NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 14:27

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Next
Author Message
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. January 8, Thursday, 23:58 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
halmtomi wrote:
Nem tudom, mi a bajod, fejes, egész biztató tendenciákat sorol a recenzens:


Odáig már biztos el se jutottam...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. January 8, Thursday, 23:38 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Minya Károly wrote:
3. A nyelvművelésnek nincs igazi központi szervezete. Néhány egyetemen és főiskolán a nyelvművelés tantárgy címén ennek a tudománytalanságáról tanítanak.
Ez eléggé önellentmondó: ha erről tanítanak, akkor azt nem nyelvművelés tantárgy címén teszik, nem? Ez a néhány egyetem az ELTE mellett gondolom Szeged, Debrecen, a Pázmány, remélem Pécs is. Nyíregyháza még biztos kitart.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. January 8, Thursday, 23:21 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Nem tudom, mi a bajod, fejes, egész biztató tendenciákat sorol a recenzens:
Minya Károly wrote:
1. 2004-ben a magyar nyelvészek hetedik kongresszusán a nyelvművelés volt az egyetlen olyan téma, amellyel nem lehetett jelentkezni.
2. A Magyar Tudományos Akadémiának évtizedek óta nincs nyelvműveléssel foglalkozó akadémikusa, ma már doktora is alig. Holott az MTA-t a nemzet a magyar nyelv ápolására hozta létre.
3. A nyelvművelésnek nincs igazi központi szervezete. Néhány egyetemen és főiskolán a nyelvművelés tantárgy címén ennek a tudománytalanságáról tanítanak.
4. A Nyelvtudományi Intézetben az 1980-as évektől visszaszorult a nyelvművelés.
OFF: a biztatót tényleg rövid í-vel kell helyesírni? Nekem ezt súgta a Mozillámba épült helyesírás-ellenőrző.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. January 8, Thursday, 21:57 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
A kötet tizenkilenc fejezetből áll, s már a címek is sokatmondók.

Megnézné nekem valaki a nyelvművelő kézikönyvben, hogy itt nem sokatmondóak-e a "helyes"?

Mellesleg miért bánnak pont ők olyan mosthán a hosszú ő-vel, ű-vel?

Minya wrote:
Balázs Géza van annyira önkritikus, hogy belássa és e kötetében is leírja: a modern nyelvtudományi nézetek, eszközök, módszerek nem hatották át eléggé a nyelvművelést, tehát folyamatos megújulásra van szükség.


És ugye éppen ő az, aki a modern kutatási eredményeket alkalmazza a nyelvművelésben?

Quote:
Ebben viszont a nagy nyelvek, így például az angol teljességében nem lehet példa. Hiszen a nagy nyelveknek nincs szükségük nyelvművelésre, legalábbis olyanra, amilyenre a kis nyelveknek.


Egyeztetni meg majd én fogok. És persze, az angolt nem fenyegeti a változás réme, hiszen alig néhány százmillióan törhetik...

Quote:
A népi nyelvművelést, a laikusoktól érkező nyelvi babonákat, valamint a puristák megmosolyogtató megnyilvánulásait helyükön kell (türelmesen) kezelni.


És mi van, ha ugyanezek képzett "nyelvészek"-től jönnek? Ha "szak"folyóiratokban jelennek meg?

Na, nem vagyok hajlandó tovább olvasni ezt a [...]t...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2009. January 8, Thursday, 1:17 
Offline

Joined: 2007. January 10, Wednesday, 0:41
Posts: 1152
Location: Hódmezővásárhely
Balázs Géza
“A magyar nyelv elémozdításáért…” - Vitairat a nyelvművelésért
Akadémiai Kiadó
2005., Budapest
Quote:
Balázs Géza az elmúlt évtized legfontosabb nyelvhelyességi vonatkozású eseményeiről számol be olvasmányosan, esszé jellegű formában ebben a vitaindító kiadványban.

http://www.e-nyelv.hu/2009-01-02/a-magy ... uvelesert/

Erről volt már szó? Vagy nagyon le vagyok maradva? :wink:

_________________
"Le a 'LY'-vel, é'jj'en a 'J'!"


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2008. September 12, Friday, 10:39 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Quote:
Állattenyésztő Professzorok Klubja


Nekem ez olyasmit sugall, h olyan klasszika-filológia- vagy matematikaprofesszorokról van szó, akik galambokat vahy guppikat tartanak. Nem állattenyésztő-professzorok klubja? Ti. olyan professzoroké, akiknek az állattenyésztés a szakterületük.

Különben utálom, ha valaki ezt mondja, de most nekem is ezt kell: egyesek kurvára ráérnek...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 22:32 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Noha mindenben egyetértek, azt el kell mondani – és ez menti a szerzőket vagy egy részüket –, hogy a mellékelt cikk másodközlés, és (sajnos most nincs a kezem ügyében az eredeti) épp az eleje (a bevezető tanúsága szerint) a hozzátoldás. Szóval lehetséges, hogy a szerzők nem is látták, mit tesznek a cikkük elé.
Ettől persze a mottó tartalma rémséges marad.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2008. September 11, Thursday, 17:26 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Quote:
Mottó: ``... a nyelvművelő szemléletnek is meg kell változnia. Az engedékeny, a jó szándékban bízó, tanácsadásra szorítkozó nyelvművelés hatástalannak bizonyult, ahogy nem lehet hársfateával leküzdeni a tüdővészt. A nyelvrontás ugyanis a nyelv működésébe történt sorozatos beavatkozás eredménye. A nyelv nem romlik, hanem rontják. Szándéktalanul talán, esetenként jóhiszeműen, de mindig emberi beavatkozással. Ez ellen csak hasonló méretű és hatásó beavatkozás használhat.''
(Láng G.: Iskolakultúra -- Társadalomtudomány, 1991/4.)
Ez Bodó I., Fábián P., Hőnyi E., Jávorka L. Nyelvtudományi döntések az állattenyésztésben c. korszakos opuszának mottója. A cikk eredeti változata egyébként az ,,Állattenyésztés és takarmányozás'' 1995. 5. számában jelent meg. A cikkre martonfi kolléga hívta fel figyelmünket, itt.

Azért az, hogy valaki, aki nyelvésznek gondolja magát, egy ilyen szöveg fölé engedi írni a nevét, az nem semmi. (Megjegyzem, a mottóban a nyitó idézőjel nem lent van, magyar szokás szerint, hanem fent, angolosan. Már az állattenyésztőkben sem lehet bízni!)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2008. January 13, Sunday, 2:46 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Az utóbbiban!

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2008. January 13, Sunday, 1:21 
Offline

Joined: 2006. March 27, Monday, 22:25
Posts: 50
prezzey wrote:
Sőt ma jött velem szembe a Digitális Fotó Magazinban (!!!) Grétsy írása arról, hogy egy ilyen tekintélyes újság nem írhatja ki a címlapjára azt, hogy "átverés" (vagy valami hasonló kaliberű szó), mert az milyen szleng má'. Meg volt a durvalelkűségről is szó, teljesen olyan érzésem lett, mintha a fórumos Roquentin hozzászólásait olvasnám.

Igen, Grétsynek ott rovata van. Hogy miért, azt én is szeretném tudni. (Amúgy az újság jó, régóta olvasom.)


Mármost az ÉSben vagy a Fotómagazinban nem szabad átverésezni?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2008. January 12, Saturday, 23:06 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Sőt ma jött velem szembe a Digitális Fotó Magazinban (!!!) Grétsy írása arról, hogy egy ilyen tekintélyes újság nem írhatja ki a címlapjára azt, hogy "átverés" (vagy valami hasonló kaliberű szó), mert az milyen szleng má'. Meg volt a durvalelkűségről is szó, teljesen olyan érzésem lett, mintha a fórumos Roquentin hozzászólásait olvasnám.

Igen, Grétsynek ott rovata van. Hogy miért, azt én is szeretném tudni. (Amúgy az újság jó, régóta olvasom.)

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Nyelvmüvelés és tudatipar
PostPosted: 2008. January 12, Saturday, 19:27 
Offline

Joined: 2006. March 27, Monday, 22:25
Posts: 50
Kondor Ferenc az Ésben, 2008. I. 11.:

(Kritika az MTV Modern Képmesék népnevelő műsoráról)

"(...) S nem hagynánk azt sem szó nélkül, hogy a szemetelés problémáit tárgyaló film címe - Szobatiszta-e vagy? - talán e keretek között mégsem helyeselendő, sőt nem is értelmezhető. Sickratman Buzi-e vagy című nótájának szubkulturális rétegnyelve aligha adaptálható egy széles televíziós nézőközönségre, sőt szigorúan véve e helyütt rossz helyesírásra és beszédre "oktat", ami arra utal, hogy Tóta W. - amúgy nem meglepően - nem ura a nyelvnek, melyet beszél, mondhatnánk, nem tudja, mit beszél."

Apa, kezdődik... Ismét helyes beszéd az ÉSben! Szigetva, csináj valamit, kérlek! Írj levélt! :)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 10, Monday, 19:36 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
Vigyázz, szigetva, meg fogod kapni a magadét a paranoiád miatt!

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 10, Monday, 17:05 
Offline

Joined: 2004. November 15, Monday, 15:46
Posts: 612
Ebben az egész titkosszolgálatosdiban az a legviccesebb, hogy a szerzőt Végvári Józsefnek hívják... nyilván véletlen egybeesés mondjuk, de...

én mindenesetre nem mondhatok többet, szigetva már így is nyomon van :twisted:

_________________
http://www.prezzey.net


Top
 Profile  
 
 Post subject:
PostPosted: 2007. December 10, Monday, 15:20 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Nekem gyanús, hogy nem a francia titkosszolgálatra gondolt. Hanem pedig akikre, azok nem is indoeurópaiak. Paranoiás vagyok?


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 112 posts ]  Go to page Previous  1 ... 4, 5, 6, 7, 8  Next

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 18 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group