NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 15:07

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Többes szám = univerzális kvantor?
PostPosted: 2008. December 26, Friday, 22:03 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
[Közben észrevettem, hogy a Hősök terére nem lehet "elvillamosozni", ha valakit zavar ez a mozzanat a példámban, cserélje ki "elföldalattizni"-ra. :) ]


Bocs, ezt csak most láttam...

Különben úgy gondolom, hogy ha a követelések többsége (esetleg csak jelentős része) jogellenes, akkor már mondhatóm, hogy a követelések jogellenesek. Szerintem itt a pragmatika, és nem a logika diktál. Ha valakinek túl sok abszurd követelése van, akkor nem ülök le vele tárgyalni. Erről szólt a hivatalos nyilatkozat.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Többes szám = univerzális kvantor?
PostPosted: 2008. December 26, Friday, 22:02 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
kalman wrote:
Tegyük fel például, hogy elvillamosozok a Hősök terére, (rendesen, érvényes jeggyel), utána bemegyek a Szépművészetibe (miután gondosan jegyet váltottam), végül leemelek egy képet, és kiviszem magammal. Akkor nem minden tevékenységem volt jogellenes, de az én intuícióm szerint a jogszerű részletek ellenére az egész cselekménysorozat egészében jogellenes, mert tartalmaz jogellenes mozzanatot.



Szerintem a tevékenységed több szempontból is jogellenes, hiszen nem elég, hogy loptál, de vagy az aszfaltot rongáltad a villamos kerekeivel, vagy építési engedély nélkül sineket fektettél le stb. Ha már egy tetőtérbeépítés is súlyos következményekkel jár, akkor szerintem elkülönített pályájú tömegközlekedés engedély nélküli kiépítése akár a halálbüntetés visszaállítását is maga után vonhatja...

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Többes szám = univerzális kvantor?
PostPosted: 2008. December 23, Tuesday, 21:43 
Offline

Joined: 2004. November 17, Wednesday, 18:58
Posts: 737
Location: Budapest
Szerintem a rejtély kulcsa egy pontatlan fogalmazás: nem arról van szó, hogy a követelések jogellenesek (szerintem), hanem arról, hogy van a követeléseknek két osztálya, az A osztályba tartoznak azok, amik miatt szabad jogszerűen sztrájkolni (pl. magasabb fizetés), a B osztályba azok, amik miatt sztrájkolni meg nem jogszerű (pl. kapjon minden pilóta fagylaltot).

A bíróság annyit mondott, hogy ha egy sztrájk esetében a követelések között van legalább egy, ami az A osztályba esik, akkor a sztrájk már jogszerű, függetlenül attól, hogy hány B osztályba eső követelés van amúgy a követelések között.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Többes szám = univerzális kvantor?
PostPosted: 2008. December 23, Tuesday, 17:59 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
kalman wrote:
Míg "jogszerű" csak akkor tud lenni egy csomó (összetartozó) cselekvés, ha mindegyikük jogszerű, az én intuícióm szerint a jogellenességhez elég, ha közülük némelyik jogellenes.

ezzel egyet is értek, de akkor sem a követelések jogellenesek, hanem esetleg a "követelés csomag" (vagy hogy a parittyába nevezzem), mert tartalmaz jogellenes követeléseket is.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Többes szám = univerzális kvantor?
PostPosted: 2008. December 23, Tuesday, 17:48 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
tucyka wrote:
az én intuicióm szerint is csakis ezt jelenti.
A többes szám valóban azt szokta jelenteni, hogy "mindegyik", a legtöbb helyzetben valóban ezt is jelenti. De úgy látom, hogy sok múlik az állítmányon vagy jelzőn is. Míg "jogszerű" csak akkor tud lenni egy csomó (összetartozó) cselekvés, ha mindegyikük jogszerű, az én intuícióm szerint a jogellenességhez elég, ha közülük némelyik jogellenes.
[Közben észrevettem, hogy a Hősök terére nem lehet "elvillamosozni", ha valakit zavar ez a mozzanat a példámban, cserélje ki "elföldalattizni"-ra. :) ]


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Többes szám = univerzális kvantor?
PostPosted: 2008. December 23, Tuesday, 17:44 
Offline

Joined: 2008. February 2, Saturday, 9:49
Posts: 358
Location: Radolfzell-Konstanz / szül.Sepsiszentgyörgy
kalman wrote:
Úgy látszik, "a sztrájkolók követelései jogellenesek" nekik azt jelenti, hogy 'a sztrájkolók minden követelése jogellenes', .)

az én intuicióm szerint is csakis ezt jelenti.


kalman wrote:
nekem meg inkább azt, hogy 'a sztrájkolók követelései nem mind jogszerűek'.)

így csak akkor tudnám érteni, ha explicite ott lenne, hogy "legtöbb/egyes/néhány/stb. követelés.."


Top
 Profile  
 
 Post subject: Többes szám = univerzális kvantor?
PostPosted: 2008. December 23, Tuesday, 17:16 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 21:53
Posts: 2548
Ma azt hallottam, hogy a repülőtér menedzsmentjének nem adott igazat a bíróság abban, hogy "a sztrájkolók követelései jogellenesek". Az indoklásból (amit nem olvastam) állítólag az derül ki, hogy a legtöbb követelésük jogellenességét a bíróság elfogadta, de egyetlen állításként azt, hogy "a követelések jogellenesek", elutasította, mert nem minden követelés volt jogellenes (pl. jogos volt az a követelés, hogy a repülőtér szerezze vissza az üdülőjét, és javítsa a munkakörülményeket). Lehet, hogy ez jogilag stimmel, de az én intuíciómnak nagyon ellentmond. Tegyük fel például, hogy elvillamosozok a Hősök terére, (rendesen, érvényes jeggyel), utána bemegyek a Szépművészetibe (miután gondosan jegyet váltottam), végül leemelek egy képet, és kiviszem magammal. Akkor nem minden tevékenységem volt jogellenes, de az én intuícióm szerint a jogszerű részletek ellenére az egész cselekménysorozat egészében jogellenes, mert tartalmaz jogellenes mozzanatot. Hogy lehet, hogy a jog nem így értelmezi a többes számot? (Úgy látszik, "a sztrájkolók követelései jogellenesek" nekik azt jelenti, hogy 'a sztrájkolók minden követelése jogellenes', nekem meg inkább azt, hogy 'a sztrájkolók követelései nem mind jogszerűek'.)


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 7 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 0 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group