NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 29, Friday, 8:37

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2
Author Message
 Post subject: Re: Alany, alanyi összetétel, alanyos szerkezet
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 23:35 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
halmtomi wrote:
Mi lenne, ha azt mondaná az ismerősöd: "Látjátok gyerekek, ez egy érdekes kérdés, amit ezen a szinten nem tudunk megválaszolni. Aki kíváncsi az ilyen és ehhez hasonló titkok nyitjára, érettségi után tanuljon egy kis nyelvészetet." Vagy ilyet nem mondhat egy középiskolai tanár?
Természetesen ilyesmi tanáccsal próbálkoztam. Figyeljük meg az érdekes jelenségeket, és vizsgáljuk meg, mit lehet rájuk mondani, melyiknek mi az előnye és mi a hátránya, stb. Sőt, azt válaszoltam, hogy miért nem használja a mi kísérleti tananyagunkat (hozzáfér, mert ő is a készítők között volt, csak ő az irodalom-részben).
Azt a reakciót kaptam, hogy ezekkel a gyerekekkel, akik 10-11 évet már ebben a közoktatásban töltöttek, ezt nem lehet megcsinálni. Azt várják, hogy a tanár mondja meg a tutit. Ezt válaszolta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alany, alanyi összetétel, alanyos szerkezet
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 23:30 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
kalman wrote:
fejes.lászló wrote:
Nem értem, mit kell ezen gondolkozni.
Az illetőnek tanítania kell ezt. Ez praktikus kérdés, szépelgésnek, fanyalgásnak nincs helye. :)
Mi lenne, ha azt mondaná az ismerősöd: "Látjátok gyerekek, ez egy érdekes kérdés, amit ezen a szinten nem tudunk megválaszolni. Aki kíváncsi az ilyen és ehhez hasonló titkok nyitjára, érettségi után tanuljon egy kis nyelvészetet." Vagy ilyet nem mondhat egy középiskolai tanár?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alany, alanyi összetétel, alanyos szerkezet
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 22:08 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
fejes.lászló wrote:
Nem értem, mit kell ezen gondolkozni.
Az illetőnek tanítania kell ezt. Ez praktikus kérdés, szépelgésnek, fanyalgásnak nincs helye. :)
fejes.lászló wrote:
Nyilván úgy képzelik, hogy egy mondatból keletkeztek, és ebben a mondatban az előtag alany volt. A korai genratív grammatika egyfajta előzménye. Nyilván látjuk, hogy téves, miért kéne azon törni a fejünket, hogy miképp lehetne kevésbé téves?
De ez, hogy "egy mondatból keletkeztek" mind a kettőre igaz (az összetételre is meg a szerkezetre is), nem? Én azt kérdeztem, mi a különbség. Továbbá hogy mi van azzal, h a mondatban így két alany tud lenni, ha nem összetételnek vesszük vmelyiket???


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Alany, alanyi összetétel, alanyos szerkezet
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 22:04 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Nem értem, mit kell ezen gondolkozni. Nyilván úgy képzelik, hogy egy mondatból keletkeztek, és ebben a mondatban az előtag alany volt. A korai genratív grammatika egyfajta előzménye. Nyilván látjuk, hogy téves, miért kéne azon törni a fejünket, hogy miképp lehetne kevésbé téves?

kalman wrote:
honnan tudjuk, hogy a napsütötte összetétel, viszont a Géza sütötte meg szószerkezet???


A hangsúlyviszonyokból.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Alany, alanyi összetétel, alanyos szerkezet
PostPosted: 2009. January 14, Wednesday, 21:58 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Ugyanaz a magyart tanító ismerősöm kérdezte, mint a tárgyas szerkezetet, de ez még bizarrabb, és erre se tom a választ. Azt mondja, a napsütötte meg a buszmegálló meg az ilyenek alanyi összetételek, mert az előtag az "alany" szerepét játssza az utótaghoz képest. (Apropó, az írnivaló vajon micsoda? Mert ezt nem lehet szószerkezettel parafrazálni, nincs olyan, hogy ez "írni van", legalábbis nem ebben az értelemben. Na mindegy.) Szóval az mondja, hogy akkor az olyan szerkezetekben, mint a Géza sütötte kenyér meg a Géza által sütött kenyér akkor szintén alanynak kell lennie a Gézának, hiszen ugyanolyan viszonyban van a süt-tel, mint az "alanyi összetételekben" az előtag az utótaggal. De, aszongya, nem lehet ezekben a Géza az alany, mer már van egy "alany" a mondatban (a kenyér). Mit kell erre válaszolni? (Ugyanis, ha jól értem, ebben a fajta "nyelvtanban" nincsenek szerkezetek, amikbe beágyazva lehetne egy alany, kivéve persze a tagmondatokat.)
És mellékesen itt is felmerül az a kérdés, amit a tárgyi összetételeknél kérdeztem, hogy honnan tudjuk, hogy a napsütötte összetétel, viszont a Géza sütötte meg szószerkezet???


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 20 posts ]  Go to page Previous  1, 2

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group