NYELVÉSZ

Nyelvészeti vitafórum
It is currently 2024. March 28, Thursday, 12:14

All times are UTC + 1 hour




Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 
Author Message
 Post subject: Re: Jelzős ige?
PostPosted: 2008. November 8, Saturday, 16:03 
Offline

Joined: 2005. February 27, Sunday, 10:59
Posts: 65
[quote="fejes.lászló"]az [i]-i[/i] képzős relációs melléknévi "jelzős szerkezetek" nagyon közel állnak az összetett szavakhoz[/quote]
Egyetértek: mint a "fali lámpa" (így kell?), meg a "vízi emlős" és a "nádi rigó". A többtagúak egyébként meg olyanok, mint a "gyengeáramú villamosmérnök" és az "alacsony(-)nyomású kazánfűtő", amiket zárójelezési paradoxonoknak hívnak és részben azért állnak elő, mert az alkotóelemek már "be vannak jegyezve" önálló (összetett) szóként. Az eredeti példának is ilyen a szerkezete: ((baleseti helyszín)-elés). És mert létezhet/ik a szabályosan képzett "helyszínel", létrejön a "((baleseti helyszín)el)" is, amit azonban ugyanúgy több szóba kell helyesírni (!) és (emiatt?) hangsúlyozni is, mint a fentieket.


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jelzős ige?
PostPosted: 2008. November 7, Friday, 18:33 
Offline

Joined: 2007. September 9, Sunday, 18:13
Posts: 2367
martonfi wrote:
de a gépírás összetétel, a baleseti helyszínelés nagyon nem. Se helyesírásilag, se szintaktikailag, se hangsúlyviszonyait tekintve.


Hát én éppen azt hoztam ki a doktorimban, h az -i képzős relációs melléknévi "jelzős szerkezetek" nagyon közel állnak az összetett szavakhoz, pl. *súlyos baleseti helyszínelés (é.: helyszínelés súlyos balesetnél), szóval az előtag nem kaphat jelzőt, nem ékelődhet semmi a jelző és a helzett szó közé, gyakori a sajátos jelentés stb.

_________________
A hozzászólás tartalma magánvélemény, semmilyen közösségnek vagy intézménynek, legfőképpen pedig a hozzászóló munkahelyének hivatalos álláspontját nem tükrözi. (BIJE)


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jelzős ige?
PostPosted: 2008. November 6, Thursday, 18:46 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
szigetva wrote:
Vicces, hogy neked mondom, szerintem ezt egybe kell írni: balesetihelyszínelnek.

Mondtam már egy pár embernek, és mindenki ezt válaszolja rá (egybe nem lehet írni, mert négyszeres összetétel, és hat szótagnál hosszabb, tehát kötőjeles). Engem bosszant ez a válasz.

szigetva wrote:
Backformation, mint pl. a gépír, nem?

Igen, valamiféle elvonás, de a gépírás összetétel, a baleseti helyszínelés nagyon nem. Se helyesírásilag, se szintaktikailag, se hangsúlyviszonyait tekintve. És ha most visszamegyünk helyesíróba, és az elvonást a képzés analogonjának tekintjük, akkor mivel szerkezethez járuló egyetlen képző nem eredményez egybeírást (baleseti helyszínelési), csak kettő (baleseti-helyszínelésiség), az egyszeres elvonás sem eredményezhetne egybeírást. De efféle elvonásra nem tudok példát. Valami hasonlóság ilyennel van: digitális( )vágó – hiszen nem a vágó, hanem a vágás művelete digitális. De olyan van, hogy X. Y. digitális( )vág?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Re: Jelzős ige?
PostPosted: 2008. November 6, Thursday, 17:57 
Offline

Joined: 2004. November 10, Wednesday, 18:20
Posts: 2183
Vicces, hogy neked mondom, szerintem ezt egybe kell írni: balesetihelyszínelnek. Backformation, mint pl. a gépír, nem?


Top
 Profile  
 
 Post subject: Jelzős ige?
PostPosted: 2008. November 6, Thursday, 16:20 
Offline

Joined: 2008. January 3, Thursday, 1:04
Posts: 587
Location: Budapest
Nemrég hallottam olyat a rádióban, hogy baleseti helyszínelnek. Nekem nem tűnt nem jól formáltnak, de azért felfigyeltem rá. Ha racionálisan belegondolok, azért van benne meghökkentő dolog.


Top
 Profile  
 
Display posts from previous:  Sort by  
Post new topic Reply to topic  [ 5 posts ] 

All times are UTC + 1 hour


Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests


You cannot post new topics in this forum
You cannot reply to topics in this forum
You cannot edit your posts in this forum
You cannot delete your posts in this forum
You cannot post attachments in this forum

Search for:
Jump to:  
cron

Figyelem!
A faliújságon megjelentek nem képviselik többek közt a következő szervezetek hivatalos véleményét:
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group