nemnyelvész wrote:
Tudomány vagy nemtudomány?
Ezt így nem lehet megmondani sztem, attól függ, h valaki tudományos igénnyel és ezközökkel műveli, vagy nem, ld. alább.
Quote:
Milyen a viszonya a nyelvműveléshez? Vagy a stilisztika maga is nyelvművelés, ilyen módon áltudomány?
Az a viszonya a nyelvműveléshez (szerintem), hogy ha normatív szempontból foglalkozol stilisztikával, akkor a tág értelemben vett nyelvművelést művelsz. (Ez lehetővé teszi egyébként, hogy nyelvművelők stilisztának álcázzák magukat; már nem emlékszem, de lehet, h A nyelvművelés mint áltudomány c. opuszomban meg is emlékeztem a stilisztikáról mint a nyelvművelés egyik "fedőtudományáról".)
nemnyelvész wrote:
Persze, jól körülhatárolt fogalmakkal dolgozik, de végső soron szubjektív alapokon nyugvó szubjektív megállapításokat tesz.
Ez nem vonatkozhat a stilisztikára általában, legfeljebb arra a formájára, amit most Magyarországon művelnek, v amit te ismersz, v iesmi. Én igenis el tudok képzelni teljesen korrekt, tudományos stilisztikát (de azt nem tudom, h létezik-e).


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Stilisztika
PostPosted: 2009. January 18, Sunday, 15:03 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Hát első nekifutásra azt mondanám, hogy nem nyelvészet, vagy annak nagyon határterülete. Az kétségtelen, hogy támaszkodik a nyelvészet eredményeire, fogalmaira (legalábbis jó esetben). (Gondolom, szövegstilisztikára gondolsz, mert ugye az öltözködésnek meg ezernyi más dolognak is lehet stilisztikája.) Hogy tudomány-e, az nehéz kérdés. A leíró stilisztikát bizonyára lehet tudományosan művelni, de azt hiszem, csak abban az értelemben lehet tudomány, ahogy az esztétika.

Azt hiszem, tök más dolog vizsgálni valamit, mint prediktíven előre meghatározni. Elvben lehetne deskriptív "helyesírás", ami azt vizsgálná, valójában hogy írnak az emberek.

Szerintem már többször leírtuk, hogy a nyelvműveléssel sem az a baj, h esetleg egyik szerkezetet javasolják a másik helyett, hanem hogy ilyenkor a nyelvtudományra hivatkoznak, az egyiket helyesnek, a másikat helytelennek nevezik.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 16 posts ]  Go to page 1, 2  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group