NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 10:37

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 116 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 22:58 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
pasztorarpad wrote:
Az új (múlt heti) És 2. oldalán viszont az MTI szabadkozik, hogy az említett szót (legkúlabb) nem is ők írták oda, hanem a híranyagot átvevők. :cry:
Szerintem az MTI nagyon nemkúl, és ennek ezzel a húzásával is tanújelét adta.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 19:18 
Offline

Joined: 2006. October 15, Sunday, 11:22
Posts: 198
Location: Tura-Budapest
Az új (múlt heti) És 2. oldalán viszont az MTI szabadkozik, hogy az említett szót (legkúlabb) nem is ők írták oda, hanem a híranyagot átvevők. :cry:


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 13, Tuesday, 8:39 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
molnarcili wrote:
halmtomi wrote:
Talán paródia?
De az is lehet, hogy a főszerkesztő öregszik.
Én úgy vettem ki, hogy alapvetően egyetért ezekkel a megnyilatkozásokkal, amiket leközöl. Ő maga is írt már hasonlót.
Akkor az utóbbi. ;) Meg hát persze meg kell tölteni mindig azt a rovatot kis fikázó cikkecskékkel, és lapzárta előtt jól jöhet egy-két nyelvvédő dohogás, amit be lehet szúrni gyorsan. Szerintem ilyen nyelvvédős olvasói levelekből minden szerkesztőségnek tucatnyi van raktáron, és ha nincs elég anyag, egyszerű azt veszik le a polcról. ;)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 12, Monday, 23:09 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Ok, köszi!

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Különválasztott
PostPosted: 2009. January 12, Monday, 22:56 
Offline
Site Admin

Joined: 2006. December 27, Wednesday, 19:48
Posts: 67
Brain Storming wrote:
Nem is tom... sztem ide passzol - ha nem, majd átpakoljátok, v kihajítjátok...
Szerintem nem, átpakoltam ide.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 12, Monday, 22:06 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
molnarcili wrote:
kamperg wrote:
Nem igaz, hogy egy főszerkesztő nem érzi, hogy ez mennyire gáz.
Igazából, múltkor, amikor az alábbi izét elküldtem nekik, akkor a főszerk. úrral volt egy rövid levélváltásunk (azért lett rövid, mert egy idő után nem láttam értelmét reagálni), amiben elég lenézően nyiltkozott azokról a nyelvészekről, akik minden esetben, amikor meghallják a nyelvromlás szót, kardot rántanak és (ezt az egyet idézem) ,,szakmai közhelyeket" puffogtatnak.


Ja, olvastam lentebb. Mindenesetre érdekes, hogy miután neked azzal jött, hogy túl bántó vagy, ezt közölhetőnek találja.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 12, Monday, 21:15 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
halmtomi wrote:
Talán paródia?
De az is lehet, hogy a főszerkesztő öregszik.
Én úgy vettem ki, hogy alapvetően egyetért ezekkel a megnyilatkozásokkal, amiket leközöl. Ő maga is írt már hasonlót.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 12, Monday, 21:14 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
kamperg wrote:
Nem igaz, hogy egy főszerkesztő nem érzi, hogy ez mennyire gáz.
Igazából, múltkor, amikor az alábbi izét elküldtem nekik, akkor a főszerk. úrral volt egy rövid levélváltásunk (azért lett rövid, mert egy idő után nem láttam értelmét reagálni), amiben elég lenézően nyiltkozott azokról a nyelvészekről, akik minden esetben, amikor meghallják a nyelvromlás szót, kardot rántanak és (ezt az egyet idézem) ,,szakmai közhelyeket" puffogtatnak.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 12, Monday, 21:12 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Talán paródia?
De az is lehet, hogy a főszerkesztő öregszik.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 12, Monday, 20:33 
Offline

Joined: 2004. November 18, Thursday, 22:27
Posts: 560
Location: St. Looney Up The Cream Bun And Jam
molnarcili wrote:
Megint az ÉS.
A múltkori pöcsfejség után nekem, őszintén szólva, nincs kedvem szóvá tenni. De ez még agresszív is, nemcsak ostoba.


Élesre töltött linkelt érkeztem, de 32 perccel jól megelőztél. Különben meg nekem is a szöveg agresszívsége volt, ami először szemet szúrt - lehet, hogy a faszsághoz már hozzászoktam. Nem igaz, hogy egy főszerkesztő nem érzi, hogy ez mennyire gáz.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2009. January 12, Monday, 19:58 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Megint az ÉS.
A múltkori pöcsfejség után nekem, őszintén szólva, nincs kedvem szóvá tenni. De ez még agresszív is, nemcsak ostoba.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 30, Sunday, 11:29 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
szigetva wrote:
Azért lehet, hogy egyszer csak lehozzák. Bár most épp a Kovács is ilyesmi miatt sopánkodott. Hátha van annyi önkritikája. Én drukkolok neked.
Most kaptam választ a Kovácstól. Azt mondja, félrevezető vagyok, mert VZ nem a nyelvről, hanem a rádiózásról ír. Meg még azért is, mert úgy teszek, mintha a rádiózással nem lenne gond. Meg még túl bántó is vagyok a címben. Azt írta, az utolsó bekezdésemet, amiben a rádiózás szerepel, lehozza. Erre viszont azt fogom mondani, hogy ne hozza le, mert szerintem az nem érinti a lényeget, és nem is magyarázza meg, miért butaság, amit VZ írt.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 24, Monday, 13:52 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
molnarcili wrote:
Mivel az ÉS szerkesztőségéből mégcsak válaszra se méltattak eddig
Azért lehet, hogy egyszer csak lehozzák. Bár most épp a Kovács is ilyesmi miatt sopánkodott. Hátha van annyi önkritikája. Én drukkolok neked.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 24, Monday, 12:23 
Offline

Joined: 2004. November 11, Thursday, 22:55
Posts: 571
Location: Budapest
Mivel az ÉS szerkesztőségéből mégcsak válaszra se méltattak eddig (egy hete küldtem el a választ), itt teszem közzé, bár ennek vaszleg semmi jelentősége nincs az ÉS olvasóira nézve:
Quote:
A tudatlanság fokozatai
Vigasz Vai Zita sirámaira

Együttérzéssel olvasom Vai Zita sorait az ÉS november 14-i számában. A világ változik, és ez sokszor frusztrációt okoz az embereknek. Jól esik néha kicsit elmondani, mi fáj, sopánkodni a régi jó idők letűntén. Mindezzel semmi gondom sincs. Csak a nyelvet hagyjuk ki belőle.

Örömmel jelenthetem vigasztalásul, hogy a nyelv ugyan változékony, de bizony nem romlandó jószág. (Csak akkor mondhatjuk, hogy „romlásnak indul”, ha elkezdik nem használni.) Mindaddig létezik, amíg az alapvető funkcióját (a kommunikációt) el tudja látni, azaz én megértem a beszélgetőtársaimat, és ők megértenek engem, jól elbeszélgetünk. Egyikőnk énekel, másikónk esetleg az orrából beszél, akad aki dadog, én pedig – bevallom – rendszeresen rosszul intonálok. Így van ez még az angol nyelvvel is, amit oly sokan használnak (adott esetben nem az oxfordi grammatika és kiejtés szerint). Sőt, még ígyebbül van. Minden ellenkező híreszteléssel ellentétben ugyanis a kihalást nem előzi meg a nyelv romlásának nevezett állapot, legfeljebb egy olyan állapot, amikor a nyelvhasználat visszaszorul az élet bizonyos területeire. Azt hiszem, nem szorul bizonyításra, hogy sem az angolt sem a magyart nem fenyegeti ilyen veszély.

Elrontani tehát nem lehet a nyelvet azzal, hogy használjuk, csak biztosítani a létét. Belátom azonban, hogy a nyelvhasználat sokfélesége is frusztráló lehet sokak számára (számomra nem az). Hasonlóan úgy általában a sokféleséggel szembeni intoleranciákhoz, beszélhetünk igen erős nyelvi intoleranciáról, amelyet sajnálatos módon mind az iskola, mind pedig az ún. nyelvművelő műsorok radikálisan megerősítenek. De még a nyelvi intoleranciára hajlamosaknak is sajnos csak megnyugtató szavakat mondhatok: még nagyon messze vagyunk attól, hogy nem sztenderdizált nyelvet, nem a budapesti köznyelvet beszélőket hallhassunk a televízióban, a rádióban vagy a színházban. Nézzünk szembe a valósággal: a területi és a társadalmi nyelvváltozatok jellemzően alpári gúnyolódás tárgyai ma Magyarországon. Éppen ez az, ami miatt lenne ok sopánkodni.

De még csak nem is erről van szó Vai Zita kis írásában, hanem a rádiós szakmáról. Elfogadom, hogy egy rádióbemondónak birtokában kell lennie bizonyos beszédtechnikai képességeknek, természetesen az érthetőség és nem valami absztrakt minőség vagy szint érdekében, amit Vai Zita emleget. De szeretném világossá tenni, hogy ennek semmi köze a nyelvhez.

Budapest, 2008. november 18.

Molnár Cecília Sarolta


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Bomlik a magyar
PostPosted: 2008. November 19, Wednesday, 10:26 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
ZsB wrote:
1. elképzelhető-e, hogy egy lapnak, aminek Kovács Zoltánnak híjják a főszerkesztőjét, a glosszarovatában megjelenik egy glossza Kovács Zoltán szignóval, és annak nem Kovács Zoltán a szerzője?

Elvben igen, gyakorlatban nem.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 116 posts ]  Go to page Previous  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group